Kontrast obrazu som skúšal zmeniť na niekoľkých fotoaparátoch a výsledok bol vždy trochu iný.…
Počítačové pracovisko
Asi tušíte, že rady na tému počítačov zastarávajú skôr, než človek dopíše poslednú vetu článku. Každopádne. Ešte pred pár rokmi bolo na prácu s fotografiami treba trocha rozmýšľať, aký počítač je vhodný. Aby mal primeraný výkon… Dnes už tento problém nemáme, aj najpomalšie mobilné telefóny majú lepší výkon, ako výkonné počítače z pred pár rokov. A tak na prvý pohľad to vyzerá, že na fotografie nepotrebujete nič špeciálne. Najmä nie na rodinné fotografie.
Počítač na bežné prezeranie a spracovanie fotografií dnes môže byť veľmi jednoduchý. Naozaj aj mobil, či tablet stačí. O výkonnejšie riešenia sa začnete zaujímať až potom, keď sa fotografii venujete vážnejšie.
Najčastejšie treba poriadny monitor
Kvalita monitoru je dnes to najdôležitejšie, čo rozhodne, aký obraz dostanete. Je to podobné, ako s hudbou. Aj malý MP3 prehrávač dokáže dať prvotriedny zvuk, ak máte dobré slúchadlá. Zo zlými však nebude zvuk v poriadku, ani keby vám ich pripli k mixpultu v štúdiu. O kvalite monitorov sa dá viesť dlhý spor. Donedávna bola „vojna“ medzi zástancami klasických CRT monitorov a LCD. Dnes už sú aj LED monitory a rýchlo to pokračuje ďalej.
Aj lacný kancelársky monitor dá pekný obraz, len je výhodné, ak ho nemáte s čím porovnať. Žiaľ, videl som v akcii monitory, ktoré orezávali svetlé tóny fotiek tak, že obraz bol síce brilantnejší, ale nanič. Taký monitor sa dá často „vyliečiť“ len tým, že ho k počítaču pripojíte digitálnym káblom a nie cez kompozitný.
Podobných maličkostí je v hre viacero. Preto aj v dobe naozaj výkonnej techniky je dobré, ak sa poradíte s niekým kto už s fotkami skúsenosti má. Nech nekúpite zariadenie, ktoré sa neskôr ukáže ako problémové. Možno ste si na hlavnej stránke všimli obrazec:
Ten slúži práve na rýchlu kontrolu monitora. V ľavom hornom poli je takmer biela, ale nie biela plocha – ak ju vidíte o nepatrný chlp tmavšiu, ako pozadie stránky, váš monitor výborne zobrazuje svetlé časti obrazu. Na opačnej strane, vpravo hore je úplne čierna plocha. Tú treba vidieť prakticky čiernu. Dôležitejšie však je, aby plôška vedľa nej, teda predposledná tmavá plocha vpravo bola o nepatrný kúsok svetlejšia. Potom je váš monitor výborne pripravený zobraziť aj najjemnejšie rozdiely v tmavých častiach obrazu.
Keby ste nevideli najsvetlejšie plochy alebo nerozlíšili najtmavšie, na takom monitore by ste nemali retušovať. Ak totiž na ňom upravíte fotky, upravíte ich tak, že budú dobre vyzeať u vás. No na dobrom monitore budú vyzerať čudne, mdlo.
Každá plocha v hornom rade by mala byť odlšiteľná od ostatných a všetky by mali byť prísne neutrálnej, sivej farby. Na lacnejších monitoroch môže každá ploška „ťahať“ do inej farby. Jedna do hneda, druhá do modra… Na kvalitu fotiek to nebude mať zásadný vplyv, ale je to signál, že monitor je lacnejší. Do vážnejšej retuše sa na ňom nepúšťajte.
Počítače na prezeranie digitálnych fotografií teda dnes už nemusia byť vôbec nákladné. Preto by som odporúčal, aby ste sa radšej začali v úvahách venovať zálohovaniu. Hľadajte spôsob, ako originály svojich fotografií môžete poistiť pred prípadom ich straty. Počítače sa môžu pokaziť, môžu byť ukradnuté. Nech neprídete o svoje obrázky.
Minimálna konfigurácia počítača na digitálnu fotografiu
Minimálna konfigurácia počítača začína byť trocha prežitý pojem. Dnes tak slabý počítač, aký by stačil na digitálne fotky, azda už ani nezoženiete. Stroje z pred 20 rokov ešte mali vlastnosti, kedy by bolo treba diskutovať, či zvládnu, alebo nezvládnu takú grafiku. Ale dnes? Aj najlacnejšie stroje sú mnohonásobne výkonnejšie.
Softvér
Aj v oblasti softvéru na spracovanie digitálnych fotografií je stále niečo nové. Menia sa čísla verzií programov, no programy zostávajú. Ak máte niečo osvedčené, zotrvajte pri tom. Fotografi donedávna používali Adobe Photoshop. Dnes je cítiť príklon k Adobe Lightroom. Z lacnejších riešení je k dispozícii tak nepreberné množstvo nástrojov, že je ťažké dať nejaké odporúčania. Určite začnite lacnými, alebo zadarmo riešeniami – ak to s fotografiou nemyslíte vážne, nemá zmysel platiť.
Kto často retušuje, nájde tu aj tip na tablet – myšou (už vôbec nie bezdrôtovou) nemáte vôbec šancu spraviť niektoré retušérske zásahy. Mnoho vecí sa síce dá spraviť aj myšou, ale podstatne pomalšie. Tabletom nemyslím dnes tak obľúbené minipočítače. Tablet donedávna bol označením pre zariadenie, kde počítač ovládate perom. Môžete tak maľovať, retušovať rovnako výkonne (a s citlivosťou aj na tlak), ako ste to robievali so štetcom.
Pre bežné fotografovanie nepotrebujete nič. Kábel, počítač, digitálny fotoaparát. No ako rastú vaše nároky, mohli by ste dokupovať vybavenie aj za pár miliónov…
Notebook a digitálna fotografia
Toto riešenie má svoje výhody nielen v domácom ale aj firemnom použití.
Výhody
Notebook je maličký a nezaberie na pracovnom stole skoro žiadne miesto. V stiesnených podmienkach v paneláku býva veľkou výhodou, že si počítač nevyžaduje celý stôl a niekoľko štorcových metrov na káble.
Ďalšou výhodou notebooku je, že je kompaktný. Stačí ho zobrať pod pazuchu a môžete ho preniesť na iné miesto. Ukážete tak fotky zákazníkovi alebo babičke.
Notebook sa dá na dôležitejších akciách použiť aj ako „dátový sklad“. Keď sa karta zaplní, vyklopíte fotky do notebooku a idete fotiť ďalej.
Aj kontrola fotografií v teréne je s notebookom možná v dostatočnej kvalite.
Výkon dnešných notebookov je veľmi dobrý a na digitálnu fotografiu plne dostatočný.
Ak bol s notebookmi nejaký problém pri práci s fotkami, bol to nekvalitný LCD panel. Súčasné LCD panely, ktoré sa do notebookov osadzujú, sú už dostatočne kvalitné. Z toho pohľadu nie je dôvod, prečo by sa na digitálnu fotografiu nemal používať aj notebook.
Ak Vám také riešenie vyhovuje, kúpte si notebook.
Nevýhody notebooku
Predovšetkým je to prístroj, kde sa za miniaturizáciu musí platiť. Je drahší, ako keby ste si kúpili veľký počítač rovnakých parametrov.
Ťažšie sa rozširuje o komponenty. Zatiaľ čo harddisk v počítači si vymení každý trochu skúsený používateľ, rozoberanie notebooku by mohlo skončiť zle.
Kto je navyknutý na prácu so stolovým počítačom, na notebooku sa cíti stiesnene. Malá klávesnica, čudný systém pohybu myši – tieto nevýhody sa však dajú ľahko odstrániť.
Notebook môžete doplniť o normálnu klávesnicu a o poriadnu myš. Tým vyriešite vážny handicap malej a nepohodlnej klávesnice, akú majú tieto prístroje.
K notebooku sa mimochodom dá pripojiť aj normálny monitor, čím získate obraz celkom rovnaký, ako keby ste pracovali s „normálnym“, teda stolovým počítačom. Samozrejme, pre domáce nasadenie by bolo pridrahé kupovať notebook aj s monitorom, ale túto možnosť som spomenul pre tých, ktorí by ocenili mobilitu počítača, ale doma či v práci chcú mať aj nekompromisnú kvalitu monitora.
Notebook a zálohovanie
Ak si na prácu zvolíte notebook, naliehavo Vám odporúčam, aby obsahoval napaľovačku CD. Predovšetkým ak notebook prenášate, vaše dáta sú vážne ohrozené.
Prístroj Vám môže vypadnúť z ruky pri prenášaní a poškodiť sa. Notebook Vám môžu ukradnúť, boli by ste v tej chvíli bez Vašich dát.
Kompaktnosť a pomerne veľmi vysoká spoľahlivosť notebookov človeka zvádza k tomu, že zálohovanie dát podceni. „Veď to mám v noutbúku“ – poviete si. Ale čo ak vám ten noutbúk niekto zoberie? A koľko tisíc fotografií v ňom? Koľko by vás stálo ich nahradiť, ak sa teda vôbec nahradiť dajú?
Aké technické parametre si všímať?
Z technických parametrov notebookov si z pohľadu digitálnej fotografie musíte všímať vlastne len 2 veci.
- Kvalitu LCD panelu
- Možnosť zálohovať fotky
Ostatné parametre, ako USB či primeraný výkon sú už dnes samozrejmé aj u tých najlacnejších notebookov.
Kúpiť notebook z druhej ruky?
Tu by som bol skôr proti. Staršie prístroje majú veľmi viditeľne nižšiu kvalitu LCD panelu a to sa podpíše na zlej kvalite zobrazenia farieb. To by vám mohlo veľmi prekážať.
Okrem toho nikdy neviete, či predchádzajúci majiteľ neabsolvoval s notebookom kúpeľ v šampanskom alebo ľahšiu autohaváriu. Porucha môže na seba nechať pár týždňov čakať…
Je však možné, že vás zaujme ponuka niektorej firmy, ktorá predáva second-hand počítače. Tu by sa o kúpe dalo aj celkom uvažovať, stroje bývajú pred predajom rozobraté, overené a zahorené. Je veľká šanca, že taký prístroj poslúži tak, ako má. Aj tu však pozor na kvalitu LCD.
Samozrejme ak si kúpite počítač lacnejší s nekvalitným monitorom bude práca na ňom nepohodlná, pomalá a dosť pravdepodobne nebudete vidieť všetky farby tak, ako by mali vyzerať. To však nemusí byť vždy prekážkou.
Lacné monitory síce nemajú farby, ktoré by profesionál akceptoval, zato však na nich zobrazený obraz má farby vcelku dostatočné a na pozeranie bežných rodinných fotografií úplne vyhovujúce.
Najradšej by som vás nabádal ku kúpe výkonného počítača. Uvedomujem si však, že mnoho z nás zďaleka nie je tak bohatých, aby sme si mohli kúpiť drahý počítač len na to, aby sme si občas prezreli zopár fotiek. Preto v prípade, že chcete počítač len na bežné práce s fotkami, určite nemusíte minúť všetky peniaze svoje a zadĺžiť sa u všetkých známych. Určite postačí stroj z druhej ruky, s nižším výkonom a priateľskou cenou.
Najlacnejšie možné riešenia
Ak chcete vyberať počítač len podľa ceny, odporúčam, aby ste si kúpili počítač s procesorom aspoň Pentium, rýchlosť pritom nie je až tak rozhodujúca. Môže to byť rýchlosť od zhruba 150 MHz. Čím viac, tým lepšie.
Jediná podmienka, ktorú si pri starších počítačoch dôkladne preverte je USB port. Budete ho nutne potrebovať. Staré počítače USB port nemali. Dá sa síce vložiť do starého počítača súčiastka, ktorá USB slot vyrobí, ale nie vždy tieto zariadenia fungujú celkom spoľahlivo.
Horším problémom je aj to, že USB sa do operačných systémov starších, ako Windows 98 implementuje ťažko. A Windows 98 SE zas spustíte len ťažko na naozaj starom počítači.
Preto hovorím o limitácii na procesory rýchle aspoň 150 megahertzov a pre Windows 98 počítajte potrebu minimálne 64 mega pamäte. S horším vybavením je potrebné siahnuť aj po staršom operačnom systéme a pripraviť sa na veľa problémov, z ktorých niektoré by mohli byť neprekonateľné.
Pevný disk by mal byť podľa možností čo najväčší a to nie preto, aby sa vám naň zmestilo veľa fotiek. ale preto, že čím je disk väčší, tým je rýchlejší.
Rýchlosť práce počítača je limitovaná práve rýchlosťou harddisku, a preto ak zvolíte obrovský disk, bude počítač podstatne rýchlejší, ako keby ste v ňom mali niekoľko maličkých starších diskov.
Aj veľmi starý počítač, ktorý osadíte novým harddiskom, bude podstatne rýchlejší, ako bol predtým.
Výbornú rýchlosť majú harddisky od veľkosti zhruba 80 giga.
Harddisky pod veľkosť zhruba 20 giga sú už na dnešnú dobu neznesiteľne pomalé, ale použiť sa, samozrejme, dajú.
Dôležitým doplnkom počítača je mechanika na vypaľovanie CD alebo DVD diskov. Zálohovanie digitálnych fotografií je veľmi dôležité a odporúčam vám naň myslieť už pri úvodných úvahách na nakúpe počítača. Napaľovačka nemusí byť vôbec rýchla, stačí aby pálila spoľahlivo.
Grafická karta môže byť prakticky akákoľvek.
Monitor. Hmm. Tu sa radí ťažko. Monitor je rozhodujúca vec, ktorá určí, ako kvalitne budete vidieť svoje fotky. Chcelo by sa mi trvať na tom, aby ste aspoň monitor kúpili nový a drahý. Ale buďme realisti. Dá sa kúpiť aj starší monitor, ale rozhodne ho poriadne vyskúšajte. Slovom poriadne nemyslím, aby mal nejaká obraz.
Zoberte si zo sebou nejaké obrázky, najlepšie testovacie terčíky, ktoré nájdete v článku o kalibrácii monitorov. Vďaka nim hneď uvidíte, čo monitor dokáže. Zoberte aj nejaké obyčajné fotky – tie obrazce sú sakramentsky prísne. Ak je cena dobrá a fotky vyzerajú dobre, dá sa dočasne kúpiť aj slabší monitor…
Tip na skúšanie: Nie každý počítač má nainštalovanú možnosť prezrieť si na ňom fotky. Myslite na to a na skúšanie si zoberte okrem testovacích fotiek aj nejaký malý prehliadač, napríklad IrfanView.
Tým sme vyčerpali všetky dôležité technické parametre lacného počítača.
Ak vám predá niekto na inzerát nejaký starý počítač za pár sto korún, možno za pár tisíc, postačí. Stačí na to, aby ste si na ňom pozerali fotky, mierne ich upravili, alebo vybrali tie, ktoré sa majú spracovať vo fotolaboratóriu a vypálili ich.
Slabý počítač postačí aj na bežné úkony, ako je písanie textu, spracovanie nejakých tých tabuliek, či snorenie po internete.
Pred kúpou lacného a pomalého počítača však ruku na srdce. Naozaj musíte kúpiť tak slabý stroj? Nedalo by sa nejaký čas počkať a chvíľu ešte sporiť?
Keď človek veľmi chce nejaké zariadenie, na ktoré však nemá peniaze, chcenie dokáže vyvolať pocit „musím to mať hneď, aj keby to bolo nekvalitné“. Len preto, že chcem mať počítač, som ochotný kúpiť si akýkoľvek stroj, aj veľmi pomalý, len aby som ho už mal. Akonáhle však človek už počítač má, chcenie sa potichu vytráca – nemôžem predsa chcieť to čo už mám. Nasleduje denné spolužitie s pomalým nevýkonným prístrojom, ktorý na seba necháva nepretržite čakať, má rôzne náklady, ktoré ťažko ovplyvniť a väčšinou sú s ním len problémy. Ako keby sme to už odniekadiaľ poznali. Práve preto odporúčam, aby ste do počítača investovali radšej hneď viac peňazí. (To isté sa týka digitálneho fotoaparátu…)
Tip pre kúpu slabšieho počítača: ak je to len trochu možné, trvajte na možnosti vidieť a skúsiť, že do toho počítača skutočne dostanete fotky. Buď z vášho fotoaparátu, alebo ak ho ešte nemáte, z akéhokoľvek iného fotoaprátu s USB pripojením. Ak fotky do počítača dostanete, je to dobrý signál. Niektoré staršie počítače síce mali USB port, ale nefungoval tak, ako by mal.
Primeraný počítač
Za primeraný, optimálny počítač na prácu s digitálnou fotografiou považujem stroj s procesorom okolo 1 GHz. V tejto rýchlosti je už spracovanie dát rýchle, taký počítač dokáže operatívne retušovať aj väčšie obrázky bez zbytočných páuz.
Je dobré ak takýto počítač vybavíte dostatočne veľkou pamäťou. 128 mega odporúčam ako minimum, 256 mega ako veľmi dobré optimum. Viac len v opodstatnených prípadoch.
Voľba harddisku platí z kapitoly o slabom počítači. Voľte najmenej 120 gigový disk.
Čím väčší bude harddisk, tým bude rýchlejší. Prináša to so sebou však jednu nepríjemnú vec:
Veľké harddisky sa ľahko zapĺňajú dátami. Ak zaplníte 120 gigový disk fotkami je veľký problém s ich zálohovaním. Vypaľovať na CD stovky a stovky mega dát, ktoré pri práci s digitálnou fotografiou bežne vznikajú, nie je pohodlné. Človek s väčšinou na pravidelné zálohovanie rezignuje, veď má predsa dáta na disku…
Problém nastane vo chvíli, keď sa disk pokazí, dáta zoberie vírus, alebo zlodej. Vtedy si zrazu človek uvedomí vážnosť situácie a cenu svojich dát.
Vaše fotografie sa Vám možno dnes javia ako celkom ľahko nahraditeľné, pretože si to predsa za chvíľu môžete všetko znova a zadarmo nafotiť, ale rodinná fotografia začína byť zaujímavá až po dlhšom období. Niektorí ľudia môžu odcestovať, iní umrieť a všetci zvykneme svorne starnúť. A to sakramentsky nepríjemne rýchlym tempom.
Ak o 20 rokov narazíte na svoje fotografie, budú mať pre Vás veľkú cenu a predovšetkým určite nebudú opakovateľné.
Ak o ne prídete vinou technickej poruchy na harddisku, vinou krádeže počítača, požiaru, či inej nehody, mohli by ste si neskôr vyčítať to, že ste svoje dáta lepšie nezálohovali.
Z tohto pohľadu sú veľké harddisky problémom. Príliš zvádzajú človeka k tomu, aby na ne dáta iba ukladal a nestaral sa o ich systematické zálohovanie a zabezp
ečenie.
Dôrazne som vás varoval, viac vás týrať nejdem.
CD ROM (alebo DVD) mechanika môže byť akákoľvek, nemusí byť rýchla. Samozrejme, odporúčam kúpiť napaľovaciu mechaniku.
Grafická karta by mala byť radšej lepšia, a to predovšetkým z dôvodu kvality a ostrosti zobrazenia.
Ak zvolíte lacnú grafickú kartu môže sa stať, že bude na monitor posielať mierne, ale neostrý obraz. To by sa už pri posudzovaní ostrosti fotiek mohlo negatívne prejaviť.
Nie je potrebné kupovať najdrahšiu grafickú kartu. Stačí „normálna“ stredná trieda.
Ak nehráte hry, nekupujte grafické karty určené na hry. Zbytočne by ste platili za 3D akceleráciu, ktorá sa používa v hrách. Pri retuši tieto funkcie grafickej karty nikdy nevyužijete. Ak nehráte hry stačí vám teda obyčajná značková grafická karta, ktorú Vám predajca počítačov rád pomôže vybrať. Ak sa môžem za nejaký druh prihovoriť, odporúčam zvoliť Matrox, sú to najlepšie karty na 2D grafiku. Hráči ich však veľmi v obľube nemajú.
O monitoroch platí to, čo som napísal v kapitolke o slabom počítači.
S počítačom týchto parametrov nebudete mať problémy. (Ak je dobre postavený.) V bežnom nasadení vám vydrží dlho.
Keďže v dnešnej dobe sú ne trhu aj oveľa výkonnejšie počítače, je ľahko možné, že počítač uvedených parametrov už zoženiete z druhej ruky za veľmi priaznivú cenu. Aj keď kupovanie z druhej ruky nemusí vždy byť celkom bezpečné, na počítačoch sa toho zas veľa nezvykne pokaziť. Ak vám predajca ponúkne primerané záruky, za risk to stojí. Pár hodín bezproblémovej práce s počítačom dá tušiť, že je v poriadku.
Ideálny počítač
Ideálny počítač sa od predošlého líši len tým, že všetky parametre, ktoré môže mať, zvolíte proste najlepšie, aké sú v súčasnosti na trhu.
Zisk z takéhoto nákupu bude relatívne malý, ak s počítačom robíte naozaj len na spracovaní obrázkov. Veľké zrýchlenie diskových operácii a výpočtov je síce citeľné, ale vážne ho oceníte až pri práci s počítačom, ktorá trvá viac hodín denne.
Na domáce použitie vo fotografii nie je potrebné kupovať drahého šprintéra, stačí rekreačný bežec za triezvu cenu.
Ak sa chcete finančne rozhadzovať, začnite monitorom. Kúpte si poriadny, veľký a drahý monitor niektorej renomovanej značky. Napríklad EIZO.
Mainboard
Okrem procesoru, ktorý sa často nazýva srdcom počítaču, je veľmi dôležitou, ale takmer neviditeľnou súčiastkou počítača aj mainboard.
Je to základná doska na ktorej sú naletované mnohé súčiastky, ktoré oživia procesor a ostatné zariadenia.
Ak kupujete zložený, „hotový“ počítač, asi s týmto komponentom neprídete ani do styku. Ale ak si počítač skladáte, tu sú moje skúsenosti k mainboardom.
Najlacnejšie základné dosky by som vám neodporúčal. Sú s nimi neraz zlé skúsenosti a veľmi často vedú k nestabilite počítača. Čím lacnejšia základná doska, tým väčšia je pravdepodobnosť, že počítač bude mrznúť alebo iným spôsobom komplikovať život.
Odporúčam kupovať mainboardy INTEL – sú kvalitné a patria k tým drahším. Ak si môžete dovoliť túto investíciu, pravdepodobne od tej chvíle nebudete vedieť, že s počítačom môžu byť nejaké problémy. Proste ho ráno zapnete, budete na ňom pracovať a večer ho vypnete…
Aký procesor zvoliť?
Momentálne sa dajú kúpiť dva druhy procesorov
- Procesory Intel
- Procesory AMD
Ako to už býva, ak sú dva tábory vznikne medzi nimi napätie. O tom, ktorý procesor zvoliť, nie je jednoduché hovoriť bez emócií. Ja patrím k zástancom riešení Intel.
Zástancovia procesorov Intel tvrdia, že s riešeniami na báze Intel nebývajú žiadne problémy. Nevýhodou procesorov Intel je vyššia cena v porovnaní s výkonom.
Procesory AMD naproti tomu podávajú za rovnakú cenu o niečo vyšší výkon, ale môže sa stať (ale nemusí), že vďaka procesoru AMD budete mať problémy. Osadenie týchto procesorov totiž predstavuje použitie iných základných dosiek, s ktorými už v minulosti bolo dosť veľa problémov. Často sú tie problémy riešiteľné, ale už fakt, že je potrebné nejaký problém riešiť ma znechucuje. V minulosti bolo v rôznych konferenciách hlásených toľko problémov s AMD platformou, že ju proste neodporúčam. Možno jej v súčasnosti už krivdím, ale v týchto veciach sa oplatilo voliť skôr konzervatívne stratégie.
Som pripravený za toto tvrdenie niesť následky, predpokladám, že v diskusii v článku sa dozvieme, že ani neviem čo píšem, že som podplatený Intelom a podobne. Láskavý čitateľ si z toho vyberie, čo chce.
Ak už budete kupovať Intel, asi budete mať na výber medzi lacnejším Celeronom a drahším Pentiom. Odporúčam voliť Celeron, v bežnom použití počítača nie je rozdiel vo výkone pozorovateľný, hoc aj reklamy tvrdia opak. Meral som to. V tomto článku sú výsledky.
Akú CD-ROM vypaľovačku zvoliť?
Pri výbere napaľovačky cd je neľahké vybrať si z množstva ponúk rôznych výrobcov. Vo väčšine prípadov sa používatelia na internete zvyknú uzniesť na tom, že cd-romky by ste mali kupovať buď TEAC alebo PLEXTOR.
Tie prvé sú skôr lacnejšie, a tie druhé skôr drahšie.
Tieto dve značky si užívatelia vytipovali z týchto dôvodov: Sú málo poruchové a pália disky spoľahlivo. Majú dobrú technickú podporu. Ak výrobca príde na to, že v cd-romke urobil nejakú chybu v softvéri, zverejní veľmi rýchlo takzvané záplaty, ktoré umožnia firmware upraviť tak, aby mechanika pracovala lepšie.
Mnoho iných výrobcov také služby neposkytuje.
Preto odporúčam aby ste si zvolili niektorú z týchto dvoch značiek.
Ak si zvolíte ktorúkoľvek inú značku, je veľmi pravdepodobné, že s ňou nebudú žiadne problémy.
DVD napaľovačky
Vypaľovanie dát na DVD začína byť cenovo dostupné a ak práve idete kupovať napaľovačku, mohli by ste zvážiť, či nekúpiť hneď napaľovačku DVD. Bude o niečo drahšia ako CD napaľovačka, ale poskytne vám viac možností.
S DVD však môžu byť aj problémy, ktoré sa týkajú predovšetkým formátu DVD nosičov, pretože firmy sa zatiaľ nedokázali dohodnúť na tom, ktorý formát DVD bude nakoniec univerzálny. Zdá sa, že sa ani nedohodnú. Preto sa môže stať, že si kúpite formát, ktorý niekto prečíta a niekto neprečíta. Odporúčam preto pred rozhodnutím sa samoštúdium, napríklad na serveri www.cdr.cz
Výhodou DVD je veľký objem dát, ktoré sa na disk zmestia – prináša to však jednu skrytú zákernosť.
Napaliť takmer 5 giga materiálu na kotúčik veľkosti CD disku je dosť háklivá záležitosť. Ak nejakou nešťastnou náhodou tento disk rozbijete alebo poškodíte, prídete v tej chvíli o veľkú porciu dát. Z tohto pohľadu považujem DVD za trochu nebezpečné riešenie.
Preto odporúčam (a to sa týka aj pálenia dát na CD) vypaľovať všetky dáta dvojmo a to podľa možností na dva rôzne typy médií.
Ak pálite napr. na médiá TDK druhá záloha by mala byť vypálená napríklad na médiách Verbatim.
Tieto dve zálohy by som vám odporúčal umiestniť v dvoch rôznych budovách.
Takýmto spôsobom si veľmi účinne poistíte svoje dáta, pretože aj keby v jednej budove vznikol požiar, alebo by ju navštívili lupiči je pravdepodobné, že to isté sa nestane aj v druhej budove.
Ak vypaľujete dáta s ktorými budete pracovať aj pri počítači odporúčam, aby s
te pracovali až s treťou kópiou dát.
Možno Vám pripadne príliš paranoidné vyrábať toľko kópii z jediného dátového materiálu, ale spomeňte si na smolu a náhody. Ak vám na vypálených dátach záleží, myslite na zákonník schválnosti.
Záver
Vidíte teda, že práca s digitálnou fotografiou je veľmi variabilná, môžete zvoliť úplne lacný počítač a splniť na ňom všetky základné úlohy alebo si kúpte veľmi drahý prístroj s možnosťou vysoko luxusného spracovania fotografie. V každom prípade odporúčam vždy radšej zaplatiť viac. Zvoliť si kvalitnejšie riešenie než provizórne.
Aký softvér do nového počítača?
Základnou úlohou, ktorú budete robiť často, je prenos fotiek z fotoaparátu do počítača. Túto funkciu zvládne aj operačný systém sám.
Stačí ak si otvoríte ikonu disku, ktorý zastupuje fotoaparát a presuniete všetky fotografie z neho na harddisk. (Niektoré fotoaparáty, napríklad Canon, Kodak…) sa ovládajú podobne, ale trochu inak. Podrobnosti nájdete v návode na použitie.
Pre pohodlnejšiu prácu však môžete použiť aj niektorý z programov, ktorý túto funkciu automatizuje a prípadne dopĺňa o luxusnejšie nastavenia.
Napríklad program ACDsee dokáže pri presúvaní súborov z aparátu do počítača vždy obrázok aj premenovať, tak aby názov bol zároveň identifikátorom dátumu, prípadne aby obsahoval aj kľúčové slovo. Podľa kľúčových slov môžete neskôr fotky hľadať.
Prezeranie si fotiek
Keď už máte fotky v počítači je isté, že si ich budete chcieť aj prezerať. Na to slúžia programy zvané prehliadače fotografií a vyznačujú sa tým, že túto činnosť robia dobre, rýchlo a pohodlne.
Na túto činnosť sa dajú nájsť – nepreháňam – tisícky programov. Z nich by som vám odporučil aspoň tieto:
- IrfanView (zadarmo)
- ACDsee (za peniaze)
- ThumbsPlus (za peniaze)
Všetky vedia fotky kategorizovať, triediť, prezerať, či pustiť sériu obrázkov jeden za druhým automaticky. Vedia s obrázkom spraviť drobné úpravy, napríklad obrátiť ho hore nohami, alebo nabok, ak ste ho fotili na výšku. Hromadne zmenšiť, zväčšiť obrázky, zaopatriť ich iným názvom, či pečatiť dátum…
Z našich končín býva medzi užívateľmi obľúbený program Zoner Media Explorer (za peniaze), ktorý okrem všetkého horeuvedeného obsahuje aj mimoriadne dobre vypracovaný modul na výrobu fotogalérie na internete z vašich fotografií.
V úvode som spomenul, že tieto prehliadače vedia zobraziť fotky rýchlo a dobre. Možno si kladiete otázku, čo sa dá na tejto akcii spraviť pomaly a zle. Načítanie obrázka kvôli zobrazeniu nie je tak jednoduchá operácia, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Obrázok treba dekódovať z kompresie JPG. Vznikne niekoľkomegový súbor, ktorý treba zväčšiť, alebo zmenšiť na rozmer obrazovky, alebo okna. To už sú operácie, ktoré si vyžiadajú čas. Keďže obrázok sa zmenšuje, alebo zväčšuje, je potrebné vykonať aj interpoláciu – ak by to program spravil rýchlo a nekvalitne, vzhľad fotky by bol zlý. Preto treba fotku pred zobrazením spracovať a to si vyžiada čas… Niektoré prehliadače preto na to používajú rôzne finty, napríklad ACDsee v čase kým si prezeráte jednu fotku pripravuje zobrazenie ďalšej.
Retuš fotografií
Programy na retuš fotografií sú už špecializované nástroje, ktoré sa vyznačujú tým, že ak s nimi chcete pracovať, musíte o veci aspoň niečo vedieť. Nie sú určené pre úplného laika.
Z existujúcich riešení uvediem aspoň tieto:
Gimp
Program, ktorý sa dodáva zadarmo. Obsahuje všetky možné nastavenia, ktoré sa pri retuši fotografií dajú vykonávať. Je zadarmo a poskytuje doslova vynikajúce výsledky. Nevýhodou je len fakt, že je portovaný (prenesený) z prostredia operačného systému Linux, a preto jeho ovládanie je pre používateľa Windows pomerne nezvyklé. Na rozdiel od aplikácií s jednotlivým dizajnom, na aké sme vo Windows zvyknutí, je program Gimp takpovediac veľmi čudný a bude vám asi chvíľu trvať kým si zvyknete, ako s ním robiť. Keď však vniknete do systému práce s ním nebudete mať problémy a zvládnete prakticky všetky úlohy, ktoré potrebujete spraviť.
Photoshop
Photoshop je najdrahším a zároveň najvýkonnejším riešením na retuš fotografií. Je to najlepší súčasný program na retuš fotografií, aký sa dá vôbec kúpiť. Umožňuje všetko čo si môžete predstaviť. Nevýhodou programu je výhradne len jeho vysoká cena, ktorá je na domáce použitie privysoká.
Corel
Lacnejším riešením môže byť nákup programu Corel Photo Paint, ktorý sa dodáva v rámci balíka Corel Draw! Dokáže všetky dôležité funkcie ako Photoshop, len je oveľa lacnejší. Veľmi zaujímavou voľbou môže byť voľba staršej verzie Corel Draw! Dosť často sa dá kúpiť o dva až tri čísla staršia verzia, ktorej cena je zlomkom ceny verzie aktuálnej. Vo výške dvoch až troch tisíc korún dostanete plnohodnotný grafický balík, ktorý má v takej konfigurácii bezkonkurenčný pomer – cena a výkon.
Čo ste dostali k fotoaparátu?
Prezrite si, či ste ku fotoaprátu (skeneru, či inému zariadeniu) dostali na CD. Niekedy je súčasťou ceny fotoaparátu aj niektorý zaujímavý mástroj na retuš, či prezeranie fotografií. Niekedy je to Adobe Photoshop Elements – odľahčená verzia Photoshopu, ktorá síce neponúka privaľa možností, zato však spracuje obrázky v kvalite Photoshopu…
Programy na špeciálne úlohy
Neskôr, keď získate prax, možno sa budete zaujímať aj o zložitejšie práce. Nezaškodí vyskúšať si spracovanie panoramatických fotiek. Základný softvér na túto činnosť býva priložený k fotoaparátu, kvalitnejšie nástroje sa kupujú.
Tipy na niektoré softvérové riešenia nájdete v rubrike softvér na tomto serveri.
Vzhľadom na to, že s fotkami je možné vykonávať aj veľa iných činností, nespomenul som mnoho programov – ak riešite nejaký problém, spýtajte sa v diskusii k článku, určite nájdeme jeho riešenie.
Pozrite si podrobnejšie tieto sekcie:
- Monitory – LCD panely – ako sa vyberajú a nastavujú.
- Tablet Wacom Intuos 3 ak sa venujete grafike, môže pomôcť pracovať s tabletom namiesto myši.
- Osvetlenie počítačového pracoviska – svetlo v miestnosti, kde retušujete nie je ľubovoľné!
- Softvér tu sú tipy na softvér na retuš, alebo prezeranie obrázkov.
- Správa farieb ako zariadiť, aby fotky na monitore boli aspoń trocha podobné pôvodnej predlohe a tiež výsledným fotkám na papieri.
- Kalibrácia monitoru pre náročnejších informácie o kalibrácii.