Retuš a úpravy fotografií

Po nasnímaní sa len málokedy dá fotografia použiť celkom presne tak, ako je. Samozrejme – pokiaľ máte dobrý aparát, veľa skúseností a aspoń kúsok z oblasti fotografie vyštudovanej, potom to ide. No bežne je následná úprava vhodná. Z rôznych dôvodov. Takže: Buď ste tak dobrí fotografi, že dokážete snímať fotografie kompozične a expozične dokonalé, alebo ani neviete, akú kvalitu daná fotka má.

Pre bežné rodinné fotografie, samozrejme, nie je potrebné nasadiť nejaké špeciálne retušérske techniky. No čo v prípade, že máte fotografie, ktoré sú príliš tmavé? Alebo niečo vám na nich prekáža? Potom vám môžu prísť vhod tipy, ako retušovať.

Technické úpravy ako základ kvality

V prvom rade, retuš môže opraviť technické nedostatky, ktoré vzniknú pri fotografovaní. Aj tí najlepší fotografi sa stretávajú so situáciami, keď svetelné podmienky nie sú ideálne, kontrast je príliš nízky alebo naopak, príliš vysoký. Retuš umožňuje tieto technické chyby odstrániť. Napríklad stmavenie preexponovaných častí alebo zosvetlenie príliš tmavých oblastí môže úplne zmeniť náladu a kvalitu snímky. Niekedy stačí niekoľko jednoduchých úprav, aby obraz vyzeral profesionálne a na očiach príjemne.

Príkladom nech je tento záber z akvária:

Krevetka. Obrázok má farebný závoj, je podexponovaný, nekontrastný a ani ostrosť nie je žiletková. Retušou sa však dá mierne vylepšiť:

Výrez, farebná úprava a trocha doostrenia. Na mobil či do rodinného albumu stačí.

Estetické vylepšenia

Estetická stránka retuše je zrejme tá najznámejšia. Mnoho ľudí si želá, aby ich fotografie vyzerali čo najlepšie. Či už ide o zjemnenie vrások, odstránenie škvŕn alebo zlepšenie celkového vzhľadu, retuš poskytuje množstvo nástrojov na dosiahnutie požadovaného výsledku. Vo svete sociálnych médií, kde sa kladie veľký dôraz na vizuálnu prezentáciu, je táto forma retuše často kľúčom k tomu, aby boli fotografie príťažlivejšie a zaujímavejšie. Na druhej strane, je dôležité mať na pamäti, že by sa to nemalo preháňať. Prirodzený vzhľad by mal byť vždy prioritou, inak môže snímka pôsobiť umelo.

Máte vrásky? Retuš tváre umožňuje jemne ich potlačiť a aspoň na obrázku si uberiete pár rokov.

Záchrana poškodených fotografií

Jedným z najväčších prínosov retušovania je schopnosť zachrániť fotografie, ktoré by inak mohli byť nepoužiteľné. Poškodené, roztrhané alebo zažltnuté staré fotografie môžu byť pomocou digitálnej retuše obnovené do takmer pôvodného stavu. Často ide o rodinné poklady alebo historické dokumenty, ktorých hodnota je nevyčísliteľná. Schopnosť vrátiť tieto fotografie do života je jedným z hlavných dôvodov, prečo retuš nie je len o kráse, ale aj o zachovávaní spomienok.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Príkladom je retuš zničenej fotografie. Je až neuveriteľné, že takto poškodený obrázok sa vlastne dá celkom jednoducho zachrániť tak, že na výsledku nebude vidieť ani retuš, ani poškodené miesta…

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Kreatívne možnosti

Retuš nie je len o opravách a estetike. Poskytuje aj neobmedzené kreatívne možnosti. Pomocou montáže môžete do jednej snímky zakomponovať viac prvkov, ľudí či scén. Môžete vytvoriť úplne nové svety, scény alebo umelecké diela, ktoré by inak nebolo možné zachytiť jedným fotoaparátom. Napríklad spájanie rôznych záberov do jednej fotografie je skvelý spôsob, ako vytvoriť skupinové fotografie aj vtedy, keď nemáte k dispozícii samospúšť alebo keď chcete byť aj vy ako fotograf na fotke.

Iným príkladom môže byť využitie softvérových filtrov. Simulácia maľby z fotografie sa dá vyrobiť niekoľkými kliknutiami.

