Praktické cvičenia
Kto chce fotografovať a nie len cvakať, musí to cvičiť. Či už chcete fotografovať kreatívne, reportáž, alebo v práci, zídu sa vám niektoré schopnosti, skúsenosti. Áno, talent tiež, ale talent sám o sebe nestačí. Okrem talentu chce fotografia veľa skúšania, cvičenia a teda opakovaných pokusov o to isté. Čím viac toho nafotografujete, tým lepšie dokážete odhadovať, ako sa váš fotoaparát bude správať. Ľahšie odhadnete, či motív, ktorý chcete nasnímať bude lepšie fotografovať z nadhľadu, alebo z podhľadu. Akým zoomom, ako komponovať…
V tejto sekcii vám budem dávať tipy na praktické cvičenia v teréne, ktorých cieľom bude nácvik. Odporúčam vám, aby ste si tieto cvičenia vo voľnom čase naozaj skúsili absolvovať. Vo fotografii totiž nestačí vedieť. Je potrebné mať odhad, mať cvik, neriešiť pri práci samozrejmosti typu "ako nastaviť clonu". Rutina sa nedostaví po prečítaní nejakého článku, dokonca ani keby ste si ho prečítali niekoľko krát :-)
Ak teda chcete byť fotografmi, nesmiete sa okúňať, pokiaľ ide o to, že treba niečo fotiť. Proste choďte a skúste to. Ak sa to nepodarí, máte poučenie pre budúcnosť – ujasnite si, prečo sa cvičenie nepodarilo a nabudúce pracujte tak, aby ste rovnakú chybu neopakovali.
Cvičenia je dobré robiť s niekým skúseným
Aby ste rýchlejšie napredovali, je výhodné, ak máte s kým konzultovať svoje výsledky. Priebeh takého cvičenia môže byť rôzny, ale na ukážku si jeden popíšme.
- Dáte si cieľ.
- Pozriete si návod.
- Pôjdete fotografovať.
- Pozriete si výsledky a určíte čo sa podarilo.
- Určíte čo ste spravili zle a prečo.
- Pôjdete znova fotografovať a chyby odstránite.
Týmto postupom sa dá naučiť aj iné veci, než len fotografovanie. Ak sa rozhodnete nafotografovať modrú oblohu, možno prinesiete fotky s príliš svetlou, málo farebnou oblohou. Zamyslíte sa, prečo sú také. Keď prídete na to, kde sa stala chyba, choďte to nafotiť znova. Bez chýb. Týmto spôsobom môžete niekoľko krát opakovať proces fotografovnie – kontrola, kým nebudete spokojní. Alebo lepšie, kým nebude spokojný niekto, kto vám s kurzom pomáha. Ten bude mať asi vyššie nároky ako vy, ak začínate. Naučí vás rýchlejšie sa prepracovať na vyššiu úroveň.
Jeden problém tento prístup má.
Kritika je nepríjemná
Každé učenie znamená že najskôr robíte chyby. Ak vás niekto na ne upozorní, budete sa asi cítiť nepríjemne. Aj nás na škole tak učili a nikto nemal rád, keď mu profesor kritizoval jeho prácu. Ale naučí vás to. Preto je dôležité nájsť si na spoluprácu niekoho, kto vie poukázať na vaše chyby citlivo. Tak, aby ste sa necítili mizerne.
keď zvládnete základy fotografickej techniky, vaše cvičenia pôjdu hlbšie. Začnete sa učiť, ako zachytiť nejaký motív, ako komponovať obrázky. Tu už je dobré, ak si budete často a veľa prezerať fotografie iných autorov. Podotýkam, že nie nejaké dovolenkové radovánky na sociálnej sieti. Poriadnych autorov v knihách, na výstavách, alebo ak sú, tak aj na internete. Naučíte sa, ako môže fotograf zobrazovať svet.
Katarínka 24. septembra 2009
Chcem sa spýtať kto by mi pomohol upraviť fotky na tablo, oznamko pretože ja nemám vôbec žiadne skúsenosti a podľa youtube mi to vôbec nejde.
Preto ak má niekto skúsenosti a bol by taký dobrý poslala by som mu fotky. Trošku vyretušovať, možno dorobiť očné tiene, alebo mihalnice. Jednoducho aby to nebolo umelé, ale aby to aspoň pôsobil ako umelecká fotka od profesionála.
Prosím ozvite sa mi na mail, alebo sem. Potom pošlem fotky.
katrina15 (zavinac) zoznam.sk
S pozdravom Katka
marija 25. septembra 2009
ja upravujem fotky , mam to ako konicek, ale hovoria, ze som dobra. Len horsie je to s internetom a komunikaciou na internete, lebo v tom som zaciatocnik. Ak chces, posli mi fotky na meil alen @ zoznam.sk a uvidim ci s tym nieco urobim. Potom sa dohodneme.
zuzu 31. marca 2010
ja hlavne chcem vediet aky mi treba program na vytvaranie animovanych filmov a serialov a nechcem vediet o fotografovani vobec nic!
laci 30. apríla 2010
skus lolek a bolek
lukino 19. mája 2010
Ahojte mam 15r. , baví ma fotiť a chcel by som sa tomu v dospelosti venovať, neviem však na akú VŠ by som sa mal po ukončení gymnázia prihlásiť … viem že je nejaká v BA, to je však celkovo umelecká škola s katedrou fotografie … mne by vyhovoala skôr VŠ ktorá sa venuje len fotografii a digitálnej úprave fotiek.
Skúste mi prosím poradiť.
Ďakujem :)
Jozef G. 5. decembra 2010
tak lukino aj keď pochybujem že sa na tuto stranku vratiš ešte niekedy a prečitaš si odpoveď tak rpedsa ti poviem moj nazor… je veľká škoda že si nešiel na strednú umeleckú školu. prisiel si o vela skuseností. Ale tie možeš nabrať veľmi rychlo. Tak VŠ je aj v Košiciach-fotografia aspon sa mi zdá. Ale ja ti odporúčam Prahu. Mam síce 15 rokov tiez takze toto odporucanie je ako keby ti kňaz hovoril o tom aky dobrý pocit má clovek zo sexu ale veľa fotografov tam študovalo a Praha je Praha.
No ale celkový názor na fotenie mam taký že je to super vec ako koníček alebo bokovka ale človek z toho nevyžie. je to hlavne o známostiach. v dnešnej dobe ci clovek na splátky zoberie nejaký Nikon a nacvaká s nim fotky ktoré pre obyčajného cloveka su úžasne a preto si ludia už tak vo velkom nevolaju na svadby fotografov.
Prahu ti aj tak odporúčam a odporúčam ti studovať film… a nemusis byt vyštudovaný fotograf a aj tak možeš fotit akcie prominentov. Ale ak budeš vyštudovaný fotograf nebudeš mohol točiť pre HOLLYWOOD…
Dufam že si to dočital do konca…
miso 7. januára 2011
Ja mám 16 rokov, a na výšku chcem isť na mediku , a jednu prihlášku dám na foto, baví ma to, je to super :)
moje foto :) nic extra, ale snažím sa :)
http://flog.pravda.sk/dabbler-94.flog
zdeni 7. marca 2011
Dobry deň,potrebovala by som poradit vo výbere fotoaparatu na profesionalne fotenie,svadieb,prirody,deti..vo vnut.aj von.priestoroch,fotenie do slnka…keby ste mi poradili nejake konkretne typy ,ktore znacky a druhy su na to naj…dakujem velmi mi pomozete a ulahcite hodiny radenia s predajcami,ktory myslim ze o tom vela nevedia:)
ander 15. apríla 2011
zdeni:zaleží odkiaľ si pokiaľ z východu tak v Optime v Košiciach sa tomu rozumejú aj mne dosť toho poradili. A pokiaľ chceš fotiť profi musiš mať dosť veľa peňazí-potrbuješ viac objektívov s dobrým f-číslom atď. Robil som vo firme kde používali Nikony D90,D200,D300 vyskúšal som všetky a tak som si kúpil D5000 (na lepší som nenaškrabal)som spokojný aj s tým,ale na také fotenie aké píšeš ty sa používajú iné Déčka.Ahoj a veľa šťastia v hľadaní.
robo 18. apríla 2011
v optime vedia prd… tvaria sa akoby nikto nemohol tusit o com tocia a kecaju neskutocne nezmysli…
Monika 2. októbra 2012
misovi :
máš veľmi pekné fotky len som sa nedozvedela, čo máš za foťák.
Vera 3. októbra 2012
nie že by som sa nejak veľmi vyznala do foťákov ale aj tak mám takú otázku možno trochu od veci. Vie niekto ako na „bokeh efekt“….ja som to minule skúšala a ide mi to iba s úplnim zoom-om.
Peter 8. októbra 2012
Ahoj Vera,
to co chces dosiahnut zavisi od viacerych faktorov :
1. Ohnisko – cim vyssie „cislo“ tym lepsie – preto sa ti to dari dosiahnut pri pouziti „zoomu“
2. Clona – cim mensie cislo, tym lepsie – potrebujes svetelny objektiv
3. vzdialenost foteneho objektu – cim blizsie tym lepsie
Dost som to zjednodusil, ale v principe je to tak ako som pisal …
Juraj 9. októbra 2012
Ahoj Vera,
nepises ci mas zrkadlovku alebo kompakt, ale aj tak skusim este upresnit.
To o co sa snazis a nazyvas ‚bokeh efektom‘ je predpokladam praca s hlbkou ostrosti.
Hlbka ostrosti ako uz napisal Peter zavisi od troch faktorov: dlzky ohniska, velkosti clony a vzdialenosti fotografovaneho objektu. Cim dlhsie ohnisko, viac otvorena clona (nizsie clonove cislo) a mensia vzdialenost objektu, tym je hlbka ostrosti mensia, cize menej je toho ostreho a pozadie je viac rozostrene.
Na dosiahnutie nizkej hlbky ostrosti treba preto pouzivat objektivy s velkou ohniskovou vzdialenostou a/alebo vysokou svetelnostou, teda na digitalnej zrkadlovke su to priblizne objektivy od 50 mm vyssie, pripadne aj kratsie ale vysokosvetelne so svetelnostou pod f 2.0.
Ale pozor! hovorim tu o skutocnej ohniskovej vzdialenosti a nie prepocitanej, tu plati, ze cim vacsi senzor tym lepsie. Napr. na beznych digi kompaktoch su objektivy s velmi malymi skutocnymi ohniskami (okolo 6-20 mm, pripadne viac ak ma velky ‚zoom‘), to je aj dovod, preco vacsina pouzivatelov tychto kompaktikov nizku hlbku ostrosti (ako ju mozme vidiet na fotkach zo zrkadloviek) takmer nikdy nedosiahne.
Najlepsi prehlad ziskas, ked si pozries jednu z kalkulaciek hlbky ostrosti, ktora ti zobrazi ako mozes s nou pracovat pri jednotlivych fotakoch, ohniskach, vzdialenostiach atd. Tu je jedna dobra: http://www.dofmaster.com/dofjs.html
Este sa vratim k slovu ‚bokeh‘. Tento termin vlastne neoznacuje mieru ale kvalitu rozostrenia pozadia a zavisi v hlavne od pouziteho objektivu a pokial viem, najma od tvaru a poctu jeho clonovych lamiel.
Jarmila Patáková 23. júna 2013
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť. Bola som na dovolenke a fotky z dvoch dní mi zmizli z displaya a pri prenášaní do počítača sa už neukázali. Pritom číselne by mali ešte existovať, lebo fotoaparát mal asi 400 fotiek a do počítača sa preniesloasi 90. Je možné, že tie fotky ešte sú na pamäťovej karte? Ako sa to dá zistiť?
Za odpoveď ďakujem. JP
Ada 18. mája 2015
Dobrý deň,
prosím o radu pri skenovaní starších čierno-bielych fotiek.
Chcem ich skenovať pri 400 dpi ako čieno-biele fotky.
Dočítala som sa, že to má byť pri 300 dpi a lepšie sa s nimi pracuje, ak ich naskenujem ako farebné. Ďakujem za odpoveď.
Miro Veselý 18. mája 2015
Ada farebné skenovanie na skeneri beží v každom prípade, akurát skener nakoniec obrázky prevedie do čiernobielej škály. Ak je kvalitný, nemá zmysel ukladať zábery vo farbe. Nič sa však tiež nestane.
Čo sa týka rozlíšenia pri skenovaní tak 300 – 400 DPI naozaj spravidla akurát stačí, záleží na tom, aký je to materiál a čo s tým chcete ďalej robiť. Pre bežnú archiváciu je to OK. Pre veľmi cenné zábery by som dával 600 DPI, pretože ak vznikli fotocestou (nie v minilabe, tam to skenujú) tak na obrázkoch sú aj lupou viditeľné detaily. Tie sa pri vyššom rozlíšení lepšie zachytia a fotka sa následne dá pekne zväčšiť. No a ak by šlo o obrázky menšie ako polovica pohľadnice, alebo kvalitné portréty veľkosti preukazu, tam by som skenoval až 1200 DPI.