Aké sú druhy digitálnych fotoaparátov?

Celkom najlacnejšie sú rôzne nekvalitné aparátiky, ktoré často umožňujú nafotiť len zopár záberov a ani tie nie sú kvalitné. Väčšinou sú to neznačkové prístroje s cenou, ktorá hypnotizuje a láka a kvalitou, ktorá odstrašuje a mrzí.

Taký foťák vám síce kúpiť neodporúčam, ale ak ho dáte deťom na hranie, môže spôsobiť nečakane veľa radosti.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka Fotené v zrkadle, foto: Juro i Mika.

Veľkosť takého zázraku býva často veľmi malá, prípadne je skrytý v mobilnom telefóne, v pere, alebo v záznamníku, takže nikoho ani nenapadne, že fotíte. Niekedy je to výhoda môcť sa zahrať na džejmsabonda. (Pozor na zákony, tajné fotenie môže byť v niektorých situáciách protizákonné!)

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Foto: Juro i Mika. Fotka je retušou vylepšená.

Upravený obrázok. Aj vo veľkosti na web javí známky nízkej obrazovej kvality. Povrch je akoby hrboľatý, ostrosť je hranatá a obrázok sa veľmi zle komprimuje. Na druhej strane lepšie, ako drôtom do oka.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka Kliknutím na tento obrázok sa vám v novom okne zobrazí originálna, neupravená fotka z lacného aparátu. Presný názov som nezistil. Má 78 kilo, rozmer 640×480 pixelov.

Tieto aparáty nemajú väčšinou možnosť výmeny pamäťového modulu a tak po nafotení niekoľkých obrázkov ich treba v počítači uložiť, aby sa vôbec dalo fotiť ďalej. Nemávajú ani blesk a v tmavších priestoroch fotia zle.

Webkamery

Aj keď webkamera je lacné a pomerne obrazovo nekvalitné zariadenie určené predovšetkým na filmovanie, niektoré umožňujú aj fotografovanie. Súčasné webkamerky (rok 2002/2003) fotia už celkom použiteľné obrázky a cena je veľmi priateľská. Ich najnepríjemnejším problémom je, že väčšinou nemajú možnosť pripojiť pamäťový modul a tak po nafotení zopár obrázkov ich musíte pri počítači prehrať na disk, aby ste mohli ďalej fotiť.

Ak vám však dieťa dranká, že chce nejaký foťák, alebo vy sami máte chuť fotiť a neplatiť, môže to byť celkom schodná cesta. Rátajte však s tým, že zrejme foteniu „zadarmo“ čoskoro prídete na chuť a neskôr budete chcieť aj riadny foťák.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Foto: Dr. Willy. Fotka je retušou vylepšená.

Fotka webkamerkou Creative webcam CR780, fotené v úspornom, menej kvalitnom režime. Obrázok je retušovaný a upravený na web.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka Kliknutím na tento obrázok sa vám v novom okne zobrazí originálna, neupravená fotka z webkamery. Má 67 kilo, rozmer 640×480 pixelov

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Foto: Dr. Willy. Fotka je retušou vylepšená.

Fotka webkamerkou Creative webcam CR780 v najlepšej kvalite.  Obrázok je retušovaný a upravený na web.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka Kliknutím na tento obrázok sa vám v novom okne zobrazí originálna, neupravená fotka z webkamery. Má 324 kilo, rozmer 1024×768 pixelov

Z ukážok vidíte, že kvalita po upravení a zmenšení na web je ako – tak použiteľná. Pozor však – akonáhle sa s kamerkou dostanete do tmavších prostredí, je trochu pod mrakom, alebo ste v miestnosti, fotky sa radikálne zhoršia a sú veľmi zlé!

Najlacnejšie digitálne aparáty

Značkové „normálne“ aparáty sú asi najlepšou voľbou ako ušetriť, ale získať už prijateľnú kvalitu. Za „normálny“ fotoaparát sa dá označiť prístroj, ktorý má možnosť použiť pamäťový modul a má už pomerne slušnú kvalitu fotiek. Na prelome rokov 2002 / 2003 sa prístroje z kategórie 1.3 megapixelových presunuli pod magickú hranicu 10 tisíc korún. Ak kúpite taký aparát, trebárs aj bez zoomu, fotky už budú normálne použiteľné, úmerné kvalite rozlíšenia 1,3 megapixelov. To v preklade do slovenčiny znamená celkom pekné pohľadnicové fotky. Vy síce budete vidieť isté nedokonalosti obrazu, ale starej mame zvlhne oko dojatím nad vnúčencami na obrázkoch a fotky od tých bežných – z filmu – nerozozná.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Foto: samospúšť :-) Fotka je retušou vylepšená.

Obyčajný záber pri svetle neóniek, s vypnutým bleskom. Poznámka: Nejedná sa o nejaký druh svietiacich rybičiek, ale o žiarivkové osvetlenie :-)

Digitálna fotografia - ilustračná fotka Kliknutím na tento obrázok sa vám v novom okne zobrazí originálna, neupravená fotka z 1.3 megapixelového aparátu Olympus C-820L (bez zoomu). Má 388 kilo, rozmer 1280×968 pixelov, fotené v najvyššej kvalite. (Súbor neobsahuje informáciu o druhu foťáku, pretože to tento foťák neprodukuje.)

Lacné digitálne aparáty

Nuž na úvod – reč je o kategórii aparátov za 10 až 20 tisíc, čiže to slovo lacné je relatívne.

Tu sa budeme pohybovať na úrovni dvoch až troch megapixelov, čo je kvalita na rodinnú fotografiu viac, ako dostatočná.

Súčasná ponuka (2003) je však pre začiatočníkov veľmi neprehľadná. Čo kúpiť? Radšej pomalý aparát s troma megapixelmi, alebo rýchly, ale len dvojmegapixelový? Ušetriť a nekúpiť ani zoom?

Na tieto otázky neexistuje jednoznačná odpoveď, ale na tomto webe pohovorím o všetkých parametroch, aby ste si mohli vytvoriť vlastný názor.

  • Pre deti: Webkamerka by stačila, ale ak zvolíte niektoý výbehový model značkového výrobcu, fotky budú kvalitné za veľmi lacný peniaz.
  • Ak treba ušetriť: Kúpte si dvojmegapixel bez zoomu. Cena je diétna, fotky pohľadnicového formátu celkom slušné. Ak sa zmestíte s
    cenou aj na fotoaparát s optickým zoomom, je to vždy výhoda.
  • Rodinné optimum: Trojmegapixelový prístroj s trojnásobným optickým zoomom.
  • Kreatívny fotograf: Kupuje buď prístroj so silnejším zoomom, alebo s vyšším rozlíšením a menším zoomom. Vždy by mal mať možnosť manuálne ovládať všetky parametre expozície.
  • Poloprofesionál, profesionál: Nečíta tento web, nekupuje lacné aparáty pod 50 tisíc…

Drahšie a drahé aparáty

Ak začínate, myslím, že by ste nemali kupovať príliš drahý stroj.

Mnoho ľudí uvažuje tak, že by radšej chceli hneď dobrý stroj, aby ho o dva roky nemuseli meniť za lepší. Za dva roky bude k dispozícii úplne iná kvalita. Ak vás kvalita zaujíma, kúpite si iný tak, či tak. Ak vaše nároky nie sú podložené znalosťami, zbytočne by ste plytvali peniazmi. Kúpte bežný fotoaparát, rozdiel medzi – napríklad – troj a päť megapixelovým fotoaparátom nie je zas až tak priepastný. Ak neviete presne povedať, prečo konkrétne potrebujete viac megapixelov, nekupujte päťmegapixelový fotoaparát.

Radšej zvoľte lacnejší prístroj a veľkú pamäťovú kartu a veľa foťte. Ak sa za nejaký ten rok ukáže, že vás to baví, kúpite si kvalitnejší prístroj za zlomok (preháňam) dnešných cien. Alebo možno zistíte, že ani nebudete potrebovať kúpiť nejaký iný stroj.

Pozrite si aj tieto články: