Nedávajte si dátum do obrázkov

Radím vám, aby ste si do obrázkov dátum takto nevpaľovali.

Odstrániť sa dá len za cenu nie práve pohodlného retušovania.

Každá digitálne fotka dátum aj tak obsahuje

Je niekoľko spôsobov, ako zistiť, kedy snímok vznikol.

Exif info

Každý dnešný a veľká väčšina starších digitálnych aparátov do súboru s obrázkom okrem obrázku zapíše aj niekoľko základných informácií:

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Dozviete sa z neho rozmery obrázku, rozlíšenie ktoré zodpovedá tejto veľkosti, farebný režim, akým aparátom sa fotilo, či bol zapnutý blesk, ak máte zoom, ako bol nastavený, clonu, expozičný čas a iné údaje vrátane dátumu, kedy fotka vznikla.

Z týchto informácií si mnoho programov vie odvodiť veľa vecí – napríklad to, v akom poradí zoradiť fotky. Iné programy zas podľa tejto informácie dokážu zmeniť názov súboru (viz program PIE). Dátum a čas sa dá pomocou tejto informácie do obrázku „vpáliť“ kedykoľvek neskôr.

Exif informácia je jedným z dôvodov, prečo sa oplatí vždy ponechať originálne fotky nedotknuté a pracovať len s kópiami.

V súčasnosti (rok 2003) sa našťastie začína objavovať čoraz viac programov na spracovanie fotiek, ktoré Exif informáciu nezmažú, iba ju doplnia o informáciu, že fotka už bola upravená.

Vznik súboru

Väčšina aparátov ukladá súbor s obrázkom aj s dátumom – ak si pozriete, kedy obrázok vznikol, máte dátum a čas. Využijete to, ak nemáte aparát, ktorý by obsahoval Exif info.

Komentáre k článku: Nedávajte si dátum do obrázkov

 1. fides 16. októbra 2008

  ako zistim datum vzniku fotografie, ak bola odfotena pravdepodobne mobilom? existuje nejaky programik? v exif info nemam nic iba rozmery a velkost.. a zobrazuje mi iba datum, kedy som si fotku ulozila na disk.. nie ozajstny datum..
  velka vdaka

 2. Jozef Hrdina 28. augusta 2013

  Zdravím Miro.Môžeš prosím poradiť,ako zistím dátum vzniku fotografie, ak bola odfotená pravdepodobne mobilom? Existuje na to nejaký softík? V exif info nemám nič,iba rozmery,veľkosť,dátum úpravy a dátum vzniku fotky mi zobrazí,kedy som fotku uložil do PC.V PC používam Windows 7 Ultimate a keď aj nastavím vo vlastnostiach súboru zobrazenie dátumu nasnímania,zobrazí mi dátum kedy som to uložil na disk.Som v koncoch,lebo mám niekoľko tisíc rodinných fotiek a videí a neviem ich zoradiť podľa skutočného dátumu,teda dátumu nasnímania.Nech už akokoľvek,budem rád ak mi odpovieš.Ďakujem.Jozef Hrdina.

 3. Miro Veselý 28. augusta 2013

  Jozef exif sa v minulosti ukladali nie vždy štandardne. Skúste rôzne softy napríklad http://www.picmeta.com/products/pie-studio.htm kedysi vedelo automaticky meniť názov fotky podľa dátumu v exife. Ak ale tieto údaje v súbore nie sú, tak neviem, či je možné to zistiť. Aj windows by mal ukázať dátum vzniku a dátum poslednej zmeny. Ak tam nie je skrytý ten údaj, tak neporadím.

Pridajte komentár: