TIFF je formát, do ktorého sa ukladajú obrázky v profesionálnej praxi. Jeho výhodou je, že nevyužíva stratovú kompresiu.…
Nastavenie bielej – manuálne
Možnosť manuálneho nastavenia bielej je veľmi dôležitou vecou. Umožní vám v extrémnych situáciách nastaviť fotoaparát lepšie, ako bez nastavenia, alebo s použitím prednastavených hodnôt pre umelé, či denné svetlo.
Aké nastavenie odporúčam?
Automatické. Ak výsledky nie sú v poriadku, potom nastavte bielu manuálne.
Kedy sa oplatí zmeniť nastavenie?
Keď výsledky v automatickom režime nie sú v poriadku.
Význam, vlastnosti funkcie
Nastavenie bielej je jeden z najdôležitejších parametrov. Fotoaparát ho spravidla vie nastaviť správne aj automaticky a manuálne nastavenie nemá zmysel. No sú situácie, kedy potrebujete nastaviť bielu ručne.
- Typicky je to vhodné v prostredí, kedy sa fotografujú scény, ktoré by automatika nevyhodnotila správne. Napríklad koncert s často zmenenými farbami svetla. (Tu sa neraz z výhodou dajú využiť továrensky prednastavené profily).
- Pre vytvorenie nálady. Zámerne môžete nastaviť bielu podľa nejakej farby a dosiahnuť tak tónovanie výslednej fotky. Tieto experimenty však neodporúčam. Ak sa vám nepodaria, máte zničené fotky. Lepšie výsledky dosiahnete z normálnej fotografie vo fotoeditore.
Vplyv tejto funkcie na fotografie
Zásadný. Zle nastavená biela znamená farebne zlé fotky.
Možnosť dodatočného odstránenia zle nastavenej funkcie v počítači
Vážnejšie chyby nastavenia bielej nie je možné retušou napraviť. Malé áno, veľmi účinne.
Oplatí sa zmeniť továrenské nastavenie?
Väčšinou len v kritických situáciách a pri extrémnych motívoch fotografie. Vyžaduje skúsenosť. Podrobnosti v článku vyváženie bielej.