Alebo možno chcete na jednom obrázku spojiť viac ľudí dohromady. Montáž je postup, kedy na jeden obrázok viete zložiť štyri osoby. Samozrejme, nemusí z toho byť rovno takýto blázinec. Praktickým využitím tohto triku je vloženie fotografa do skupinky fotografovaných osôb. Nemáte čas fotiť samospúšťou? Nevadí.

Pri takýchto kombináciách je dobré myslieť na to, že niektoré chyby retuše vás môžu hneď môžu prezradiť. Často je to šum, alebo rôzna ostrosť skladaných obrázkov.

Softvérové filtre a simulácie

Pokročilé programy na úpravu fotografií ponúkajú rôzne filtre a efekty, ktoré umožňujú simulovať umelecké techniky, ako je napríklad maľovanie alebo kresba. Tieto efekty môžu premeniť jednoduchú fotografiu na umelecké dielo, ktoré zaujme a osloví širšie publikum. Okrem toho, filtre umožňujú aj jemnejšie úpravy farieb, textúr a svetla, čím môžete výrazne zmeniť atmosféru obrázku a prispôsobiť ho konkrétnemu účelu – či už ide o rodinnú spomienku, marketingovú kampaň alebo umeleckú inštaláciu.

Asi základný tip k retušovaniu znie: neretušujte. Ak presne neviete čo a ako chcete spraviť, veľmi často môžete retušou dosiahnuť oveľa horšie výsledky, než keby ste ponehali snímky bez úpravy. Častým „problémom“ obrázkov je totiž starý monitor, či monitor zle nastavený. Na ňom sa fotky môžu javiť tmavé, alebo farebne závojované. Ak sa ich pokúsite retušovať, retušou síce fotky upravíte dobre na daný monitor, ale všade inde budú vyzerať príšerne. Preto je lepšie venovať sa úpravám až potom, čo poznáte aspoň základy.

Tipy na retušovací program

Veľa ľudí sa pýta, kde vziať retušovací program.

  • Zadarmo je najvýkonnejším nástrojom program Gimp. Domáca stránka gimp.org – tu sa dá stiahnuť zadarmo. Tipy na základnú prácu s týmto programom v článku Gimp. Ďalšie návody a tipy tu: gimp.cz.
  • Za peniaze je najlepším nástrojom Adobe Photoshop. Nie je nič lepšie na profesionálnu prácu. Návod na Photoshop je na väčšine retušérskych tipov na týchto stránkach.

Pod pojmom retuš rozumiem akékoľvek ďalšie spracovanie obrázkov. Zosvetlenie, stmavenie, odstránenie nežiaducich častí a podobne. Tiež tu nájdete tipy na kombinované akcie – výroba plagátov alebo webovej grafiky.

Akúkoľvek úpravu vždy vykonávajte na kópii obrázku!!!

Retuš sa vám nemusí podariť, alebo neskôr zistíte, že ju nechcete. Je dobré, aby ste vždy mali možnosť siahnuť po originálnom obrázku.

Pozrite si články na tému retuše.

Základné retušérske techniky, ako vyrobiť rámček na fotke, odstránenie červených očí, či softvérové zaostrovanie fotiek.

Retuš fotografií má v dnešnej dobe nepopierateľný význam, a to nielen v profesionálnej sfére, ale aj pri bežných užívateľoch. Aj keď je prirodzené mať pocit, že snímky sú autentické a „pravdivé“ iba v surovom stave, opak je často pravdou. Väčšina fotografií po nasnímaní vyžaduje určitú úpravu, aby čo najlepšie vynikli. Tento proces nie je len o zlepšení estetického dojmu, ale často aj o záchrane alebo optimalizácii obrazu pre daný účel. Prečo teda retušovanie fotografií dáva zmysel? V tejto sekcii nájdete nasledovné podrobnejšie spracované témy:

Retuš fotografií má v súčasnosti významné miesto v procese tvorby vizuálneho obsahu. Od technických opráv, cez estetické zlepšenia až po kreatívne experimentovanie – retuš poskytuje nespočetné možnosti pre každého, kto chce zo svojich fotografií vyťažiť maximum. Napriek tomu je dôležité si pamätať, že menej je niekedy viac. Retuš by mala byť nástrojom na zlepšenie, nie na skresľovanie reality. Hlavným cieľom by vždy malo byť vytvorenie záberu, ktorý je verný pôvodnej myšlienke a ktorý zachová autenticitu okamihu.

Pozrite si aj tieto články: