Tablet Wacom Intuos 3
Plusy
- Extrémne presné snímanie pera v zmysle pohybu, aj tlaku.
- Výborná ergonómia pera, príjemne sa drží, nekĺže
- Dobre riešená podložka s dostatočnou rezervou pre zápästie.
- Možnosť priamo z tabletu ovládať prstom Touch Strip – zväčšovať a zmenšovať ním obrázok, alebo rolovať text.
Mínusy
- Cena je drastická. A to som volil veľmi diplomatický výraz.
- Myš z tabletu nemôže konkurovať ani neznačkovým myšiam. Je pomerne zle použiteľná.
- Na zaprášenom stole vám bude tablet postupne meniť polohu a kĺzať. Nemá primerane veľké podložky.
Na recenziu zapožičal server megafoto.sk.
Úvod s príchuťou beletrie…
Keď som na jar v roku 2001 začal vyberať svoj prvý tablet, narazil som na vážny problém – nikde neboli rozumné informácie. Situácia sa odvtedy ani priveľmi nezmenila. Preto si dovolím túto recenziu pojať trocha obšírnejšie a budem sa v nej venovať aj základným otázkam, ako tablet funguje a ako ho využiť.
Na malom trhu, ako je Slovensko je prítomná vážna nevýhoda: ceny za tablety sú vysoké, a tak ich málokto kupuje. Z toho vyplýva, že tablet má na sklade máloktorá predajňa. Keďže ho prakticky nikto nemá, nedá sa pred kúpou vyskúšať. A kruh sa uzatvára. Len málokto z mála záujemcov je ochotný objednať si mačku vo vreci s názvom, „tablet v škatuli“ – prakticky celkom naslepo.
Predstava, ako pri retuši pracujem s perom ma však už dávno lákala – myšou sa niektoré pohyby spraviť nedajú. Ostatne – skúste sa myšou podpísať a hneď viete, o čom je reč.
Ale nie nejako podpísať. Riadne, ako na podpisový vzor v banke.
Pero a pastelky väčšina z nás mala v ruke od detstva. Myš len posledných pár rokov. Navyše myš nie je na kreslenie vôbec vhodná. Myš, ako univerzálny nástroj vyhovovala v období, keď počítače nedokázali takmer nič. Je dobrá, ak treba niekam presunúť kurzor, kliknúť, niečo potiahnuť a ďalej písať. Myš však, ako nástroj úplne zlyháva, keď chcete napríklad naniesť farbu v jemnom oblúku, najskôr hustejšiu, potom jemnú a ku koncu ťahu zas hustejšiu. Pero má dynamiku prítlaku, myš nie.
Takýto nápis sa myšou spraviť nedá…
A tak sa tablet dnes kupuje takmer naslepo. Recenzií je málo, väčšinou sú to skôr rýchloreferáty, že tablet je vlastne fajn vec.
Prvý tablet som začal používať v roku 2001. Po čase testovania som naň napísal recenziu Wacom Graphire 1. Možno niekomu príde vhod – v článku je aj krátke video, ktoré som vyrobil na ukážku, ako tablet funguje… Všetko, čo tam je napísané platí aj pre novšie tablety Wacom Graphire.
Graphire som používal takmer 3 roky, denne. Má svoje muchy a tak som ho vďaka tejto recenzii vymenil za Wacom Intuos 3. Výkon, ktorý totiž oproti Graphire prináša Intuos je zásadný. Číselne vyjadrené by sa dalo hovoriť o dvojnásobnej citlivosti, v praxi je to ešte lepšie, no ťažko sa to dá k niečomu prirovnať.
A myslím, že sa ľahko dohodneme, že poriadny tablet je aj veľmi drahý špás. Polohovacie zariadenie, ktoré stojí takmer toľko, čo lacnejší počítač, to je naozaj sila.
V tejto recenzii sa však pokúsim obhájiť, že aj napriek svojej príkrej cene sa grafikom a retušérom investícia vráti. S týmto tabletom totiž je možné dokázať veci, aké sa bez neho robiť nedajú.
Pre istotu však radšej ešte raz zdôrazňujem: toto nie je zábavka pre chudobného študenta, ale nástroj do profesionálneho štúdia, alebo pre grafika, kto retušuje, či maľuje častejšie, než len občas. Nesnažte sa nás v diskusii obveseľovať lamentáciami o vysokej cene pre použitie v rodinnej fotografii a že sa s tým zle riadia akčné hry. (Za tú cenu!)
Dosť bolo beletrie, poďme po poriadku. Začnime popisom zariadenia.
V predaji je niekoľko veľkostí tabletov a každý sa hodí na niečo iné.
Najmenším je recenzovaný tablet veľkosti A6 na ktorom aktívna plocha má veľkosť trochu väčšiu, než štvrtinka kancelárskeho papiera.
Maliar, ktorý je zvyknutý pracovať na veľký formát môže takýto tablet rovno zavrhnúť, ako miniatúrny.
Po troch rokoch dennej práce s tabletom A6 by som však rád podotkol, že je to veľkosť, ktorá umožňuje primerane jemné kreslenie a pritom vás nenúti hýbať celou rukou. Ak tablet nekupujete práve na veľkoplošné skicovanie a maľovanie, asi ani nemá zmysel uvažovať o veľkom formáte tabletu.
Bez pohybu zápästia totiž obsiahnete celú aktívnu plochu a môžete tak riadiť Windows a pritom kresliť.
Tento názor však je mojím názorom a nemusíte s ním súhlasiť.
