Kalibrácia monitoru

Kalibrácia monitoru – úvod

Monitor nie je jediné zariadenie, ktoré ovplyvňuje to, ako sa vám v počítači zobrazia vaše fotografie. Môžete mať výborný monitor a pritom celkom zlé výsledky. A naopak, aj slabší monitor sa niekedy podarí z počítača riadiť tak, aby zobrazil obstojný obraz.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Dobrý monitor na retuš máte, ak vidíte všetkých 5 štvorcov, hlavne v hornom a spodnom rade. Vtedy máte istotu, že aj v tmách aj vo svetlách sa zobrazuje obrazová informácia. Všetky sivé štvorce musíte zároveň vidieť v neutrálnej farbe.

Naozaj kvalitná kalibrácia monitoru nie je možná bez špeciálneho vybavenia, ktoré je veľmi drahé. Špeciálna sonda a softvér sú v profesionálnej praxi nevyhnutné. V domácich podmienkach sa však dá uspokojiť aj s menej náročnými riešeniami.

Nastavovanie pomocou sondy popíšem až potom, čo dostanem niektoré z existujúcich riešení na recenziu.

Zatiaľ sa teda pozrime na to, čo sa dá dosiahnuť odhadometricky.

Nie je to síce dokonalé, ale na veľa situácií to postačí.

Ak máte pocit, že váš monitor nie je v poriadku, skúste si tieto obrázky ísť radšej pozrieť, ako vyzerajú na inom monitore. Ak nemáte známych, skúste internetovú kaviareň. Ukážky problémov zlého zobrazenia na tejto stránke totiž na zlom monitore nie sú často vôbec viditeľné.

Ak „zlú“, aj „dobrú“ ukážku na týchto stránkach vidíte skoro ako rovnaké fotky, pravdepodobne váš monitor už pomaly dosluhuje a je čas myslieť na jeho penziu.

Ak nemáte na monitore dokonalý obraz – netreba si kvôli tomu vytrhať všetky vlasy, ani monitor zahodiť. Stačí, že o tom viete. Ak vidíte zle tieto kalibračné obrazce, vidíte s rovnakou chybou aj všetky fotky. To nevadí, ak si chcete občas niečo pozrieť… Ale počítajte s tým.

Zlá správa

Nastavenie monitoru je veľmi zložitá vec, ak v tejto problematike nie ste celkom doma, odporúčam vám čítať pozorne všetky kapitolky tohto článku.

Iný internet a iná retuš

Pozor na to, že v niektorých konfiguráciách môžete dosiahnuť odlišné zobrazenie pri prezeraní fotiek na internete a v retušovacom programe. Dokonca aj v prípade, že si jednu fotku prezeráte v rôznych programoch, môže sa líšiť jej vzhľad.

Počítajte s tým.

Je to preto, že v retušovacom programe môžete mať nastavené, aby zobrazenie simulovalo výsledok, ako by fotka dopadla po vytlačení na papier, alebo po zhotovení fotky.

Komentáre k článku: Kalibrácia monitoru

 1. jarokan 8. júna 2009

  Brightness mám na 100% a v spodnom rade sú všetky štvorčeky čierne.

 2. otichac 8. júla 2009

  No já mám brightness na 5% a vidim vše naprosto dokonale ;-)

 3. tomas 23. februára 2012

  100% brightness je zobrazovanie-killer :D

 4. Peter 20. januára 2014

  Moje výsledky na LCD SAMSUNG SyncMaster 203B:
  Pôvodne som mal nastavené: Brightness 100% a Contrast 80%
  Z horného pásu som videl len 4% a 5% políčka.

  Zmenil som na:
  Brightness 64% a Contrast 76% A hned to bolo v poriadku.

  Takže tak

 5. eugen 22. augusta 2014

  Zdravím,
  nerozumiem jednej veci, mam soft nainštalovaný na notebooku, aj s dalším programom chromapure. Na pracovnom stolovom pc mam klasicky monitor asus 24″, ako skalibrujem tento monitor, ked bude použitý s iným PC.Inštalovať soft na stolové PC nechcem.Chcel by som pripojiť monitor asus na notebook, vytvoriť profil a ten nasledne preniesť do počitača. Ako na to?
  Dakujem

 6. Miro Veselý 22. augusta 2014

  eugen dnešné monitory sú na bežné použitie už od výroby nastavené dosť slušne. Pomocou kalibračných štvorcov stačí zhruba naladiť jas kontrast a gamu a to by mohlo fungovať. Na profesionálne použitie sa zvyčajne používajú špeciálne sondy. Pomocou toho sa vytovrí presný profil pre daný systém a ten nebýva prenosný na iný počítač pokiaľ viem. Ale téme sa už pár rokov nevenujem, možno už je dnes situácia inde.

 7. Martin 26. júla 2016

  Mna by zaujimalo, ako co najpohodlnejsie nastavit monitor ak sa strieda na roznych linux pocitacoch.

 8. Miro Veselý 26. júla 2016

  Martin s Linuxom nepracujem. Snáď poradí niekto iný

Pridajte komentár: