Pred kalibráciou zahrejte monitor!

Počítajte s časom 15 minút, ale ak sa dá, radšej monitor vykurujte pol hodinu. Za ten čas sa celkom stabilizujú všetky parametre.

Niektoré monitory po zapnutí majú nejaký čas aj viditeľne inú farbu, alebo svetlosť obrazu. Ak by ste monitor kalibrovali ihneď po zapnutí monitora, po pol hodine by ste videli celkom zlý obraz.

To platí aj obrátene. Ak už máte monitor kalibrovaný, uistite sa, že pred retušovaním bol zapnutý primerane dlhý čas. Ak by ste zahájili prácu hneď po zapnutí monitora, videli by ste zlé farby.

Pred zahrievaním monitora sa uistite, či nemáte zapnutú ochranu obrazovky (screensaver) alebo dokonca úsporný režim. Ak sa monitor prepne do úsporného režimu, má iný odber a menej sa zahrieva.

LCD monitory sa správajú inak. Žiadne špeciálne zahrievanie nevyžadujú. Aj zopár desiatok sekúnd po zapnutí monitora je dostatočný čas na to, aby bol monitor pripravený na retuš, či kalibráciu.

Ak si nie ste celkom istí, nechajte ho chvíľu zapnutý. Spravidla mu však stačí čas od zapnutia počítača do chvíle, kým „nabehne“ operačný systém.

Pridajte komentár: