Základné pojmy vo fotografii

Tak, ako každá oblasť, aj fotografia má svoj vlastný slovník. Kto fotografuje dlho už vie, čo znamenajú mnohé pojmy. Pre začiatočníka to však môže byť neprehľadná húština slov – všetky tie citlivosti, clony, šumy, ohniskové vzdialenosti a iné neprehľadné pojmy. Našťastie začiatočník dnes má značne uľahčený život. Vďaka čoraz inteligentnejšej automatike digitálnych fotoaparátov dnes vlastne nemusíte nič vedieť a takých 80% bude v poriadku, zvyšok s výhradami. Berte to teda ako prvý tip – vôbec nemusíte poznať nejaké pojmy vo fotografii a to ani základné, ani nadzákladné. Proste si podľa manuálu prepnite fotoaparát na plnú automatiku a je to. Často to býva označené písmenkom ako "A", alebo "Auto", alebo grafickým symbolom "srdiečko", akože ten režim si zamilujete.

A už ste v tom. Práve ste sa naučili prvý základný pojem a to, že fotoaparát sa dá nastaviť na automatiku a potom bude rozmýšľať za vás. Škoda, že za nás nechce aj chodiť do práce.

V tomto nastavení si vystačíte veľmi dobre, no občas sa vám asi stane, že niektoré fotky nedopadnú celkom tak, ako ste sa tešili. Bez znalostí si potom už asi neporadíte. Ak sa spýtate fotografa, ten vám spravidla vie na prvý pohľad povedať, kde sa stala chyba. Je dobré tieto pojmy vo fotografii poznať, pretože potom nemusíte povolať fotografa, ktorý by vám poradil. Keď si sami viete nastaviť fotoaparát a rozumiete niekoľkým súvislostiam (nie je ich veľa) potom viete účinne predísť mnohým nepríjemným prekvapeniam.

  • Boli ste na lyžiach a všetky fotky sú tmavé?
  • Boli ste pri mori a fotoaparát vám prestal fungovať, lebo sa doň dostal jemný piesok?
  • Boli ste v lese a všetky fotky sú divné a nemajú žiadnu hĺbku tmavého lesa?
  • Fotili ste motýľa, ale je celkom rozmazaný?

Podobné ťažkosti sa začínajúcim fotografom bežne a často stávajú. Len preto, že nepoznajú súvislosti, ani základné ovládanie svojho fotoaparátu.

Vy však čítate tieto stránky a tak asi chcete získať viac rád. Všetko čo potrebujete vedieť sa tu naučíte a to zadarmo.

V dnešnej dobe je, žiaľ, trend, že ľudia sa nechcú nič učiť. Marketing nás naučil tomu, že existujú veci "easy" a tak tomu uveríme. No nie všetko je tak easy, ako to vyzerá na prvý pohľad. Fotografia je oblasťou, v ktorej ak veci urobíte bez skúseností a znalostí, dostanete priemerné výsledky.  No ak si dáte prácu navyše, potom získate podstatne lepšie výsledky. Výhodné je to, že základné pojmy vo fotografii sa dajú zvládnuť pomerne rýchlo a zostane vám to už na celý život.

Preto si myslím, že ak už fotíte, oplatí sa získať prehľad o tom, ako fotografovať lepšie. Naďalej vám budem odporúčať, aby ste fotografovali v automatickom režime – aj ja tak fotím. Až v problematickej situácii treba meniť k fotoaparátu prístup. Stačí, ak sa rýchlo naučíte kedy sa oplatí niečo pri fotení zmeniť a ako.

Komentáre k článku: Základné pojmy vo fotografii

  1. Mery 8. októbra 2012

    Dobrý deň
    Ako som sa dočítala je tu veľa ľudí, ktorý už majú nejaké tie skúsenosti s fotografovaním. Ja mám momentálne doma štandartný fotoaparát (nazvime ho rodinným) ale vzhľadom na to, že ma to viac a viac láka robiť krajšie a náročnejšie fotografie, takýto fotoaparát mi už nestačí. Samozrejme, že využívam najčastejšie režim auto, vo fotoaparáte mám aj režimi ako športový a pod. ale kvalita tých fotiek jednoducho nezodpovedá očakávaniu aj napriek veľkej snahe..tak isto je to aj s fotografiami fotenými v noci. To jednoducho môj fotoaparát nezvládne. Samozrejme je možné, že aj moje fotografovanie má nejaké nedostatky. Chcela by som sa však spýtať, čo by ste mi odporučili vzhľadom na to, že chcem fotoaparát lepší (cenová kategória povedzme do tých 400 €), ale aby práca s ním nebola až príliš komplikovaná vzhľadom na moje nedostatočné skúsenosti. Vďaka Vášmu článku som dostala odpoveď na pár otázok v ktorých som mala doteraz nejasnosti. Zaiste je ťažké presne poradiť v tom, o čo Vás žiadam. Ale dobrá rada sa vždy zíde. Za odpoveď Vám vopred ďakujem.