Mne už dávno vyhovoval formát A6 aj na bežné kreslenie. Keď som ešte kreslil vtipy pre časopisy (okolo roku 1992), musel som prejsť na A4 a to už sa mi nepáčilo. Z toho pramení aj môj vzťah k tomuto rozmeru tabletu – presnosť práce s ním je porovnateľná s „čínskym perom“.
Kto však pri kreslení skicuje s rozmachom a rozmer A4 považuje za vstupnú bránu do sveta kreslenia, bude musieť siahnuť po drahšom a väčšom tablete a teda aj hlbšie do peňaženky.
Pri práci s tabletom som doteraz spomínal predovšetkým kreslenie a retuš. Pero však používam, ako jedinú polohovacie zariadenie k počítaču. Či je to už čítanie majlov, výroba webstránok, alebo ovládanie textového editoru pri písaní tejto recenzie, pero mi pripadá prirodzenejšie.
Ako to funguje?
Aktívna plocha tabletu zastupuje súradnice vášho monitora. Ak hrot pera máte niekoľko milimetrov od aktívnej plochy v ľavom hornom rohu tabletu, aj kurzor na monitore je v ľavom hornom rohu.
Keď perom pohnete niektorým smerom, aj kurzor na monitore sa pohne.
Pohybovanie hrotu pera nad aktívnou plochou tabletu teda zodpovedá posúvaniu myši po podložke.
A tu už je prvý rozdiel. Ak chcete dosiahnuť jemný pohyb, myš musíte držať celou rukou. Pohybujete ňou buď niekoľkými prstami, alebo ak máte zdvihnuté zápästie, potom hýbete celou rukou. Tak uchopenou myšou však nie je možné vykonávať jemné pohyby – napríklad písať písaný text.
Viem – pri počítači písať písaným písmom nie je treba, ale
Nejde teraz o to, či má zmysel písať písaným písmom, ale o jemnú koordináciu prstov, akú dokážete ovládať pri práci s perom, nie však s myšou.
Poďme však ďalej.
Myšou, keď chcete niečo označiť, kliknete ľavým tlačítkom.
Pero na príslušnom mieste len položíte hrotom na tablet. Je to rovnaké, ako keby ste „naozajstným“ perom spravili na papieri bodku.
Ťahať objekt, napríklad ikonu, alebo kresliť čiarku môžete myšou tak, že držíte stlačené tlačidlo a pritom ťaháte myš. Ako sa kreslí čiara perom netreba vysvetľovať. Zvládajú to aj malé deti.
Rozdiel medzi skutočným perom a perom tabletu však je – perom tabletu kreslíte na stole a pritom pozeráte na monitor počítača. Chvíľu trvá, kým si na tento zaujímavý úkaz zvyknete.
Výhodou práce s perom je aj možnosť kresliť v rôznych polohách.
V závislosti na zvolenej maliarskej technike môžete držať pero rovnako, ako by ste držali skutočný nástroj. Pero na tablete Wacom Intuos akceptuje aj relatívne veľmi šikmé polohy a stále je citlivé.
Teraz byt som rád zobudil spiacich návštevníkov, pretože práve prichádzame k hlavnému rozdielu medzi perom a myšou.
Tento rozdiel už myš nerozchodí. Je ním dynamika.
Myšou môžete aj v dobrom kresliacom programe len ukázať, stlačiť a ťahať. Nič iné.
S perom máte v rukách aj parameter tlaku. Ak sa perom takmer nedotýkate tabletu, kresba je len naznačená. Rovnako, ako so skutočnou ceruzkou. Keď pritlačíte, stopa sa zmení. Ak program simuluje štetec, po pritlačení ťah zhrubne. Ak simuluje napríklad pastelku, stopa stmavne.
Za nasledujúce kresbičky by som sa rád opakovane ospravedlnil – nie som umelec, chcem len demonštrovať vlastnosti tabletu a priloženého programu na kreslenie.
Napodobniť sa dá väčšina techník, od bežnej kresby perom a vyfarbenej pastelkami…
…cez moju obľúbenú techniku tuš a vodové farby (autoportrét-karikatúra)…
…až po trebárs akvarely, či pastózne olejomaľby. Samozerejme rukou maľované akvarelové obrazy sa programom dosiahnuť nedajú.
Normálne ľutujem, že si nejaký poriadny obrázok neviem nakresliť. Faktom ale je, že to, čo by ste nakreslili napríklad naozajstným uhlíkom, to zvládnete aj na tablete.
Aj keď z reklamných fotografií som okometricky odhadoval, že pero je bezpochyby kovové, v skutočnosti je to pravý plast so striebristým povrchom a gumovitá tmavšia časť, ktorá v ruke drží viac, než bezpečne. Podložka tabletu je tiež z plastu. Je prekrytá plexisklom, pod ktoré môžete umiestniť napríklad fotografiu, alebo obrázok.
Tablet sa skladá z podložky (nabitej elektronikou) a pera, ktoré k tabletu nie je ničím priviazané. Pero pracuje bez batérie a bez káblu.
Práca s perom v ruke je veľmi príjemná a prirodzená. Nie ste prakticky ničím limitovaní – ako sa vám pero drží najlepšie, tak s ním môžete kresliť.
Ani po celodennej práci vás nebude bolieť zápästie. Táto informácia platí o tabletoch všeobecne. Mám to s čím porovnať, predtým som pracoval s (poriadnou, ergonomickou) myšou, podobne referuje dosť iných používateľov tabletov z diskusných skupín . Mnoho drobných pohybov perom stačí spraviť bez toho, aby ste museli hýbať celou rukou.
Pero je navrhnuté veľmi prakticky. V prirodzenej polohe ho máte ruke tak, že ukazovákom (ale dá sa použiť aj iný prst) môžete riadiť programovateľné tlačidlá na pere, čím simulujete klikanie po pravom uchu myši.
Ak pero v ruke otočíte, automaticky sa prepne do módu gumovania. Napríklad v kresliacom programe vymazáva, v textovom editore môžete označiť časť textu, ktorá okamžite zmizne. Alebo si naprogramujete inú funkciu.
Keď s perom nepracujete, môžete ho nechať, nech sa zdržiava v takom popolníčku, či čo to je, ktorý sa dodáva s tabletom.
Tento podstavec je primerane ťažký, takže sa neprevrhne ani v prípade, že doň pero zastoknete.
Ovládač (odporúčam rovno stiahnuť z internetu novšiu verziu) je primerane konfigurovateľný.
K ovládačom tabletu by som si však dovolil otvoriť malé psychiatrické okienko.
Všetci vieme, že programátori majú vo svojich rukách všetko – niektoré funkcie sa dajú nielen kliknúť, ale vyvolať aj bez myši, pomocou funkčných kláves. Napríklad chcete niečo nájsť? Stlačíte CTRL+F, nemusíte ťukať myšou.
Softvér s drajvrami k tabletu však žiadne funkčné klávesy definované nemá. Je len málo situácií, kedy naozaj potrebujeme ovládať počítač len pomocou klávesnice. Inštalácia nového polohovacieho zariadenia by mohla byť v zozname takých situácií na čestnom, prvom mieste. Kým totiž v počítači nemáte nainštalované nič, nedá sa zahájiť inštalácia drajvrov…
Software Corel Painter Essentials 2
S tabletom dostanete kresliaci nástroj, ktorý umožňuje plnohodnotné maľovanie a retuš fotografií.
S nástrojmi, ako farba, druh štetca, charakter papiera a vrstiev sa dá maľovať takou technikou, aká sa vám práve hodí.
Ja som sa pokúsil podľa tejto fotografie…
…simulovať kresbu mäkkou ceruzkou na hrubom kladivkovom papieri.
Viem, nie som kresliar, preto ma v diskusii nemusíte informovať o tom, že kresby sú nanič. Chcem na nich len demonštrovať to, ako sa dá pracovať s dynamikou. Nemám poruke národného umelca, ktorý by mi k recenzii venoval lepšie ukážky.
Softvér je odľahčenou verziou asi najvýkonnejšieho kresliaceho programu Corel Painter. V „ľahlej“ verzii sú len základné možnosti, no umožnia vám nielen maľovanie, ale aj retuš.
Niektorí ľudia pri práci používajú 2 monitory. Pri práci s grafikou to býva veľmi efektívne. Pre nich zlá správa:
Tablety na túto činnosť nie sú pripravené. Tento fakt je nepríjemný a mali by ste s ním počítať.
Pri rozšírení plochy na 2 monitory sa tablet stáva menej pripraveným nástrojom. Ostáva možnosť mapovania pozície – tablet sa dá nastaviť, aká časť aktívnej plochy bude mapovaná na celú aktívnu plochu. Tento tip odporúča technická podpora Wacom a ja doplním, že to môže byť dôvod, kedy sa oplatí uvažovať o rozmere tabletu A5.
Sú tu aj pokusy o softvérové riešenie problému, no ak pracujete s dvoma monitormi, prejdite si najskôr diskusné skupiny, ako na to.
Okrem pera sa k tabletu dodáva aj myš.
V cene je bezdrôtová a bezguličková myš, ktorá pracuje len na tablete.
Má 5 tlačídiel. Dve normálne, dve bočné a koliesko, ktoré sa dá krútiť aj stláčať.
Myš je najslabším miestom celého tabletu. Je vhodná akurát na občasné použitie, aj to len v nenáročnom nasadení, napríklad pre tých, ktorí nevedia perom poslať e-mail.
Po stránke ergonómie je myš prijateľná, hoc trochu malá. Tlačidlá sa stláčajú celkom ľahko a presne, koliesko sa točí príjemne, s primeranou vôľou i odporom.
Problémom myšky, však je nepredvídateľnosť jej pohybu.
Snímanie má problém presne identifikovať rýchlosť pohybu. K dispozícii v nastaveniach je regulátor interpretácie rýchlosti snímania pohybu a akcelerácie. Ani po mnohých pokusoch sa mi však nepodarilo ani vzdialene nastaviť myš tak, aby sa správala aspoň trochu porovnateľne, ako bežná optická myš.
Pri dlhšej jazde myši cez celý tablet nedokáže dráhu prejsť bez občasného zadrhnutia v pohybe (!). A to ani v prípade, že jej pohyb je mapovaný, ako pero. Pritom rovnaký pohyb kurzora vyvolaný perom je celkom dokonale plynulý. Zvláštna vec.
Jediný spôsob, ako sa myš dá skrotiťdo použiteľného stavu je režim, kedy softvérovo zmenšíte aktívnu plochu tabletu. Potom jej absolútne súradnice umožňujú svižnú prácu s myšou. Neviem prečo to tak je, ale po zmenšení plochy prestane zadŕhanie kurzora myši…
Pre niekoho možno nemilým faktom je to, že myš pracuje výhradne na aktívnej ploche tabletu. Ak sa počas kreslenia presuniete až k boku aktívnej oblasti, niektoré pohyby budete musieť opakovať.
K myši snáď toľko. Tablet sa nekupuje pre myš – keby sa k nemu žiadne nepribaľovala, nič by sa nestalo. Akurát by som nemal na čo hundrať.
Je škoda, že s takýmto tabletom nie je dodávaná aj plne použiteľná myš, ale možno som len rozmaznaný. Za použiteľnú myš som ochotný považovať len prvotriedne myši, ktorých cena je pomaly polovicou z ceny tohto zariadenia… Na bežné použitie táto myš stačí.
Využijete ju však aspoň občas – nie každý dokáže pracovať s perom. Ak má na vašom počítači kolegyňa napríklad narýchlo poslať mail, vďaka tejto myši to zvládne bez otázok.
Myš vyzerá celkom príťažlivo.
Drží sa obstojne.
No a na záver popisu celkový záber, čo s tabletom dostanete.
Pozrime sa teraz na to, ako sa tablet hodí na rôzne úlohy.
Bitmapy
Pri práci v bitmapových editoroch je tablet excelentnou voľbou. Tu ho využijete na plných 100%.
Nielen, že vám dáva celkom voľnú ruku pri editácii, ale pridáva dynamiku tlaku pera. Ak s obrázkami pracujete často, tablet oceníte slovom „neoceniteľný“.
Je to preto, že veľká časť prác spočíva v nanášaní farieb štetcami, perami, či ich simuláciami.
Vďaka peru získate nielen schopnosť celkom presne viesť kurzor aj po rôznych krkolomných tvaroch, ale môžete pomocou intenzity tlaku aj meniť stopu, akú štetec, či nástroj na lokálne rozostrenie zanechá.
Vďaka tomu pri práci dokážete simulovať reálne techniky z „analógového svete“ – čľapkavé farby, chlpaté štetce, syčiace spreje, mäkké ceruzky…
Kontrastne osvetlený portrét sa dá sprejom zmierniť.
Tiene sa dynamicky prekryjú telovou farbou. Neskôr sa dajú odstrániť rôzne odlesky svetla na nose, zmierniť vrásky. Všetky takéto úpravy sa perom robia celkom hravo.
Aj z úplne nenamaľovanej tváre sa dá vykúzliť portrét, ako pre reklamnú fotografiu. (Je jasné, že na reklamnú fotografiu treba začať fotografiou riadne nalíčenej modelky, nič také tu nemám. Obrázok preto slúži len ako ilustrácia retuše, nie ukážka, ako má vyzerať reklamná fotografia :-)
Krivky
Grafik kresliaci vo vektorovom programe už nemusí byť tabletom až tak nadšený. Pri práci s krivkami sa „voľnou rukou“ kreslí neporovnateľne menej a dynamika tlaku nebýva prioritou. Veľa objektov sa totiž vytvára pomocou nástrojov riadiacich krivky a ich parametre.
Takto od ruky nakreslený obrázok je v krivkách zle použiteľný, pretože objekty sa ťažko dajú vyplniť farbou a je potrebná následná editácia.
Napríklad krivka definujúca oko sa dá riadiť pomocou drobných „ťahátok“, na ktoré treba presne kliknúť a ťahať. S lacnejším tabletom však naskutku nie je jednoduché kliknúť až tak presne. Namiesto na štvorček kliknete s tabletom Graphire, či Volito často vedľa neho, označená oblasť sa odznačí a stratíte čas, kým sa vrátite nazad…
Preto pre rutinnú prácu s vektorovým programom uvažujte radšej o prvotriednej myši. Ak tablet, potom len extrémne presný!
CAD
Pre prácu v rôznych architektonických programoch (Auto CAD a podobné) platí to isté, čo pre krivky. Striktná presnosť kliknutia na rôzne objekty je tu celkom prvoradá, nejaký nerozhodný, či trasúci sa kurzor vás za deň pripraví aj o desiatky minút času.
Editácia videa, hudby…
Tablet sa dá použiť aj pri práci s video dátami, alebo v hudobných programoch, pri výrobe web stránok, či prvkov na ne. (Animácie typu Flash…) Aby ste však boli výkonní, potrebujete nekompromisne presný tablet.
Správa súborov
Pre bežnú editáciu, ovládanie Windows, písanie mailov je tablet použiteľný, no oproti myši neprináša žiadne vylepšenia. Pri práci s textom skôr chýba koliesko na rolovanie obrazu, preto na bežnú kancelársku prácu, či ovládanie internetu tablet určite nepotrebujete.
Dá sa na ne používať – ja (a všetci, čo poznám, že tablet majú) tabletom riadime všetky operácie v počítači. Tým, že tablet používam sústavne, dosahujem veľkú presnosť. Keby som si tablet „šetril“ na kreslenie a na ostatné práce s počítačom by som používal myš, musel by som stále sťahovať myš po stole a pri práci s perom by som ani nemal dostatočnú prax.
Ak retušujete fotografie, práca s výberom oblasti, či rôzne jemné retušérske práce sú neporovnateľne jednoduchšie pri práci s perom. Niektoré retušérske techniky sa myšou robia podstatne dlhšie…
Keby som sa mal pomocou myši oholiť, očistiť pleť od aknebákov, zmierniť kruhy pod očami (a oči zväčšiť ako vlk v červenej karkulke) asi by som rovnakú fotografiu retušoval dvojnásobne dlho. S perom sa retušuje rýchlo a efektívne.
Pokračujme však ďalej v porovnávaní myši a pera.
