Priorita clony, alebo času

Šport, deti a zvieratá

Klasické to situácie, kedy fotíte rýchlo sa pohybujúce objekty. Aby boli snímky čo najfajnovejšie, potrebujete, aby expozičný čas bol čo možno najkratší, aj za cenu, že clona bude "otvorená".

Fotky do katalógu, architektúra, krajinka

V týchto situáciách máte často poruke statív a jedinú túžbu – dokonale ostré fotky. Tu treba čo najviac zacloniť, aj za cenu, že expozičný čas bude o niečo dlhší.

A priorita to spraví za vás

Ak na aparáte máte možnosť zapnúť prioritu clony, alebo času, nemusíte sa o nič viac starať. Aparát síce bude aj naďalej nastavovať všetko automaticky, ale tak, že uprednostní parameter, ktorý potrebujete regulovať.

Buď uprednostní najmenší možný krátky expozičný čas (zodpovedajúci svetelnej situácii a clone) a clonu prispôsobí podľa potreby, alebo naopak zacloní nadoraz a tomu prispôsobí expozíciu.

Táto vychytávka je celkom užitočná a s úspechom ju využijete aj v rodinnej fotografii. Ale ak by to znamenalo priplatiť za model s touto vlastnosťou priveľa peňazí, nemusíte na nej príliš trvať. Predsa len je to viac voľba pre kreatívnu fotografiu a menej pre bežné dovolenkové a narodeninové cvakanie.

Komentáre k článku: Priorita clony, alebo času

  1. dako 23. januára 2010

    Chcem sa spytat, ze s fotakom canon PS S5 IS, ked chcem fotit hviezdy, tak ze ci by to bolo mozne, urobit nejaku peknu foto skusal som neco aj s co najdlhsim casom a clonou aj ISO nastavit primerane, ale nedari sa mi moc, tak ze ci sa neda z toho vytazit viac?

  2. Silvia 14. augusta 2010

    Rada by som sa opytala na jednu vec ktora ma rozculuje na fotaku =) velmi dlho trva nabijanie blesku a potom sa nestiha fotit ked je nejaka akcia pretoze zhasne displej a dobrych 6sekund trva kym sa da opat fotit…a najlepsie momentky sa nedaju zastihnut…neda sa to nejako vyriesit a skratit ten cas?mam canon a2100 is. vopred dakujem za odpoved =)

  3. miso 23. augusta 2011

    Silvia: Nie neda sa, na tomto fotoaparate to nie je mozne aby sa blesk dobijal rychlejsie. A cim dlhsie ( na jedno nabitie) ho pouzivas,tak tym je pravdepodobnejsie ze aj dobijanie blesku bude trvat dlhsie.pomerne

Pridajte komentár: