Čo je to ISO a na čo je dobré
Pojmom citlivosť snímača sa označuje to, koľko svetla musí dopadnúť na snímač, aby bol schopný aspoň niečo zaznamenať.
Ak by na snímač dopadla tma, teda žiadne svetlo, nezaznamenal by nič. Akokoľvek by bol citlivý, pri fotení v úplne zatemnenej miestnosti by na fotke bola tma.
Ak by ale v miestnosti bola zapálená sviečka, už tam je svetlo. Veľmi málo na normálne fotenie, ale svetlo.
Aby sa dalo v podmienkach veľmi slabého svetla fotiť, fotograf má dve možnosti.
- predĺži expozíciu na niekoľko sekúnd
- zvýši citlivosť snímača
Predĺženie expozície však znamená mať pri sebe statív a ľudia sa nesmú ani len trocha pohnúť, inak by boli na fotke neostrí.
Zvýšiť citlivosť snímača znamená, že elektronike povieme „neokúňaj sa a vytiahni zo snímača maximum, čo sa dá“.
Šum
Snímač, ako každá elektronická súčiastka, nie je dokonalý. Zaznamenáva len obmedzený rozsah intenzít svetla.
- Ak je svetla viac, ako dokáže spracovať, bude výsledok rovnaký, či naň budete svietiť silnejšou žiarovkou, alebo výkonným reflektorom.
- Ak je svetla primerane veľa, rozoznáva presne, či je svetla viac, alebo menej.
- Ak je svetla málo, zaznamenáva snímač len náznaky. Buď nezaznamená nič, alebo skoro nič.
- Menej ako málo svetla už znamená len šum.
Ak si pustíte magnetofón, alebo akékoľvek iné zariadenie, ktoré prenáša zvuk (volkmen, zvukovú kartu na počítači, zosilňovač) medzi jednotlivými nahrávkami býva ticho. Ak si ale toto ticho zosilníte, budete počuť šušťanie. Je to zvukový šum, ktorý do záznamu vnáša elektronika. Tento šum je tým silnejší, čím lacnejší a jednoduchší je prístroj.
Ak by ste na magnetofóne mali možnosť regulovať hlasitosť záznamu (na niektorých sa to dá) môžete spraviť experiment. Nahrajte si pesničku, ale veľmi potichu. Je to rovnaká situácia, ako keď na snímač vo fotoaparáte dopadne síce svetlo, ale veľmi málo.
Pri prehrávaní tejto veľmi tichej pesničky by ste ju však počuli veľmi potichu. Vo fotoaparáte to znamená, že fotka by tam bola, ale veľmi tmavá.
Preto otočíte regulátorom hlasitosti na zosilňovači a pesničku zosilníte. To isté sa dá spraviť aj vo fotoaparáte, len sa to nevolá hlasitosť, ale nastavenie ISO.
Čo sa stane? Pesničku síce budete počuť hlasnejšie, ale určite nie kvalitne. Do zvuku sa primieša šum. Šum, ktorý pri normálnej hlasitosti takmer ani nevnímate sa zrazu masívne zosilní, pretože nie je prekrytý hlasne hrajúcou hudbou. A vo fotoaparáte to isté. Do obrazu sa vmieša šum – nepravidelne pravidelná štruktúra. Obraz v zlom svetle síce bude zachytený, určite však nie kvalitne.
Citlivosť snímača
Čím menej svetla stačí snímaču na to, aby niečo vôbec zaznamenal, tým je citlivejší.
Aby sa prístroje dali aspoň trochu porovnávať, zaviedla sa stupnica, ktorá hovorí o tom, koľko svetla snímač s určitou citlivosťou potrebuje na to, aby spravil kvalitný obrázok.
Ak budete fotiť v lete na slnku expozičným časom napríklad 1/250 sekundy a clonou 8, fotka s rôznymi fotoaparátmi nastavenými na citlivosť ISO 100 by mala dopadnúť rovnako.
Nastavenie citlivosti
Skoro na každom fotoaparáte sa dá nastaviť, akou citlivosťou chcete fotiť.
Je to isté, ako regulátor hlasnosti záznamu na magnetofóne.
Na lacných magnetofónoch a magnetofónoch pre bežné použitie je pri nahrávaní zapnutá len automatická regulácia. Na drahších magnetofónoch nájdete aj možnosť regulovať záznam ručne.
Automatická regulácia hlasnosti záznamu „počúva“, a podľa toho nastavuje do magnetofónu vstupujúcu hudbu tak, aby sa na pás zaznamenala čo najhlasnejšie, aby bol v nahrávke čo najmenší šum.
Aj fotoaparáty majú automatické nastavenie citlivosti. Funguje podobne. Ak je svetla dostatok, aparát zníži citlivosť snímača na minimum, nech je v obrázkoch čo najmenej šumu. Ako svetla ubúda, aparát začne citlivosť zvyšovať, aby ste mohli fotiť aj v prítmí a nemuseli použiť statív.
ISO 1600. Môžete fotiť v meste v noci pohybujúcich sa ľudí.
Až pomerne rýchly pohyb je zaznamenaný s pohybovou neostrosťou. Tento záber je výrezom 1:1 z obrázku s citlivosťou 1600 ISO.Na to, aká vysoká je to citlivosť je to relatívne veľmi nízky šum.
Nastavením citlivosti ručne môžete regulovať, aká časť signálu snímača sa bude považovať za najsvetlejšie miesto.
- Ak zvolíte ručne napríklad ISO 50, znížite síce citlivosť snímača, ale budete brať dáta v najlepšej kvalite. Šum bude len veľmi slabý. Nevýhodou je, že pri fotení v tme s nízkou citlivosťou sa expozičný čas potrebný na to, aby na snímač dopadlo dostatočné množstvo svetla predĺži aj na sekundu v bežne osvetlenej miestnosti. S takým dlhým expozičným časom sa bežne fotiť nedá. Treba statív a nehybný predmet fotenia.
- Ak zvolíte veľmi vysokú citlivosť, napríklad ISO 400 a viac, budete brať zo snímača dáta takpovediac z hraničnej oblasti. Z oblasti, ktorá hraničí so šumením. Na fotkách teda bude šum, aj keby ste neodfotili nič, len tmu – nastavením vysokej citlivosti ste to povolili. Odmenou za to vám bude to, že budete môcť fotografovať aj v horších svetelných podmienkach časmi, ako dvadsatina sekundy. To už je čas, ktorý sa dá udržať v ruke a fotiť aj ľudí. Fotky budú síce obsahovať aj šum, zato však budete mať zábery, ktoré sa inak nafotiť nedajú. (Ak nechcete použiť blesk.)
Niektoré fotoaparáty majú aj vyššiu citlivosť, ako ISO 400. Spravidla sú to však tie drahšie modely.
Čo skok to skok
Možno si chcete vytvoriť predstavu o tom, aký skok je napríklad medzi ISO 100 a ISO 200. Je to taký rozdiel v citlivosti, ktorý by ste kompenzovali jedným clonovým číslom, alebo dvojnásobným (prípadne polovičným) expozičným časom.
Clonové čísla sú 2.8, 4, 5.6, 8, 11, 16. Expozičné časy môžu byť napríklad (v desatinách sekúnd) 15, 30, 60, 120… Aj tieto hodnoty sú vzájomne zameniteľné – čo z jednej uberiete, o toľko pridáte z druhej a fotka bude v poriadku.
- Príklad: Aby na snímač s citlivosťou ISO 100 dopadlo správne množstvo svetla, treba clonu 5.6 a expozičný čas 1/30 sekundy. Ak zvýšite expozičný čas na 1/60 sekundy, musíte znížiť clonu na 4. Alebo zvýšiť citlivosť na ISO 200 a clonu nechať na pokoji.
- Reálny príklad: Fotíte v obývačke pri citlivosti ISO 100. Expozičný čas vychádza na štvrť sekundy. Objektív je celkom odclonený, takže clonou si pomôcť nemôžete. S časom štvrť sekundy by ste nafotili priveľa neostrých záberov, ľudia by nesmeli takmer ani dýchať, nie to sa hýbať. Ak máte stroj, ktorý umožní zdvihnúť citlivosť, máte k dispozícii nástroj, ktorým skrátite expozičný čas nasledovne. ISO 200 – osmina sekundy. ISO 400 – pätnástina. S tým sa už pracovať dá. Ak môžete ísť ďalej, dostanete sa na časy: ISO 800 – tridsatina, ISO 1600 – šesťdesiatina, ISO 3200 – stodvadsaťpätina.
Štandard a čo to dokáže?
Dnes sa bežne vyrábajú fotoaparáty s citlivosťami 100, 200 a 400 ISO. Voľba citlivosti je možná vždy automaticky, veľmi často aj ručne.
Veľmi lacné fotoaparáty majú citlivosť len do 200
ISO.
Novšie fotoaparáty pridávajú často aj možnosť nastaviť ISO 50, alebo ISO 64. Táto nízka citlivosť je tu nato, aby na fotkách bolo čo najmenej šumu. Ak ju máte, používajte ju vždy v dobrom osvetlení, pri fotení s bleskom a pri fotení nočných fotografií so statívom. Tak získate najlepšiu kvalitu obrázkov.
Nadštandardne vybavené fotoaparáty majú aj možnosť zvoliť citlivosť ISO 800, výnimočne až 1600. Profesionálne idú ešte ďalej.
- ISO 50 – nízka citlivosť, nízky šum. Kedy sa len dá, foťte touto citlivosťou.
- ISO 100 – takpovediac základná citlivosť. Zodpovedá citlivosti bežného filmu ISO 100, alebo v reči starej normy 21 DIN. Ak na aparáte nemáte ISO 50, ako základnú citlivosť odporúčam používať túto.
- ISO 200 – mierne zvýšená citlivosť. Nie je veľkým prínosom po stránke expozície, ale môže produkovať už o niečo viac šumu. Ja ju nezvyknem používať.
- ISO 400 – silná citlivosť, vhodná na prácu v interiéri. Vyšší šum, ale viac ostrých fotiek.
- ISO 800 – dobrá na prácu v interiéri so slabším umelým svetlom. S pevnou rukou sa dá fotiť ľudí aj v noci v meste. Šum býva silný.
- ISO 1600 – veľmi vysoká citlivosť, s ktorou sa dajú fotiť mierne sa pohybujúci ľudia v meste. Šum býva veľmi silný.
tondo 17. decembra 2003
Miro, preco k jednotlivym snimkam nepriradite aspon nazov pristroja, ktorym bol snimok urobeny?
drgi 17. decembra 2003
tondo: je to olympus C730 UZ
aj tak by ti to k nicomu nepomohlo, lebo na zaklade jednej snimky nezistis, aky je ten fotak v skutocnosti (snad az na vselijake Musteky a TwinGaty :-). A vo vacsine pripadov je fotka iba na ilustraciu, takze je jedno, akym fotakom bola robena.
Miro Veselý 17. decembra 2003
Tondo: Pri ilustračných snímkach, ktorými demonštrujem nejakú nešpecifickú vlastnosť by uvádzanie modelu odvádzalo tému do inej oblasti. Možno by to už smrdelo až reklamou :-)
Obrázky použité v tomto článku som fotil recenzovaným fotoaparátom Fuji 601, ktorý má možnosť tak vysoké ISO nastaviť. V tak vysokej citlivosti už ale fotí len v jednomegapixelovom rozlíšení. Aj preto ten šum nie je tak masívny, ako by človek čakal.
Andrej 17. decembra 2003
Mozno by bolo dobre pridat nejaku historicku suvislost, pojem citlivost sa pouziva aj pri svetlocitlivych emulziach v nedigitalnych fotoaparatoch. Ked si kupujete film, mozete si vybrat aj podla citlivosti. Stupnica ISO pochadza z tejto technologie a digitalne fotoaparaty ju prevzali.
Miro Veselý 17. decembra 2003
Hmm. To je pravda, len neviem, nakoľko sem zaťahovať klasiku. Trápiť ľudí ďalším odsekom? No, ešte uvidím. :-) Ale máte pravdu.
Lubos 28. novembra 2004
Sucastne digitalne zrkadlovky ako napr. Nikon D70 maju tiez podobnu zavislot , teda najnizsie nastavena citlivost [ISO] produkuje najkvalitnejsie fotky alebo je tam niekde ine maximum ..?
Hacker 29. novembra 2004
Lubos:
U sucasnych DSLR, ako su napr. D70, E300, alebo D20 je to s ISO rovnako, t.j. najnizsia hodnota => najvyssia kvalita. Rozdiel je v tom, ze s vyssimi hodnotami ISO kvalita fotografii tak prudko neklesa, t.j. aj napr. ISO 1600 je pouzitelne.
Roman
maco54 16. júna 2010
Dobri den
Chcem sa opytat ze ci ke normalne ze moj fotak Lumix ma najmensie nastavitelne ISO 400, 800 a 1200 mne sa menej nastavit neda asi.
Ked chcem fotit bez sumu ako to mam dosiahnut?
A ked nastavim ISO 100 tak nebudem moct fotit rtchle sceny sak?
Odpiste prosim na mail Dakujem
philips 22. júna 2010
Ked chces fotit bez sumu kup si zrkadlovku :-)
viktor 25. augusta 2011
na sum ma extremny vplyv aj teplota.. vychladeny fotak na 0 – -2 stupne prodokuje 5x menej sumu.. sum sa nezistuje na fotkach za denneho svetla, ale na darkframeoch..
Andrea 21. decembra 2011
chcem sa spitať aké je najlepšie ISO keď chcem aby ostatné veci na okolo boli rozmazané a len ta hlavná vec v strede bola ostrá dakujem
Miro Veselý 21. decembra 2011
Hĺbka ostrosti je daná veľkosťou snímača a dĺžkou ohniskovej vzdialenosti. Takže s ISO to priamo nesúvisí.
anny 29. januára 2012
dobry vecer mam olympus vg110 mam problem s fotenim v prirode v šere, v noci ked sa ludia alebo zvierata hybu alebo idem autom.Dalsi problem je v interieri kde je vela svetla napr. bodove svetla na strope.Cez den su fotky celkom dobre aspon robia menej problemov aj ked s fotenim v pohybe je problem aj cez den hlavne ked sedim v aute . potrebujem poradit ako sa zbavit rozmazanych fotiek teda aby som zbytocne nevyrabala zle fotka a nevymazavala preto ze z 10 ak sa mi zadaria 2 som rada. ak sa da poradte dakujem
Miro Vesely 30. januára 2012
anny prejdite si tu pár článkov na túmu pohybová neostrosť. v prítmí sa nesmie hýbať ani foťák, ani objekt, inak je rozmazaný obrázok zákonitosť na každom foťáku. dá sa zvýšiť ISO potom sú kratšie expozičné časy a menej neostrosti, ale zas ISO navýši aj šum a tak sú fotky „škaredšie“. Je to vždy o tom, nájsť kompromis. A fotiť desať a viac fotiek za sebou je tiež spôsob ako na to. jedna hádam ostrá bude. Ja to tak robím bežne
Onda 13. septembra 2013
PEKNE !!! :D
jaroslava 4. januára 2014
Som amatér fotiaci vtáčiky, pri akom ISO fotiť vonku pri zamračenej oblohe? Aj keď je článok starší, odpoveď poteší.
Miro Veselý 4. januára 2014
jaroslava to je vždy dvojsečné. ISO treba tlačiť čím nižšie, aby nebol priveľký šum. Tým ale stúpa expozičný čas. Ak to dokonca budete fotiť teleobjektívom (silným zoomom) tak to môže byť šach – mat, pretože to sa v lese pri zamračenej oblohe dostanete hneď aj ku jednej sekunde…
Čiže pevný statív (nie stabilizátor) je absolútne nutný a k tomu desiatky pokusov a znova pokusov.
Čiže odpoveď je najnižšie ISO aké ešte znesiete čo sa týka kvality fotiek. Keď už to je veľmi zašumené, tak znížte. Ja odhadujem, že ak nerobíte so zrkadlovkou, tak nad 400 ISO to asi nebude stáť za nič
jozef 9. decembra 2014
Dakujem za clanok. Pekny urcite to skusim. Planujem kupit dalsiu novsiu seriu canon Canon PowerShot SX700HS tak som zvedavy. Idem sa viacmenej zatazit na macro ale aj rodine fotky.Mam uz na zvecsenie svoje pripravky tak uvidim.
juro 25. decembra 2014
caute ako je to pri foteni šperkov ? čo treba nadstavit v fotaku ..dakujem za odpoved verim že ste tu profici podktory
Miro Veselý 25. decembra 2014
Juro, obávam sa, že šperky sú asi tá najťažšia úloha na fotenie vôbec. Nie je otázka čo nastaviť na foťáku, skôr všetko okolo toho. Často to končí masívnou retušou. Myslím, že to je téma na hrubšiu knihu. Sám neviem dať rady, preto tu nie je o tom ani článok. Ale rýchla odpoveď: v domácich podmienkach to dobré nebude nikdy.
Robert 21. marca 2015
Priatelia,uvažujem o kupe ultrazoomoveho digi kompaktu Fuji-Film s citlivosťou f-2,9 pri takejto hodnote najnižšej clony je možne urobiť kvalitne snimky aj v interieri pri slabšom osvetleni a ešte v pohybe osôb,napr. svadby,imatrikulacie,maturitne večierky a pdb.Dakujem Vam vopred za odpoved priatelia a želam Vam prijemny vikend,Robert z Nitry.
Miro Veselý 21. marca 2015
Robert clona 2,9 nie je zlá, ale nepočítajte s fotením v prítmí v pohybe, to nedokáže žiaden fotoaparát. Drahšie zrkadlovky dokážu zvýšiť citlivosť bez výrazného šumu, potom sa dá fotiť aj v miernom pohybe, ale ani tam sa nedajú čakať zázraky.
Jano 6. septembra 2016
Prosím o info. V dnešnej dobe už vidíme fotoaparáty s ISO 12800, či 25600 napr. Canon EOS700, či 750. Má to nejaký veľký význam, keďže tam už asi musí byť veľmi veľký šum?
Miro Veselý 6. septembra 2016
Jano tie lepšie fotoaparáty s väčším čipom dajú pri takých citlivostiach už dnes dávajú nečakane slušné výsledky takže najlepšie pozrieť na recenzie tam sú vždy ukážky konkrétnych strojov. Platí že čím menší snímač, tým horšie a zvyčajne aj čím lacnejší aparát tým horšie. Ale aj keď tam je šum, radšej mať tú možnosť ako nemať.