Zoom
Jeden objektív s transfokátorom tak môže slúžiť zároveň ako širokouhlý objektív, ktorý zaberie celú izbu, alebo ako teleobjektív, ktorý vám z rovnakej pozície umožní spraviť portrét v izbe sediacej bytosti.
Zoom je skvelá vec, žiaľ predražuje dosť citeľne cenu, za ktorú sa taký aparát dá kúpiť.
Žiadny zoom
Aparát bez zoomu nie je tak zlý, ako by sa mohlo zdať. Spravidla je nastavený tak, že jedna vec je nemožná – zničiť obrázok. Fotky získané aparátom bez zoomu sú výborné a ostré. Aparát je lacnejší, možno aj o 5 tisíc. Ideálne riešenie do rúk deťom a ľuďom, ktorí nevedia fotiť – nič nepokazia.
3× zoom – štandard
Nepísaný štandard je trojnásobný zoom. Ak má aparát zoom, najčastejšie je trojnásobný. Taký zoom nie je síce žiadny svetový prevrat – vtáčika na strome na kopci s ním neodfotíte, umožní však mierne pritiahnuť záber tak, že ešte nevznikajú priveľké problémy.
Vľavo záber 35 milimetrovým odzoomovaným, vpravo trojnásobným zoomom, 100 milimetrovým. Fotené z rovnakého miesta.
8 až 10 násobný zoom – áno aj nie
Takýto masívny zoom už umožňuje fotiť takmer ako keď pozeráte ďalekohľadom. Tento špás je však technologicky veľmi náročný, čo sa odrazí v cene aparátu – hneď povyrastie o 10 tisíc. Navyše takýto zoom je vlastne len jeden z najlacnejších. Relatívne lacný foťák s takýmto objektívom (okolo 30 tisíc v roku 2003) vydá o niečo horšie zábery, na ktorých sa podpíše to, že objektív je nedokonalý.
Navyše fotenie s tak silným zoomom vôbec nie je ľahké, vo väčšine situácií je nevyhnutný statív.
Preto do bežnej rodinnej praxe neodporúčam aparát s tak silným zoomom. Je zbytočne predražený a výsledok vás ľahko sklame.
Pre našinca – fotografa, čo vie, ako sa fotí zo silným teleobjektívom – je práca s takým aparátom veľmi príťažlivá a neraz obetujeme o niečo nižšiu kvalitu fotiek za veľké rozšírenie možností.
Ukážka, aký uhol záberu zaberiete objektívmi rôznych ohniskových vzdialeností. (Čísla sú ekvivalentom objektívu pre kinofilm.)
Peto 31. decembra 2008
Dobry den, prosim o vysvetlenie, preco 8 Mpix fotoaparat ma opticky zoom 18x a v rozliseni 3 Mpix dovoluje pouzit extra opticky zoom, az 29x. Dakujem.
Peto 31. decembra 2008
Otázka vlastne znie nie preco, ale ako je to mozne :-)
philips 1. januára 2009
to by som si pozrel skor v nejakej recenzii na konretny fotoaparat a tam sa spytal
Peto 5. januára 2009
Philips, dik za tip. Ak to niekoho zaujima, tu je vysvetlenie: Bezne fotaky snimaju z celej plochy snimaca. Ak nastavime mensie rozlisenie, aj tak sa snima z celej plochy a obrazok sa pri kompresii zmensi. Ak na fotaku dovolujucom extra opt. zoom nastavime rozlisenie na 3 Mpix, snimat bude len stredna cast 10 Mpix snimaca, co dovoluje zvacsit zoom. Takto priblizne to bolo v navode. Ale stale nechapem, ako je mozne, ze snimanie len castou snimaca dovoli vacsi opticky zoom…
Vlado 8. augusta 2009
Tym ze je staci osvetlit len stred snimaca tak sa moze objektiv viac vysunut a tym padom je mozne dosiahnut aj vacsi zoom.
Peto K. 29. januára 2011
mozno je to skor tym, ze sa urobi vyrez fotky. Tak napr., ak odfotim scenu na 12 MP a potom z nej spravim vyrez len toho objektu, ktory tam potrebujem, vlastne zmensim rozlisenie fotky, no zaroven sa dostanem „blizsie k objektu“.
Peto K. 29. januára 2011
spravil som to tak pri foteni mesiaca. Ak ma moj monitor rozlisenie 1600*1200, tzn. 2 MP, a pozriem si na nom na celu obrazovku fotku 12 MP, bude mesiac zmenseny. Preto urobim vyrez na spominane 2 MP (kedze pozeram fotky na celej obrazovke a nie 1:1, preto mi 2 MP fotka postaci) a zrazu je mesiac „priblizeny“.