Rýchlosť digitálnych fotoaparátov

Digitálne aparáty sú pomalé. Predovšetkým tie lacnejšie.

Zapnutie

Taký digitálny aparát je ako zakliata princezná, ktorú treba najskôr priviesť k životu. Niekedy to však skôr vyzerá, že dospáva poriadne tuhú opicu. Od zapnutia zvykne uplynúť nejakých tých 5 sekúnd do chvíle, než sa dá NIEČO začať robiť. Ostriť, komponovať, mieriť. Ak sa okolo vás niečo deje a deje sa to rýchlo, digitálny aparát často ani len nerozkúrite a dej pominie.

Ešte že tie aparáty nie sú na uhlie.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Skôr, než aparát cvakne, upratovačka sa stihne obzrieť.

Fotenie s meraním vopred

Normálne sa má fotiť tak, že pred expozíciou stlačíte spúšť len "trošku". Tým pošteklíte aparát na tom správnom mieste, aby začal merať. Meria, koľko je svetla, ako treba zaostriť, čo farebnosť. To trvá nejakú tú polsekundu až sekundu. Ak už nespustíte prst zo spúšte následné stlačenie nadoraz spôsobí odfotenie a to relatívne rýchle odfotenie objektu. Aj keď píšem "relatívne rýchle", asi lepšie by bolo napísať relatívne pomalé. Expozícia totiž od stlačenia spúšte nastane až o nejakú tú desatinku sekundy neskôr. Aj viac, závisí od druhu aparátu.

Ak sa na vás škerí nejaká trojica bytostí spoza torty, tak vám to nevadí – počkajú. Ak ale chcete trafiť moment, kedy sa tie bytosti pri odovzdávaní darov pobozkajú, to už je menej jednoduché.

Priame fotenie

Najhoršie, čo môžete od digitálneho aparátu chcieť je naozaj rýchla fotka. Chcete si trebárs nafotiť psa, ako vyskakuje po šunku. Stlačíte spúšť aparátu nadoraz a – nič. Pes zasadne, šunku zožerie a vtedy sa ozve ono očakávané tiché cvak. No nekopli by ste od zlosti do takého aparátu? (Do psa sa nedá, hryzie!)

Digitál totiž pred každou fotkou vykoná sériu meraní – ako bude s ostrosťou, ako exponovať, ako to vyzerá s farbami… A nedá inak. To je prosím daň za plnoautomatický stroj.

Čo s tým?

Najlepšie je navyknúť si mať stále prst na spúšti – aspoň v čase, kedy je pravdepodobné, že bude treba rýchlo fotiť. Foťte veľa, veľa, a ešte trochu, aby ste si na omeškanie práve vášho aparátu navykli – neskôr sa naučíte stlačiť spúšť v malom predstihu tak, aby to cvaklo práve vtedy, keď má.

Pozrite si aj tieto články: