Monitory – LCD panely
Nákup počítača by mal korunovať nákup monitoru, pričom na výber máte nepríjemne veľkú paletu výrobkov. Nepríjemný preto, že človek nevie čo zvoliť. Ako riešiť kompromis medzi cenou a kvalitou?
Nový, či starý?
Môj osobný názor je, že monitor by ste nemali kupovať z druhej ruky.
- Neviete akú má minulosť a či po krátkom čase neprejaví nejaká skrytá chyba.
- Starší monitor má za sebou nejakú činnosť a určite nie všetky parametre už fungujú celkom dokonale.
Monitory s obrazovkou starnú viditeľnejšie – prejavuje sa to predovšetkým vo forme zneostrenia obrazu. V horšom prípade obraz postupne tmavne (alebo svetlie). V najhoršom prípade monitor mení farebný tón z neutrálneho na nejakú farbu.
LCD panely síce starnú o niečo pomalšie, nevýhodou pri kúpe starého modelu je však to, že dávnejšie vyrobené panely mali podstatne nižšiu kvalitu, ako tie súčasné. Ak dnešné lepšie LCD panely sú už na digitálnu fotografiu vhodné, dávnejšie vyrobené LCD panely sa na zobrazenie grafiky nehodia vôbec. Stačí, aby ste pozreli na obraz mierne zboku a mení farby, tmavosť, z čoho vyplýva, že sa na nich nedá seriózne pracovať.
Ak máte kupovať monitor v počítačovom second hande, alebo od niekoho kto vám ho chce predať z druhej ruky robíte tak zrejme v mene úspory. Dohliadnite preto na to, aby zľava za kúpu používaného monitora bola naozaj masívna.
Ako si vybrať nový monitor
Pri kúpe nového monitora vám odporúčam poradiť sa s predajcom, alebo niekým skúsenejším.
Firmy, ktoré predávajú hardware majú skúsenosti nielen s technickými parametrami jednotlivých výrobkov, ale aj s tým ako reagujú ich zákazníci. Ak je na trhu prístroj, ktorý je poruchový, máte veľkú šancu, že predajca vás upozorní na to, že mnoho z predaných kusov prišlo nazad na reklamáciu. Máloktorý predajca bude mať záujem vnucovať vám tovar o ktorom vie, že mu spôsobí iba problémy pri reklamácii a navyše nespokojných zákazníkov.
Ak máte investovať do niečoho počítačovitého peniaze, odporúčam, aby to bol práve monitor.
Ten v rozhodujúcej miere ovplyvní to, ako kvalitne budete vidieť vaše fotografie. Práve preto, že chcete pracovať s grafikou by ste nemali na monitore príliš šetriť. Radšej šetrite výkonom počítača, ako výkonom na monitore.
Odporúčam vám, aby monitor bol dostatočne veľký – 17 palcový je minimum, pod ktoré choďte len v núdzi.
Z parametrov je dôležité, aký rozmer obrazu dokáže zobraziť. Ten sa udáva v pixeloch a na veľmi príjemnú prácu je rozlíšenie 1280 × 1024 pixelov optimálne.
Aby sme predišli nedorozumeniam dohodnime sa, že budem písať o monitoroch nižšej a nízkej cenovej triedy. O monitoroch používaných na bežné kancelárske práce, či slúžiacich na zábavu. O monitoroch pre ľudí, ktorí nepotrebujú na stole kalibrovateľný 21 palcový monitor pomaly v cene automobilu.
Vo všetkých ostatných nasadeniach však LCD monitor už je dobrou voľbou. Na bežné kancelárske použitie môžete dokonca bez problémov siahnuť po najlacnejších modeloch – svoju úlohu splnia bez problémov.
Na bezproblémovú a spoľahlivú prácu s digitálnou fotografiou siahnite po niektorej známej značky, najlepšie, ak to nebude úplne najlacnejší model.
Na domáce použitie nároky nie sú až tak vysoké a nákup LCD panelu snáď od ktoréhokoľvek výrobcu bude viesť ku dobrému zobrazeniu farieb aj poltónov.
Ak potrebujete mať naozaj presnú farebnosť a istotu, odporúčam sústrediť pozornosť na monitory značky Eizo. Patria síce k tomu drahšiemu, čo je na trhu, ale kvalita týchto panelov je prvotriedna. Pri retušovaní sa môžete spoľahnúť na to, že to, čo vidíte na monitore je to, čo vidieť máte.
Ukážka zobrazenia panelu Eizo FlexScan L557, zobrazenie je bez akejkoľvek kalibrácie. Stačí nastaviť farebnú teplotu (na snímke 5000K, pre osvetlenie denným svetlom) a jas monitoru tak, aby biele miesta mali približne rovnaký jas, ako biele miesta na papieri. Už po tomto zákroku je farebnosť zobrazenia fotky odfoteného terča takmer totožná s pôvodnou predlohou.