Častou operáciou pri práci na počítači býva pretiahnutie ikonky z miesta na miesto. Ikonu ťaháte tak, že držíte stlačené ucho myši a tá, kým nepočuje, ikonu zo strachu drží.
Perom ikonu pretiahnete tak, že na ňu ukážete a hrotom sa (stačí celkom jemne) dotknete tabletu a ťaháte. Kým sa perom dotýkate tabletu, ikonu ťaháte.
Dvojklik je na myši jasný – dva rýchle údery na tlačidlo. Perom spravíte dvojklik tak, že dvakrát hrotom jemne ťuknete na podložku tabletu. Ako rýchlo to chcete robievať, dá sa nastaviť.
Pravé tlačidlo myši sa na pere aktivuje tak, že stlačíte tlačidlo na pere. Spočiatku je tento pohyb hodne odlišný od práce s myšou a vyžaduje cvik. Čoskoro sa ho však naučíte spraviť s rovnakou ľahkosťou, ako na myši…
Posúvanie obrazu je konečne tá chvíľa, kedy má príležitosť triumfovať myš. Zatiaľ čo pri ovládaní myšou je posunutie obrazovky pomocou kolieska celkom elegantné, na pere takáto funkcia chýba. Hmm. Presnejšie povedané: chýba veľmi.
V podstate máte dve možnosti – buď sa perom presuniete nad lištu s posuvníkom a okno presúvate ručne, alebo sa presuniete perom, či prstom nad Touch Strip a potiahnete. Ani jedna z týchto dvoch možností sa koliesku na kvalitnej myši nevyrovná, nevyrovná, nevyrovná. Áno. Je to celkom najslabšie miesto práce s tabletom v prípade, že ním ovládate internet.
Teraz odcitujem z technickej dokumentácie aspoň niektoré z najdôležitejších parametrov.
- Rozlíšenie 200 liniek na milimeter (5080 LPI), presnosť pera +-0,25 mm.
- Frekvencia snímania pohybu 200 pozícií za sekundu.
- Pero programovateľné, bezdrôtové, bezbatériové.
- Rozlíšenie dynamiky prítlaku pera je možné na 1024 úrovní.
- Kolískovo riešené programovateľné tlačidlo na pere.
- Pracovný náklon pera je možný +-60 stupňov.
- Maximálna výška snímania pohybu pera nad tabletom podľa technickej dokumentácie okolo 6 milimetrov, v praxi bežne až 1,5 centimetra.
- Aktívna plocha 12,7 × 10,1 centimetrov pri tablete A6.
- 4 programovateľné tlačidlá na tablete.
- Touch Strip – programovateľný ovládací prvok, ktorý sa dá riadiť perom, alebo prstom. Poskytuje buď funkciu kolieska na myši, alebo programovateľných pozícií.
- Myš programovateľná, 5 tlačítková s kolieskom (nie s guličkou). Bezdrôtová, bez batérie.
- Rozmery tabletu A6: 24 × 22 × 1,5 centimetra.
- Hmotnosť tabletu okolo 800 gramov.
- Spotreba menej, než 1,4 watt, tablet je napájaný z USB zbernice.
- Voliteľné príslušenstvo (nie je súčasťou dodávky tabletu):
- Pero simulujúce sprej (Airbrush) na americkú retuš. Citlivé na tlak, aj na náklon.
V diskusiách nových používateľov často zaznieva otázka, aký je rozdiel medzi perom a myšou. Tablet totiž umožní nastaviť pero do myšacieho módu, alebo myš do módu pera. Čo to znamená?
Myš bežne pracuje tak, že kým ňou hýbete, hýbe sa aj kurzor. Ak ju zdvihnete, kurzor sa zastaví. Myš sa zdvihne napríklad vtedy, ak ste príliš na okraji podložky. Presuniete ju viac do jej stredu a položíte. Po ďalšom pohnutí myši kurzor pokračuje v jazde z toho miesta, kde práve bol.
Pero je štandardne nastavené do režimu, v ktorom aktívna plocha tabletu predstavuje absolútne súradnice. Ak sa perom priblížite k ľavému dolnému rohu, kurzor na monitore automaticky skočí dolu.
Obidva režimy majú výhody, aj nevýhody. Pero v myšacom móde však môže predstavovať problém, pretože sa nedá od tabletu oddialiť bez toho, aby sa aspoň čiastočne nezmenila pozícia kurzora. Preto pero pracujúce v myšacom móde môže byť použiteľné len v špeciálnych situáciách – napríklad pri dvoj monitorovom zobrazení.
V móde pera, čiže pri meraní absolútnych pozícií sa dá pracovať aj s myšou, chýba však akcelerácia. Ak chcete kurzor preniesť zo spodnej časti obrazovky hore k menu, musíte prejsť myšou celú aktívnu plochu tabletu. V myšacom móde by stačilo spraviť rýchly pohyb a akcelerácia by postrčila kurzor nahor…
Pri cene za takéto zariadenie vás asi bude zaujímať aj praktická stránka veci, napríklad trvanlivosť hrotu pera.
Pri novom výrobku je ťažké na takú otázku odpovedať, no moje pero na starom tablete má za sebou 3 roky dennej prevádzky, asi tak po 8 až 10 hodín denne vrátane víkendov. Ani po pár pádoch nejaví nejaké náznaky nespokojnosti, či problémov, akurát tablet za tú dobu morálne zastaral a tak som ho práve vymenil za recenzovaný. Testovaný model som totiž už odmietol vrátiť – oproti Wacom Graphire je neporovnateľne presnejší a som s ním oveľa výkonnejší. Ušetrený čas je v mojom veku čoraz cennejší, pretože dni sú s vyšším vekom čoraz kratšie.
Ďalším javom, ktorý môže používanie tabletu priniesť je poškriabanie podložky. To dosť závisí na tom, ako si tablet nastavíte – tlak totiž môžete nastaviť tak, že môžete naozaj tlačiť veľmi silno…
V každom prípade po troch rokoch na podložke tabletu Graphire pozorovať jednoznačné stopy po použití, predovšetkým na miestach, kam často klikám, napríklad vľavo dolu pri klikaní na menu Štart a podobne.
Takže ideme do záveru, prosím, povstaňte:
Rozsudok v mene kúpy, či nekúpy
- Ak kreslíte, či retušujete, tablet sa oplatí používať stále a na všetko. Uprednostnite drahý – ak si to môžete dovoliť, nie sú to vyhodené peniaze.
- Ak nekreslíte, alebo neretušujete, tablet sa vám určite kupovať neoplatí. Lacný, ani drahý.
Hodnotenie Wacom Intuos
Drahý, kvalitný výrobok. Asi tak by som zhrnul vlastnosti tabletu Wacom Intuos.
Vysoká cena sa profesionálovi rýchlo vráti vo vysokej efektivite práce. Vďaka tomuto tabletu zvládnete aj úlohy, ktoré by sa s lacným tabletom robili dlhšie (na niekoľko pokusov) a bez tabletu by sa vôbec zvládnuť nedali (dynamika ťahu).
Celková práca s tabletom Wacom Intuos je efektívna a presná. Ergonómia tabletu je výborná, ani po celodennej práci nemáte pocit únavy, skôr naopak – chuť pracovať na ďalších zaujímavých úlohách.
Hlavné výhody
- Extrémna presnosť pohybu kurzora
- Veľmi veľký dynamický rozsah medzi minimálnym a maximálnym možným tlakom na pero
- Pero prijíma aj tie najjemnejšie dotyky o podložku a správne ich identifikuje
- Kurzor sa dá riadiť z primerane veľkej vzdialenosti pera nad tabletom
- Tlačidlá pera sa ovládajú ľahko
- Pero je z mikroporézneho materiálu a vôbec sa v ruke nekĺže
- Je možné kresliť perom aj vo veľmi šikmej polohe (60 stupňov) takže prakticky akokoľvek ho držíte, stále pracuje.
- Možnosť rôzneho nastavenia parametrov tabletu pre rôzne aplikácie
- Tlačidlá na rýchle akcie priamo na tablete
- Nástroj Touch Strip pre rýchlu navigáciu v dokumente
- Dlhý prívodný kábel
- Pero nie je s tabletom spojené drôtom, nevyžaduje batériu – pracuje na princípe elektromagnetickej rezonancie
- Možnosť dokúpiť ďalšie perá s inými vlastnosťami – napríklad sprej na americkú retuš
- Výkonný grafický softvér v cene
- Pomerne časté vylepšenia drajvrov na internete, možnosť získať on-line podporu používateľov a technickej podpory Wacom vo fórach
Hlavné nevýhody
- Cena
- Prudko návykový nástroj
- Myš podáva podpriemerný výkon, pomôže však zmena v nastavení mapovania.
- Na zaprášenom stole tablet v priebehu hodín práce „putuje“ – podložka má relatívne malé dotykové plochy.
- Vzorkovacia frekvencia môže byť v obmedzenom počte situácií aj limitujúca – rýchlopis drobným písmom tablet nestíha, niektoré písmenká sú deformované. (To však nie je štandardná úloha pre tablet.)
Záver
Pre profesionálnych grafikov odporúčam kúpu tabletu Wacom Intuos. Je to dobre navrhnutý nástroj, ktorý významne rozšíri možnosti práce s obrazom v počítači.
Anonym 17. novembra 2004
Ja uz takymto veciam neverim, od kedy som si kupil bezdrotovu mys a mam 800 korun hodenych v supliku. Taku vec ako je tablet by musel mat clovek mesiac na skusku doma. Inac uznavam, ze to moze byt nenahraditelna vec, ale len na intenzivnu retus. Keby to stalo tisic korun, tak by som este uvazoval o kupe.
Dano 17. novembra 2004
To som pisal ja, len som sa zabudol podpisat
Miro Veselý 17. novembra 2004
Dano: mne takú myš nedávno daroval kamarát (značkovú, kvalitnú) a skončila na poličke. Nie je presná ani na obsluhu pomocného počítača, stále aby človek menil baterky :-(
Ale je pravda, že kúpiť tablet v takej cene bez riadnej skúšky je poriadne nepríjemné. Ja som to spravil pred časom a dodnes to rozhodnutie chválim. :-)
Dano 17. novembra 2004
Ja som tu mys nehodil do suplika preto, ze by odchadzali baterky. Ani nestihli. Ona ma hrozne rozlisenie, pol kila, ze normalne citite jej zotrvacnost a pri pohybe sikmo v pravo hore sa tak zadrhava kurzor, ze to strasne vadi. Ma sice gulicku, ale su predsa aj gulickove mysi a pri tom su dobre. Okrem toho bezdratove mysi zaspavaju do stand-by a ked s nou 10 sekund nehybete, potom sa jej prvy pohyb na monitore opozdi. Kupit tablet aby skoncil ako ta geniuska sa mi nechce hoci ma to pero laka. Je to mala lahka bezdratova vec a pri tom sme na pero vsetci zvyknuti z pisania. Mozno na bezne ovladanie pocitaca by stacil aj lacny tablet nie? Keby som sa pri retusi uskromnil.
Miro Veselý 18. novembra 2004
Dano: Tú nepresnosť bezdrôtovej myši som spomenul aj ja. Je hlavnou príčinou, prečo ju nepoužívam a je to optika…
Lacný tablet? Hmm. Mal som volito, skapalo mu pero, veľa nedokáže a neni lacný. Kdesi (shark v tpd) som videl že majú starý graphire 2. na podobnom kuse som si odkreslil pekné tisícky hodín. dá sa… cena to ale nie je lacná. na graphire 3 mi skapalo pero tiež, preto hovorím o dvojke…
kým som nemal skúsenosť s intuos, aj graphire mi stačil :-) ale presnosť je značne slabšia.
Roman 28. novembra 2004
robim v praci s Graphire 3 a je to s mysou neporovnatelne. to, ze je tablet navykovy sa zda smiesne, ale kazdy kto s nim ma moznost pracovat, uzna, ze je to pravda. najviac ma tiez stve nemoznost scrollovat dokumenty + to obcasne zadrhavanie, inak ma same plus. ja seriozne uvazujem o kupe tabletu Intuos 3 domov. s MV sa neda nesuhlasit, clanok je dobre napisany a moze pomoct vsetkym zaujemcom pri rozhodovani o kupe. ale aj tak nie je nad prakticku skusenost. zeby autor dal nejake navstevne hodiny u neho doma??? :)
Miro Veselý 29. novembra 2004
Roman: Keďže nie som motivovaný, aby sa tie tablety predávali, nič podobné ani neplánujem :-)
Roman 23. januára 2005
trosku off-topic: zaujimala by ma este jedna vec. ako je mozne, ze tu sa konkretne Intuos3 (konkretne A6) predava za 13.000 Sk a v Rakusku alebo nemecku ho clovek kupi cez net od 190 do 230 EURO (cize okolo 8.000 Sk). nechapem to. bude to tym, ze mame 5x vacsie platy ako oni?
Roman 23. januára 2005
a v Cechach (pri porovnatelnych alebo mierne vyssich platoch) stoji okolo 8.500 Kc. takze on zase nie je taky drahy, len na Slovensku sa predava draho. ale na to sme si uz mohli zvyknut…
Miro Veselý 23. januára 2005
Áno, na slovensku sú ceny často vyššie. Malý trh.
Roman 23. januára 2005
ano, a bude este mensi, nakolko ja si v pondelok objednam Intuos3 A6 priamo z Wacom online-shopu za 9.500 Sk aj s dovozom do troch pracovnych dni. nemienim podporovat nenazranost slovenskych predajcov. ak to povazujte za reklamu, kludne to zmazte.
Peter 1. februára 2005
Roman,
za 9.500 Sk? +DPH + CLO?
Dakujem
Roman 2. februára 2005
o akom cle a DPH hovoris? pokial viem, uz mame jednotny EU trh, a clo + DPH sa neplati za tovar s hodnotou nizsou ako 420 tis. Sk.
Simm 3. marca 2005
Roman,
ako si pochodil s tym nakupom? Dobra, ci zla skusenost?
roman 3. marca 2005
musel som trochu pockat, ale od pondelka ho mam doma. rozhodol som sa nakoniec pre A5, ktora ma vysla aj s dopravou z nemecka na 13.600 Sk. v SR stoji tato velkost okolo 17.800 Sk, cize rozdiel asi 4.500 Sk. ak chcete A6, vyjde na cca 9.500 Sk (tu 13.200 Sk). dodavka za styri pracovne dni. DPH je uz v cene – vzhladom na jednotny trh, clo ziadne. bol sice len v bielej krabici, na rozdiel od maloobchodnej verzie (ktoru som zrejme videl aj na webe Wacomu), ale na tom nezalezi. samotny tablet vynikajuci, som velmi spokojny, oproti graphire3, ktory mam v praci, je to dost znacny rozdiel smerom ku kvalite. pero sedi lepsie v ruke, je masivnejsie, tlacidlo na nom sa dobre ovlada. ak sa vam to oplati, jednoznacne odporucam. lepsie ako miro vesely v recenzii by som to nenapisal, je naozaj velmi vycerpavajuca a vsetko plati.
Miro Veselý 4. marca 2005
roman: ja by som ju s odstupom času len podčiarkol. je to dobrý tablet. komické je, keď teraz skúsim starý grafír :-)
Akurát nestíha naozaj rýchle ťahy, pri podpise nie je dokonalá krivka, nemá až tak husté vzorkovanie, ako by to bolo ideálne. Ale to vadí len raz za rok.
Tu a tam zamrzne kurzor, treba vyvolať inú aplikáciu napríklad taskmanažér (strl+alt+del) a zas chodí. to zrejme zmizne s novými drajvrami. stane sa mi to v priemere raz za týždeň.
Roman 4. marca 2005
s tym zamrznutym kurzorom sa mi to stalo vcera, ked som sa vratil ku kompu po dlhsej prestavke, nechcel sa pohnut, ale ked som prepol do inej aplikacie uz to slo.
Roman 4. marca 2005
a ja sa zial ku graphiru vraciam kazde rano :)
Miro Veselý 4. marca 2005
Mne to zas mrzne len pri ostrej práci, keď je komp veľmi zaťažený a ja mu nedám vydýchnuť
Simm 4. marca 2005
Roman:
dik za odpoved. Necham si to este odlezat v hlave a hlavne musim rozhodnut, ktoru velkost. Vcera, ako som prehodil par pismen s p.Veselym, som bol nakloneny pre A6. Vecer som ale preluskal radu diskusii na tuto temu a zrejme bude minimum A5. Co sa tyka tych cien na Slovensku a vonku. Sam robim vo velkoobchode a nasimi dodavatelmi su firmy najma zo zapadu EU. Zial, nas trh je skutocne tak maly, ze pre mnoho poloziek nikdy nevyjednam nakupnu cenu ako napriklad kolegovia z polska. To len tak na okraj, dufam, ze sa tu nerozprudi diskusia na temu nenazranosti sk firiem.
Roman 4. marca 2005
zial, ze je to s tymi cenami tak, ale potom sa nikto nemoze cudovat, ze ludia volia take cesty ako ja, ked to uz teraz bez problemov ide. A5 sa da dokonca kupit v shope na apple.com za 320 USD. zial len v USA, mozno by sa ale dal najst nejaky US shop, ktory posiela aj do EU, mne sa uz hladat nechcelo. k A5 vs A6: A6 je vyhodnejsia naozaj v tom, ze sa da vsetko robit s minimalnym pohybom ruky, A5 potom pripada cloveku taka lenivsia, kedze ten pohyb kurzoru je pri rovnakom pohybe ruky mensi, ale aj tak som rad, ze som kupil A5, ta vacsia aktivna plocha ma cosi do seba, na mensiu ju namapujes vzdy :)
Honza 13. marca 2005
Zdravím. Tato recenze se mi velice líbila a asi mě „nahlodala“ ke koupi Intuosu3. Ještě přemýšlím, jestli A5 nebo A4, ale to během pár dní rozhodnu. Ještě bych se chtěl zeptat na jednu věc. V jedné recenzi jsem četl, že balení obsahuje 3 vyměnitelné hroty pera (Grip Pen,Stroke Pen,Ink Pen), což je pro mě velmi pozitivní info. Na stránkách wacom.com ale o Ink Pen není ani zmínka. Je tam tedy nebo ne?:-)
Honza 13. marca 2005
To jsem znovu já :) Teď jsem našel info, že v balení je hrot Felt Pen. To bych přeložil spíš jako fix nebo něco takového, ale inkoustové pero je podle mě něco jiného …
Miro Veselý 13. marca 2005
Honza: V krabičke od prea sú nejaké hroty, ale priznám sa, že som ich neskúšal, mám to založené na kope vecí. Takže ma to tiež začína zaujímať :-) Skúšali ste to niekto?
Roman 13. marca 2005
je tam 5 nahradnych hrotov, tri klasicke (+ jeden samozrejme default v pere) + 1 Stroke nib + 1 Felt nib. z tych specialnych vyzera jeden ako normalna grafitova tuha a jeden ma este pruzinku, niekde som tusim cital, ze sa s nim pise ako s fixkou, takze to bude asi felt. viac vidno na obrazku nahradnej sady na http://www.wacom-europe.com/uk/products/intuos/input_pen_custom_kit.asp, z prveho radu su tam tri, z druheho a tretieho po jednom. zatial som ich ale neskusal. osobne ma ale trochu rozladila nemoznost nastavenia funkcnych klaves pre klaevsove skratky obsahujuce SHIFT, ak chcem skratku SHIFT+CTRL+z, hodi mi to tam stale CTRL+Z. na fore Wacomu odporucili niekomu, aby si zmenil klavesove skratky, co je ale dost blbe riesenie :(
Simm 14. marca 2005
Tak som sa včera praskol po vrecku a objednal z Wacom-u Intuos3 A5. Dúfam len, že nevkladám prehnane priveľa nádejí do dynamiky tlaku a že to fakt pomôže vyliečiť kostrbatosť mojich retuší.
Miro Veselý 14. marca 2005
S tabletom sa pracuje inak. Pribudnú možnosti, aké myšou nejdú spraviť, takže očakávam spokojnosť.
Honza 14. marca 2005
Pánové, díky za info. Nakonec půjdu do té A5, i tak je to celkem balík peněz. Snad to k něčemu bude :-)
Roman 15. marca 2005
snad ano, osobne som velmi spokojny (ved co uz mozem ine povedat, ked to stalo take prachy :))
Miro Veselý 15. marca 2005
Roman: Ja by som vrčal, keby som bol nespokojný. Aj keď to trebárs je drahé.
Tereza 30. septembra 2008
ahojte.
Prosim vas, aký tablet by ste mi doporučili na začiatok? Som uplny amater ale chcela by som to skusit……..
…..ale zase do toho nechcem vrazit cely majetok :D
dik vopred
Miro Veselý 30. septembra 2008
Ja neporadím. Svoj používam asi 3 roky a nesledujem čo teraz dostať. Ideálne nájsť možnosť skúsiť si to.
magi 29. apríla 2009
Pouzivam tablety Wacom vyse 7 rokov… priatelia… ja neviem co je mys, skutocnost je, ze bez tabletu sa nepohnem. Drzal som aj konkurencne Genius, ale na Wacom nedam dopustit. Prave sa idem pustit na Intuos 4
Banished 7. augusta 2011
Mám doma genius penscetch 9×12 a poviem vám že za tie peniaze to stálo, je to fakt super na kreslenie či úpravu fotiek (photoshop . . .) Teda bolo to super kým fungoval, nevravím že sa vela kazia, iba že mne sa pokazil, ale chystám sa kúpiť si nejaký wacom :-)