    S pozdravom

  2. Miro Veselý 8. októbra 2012

    Mery na tieto otázky je ťažké odpovedať, lebo výber je veľký a každý má rád inú značku a každý foťák robí niečo lepšie ako ostatné. Dnešné stroje aj lacné dávajú slušné výsledky a ak sú zlé fotky tak treba najprv zistiť príčinu prečo sú zlé. Až potom by som volil fotoaparát. Poraďte sa v dobrom obchode. V Megafoto alebo podobnom, tam majú skúsenosti. Možno nebude potrebné investovať tak veľa peňazí na fotoaparát ktorý má fotiť len v režime auto. Ale ak chcete tip na nejaký malý a dobrý stroj, tak panasonic rady LX by som radil v tej cenovej hladine k horúcim kandidátom. Ale nesmie vám chýbať silný zoom – ten panasonic lx nemá.

  3. Juraj 9. októbra 2012

    Vzhladom k tomu, co Mery napisala a ze chce fotoaparat pre narocnejsiu fotograficku pracu, tak by som sa kompaktnym pristrojom s malym cipom a velkym zoomom typu Panasonic LX uplne vyhol.

    Mery, garantujem ti, ze ak si kupis fotak typu Panasonic LX tak budes velmi sklamana. Ak chces skutocne aspon minimalne tvorive moznosti a dobru kvalitu fotiek, tak sa tymto kompaktom vyhni velkym oblukom. Za 400 eur sa uz da kupit digitalna zrkadlovka, ktorej kvality su na hony vzdialene tymto kompaktikom. Napr. Nikon D3200 ma napada len tak z hlavy, ale existuje viac moznosti a viac znaciek (Canon, Pentax). Treba si spravit prieskum trhu.

    Dalsou moznostou je trieda fotakov tzv. bezzrkadloviek, napr. Sony Nex alebo Samsung NX. Maju rovnako velky senzor ako zrkadlovky, ale su mensie a maju aj vymenne kvalitne objektivy.

    Co sa tyka toho, ze mas nedostatocne skusenosti vo foteni, tak toho sa neboj, tieto fotaky maju velmi kvalitny vystup aj na automatiku. A hlavne odporucam sa dalej vzdelavat, citat clanky a navody, ucit sa vyuzivat poloautomaticke alebo manualne rezimy. To je hlavny predpoklad, aby si sa naucila postupne zvladnut moznosti tychto pristrojov a dopracovala sa k lepsej fotografii.

  4. Juraj 9. októbra 2012

    Pardon, preklep, mal som na mysli Nikon D3100, ale aj D3200 uz existuje, je to pomerne novinka, ale asi bude drahsi, no treba si hlavne spravit ten prieskum trhu, ja sa v tom len tak z hlavy az tak neorientujem.

  5. Miro Veselý 9. októbra 2012

    Juraj panasonic lx nemá veľký zoom, stavia práve na kvalite optiky. Zrkadlovka je určite lepšia po stránke kvality, to je fakt. Aj väčšia však bude a potom sa môže rozbehnúť tá veľká debata čo vlastne kúpiť. :-)

  6. janko 9. októbra 2012

    Skoda ze Mery nenapisala aky ma fotak momentalne . A hlavne aky typ foto ma rada – portret, krajinky …

  7. janko 9. októbra 2012

    @Miro na jednej strane jej pises „nesmie vám chýbať silný zoom“ na druhej strane pises ze panasonic ho nema a predsa ho odporucas. Mozno si to myslel inak, ale vobec nie je jasne co tym chces teda povedat

  8. Miro Veselý 9. októbra 2012

    janko ďakujem za upozornenie, opravil som to, myslel som to tak, že ak niekto kúpi lx, nebude mať silný zoom. Teraz to hádam bude jasnejšie.

  9. Mery 10. októbra 2012

    Chalani ďakujem Vám obom za radu. Na základe toho, čo som sa dočítala už v iných článkoch a počúvala nejaké tie rady tak by som skôr volila fotoaparát s kombináciou zrkadlovky a digitálneho fotoaparátu. V mojom záujme je určite fotiť krajinky napr. západ slnka, hory, vysvietené nočné mesto a pod. ale aj ľudí no nie však na profesionálnej úrovni to sa samozrejme ani nedá vzhľadom na moje skúsenosti… mojim cieľom je fotografovanie ako koníček ale nechcem to robiť až tak amatérsky.. chcem proste niečo tvoriť :) Táto stránka je celkom super veľa som sa tu dočítala a tak som si stiahla aj program na úpravu fotiek ten The Gimp.. vyzera hrozivo ale mám skúsenosti už s nejakými programmi tak snáď to pôjde.. K tomu „rodinnému fotoaparátu“ ako som ho nazvala je to olympus-47/X-43 možno ste teraz prekvapený, že nič moc ale práve preto ma to s ním vôbec nebaví… jednoducho očakávam od fotoaparátu viac kedže ma to baví. Chcem využívať aj iné režimi nie len auto, lebo ak by bol čas tak jednoznačne tá fotka by mohla byť lepšia s použitím vhodného režimu na to predsa sú :)

  10. Laiko 18. decembra 2012

    Mery, poradím Ti konkrétne Fujifilm Finepix HS 25, úžasný kompakt na tužkové baterky s mnohými funkciami, ktoré si pri troche snaživosti osvojiš za niekoľko dní, alebo HS 30 na Li-ion baterku (obmedzuje). Oceńuje sa najnovší snímač CMOS EXR!!!, a ohromný zoom. Krásne fotky , aj nočné, výborná automatika. Mám aj Nikon zrkadlovku, Olympus, ďalší Finepix a Nikon Coolpix ale HS 25-ku milujem, pozrí sa na ňu, očarí Ťa, pritom sa zmestíš do ceny.

  11. Petino 4. novembra 2013

    Tuto stránku som našiel až teraz,tak sa ospravedlňujem. No neda mi nereagovať.Laiko veľmi ma potešil tvoj príspevok ked si tam uviedol Fujifilm Finepix HS 25 tento foťák mám asi 3 mesiace,jeho predchodca u mňa bol Finepix S2800 nič moc,ale na jeho triedu vedel urobiť celkom prijaťeľné makro fotky,ale aj bežné foto. Tento Fujifilm Finepix HS 25 ktorý teraz mám,tak všeobecne o fujifilm fotoaparátoch som sa dočítal že ich veľa nechvália lebo sú to vraj zložité aparáty,hlavne prekomplikované. Ale možem Vás uistiť že urobí pekné foto. Makro tam má od 1cm s tým niesom veľmi spokojný. Nastavenia ISO,nočné fotenie,Detailné fotografie, Foto efekt s neostrým (matným) pozadím,To všetko Vám urobí skvelé foto,len je potreba urobiť boré nastavenia. Je pravda že na každý iný štýl fotky je potreba meniť nastavenia

  12. Alino 12. novembra 2018

    Dobrý deň,
    kúpil som si „kráľovský“ kompakt doporučovaný Marianom Srncom – Sony RX 100a tak skúšam
    všetky jeho možnosti.Nepodarilo sa mi ani raz realizovať panorámu,skratka nefunguje.Ako druhá nepríjemnosť je pri viacbodovom zaostrovaní sa objekt na
    displeji pohybuje v horizontálnom smere a tak obraz po stlačení spúšte je pocho
    piteľne nezaostrený.
    Ak by ste mi vedeli poradiť, bol by som Vám veľmi povďačný.

  13. Miro Veselý 12. novembra 2018

    Alino ja fotím na panasonika, tak neviem poradiť s panorámou, v tých fotoaparátoch to býva zvyčajne len provizórne. Ostrosť: ak sa objekt pohybuje počas expozície, tak bude neoztrý vždy – ak to nie je fotené v silnom svetle.

  14. Ramini 6. septembra 2019

    Toto je rada od akého odborníka? Taký fotograf ktorý vie nastaviť iba automatiku nemá právo niekomu radiť.

Pridajte komentár: