Download terčov na test monitoru

Parametre obrazcov

 • Formát: PNG, truecolor
 • Farebný priestor: sRGB
 • Rozmer: 1024 × 768 pixelov

Práca s obrazcom

 • Prehliadanie fotiek: Otvorte si obrazec v prehliadači fotografií a skontrolujte.
 • Retuš: Otvorte si obrazec vo svojom fotoeditačnom programe. Ak má správu farieb, uistite sa, že ho vidíte v sRGB farebnom priestore. (Najjednoduchší spôsob je ten, že ako pracovný farebný priestor nastavíte práve sRGB.)
 • Rozmery: V prípade obrazca na nastavenie geometrie a obrazca s testom na farebnú plynulosť odporúčam zaistiť, aby boli zobrazené v rozmere 1:1. Pracujem na riešení, ktoré pokryje aj iné rozmery.

Nastavenie bieleho bodu

Terč je samostatný, aby sa dalo celkom jednoznačne určiť, čo vidíte. Preto je celá tonalita obrázka veľmi svetlá. Oči sa lepšie prispôsobia situácii…

Rozdiely medzi štvorcami v spodnom riadku sú mimoriadne jemné. Na lacnejších monitoroch sa môže stať, že ich nebudete vidieť…

Nastavenie čierneho bodu

Rovnako, ako v predchádzajúcom prípade – obrázok obsahuje len tmavé farby, nič nevyrušuje oči.

Rozdiely medzi štvorcami v spodnom riadku sú mimoriadne jemné. Na lacnejších monitoroch sa môže stať, že ich nebudete vidieť…

Posterizácia

Takpovediac dúhový obrazec, ktorý obsahuje prakticky všetky zobraziteľné farby v plynulom podaní.

Teoreticky by mal obrázok byť dokonale plynulý a pravidelný. Na LCD monitoroch však plynulosť nebude dokonalá a prejaví sa jemná posterizácia. Ak sú vo farbách nejaké nepravidelnosti, signalizuje to nejaký problém. (Pozor: nepokúšajte sa tento obrazec tlačiť, môže vám to pokaziť náladu, je to veľmi surový test. Nie všetky farby, ktoré dokáže zobraziť svietiaci monitor sa dajú zaznamenať farbivom na papieri. Nie je to chyba tlačiarne, ak sa obrazec vytlačí nepravidelne.)

Pre názornosť ukážky chybného zobrazenia:

„pokrčené“ zobrazenie – v zelenej oblasti „sa vracia“ do hry belasá, sýta modrá je len veľmi úzka a svetlejšia a podobne.

Tak toto je úplne zlé zobrazenie, navyše chýba plynulosť a farby z jednej do druhej prechádzajú skokovo – to je jav zvaný posterizácia.

Obraz nemusí byť posterizovaný všade, ako na tejto ukážke, môže to byť napríklad len oblasť tmavožltých farieb a podobne.

Mierne nedostatky monitora odhalené týmto testom nemusíte prežívať príliš dramaticky – je to umelý obrazec!

Geometria

Na kontrolu kvality zobrazenia pomeru strán si zoberte pravítko, alebo kus papiera a uistite sa, že štvorec má rovnako dlhé strany.

Terčíky v strede a na okrajoch zas sú dobré na kontrolu klasických CRT monitorov – sú aj vo všetkých rohoch obrazu čiernobiele, alebo…

…hrajú rôznymi farbami? Mierne nedostatky zbiehavosti všetkých línií má väčšina CRT monitorov a netreba ich dramatizovať, no ak je zobrazenie už aj farebne rušivé, skúste monitor posmeliť k lepšiemu výkonu – mnoho monitorov umožňuje tieto parametre nastavovať.

Sivá plocha. Mala by sa vám zobraziť nielen, ako celkom sivá. Mala by – podľa možnosti – byť zobrazená celkom plynulo a bez farebných (aj bezfarebných) fľakov.

Príklad fľakov:

Ak v obraze vidíte svetlejšie, tmavišie, alebo nebodaj dokonca farebné miesta, na takom monitore opatrne s retušovaním!

Komentáre k článku: Download terčov na test monitoru

 1. tomas 7. februára 2004

  ma dobre nakalibrovane monitory, vdaka. ;-)

 2. tomas 7. februára 2004

  mam

 3. pepe 7. februára 2004

  Len na upresnenie – duhovy obrazec pri rozmeroch 1024×768 nezobrazuje vsetky zobrazitelne farby ani prakticky ani teoreticky, zobrazi ich najviac 786432. Co je nielen mikrozlomok k vsetkym zobrazitelnym farbam, ale aj mikrozlomok k TrueColor farebnemu rozliseniu monitoru…

 4. Miro Veselý 8. februára 2004

  pepe, jasne, ale na orientacne posudenie to staci. keby som to dal v primeranom rozliseni, boli by zas problemy s downsamplingom, navyse dokonaly obrazec si netrufam vyrobit :-)

 5. pepe 8. februára 2004

  Aj mne je jasne, ze obrazec v primeranom rozliseni by bol o hoooooodne vacsi a pouzity obrazec znamena kompromis – moj komentar nebol smerovany ako kritika ku clanku, skor bol smerovany ako doplnok pre tych „laickejsich“ uzivatelov, aby ten obrazec nechapali ako dokonaly etalon.

 6. Miro Veselý 8. februára 2004

  Pravda, mal som to tam asi napísať podrobnejšie…

 7. pepe 8. februára 2004

  Reagoval som preto, lebo mi to pripomenulo jeden dotaz v ktoromsi mobilnom fore, ci displej mobilu so 65000 farbami je schopny zobrazit naraz 65000 farieb :-))) ten co sa dotazoval si nevedel dat dokopy 2 fakty – pocet pixelov tak malinkateho displeja a pocet farieb.

 8. petob 9. februára 2004

  Myslim, ze na konci clanku by sa hodilo pridat textove linky na tie testovacie obrazky, aby nebolo treba hladat ako ich stiahnut.

 9. tomas 11. júna 2004

  velmi pekne dakujem za celu seriu

 10. unge 13. marca 2005

  super články, vidno, že v tom máte jasno
  vďaka

 11. iza 27. decembra 2006

  Hľadal som niečo také,pretože pri spustení Adope photoshopu my vypisovalo,že si mám skontrolovať profily kalibracii monitoru.Ďakujem pekne za článok.

Pridajte komentár: