Hľadáčik

Otvor v aparáte, cez ktorý sa dá "zamerať" predtým, než vystrelíte.

Najprimitívnejšie hľadáčiky sú bez akejkoľvek optiky, slúžia tak najviac, ako ukazovátko, ktorým smerom sa má foťák zhruba natočiť.

Tie lepšie obsahujú aj optiku, takže obraz je orezaný skoro presne tak, ako bude aj na fotke.

Najlepšie hľadáčiky získavajú obraz priamo cez objektív aparátu, takže uvidíte presne to, čo sa fotí.

Optický hľadáčik má aj výhody – najdôležitejšie sú dve:

 1. úspora batérií, pretože netreba vykurovať LCD displej
 2. vidíte aj v takmer úplnej tme, aj na úplne prudkom slnku

Je výhodné, ak foťák má aj optické kukátko, aj displej.

Komentáre k článku: Hľadáčik

 1. bassline 20. januára 2005

  Dobry den Miro !

  Zaujmalo by ma, ako je to vlastne s fotenim cez kukatko, co sa tyka co najvernejsieho nahladu. Dozvedel som sa, ze pokial fotak nema SLR, tak nahlad v kukatku bude stale orezany v dosledku paralaxie. Orezanost zavisi od toho, kde je hladacik umiestneny, napr. ak je umiestneny nad objektivom, ale je s nim zarovnany co sa tyka stran, tak vysledna fotka bude orezana zhora. Ak by bolo kukato posunute voci objektivu do jedenej zo stran, tak vysledne foto bude orezane aj zlava alebo sprava…Tento problem vsak riesia fotaky s kukatkom, ktore pouziva tu istu optiku ako objektiv (SLR), avsak vraj taketo fotaky nedisponuju nahladom cez LCD, obrazok sa zobrazuje iba priamo v kukatku. Existuju vobec fotaky ktore maju SLR a poskytuju aj nahlad na LCD?
  A este ohladom mojho fotaku, mam k dispozici olympus c3020, pri foteni cez kukatko sa vsak vysledne foto neoreze, ale naopak, prida sa zo vsetkych stran nejaka cast, ktoru v nahlade nevidim, nerozumiem tomu, ved obraz by mal byt podla zakonu paralaxie orezany…a este nieco, v manuali pisu ze kukato zobrazuje realne, co vsak nie je pravda…
  Ak sa Vam chce na to vyjadrit nejaky nazor, rad ho uvitam :-)…

 2. Marki 1. júna 2005

  No napr. tusim vsetky digitaly s velkym zoomom maju tzv. EVF hladacik, co je vlastne taky miniaturny LCD displej. Cize to nie je opticky hladacik, ale elektronicky.

  Pekny popis roznych typov hladacikov je na http://www.dpreview.com/learn/?/Glossary/Camera_System/Viewfinder_01.htm

Pridajte komentár: