Perfektný portrét pre Facebook profil

Prejdite si niekoľko tipov, ako by mal vyzerať takpovediac ideálny obrázok na profil Facebooku. Rovnaké pravidlá však budú platiť aj keď sa chcete fotiť na rôzne menej záväzné preukazy, alebo ak si vytvárate fotografiu pre životopis ak hľadáte zamestnanie.

Pre podrobnejšie informácie môžete hľadať v anglicky hovoriacom internete. Konalo sa už veľa prieskumov, napríklad pri voľbách ako sú prezidentské voľby v USA. Už dávno sa vie, že niektoré „grimasy“ politikov zaznamenajú merateľne väčší úspech, než o málo iné výrazy tváre. Inými slovami: ak správne nastavíte tvár, budete ľuďom sympatickejší. Nepáči sa vám to? Považujete to za nefér? Potom tento článok ani nečítajte. Odfoťte sa ako chcete a budete mať „férovú“ fotografiu. Neraz aj taká má úspech.

My ostatní na fotografiách budeme predsa len radšej ukazovať svoju príťažlivejšiu masku. Alebo sa o to aspoň pokúsime.

Oči: dívajte sa do objektívu

Zásada číslo jedna: ak vidíte objektív, dívajte sa priamo do objektívu a na tvári majte normálny, alebo až prívetivý výraz. Tým nič nepokazíte.

Chyba: Ak sa dívate na fotografa a nie do aparátu, fotografia vyzerá čudne. Riešenie: nacvičte si to. Tip: na niektorých mobiloch je objektív zle viditeľný. Zistite si, kde je tá malá bodka a dívajte sa do nej.

pozerajte-do-objektivu

Vľavo pohľad do objektívu. V strede a vpravo pohľad na fotografa, ktorý je buď nad fotoaparátom, alebo vedľa fotoaparátu.

Oči by malo byť vidieť, nemali by byť niečím prekryté, ani žmúriť.

treba-vidiet-oci

Takéto fotografie na profilovej fotografie priam hovoria: nedávaj mi like. Som anonym, som podvodný účet.

Pozor: vlasy by mohli zakrývať oči. Zabráňte tomu!

tiene-plus-tricko

Pozor: pri fotení na prudkom slnku môžu tiene úplne zatieniť oči. Aj to je zle.

Ak nie je dobre vidieť oči, stratíte veľa bodov v prvom dojme.

Skúste trocha prižmúriť oči

Mať veľké oči na snímke je vždy príjemné. Neraz sa najmä u žien oči asi o 10% zväčšujú. Prižmúrenie očí môže niekedy zvýšiť vašu atraktivitu. Predstavte si kovboja, ktorý bedlivo pozoruje krajinu. Miera s akou prižmúrite oči je vec pokusov. Príliš prižmúrené oči už môžu pripomínať skôr podozrievavosť a neurobí to dobrý prvý dojem. Prižmúriť sa pokúste skôr spodné viečka, takže z očí sa stanú akési polmesiačiky.

prizmurene-oci

Vľavo normálne oči, vpravo stále viac prižmúrené. Asi by som volil druhý zľava, kde už oči prižmúrené sú, ale málo.

Asymetria

Dobre zvykne pôsobiť, ak vaša tvár, ani portrét nebudú celkom symetrické. To sa na občianskom preukaze nedá dosiahnuť, ale ak si robíte portrét pre sociálnu sieť, potom môžete experimentovať.

asymetricky-portret

Ľahkú asymetriu tváre dosiahnete ak jedno oko trocha viac prižmúrite a úsmev trocha „posuniete“ rovnakým smerom. Vľavo príklad, vpravo pre názornosť prehnaný príklad.

asymetricky-portret-kompozicne-2     asymetricky-portret-kompozicne

Kompozične môžete tvár smerovať viac nabok. Mne sa takéto kompozície veľmi nepáčia, ale podľa rôznych prieskumov môžu zvýšiť atraktivitu profilu.

Vo väčšine prípadov odporúčam tvár umiestniť viac doprava, vľavo nechajte viac priestoru.

Asymetrická kompozícia môže pôsobiť bezprostrednejšie, menej formálne.

Zuby: lakomo, ale ukážte

Úsmev je veľmi dobrým nápadom. Je dobré vidieť zuby, ale nemusí to byť, ako rontgen zobov. V politike víťazia snímky na ktorých je vidieť trocha zubov, najlepšie nie symetricky. Pootvorený kúsok úst poodhalí kúsok jedného, či dvoch predných zubov.

ukazte-zuby

Vľavo jeden zub trocha odkrytý :-) vpravo úsmev, skôr neutrálny. Širšie úsmevy radím skôr pre neformálne použitie.

Plný, bezprostredný  úsmev, pri ktorom vidno zuby je pre ľudí príjemný. Na portrétnu fotografiu by som ho asi z konzervativizmu nedával, ale na osobný profil na Facebooku či sociálnej siete sa hodí. Ukazuje človeka príjemného a sebavedomého.

Najhoršie sú situácie ak niekto nechce zuby ukázať. Usmieva sa síce doširoka, ale so zovretými perami. Také zábery strácajú veľa bodov v prvom dojme. Ľudia sa často nechcú „zubiť“ ak majú nejaké zubné problémy. Široké medzery, alebo chýbajúci zub. Potom je lepšie fotiť sa iba s miernym úsmevom, alebo priznať stav chrupu.

Pokiaľ chcete pôsobiť vplyvnejšie, je dobré ak máte o niečo výraznejšie čeľuste. To sa dá spôsobiť vhodným nasvietením portrétu.

bielenie-zubov-1 bielenie-zubov-3

Žlté zuby sú mrzutá záležitosť. Bielenie zubov vám dobrý zubár neodporučí. Zuby žltnú po niektorých antibiotikách, mne sa to pred mnohými rokmi stalo a dnes je už zbytočné plakať. Zhorší to aj káva a cigarety. Na fotke je preto fajn zuby retušou mierne vybieliť, ale nie príliš. Stačí označiť zuby lasom a žltý kanál jemne stiahnuť. Ale ak to preženiete, tak je zle! :-)

Grimasy, úsmev

Pokiaľ na Facebooku chcete prilákať viac ľudí, vyhnite sa:

  • neutrálnym a smutným tváram,
  • zakrytým očiam (vlasmi, čiapkou, klobúkom),
  • príliš krátkym vlasom,
  • kresleným obrázkom namiesto fotky tváre (môže to vyzerať že ide o podvrhnuté konto),
  • nefotografujte sa so svojím psom, rodinou, dieťaťom,
  • nemajte namiesto tváre na profilovej fotografii fotku psa, dieťaťa, či seba pred 30 rokmi a
  • už vôbec nedajte namiesto fotky svoje logo.

To sa týka aj grimás.

nerobte-grimasy

Všetko príliš výrazné by som na portrét, či profilovú fotografiu na Facebook nepoužíval. Gestá a grimasy sú fajn na obálke knihy, či divadelnom plagáte. Majú svoje miesto v iustrácii či pri reportáži. Ale portrét by sa mal blížiť normálnemu pohľadu na človeka.

Do tejto kategórie patria aj rôzne gestá, ktoré vyjadrujú zvádzanie, alebo zmyselnosť. Ak máte fotografiu s odkazom na nejaký erotický kontext a chcete ju použiť, spravte to na vhodnom mieste.

Na Facebooku je najlepšie ak budete vyzerať šťastne. Viem, je to súčasťou veľkého spiknutia, kedy všetci závidíme ostatným, akí sú stále šťastní. Vidíme ich usmiatych, len v najefektnejších chvíľach života. Nevidíme, čo všetko odmazali a na sociálnej sieti neukázali. Potom môžeme mať pocit, že náš život je pochmúrny. No a s takým niečím sa nikto nechváli. A tak sa usmejete a cvaknete sa na Facebook. No a pri pohľade na vašu fotku vám mnohí možno budú závidieť to šťastie…

Ale to som sa nejako zakecal.

Oblečenie: kontrast

Oblečenie by malo byť kontrastné voči tvári. To dosiahnete buď tak, že si dáte tmavé šaty (svetlá tvár, tmavý oblek) alebo zvolíte farebný kontrast. Kontrastná ku tvári je svetlozelená, svetlomodrá. Chladná farba košele ešte zvýrazní zdravú a živú farbu tváre.

Bielej farbe za vyhýbajte, pri portréte sú s tým problémy ako som už pred rokmi písal v článku mediálna košeľa.

Zle: nedávajte si klobúk, čiapku, okuliare.

Pokiaľ je oblačenie tmavé, dobré je ak obsahuje svetlejšie prvky. To je tiež forma zvýšenia kontrastu.

odraz-vyraznej-farby

Pozor na výrazné farby oblečenia. Budú vám farbiť tvár.

Pozadie portrétu

Ak sa dá voliť, svetlé býva lepšie. Ale tu záleží na mnohých veciach, univerzálne sa to určiť nedá. No pre účely portrétu na Facebook býva biela a svetlá pastelová asi príjemnejšia.

farba-pozadia

Oranžové, žlté, svetločervené pozadie bude pôsobiť domáckejším, ľudskejším dojmom.

 

farba-pozadia-3

Modré, zelené, fialové môžu signalizovať aj chlad, odstup, možno viac konzervatívnu atmosféru.

farba-pozadia-2

Tmavé pozadie sa bude hodiť len niekedy.

Fotoaparát vo výške očí

Nakoniec pozor na to, kto vás fotí. Presnejšie – aký je vysoký.

nadhlad-a-podhlad

Ak vás fotí nižšia osoba, bude fotiť odspodu. Potom pôsobíte ako diktátor. Vľavo. Ak vás fotí niekto vysoký, budete pôsobiť príliš prosebne. Vpravo.

Širokouhlý objektív

Dnešné fotoaparáty majú často veľmi širokouhlé objektívy. Nikdy tak nefoťte portrét.

siroky-a-zoom

Vľavo zoom, fotené asi z dvoch metrov. Vpravo širokouhlé ohnisko, fotené asi z 30 centimetrov.

Ak môžete, použite vždy zoom. Fotografujte z väčšej vzdialenosti s pritiahnutým zoomom. Optimálna miera zoomu zodpovedá zhruba 80 milimetrovému objektívu po prepočte na kinofilm.

Pravdepodobne tento jav môže stáť v pozadí toho, prečo mnoho ľudí nenávidí selfie. Aby sa človek zmestil so záberu, fotí sa to širokouhlo a to každý vyzerá ako debil. Nie preto, že sa fotíme sami, ale pre veľký nos a silnú perspektívu.

Osvetlenie

O osvetlení portrétu sa dá napísať kniha. Pre účely rýchleho portrétu asi nebudete kupovať svetelný park. Ak sa ale dá, zariaďte, aby svetlo prichádzalo spredu z bokov. Ak je osvetlenie zhora, budete mať zatienené oči. Preto sa nezvyknú podariť portréty na priamom slnku.

Hrubá sila alebo fotograf?

Ak sa plánujete fotiť sami, nasnímajte aspoň 100 rôznych záberov. Môže byť jeden za druhým hneď za sebou, v jednom prostredí. Z nich vyberiete možno 10 kandidátov. Potom s pomocou niekoho známeho z tejto desiatky vyberte najlepší záber.

Určite nie je dobrý nápad odfotiť sa niekde mobilom na spôsob selfie, kde ešte vidno aj vlastnú ruku!

selfie-portret

Taký obrázok je fajn, ak sa fotíte sami niekde na kopci, kde ste bežali pár hodín a nemá vás kto cvaknúť. Ale nie je vhodné ako portrét.

Pokiaľ sa vám nedarí získať dobrý záber, nájdite niekoho, kto sa foteniu venuje. Profesionál vám spraví lepší záber. Zohľadní totiž oveľa viac kritérií, než sa dalo napísať v tomto krátkom článku.

Mimochodom. Vždy sa nájdu aj výnimky, ktoré zrušia všetko čo som napísal. Niekto vyzerá lepšie ak spraví grimasu, iný si to môže dovoliť. Preto okrem odporúčaných tipov môžete svoj portrét odfotiť aj inak. Niekedy môže uspieť práve preto, že bude veľmi odlišný.

Pozrite si aj tieto články: