Sekvenčné fotenie

Rýchlosť síce nie je vždy najlepšia – odstupy medzi snímkami môžu byť aj jednosekundové, napriek tomu býva výhodné túto vlastnosť občas využiť.

Rýchle akcie

Fotíte odovzdávanie darčekov oslávencovi alebo klbčenie sa psov. Tu sa sekvenčným fotením zvýši rýchlosť fotenia a tým aj šanca, že niektorý záber bude naozaj vydarený. Ostatné môžete zmazať. Je v tom síce kus náhody – predovšetkým pri prístrojoch so sekundovým oneskorením medzi snímkami, ale radšej to, ako nemať nič.

Tma

V tmavom prostredí sa zas často podarí nechtiac pohnúť aparátom a výsledok je neostrý. Pomocou série fotiek veľmi zvýšite šancu, že jedna z nich bude naozaj celkom ostrá.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Chodba v nemocnici. Fotené z ruky, sekvenčne. Z piatich obrázkov jeden ostrý. Výhoda: netreba vláčiť statív.

Skupinová snímka

Poznáte tie snímky, keď sa fotí trebárs 5 ľudí naraz. Ak spravíte ojedinelé "cvak", ľahko sa stane, že jeden z nich práve ide kýchnuť, druhý žmurká a tretí si čupol, lebo má rozviazanú topánku.

Ak spravíte sériu obrázkov hneď jeden za druhým, zrejme jeden bude výborný. Ak nie, dá sa nejaká hlava práve žmurkajúceho neboráka preniesť retušou z predošlého, nežmurkavého obrázku a výsledok je dokonalý.

Komentáre k článku: Sekvenčné fotenie

 1. el_mino 9. marca 2009

  Dobrý deň.

  Viete mi poradiť nejaký model, ktorý by dokázal na základe mnou zadaných časových intervalov snímať. Takéto fotenie má aj svoj odborný výraz, ale neviem ako sa volá. Konkrétne by som potreboval fotiť každú desiatu sekundu až do vyčerpania pamäte. Nepotrbujem to pre profesionálne účeli, chcel by som to mať ako koníček.

  Ďakujem

 2. philips 10. marca 2009

  ja to riesim tak ze mam dialkovu spust a kazdy ten interval to rucne fotim, btw http://rossching.com/eclectic tento chlapik tak robi dost namakane videa a tam a pise ako to ma riesene

 3. tichtach 14. marca 2009

  Kodak P 850 ta dokaze. 99 zaberov kazdych 10s, 30s, 1m, 5m, 15m, 30m, 1h, 3h, 6h, 12h a 24h.

 4. philips 14. marca 2009

  jo a este su na to kadejake zariadenia co ti spolupracuju s fotakom

 5. Pavol 11. marca 2010

  nikon P6000, S200…

 6. jano 15. októbra 2010

  mam olympus SP590UZ je na nom sekvencne fotenie vie niekto v ktrej kolonke alebo sa niekde nastavuje? dakujem

 7. anton 28. októbra 2016

  vola sa to casozberne fotenie-timelapse

Pridajte komentár: