Digitálny zoom

Sú dva druhy digitálneho zoomu, oba majú výhody aj nevýhody.

Zoom ako zväčšenie časti obrazu.

V režime digitálneho zoomu nebude fotoaparát zaznamenávať obraz z celej plochy čipu, ale len z jeho strenej časti. Tento získaný obrázok sa vo fotoaparáte zväčší na rozmer normálneho obrázku a obrázok sa uloží.

Zväčšenie obrázku vo fotoaparáte však znamená, že sa zväčší všetko, aj chyby. Preto digitálne zoomované obrázky sú vždy viditeľne neostrejšie, ako obrázky bez použitia digitálneho zoomu.

 Digitálny zoom - interpolácia

Vľavo celý záber s označením strednej časti – modré šípky – ktorá sa následne roztiahne – zelené šípky – na rozmer normálneho obrázku.

Nevýhodou tejto technológie je fakt, že hoc aj digitálne zoomované snímky nie sú veľmi kvalitné, zaberajú zhruba rovnaký dátový priestor, ako normálne zábery.

Výhodou zväčšenia vo fotoaparáte je to, že zväčšenie prebehne ešte predtým, než fotoaparát obrázok uloží a tak sú najmenšie podrobnosti prenesené o niečo kvalitnejšie, pretože ich nezničí kompresia JPEG.

Vo fotoaparáte sa totiž zväčšuje originálny obrázok a to pred jeho uložením do formátu JPEG.

    Formát JPEG vždy mierne poničí tie najjemnejšie detaily na každej fotografii. Normálne to veľmi nevadí, ale ak fotíte niečo vzdialené a už pri fotení viete, že vás bude zaujímať len ten malý detail, tento druh digitálneho zoomu vám prinesie o málo, ale predsa len kvalitnejšie obrázky. Použitím digitálneho zoomu tohto druhu, čiže interpoláciou vo fotoaparáte, teda získate o niečo lepšie výsledky, než ako keby ste fotku nasnímali normálne a doma zväčšili v kvalitnom editore. Zväčšili by ste totiž aj chyby spôsobené JPG kompresorom.

Okolo kvality a významu digitálneho zoomu, ktorý sa vo fotoaparáte vytvára zväčšením (interpoláciou) sa vedú vášnivé spory. Odporúčam vám, aby ste si to na svojom fotoaparáte vyskúšali, medzi jednotlivými značkami sú rozdiely a môže sa stať, že to čo som napísal so skúseností a testov (Olympus C730) nemusí platiť univerzálne.

Tento druh zoomu je v súčasnosti používaný napríklad vo fotoaparátoch Olympus.

Zoom ako výrez z fotky

V režime digitálneho zoomu nebude fotoaparát zaznamenávať obraz z celej plochy čipu, ale len z jej strenej časti. Okolie sa odreže a snímok sa uloží tak, ako vždy. Obrázok bude teda mať menší rozmer v pixeloch.

Aparát odfotí obrázok, ale vyreže z neho len časť zo stredu. To vám následne predloží pod názvom digitálny zoom. Je to vlastne len obyčajný výrez…

Odfoťme na skúšku 3 zábery digitálnym zoomom, ktorý fotku orezáva.

Digitálny zoom - orezanie

Vľavo bez digitálneho zoomu, v strede trochu, vpravo maximálne digitálne prizoomované. Na prvý pohľad je všetko super.

Ak si však prezeráte obrázky v rozmere jedna ku jednej a nie na celú plochu obrazovky, zistíte, že digitálny "zoom" nie je nič iné, než orezaný záber. Rovnaký "zoom" si môžete po nafotení urobiť aj doma vo fotoeditore – proste to orežete.

Digitálny zoom - orezanie

Takto tento druh digitálneho "zoomu" pracuje. Ak porovnáte kvalitu výrezu s kvalitou nezoomovanej fotky – obrázky sú totožné.

Nevýhodou takéhoto zoomu je to, že ak neskôr chcete ten obrázok zväčšiť, veľmi sa zväčšia aj rušivé dôsledky JPEG kompresoru.

Výhodou orezávania fotiek s názvom "zoomovanie" je fakt, že výrazne ušetríte kapacitu pamäte – orezané snímky sú oveľa menšie. Ak chcete odfotiť vzdialeného vtáka, na fotke si domov nebudete odnášať zbytočné okolie, ktoré len zbytočne zaberá miesto na pamäťovej karte.

Z týmto typom zoomu sa stretnete napríklad vo fotoaparátoch značky HP.

SmartZoom – Sony

SmartZoom je kombináciou obidvoch druhov digitálneho zoomou.

Zámer je, aby ste aj po digitálnom prizoomovaní dostali zhruba rovnako ostré obrázky, ako sú tie, ktoré fotíte bez digitálneho zoomu. To sa dá dosiahnuť len tak, že keď fotografujete fotoaparátom v plnom rozlíšení, žiaden digitálny zoom k dispozícii – nedostanete.

Ak ale prepnete rozlíšenie na nižšie, napríklad päťmegapixelovým fotoaparátom fotíte len v rozlíšení tri megapixely – už môžete trochu prizoomovať aj digitálne.

Ak prepnete na ešte nižšie rozlíšenie, môžete prizoompvať ešte ďalej.

Digitálny zoom - SmartZoom

Hore je obrázok v plnom rozmere. Označená časť v strede je rozmer rozlíšenia, ktoré ste si vybrali. Toto rozlíšenie (inými slovami veľkosť toho obdĺžnika) sa potom použije – červené šípky – ako maximálny dosiahnuteľný digitálny zoom. Ak sa obraz zoomom nespracováva, potom je do menšieho rozlíšenia je prepočtom zmenšený – zelené šípky – celý obrázok. Zmenšenie obrázku spravidla neprináša priveľké straty v kvalite ostrosti.

Smart zoom vás pustí práve na také priblíženie, akej veľkosti fotíte obraz. Ak fotíte v plnom rozlíšení, využijete plný rozmer snímača. Ak sa prepnete na jednomegapixelové rozlíšenie, "digitálne smartzoomovaná" fotka bude výrezom zo stredu snímača. Jej obraz teda bude v rovnakej kvalite, akú aparát fotí vždy.

Nevýhodou je to, že ak fotíte v plnej kvalite a potrebovali by ste nafotiť nejaký vzdialený detail, nedá sa nič robiť, digitálny zoom vám v tom nepomôže – nezlepší ani nezhorší.

Výhodou tohto postupu je korektnosť. Ak súhlasíte s nižším rozlíšením,  viete, že obrázky nebudú až tak kvalitné. A preto vám nebudú obrázky nafotené digitálnym zoomom pripadať horšej kvality. Budú primerane kvalitné nižšiemu rozlíšeniu, ktoré ste si zvolili.

SmartZoomom bývajú vybavené fotoaparáty Sony.

Komentáre k článku: Digitálny zoom

  1. Majo 11. marca 2005

    Tento web ma vždy niečím prekvapí. O spôsobe smartzoomu som už dávno premýšľal a divil som sa prečo to eště výrobcov nenapadlo a ono to napadlo SONY.

  2. mironto 2. októbra 2006

    tento smart zoom pouziva par rokov aj Fuji (minimalne od S5500).

Pridajte komentár: