Ak chcete vedieť, ako znie opak príslovia „spraviť capa záhradníkom“, stačí povedať „Veselý píše o puzdrach na fotoaparáty“.…
Softvér
Aby ste si fotky mohli ľahko prezerať, alebo upravovať, je potrebné mať na to programy. Tu sa dozviete aspoň o niektorých z tých, ktoré sa osvedčili a oplatí sa ich mať.
Pri práci s digitálnymi fotografiami budete využívať rôzne programy.
- Na stiahnutie fotiek z fotoaparátu do počítača
- Na ich prezeranie
- Na ich archiváciu
- Na ich úpravu, vylepšenie
- Na ich napálenie na CD
Postupne si predstavíme najvýznamnejšie programy na jednotlivé oblasti.
Retušovací program. Ktorý?
Adobe Photoshop. To je písaný, aj nepísaný kráľ podsvetia zvaného retušovacie programy. Už niekoľko rokov to tak je a nedá sa predpokladať, že by sa v dohľadnej dobe niečo zmenilo.
Čím je tento – inak aj veľmi drahý – program tak dobrý, že si drží svoju pozíciu?
Veľkú úlohu tu hrá tradícia. Mnoho grafikov je naň už zvyknutých a prejsť zrazu na iný nástroj by bolo veľkou stratou drahého času. Času drahšieho, než je cena za licenciu.
Okrem zvyku to však je aj kvalita. Tento program je špeciálne navrhnutý, ako nástroj pre profesionálne použitie – zvláda s prehľadom aj úlohy, o akých sa bežnému občanovi ani nesníva. V domácnosti málokto potrebuje simuláciu náhľadu, ako bude fotografia vyzerať po vytlačení ofsetovou tlačou na nažltnutý papier. Nepotrebujete konvertovať fotografiu do CMYK a podobné maličkosti.
Na bežné použitie teda nie je potrebné siahnuť práve po tomto, najdrahšom nástroji.
Ktorý iný program však ale zvoliť?
Z nástrojov, ktoré sú v bežnom nasadení plnohodnotne použiteľné by som menoval aspoň tri produkty.
Corel PhotoPaint
Balík grafických programov, ktorý sa predáva pod hlavičkou CorelDraw!, stojí aj za pozornosť fotografa.
CorelDraw! je hlavnou aplikáciou – umožňuje tvorbu grafiky. Kombinuje vektorovú aj bitmapovú grafiku a vytvoríte v ňom ľahko rôzne plagáty, nápisy, či leták.
Na editáciu bitmapovej grafiky, čiže fotografií je určený Corel PhotoPaint. Je to plnohodnotná aplikácia, ktorá dokáže všetko, na čo pri retuši fotografií nerazíte.
Ovládanie je intuitívne a kvalita spracovania obrazu je vysoká.
Prečo tento nástroj spomínam? Z dôvodu ceny. Mnoho domácich používateľov môže po tomto nástroji siahnuť preto, že jeho zaobstarávacia cena sa podľa sezóny môže dostať niekedy až na úroveň desatiny ceny, za akú sa bežne predáva.
Politika firmy Corel je taká, že nový balík sa dá kúpiť len pomerne draho – až tak draho, že na domáce použitie je cenovo nereálny.
Zato však o niečo staršie verzie sa predávajú často za symbolické ceny.
Na staré verzie sa pritom netreba dívať cez prsty! Všetko dôležité vedel Corel PhotoPaint (tuším verzia 5) už pred desiatimi rokmi. Takže ak kúpite verziu len dva roky starú, dokáže s prehľadom poslúžiť. Navyše výhodou starších verzií je aj fakt, že už sú opravené – stačí si stiahnuť opravné balíčky z webu výrobcu.
Jasc Paint Shop Pro
Samozrejme, môžete siahnuť aj po ďalších nástrojoch – z najznámejších treba spomenúť Jasc Paint Shop Pro – výkonný a veľmi obľúbený tradičný retušovací nástroj za triezvu cenu. Kto si ho ešte pamätáte, ako malú sharewarovú aplikáciu na jednej diskete, budete prekvapení, kam sa tento program za tie roky dostal.
Obsahuje kompletný balík nástrojov, ktoré umožňujú plnohodnotnú prácu s fotografiou, zvláda prácu s filtrami a aj náročné úpravy fotografií, či ich kombinácie s textom.
Toľko platené retušovacie nástroje – spomenul som len tie najznámejšie, inak sú ich tisícky.
Gimp
Z neplatených aplikácií treba spomenúť aspoň nástroj Gimp. Dokáže všetko, čo potrebujete a pracuje veľmi kvalitne. Má síce pomerne nezvyklé ovládanie, ale slovo nezvyklé dáva tušiť, že to je jediný nedostatok. Ak si na to ovládanie zvyknete, prestane byť nezvyklé a zrazu stojíte pred výkonným nástrojom. Viac informácií o programe Gimp v samostatnom článku.
Porovnanie
Častou otázkou býva aj porovnanie aplikácií s programom Adobe Photoshop. Toto porovnanie sa však nedá spraviť bez toho, že by sme si nevymedzili mantinely.
Ak sa zaoberáte retušou profesionálne, čo znamená, že vyrábate fotografie, ktoré pôjdu na osvit a do tlače, potom si zvolíte Adobe Photoshop, pretože je v oblasti profesionálnej predtlačovej prípravy štandardom. Je overený a osvedčený, má dostatok nástrojov, ktoré pokrývajú všetky potreby profesionála.
Na všetky ostatné práce s fotografiou však už Adobe Photoshop nie je podmienkou. Pre prácu s webovou grafikou, či bežnú retuš môžete použiť ľubovoľný nástroj – dokonca možno niekedy aj výhodnejšie, pretože môže obsahovať jednoduchšie nástroje, ktoré automaticky spravia to, čo treba.
Porovnanie výkonu jednotlivých programov navyše nie je jednoduché ani preto, že v základných operáciách už dávno nie je čo vynájsť. Všetky majú nástroje, ako pečiatka, zmenšenie fotografie, možnosť vybrať nejakú oblasť na fotografii, niečo zosvetliť, alebo stmaviť.
Rozdiely sú skôr v tom, kde sú jednotlivé nástroje umiestnené a ako ľahko sa práve vám s tým programom pracuje.
Preto sa nedá „objektívne“ porovnať napríklad Corel PhotoPaint a Adobe Photoshop. Ak by sme sa o to pokúsili, pohádali by sme sa.
Je to podobné, ako s výberom fotoaparátov – každý dokáže zhruba to isté. Jeden má lepší zoom, iný je rýchly a ešte iný je zas celkom jednoduchý. Ako rozhodnúť, ktorý z nich je najlepší? Pre fotografa asi ten rýchly, pre fotoamatéra asi univerzálny so zoomom a pre jeho manželku bude bezpečne najlepším ten jednoduchý. A hoc všetci budú spokojní, nikdy sa nedohodnú, ktorý z aparátov je objektívne najlepší.
Rovnako sú na tom aj retušovacie programy. Všetko dôležité už vedia všetky programy a každý retušér už má väčšinou nájdený ten svoj program, ktorý mu vyhovuje. A muselo by to byť niečo revolučne iné, aby to donútilo grafika opustiť „ten svoj“ program.
Ak začínate
Tí, čo ste do sveta digitálnej fotografie začali len nakúkať, skúste na retuš použiť postupne niekoľko programov.
Na jednoduché zásahy vôbec netreba zložité a drahé programy. Aby ste orezali fotografiu, alebo ju trocha zosvetlili netreba nič kupovať! Stačí, ak si nainštalujete napríklad program, ako Gimp. Je zadarmo a dokážete s ním spraviť všetko, čo vám len môže napadnúť.
Až v prípade, že vám nebude vyhovovať, siahnite po niektorom z uvedených platených nástrojov. Vyskúšajte si ho najskôr v demoverzii.
K niektorým fotoaparátom výrobcovia prikladajú dostatočne výkonné nástroje na retuš, takže najskôr si prezrite CD, ktoré ste dostali s fotoaparátom. Môže na ňom byť napríklad niektorý z programov na prezeranie fotografií, ktoré umožňujú aj jednoduché retušérske zásahy…