Výhody digitálneho fotoaparátu výsledok môžete orientačne vidieť okamžite a ak sa nepodaril, nafotíte to znova výsledok vidíte cez počítač pár desiatok sekúnd po fotení a „zadarmo“ – nemusíte si vždy dať vyrobiť všetky fotky, aby ste vôbec videli, čo ste nafotili – mnohokrát vám úplne stačí mať digitálne verzie fotiek a papierové vyrobíte len občas, pre babičku ak chcete dať vyrobiť papierové fotky, vyberiete si len tie najlepšie obrázky (a máte z čoho vyberať) papierové fotky budú vyzerať rovnako, ako na (dobre nastavenom) monitore, takže vás neprekvapia zlými farbami, či vysokým kontrastom môžete fotiť, koľko len chcete a cena už nenarastá, čiže ak fotíte často a veľa, zlepšujete si prax a fotíte stále lepšie, lebo výsledok vidíte ihneď a môžete zistiť, či vznikla prípadná chyba ľahká distribúcia fotiek pre známych na CD diskoch, alebo cez internet istota, že vo fotolabe si niekto neprezerá vaše súkromné zábery možnosť filmovať krátke pohyblivé videá originál môžete kopírovať a zálohovať bez straty kvality Nevýhody digitálneho fotoaparátu na dlhšej ceste problém s nedostatkom pamäte, ak nemáte laptop alebo špeciálny harddisk, kam dať desiatky či stovky mega záberov – čím lepší aparát, tým väčší objem dát spotrebuje pri preexponovanej (svetlej) fotke sa už nedá nijako zasiahnuť a zachrániť ju jemný digitálny šum v celej ploche obrazu, podobný ako zrnitosť pri „klasickej“ fotografii, prítomný aj pri najdrahších aparátoch obrázok má o niečo menej podrobností, menej farieb a menšiu ostrosť než ten na filme spravidla nemožnosť vymeniť objektív fotoaparátu za iný pomalá reakcia spúšte – po stlačení spúšte nastáva isté oneskorenie.…
Zábavné aplikácie na mobil – tvár
Obyvatelia Facebooku to už dávno poznajú. Zábavné aplikácie, ktoré nejakým spôsobom znetvoria tvár. Rovnaké, či podobné nájdete na iPhone aj na Android. Pozrime sa na zúbky aspoň niektorým.
Fotografovi je jasné, že podobné úpravy tváre sa dajú retušou spraviť oveľa kvalitnejšie. Retuš má však jednu vážnu nevýhodu: je pomalá. Spraviť plešinku, či lalok obézneho človeka pod krkom je pomerne zložitá úloha. Zložitá aj preto, že keď už sa tomu venujete, chcete to spraviť poriadne. Kto by chcel ako výsledok retuše fotky predložiť nejaký polopodarok? Preto sa tomu neoplatí venovať. Aj pripravený skúsený grafik by takú úlohu v Photoshope robil 10 minút najmenej, skôr tak pol hodinku.
Aplikácia na iPhone (alebo Android) však od vás nechce takmer nič. Ukázať oči, ústa, bradu a stlačiť spúšť. Pár sekúnd a všetko je hotové. Stlačíte tlačítko a hotový obrázok už vidia všetci vaši známi. Tu je účel zábavy splnený dokonale. Žiadna práca. Ak retuš nie je dokonalá, nevadí, veď to robila len lacná appka. Práve v tom je úspech aplikácií ako fatify, oldify či podobných.
Za pár sekúnd si tak môžete tvár nechať zarásť fúzami, bradou, jazvami. Alebo aplikovať slušnú nadváhu, plešinu, alebo plus 30 rokov veku.
Fatify – priberač
Asi najbližšia mi je aplikácia, ktorá vám nechá pribrať asi 100 kíl. Predsa len, bol som tučný. Preto začnem práve touto appkou. Je zadarmo a možno vás pobaví. Niektoré zábery sú fakt presvedčivé.
Asi takto. Z obyčajného záberu vytvorí poriadne tučko. Postup práce je vždy zhruba rovnaký.
Odfotografujete sa normálne. Aplikácia vás prevedie nastavením, kde približne máte mať oči, ústa a kde bradu. Následne ešte potvrdíte polohu očí, úst a brady a spustíte výpočet. Ten trvá podľa rýchlosti mobilu. Tento test som robil na iPhone 3S aj na štvorke. Trojke to trvá asi 15 sekúnd. Iphone 4S to má zrátané za 5 sekúnd. Práve tá rýchlosť je pre každého atraktívna.
Výsledok. To isté na staršej verzii softvéru (je ich inak niekoľko, skúšajte).
Príklad práce na iPhone 3.
Podobný výsledok. Veľmi rýchlo sa teda zo mňa zas stal vykŕmený brav. Naživo ja aplikácia zábavnejšia. Je to animované. Tvár tučka žmurká, vzdychá od únavy. Ak pohnete mobilom, trasie sa aj sadlo.
Baldify – oplešinovávač
Nakoniec človek ešte môže aj rýchlo oplešatieť.
Takto. Tento záber je z Androidovej aplikácie, pôvodnú fotku nemám.
Alebo takto na nám už známom obrázku.
Ak investujete niekoľko eur, môžete tvár ďalej rôzne deformovať.
Dorastač brady
Za 99 centov vám môže narásť briadka.
Poviem vám, ísť takto na pohovor (nemyslím plešinku, tá je v poriadku) tak by ma asi nezobrali ani za skladníka. Nuž a pokiaľ tu niekto má rád mušketierske príbehy, aj ten si príde na svoje.
Ešte kord a môžem vykríknuť "všetci za jedného, jeden za seba!". Skočiť na koňa a hijó.
Oldify – posunovač času
Už z názvu sa asi dá tušiť, že reč je o zostarovači.
Vaša tvár veľmi rýchlo môže nadobudnúť starecké črty. Čo o to – ja už mám po päťdesiatke, takže už ani veľa pridávať netreba. Ale ak ide o zábavnú aplikáciu, vrások nie je nikdy dosť.
Iná verzia aplikácie na pridávanie veku. Táto je zo staršieho androidového telefónu. Ten záber som fotil asi 2 roky dozadu a už tiež nemám porovnávací. Aplikáciu som testoval v ležiac v posteli, je to vzhľadom na motív veľmi vhodné.
Je veľa podobných aplikácií, kde môžete z tváre spraviť raz upíra, inokedy vlka, alebo zombie. Je to nápad, ktorý je populárny a často sa šíri aj virálne. Ak takúto aplikáciu máte, dosť pravdepodobne sa stretnete s fenoménom "ja chcem tiež", čiže známi môžu chcieť, aby ste ich znetvorili.
Navyše tieto appky veľmi radi kvôli šíreniu virálnej reklamy hneď ponúkajú aj zdieľanie na sociálnych sieťach. Skôr než stlačíte tlačítko zdieľať, rád by som napísal pár menej príjemných slov. Takže ak nemáte radi mudrovanie starých dedkov (ostatne – viz predošlý obrázok) tak prestaňte čítať.
Opatrnosť na prvom mieste
Možno ma obviníte, že som starý mrzút. Ale poviem, čo chcem. Radím vám istú opatrnosť pri práci s takýmito fotografiami. Nám je jasné, že je to zábava. Je to nevinné a vlastne aj vcelku milé. Žiaľ, všetky situácie (obezita, staroba, plešatosť) môžu v niektorých súvislostiach byť aj problémové. Nechcem hneď vyťahovať politickú korektnosť. Na tú kašľať. Vyťahujem skôr opatrnosť a ohľaduplnosť.
Ak si totiž 20 ročná žena dá spraviť plešinu, je to veľmi nezvyklé a môže to pobaviť. Ak to spraví 30 ročný muž, je to oveľa presvedčivejšie. Myslite ale na to, že:
- Plešina môže mnohých ľudí veľmi trápiť. Naozaj, veľmi. Nemajú radosť z toho, že ju majú. Nemusia sa na vašej fotografii zasmiať. Naopak, môže ich to zraniť, pripomenúť im ich problém. Možno niektorých aj naštvať. Predstavte si situáciu, že váš nadriadený takú fotogafiu nájde na sociálnej sieti. Ak je plešatý a ešte aj vzťahovačný, môže sa uraziť. Môže si pomyslieť, že si strieľate z neho. Viem, vám to ani nezišlo na um. Ale jemu áno a môže sa vám za to pomstiť.
- Plešina sa môže objaviť v súvislosti s rôznymi veľmi vážnymi ochoreniami. Akékoľvek žartovanie tým smerom bude nevhodné. A znova – nemám nič proti najčernejšiemu humoru. Ale ten je fajn, keď sme v dobrej kondícii. Ak je v okruhu vašich známych onkologický pacient, či umierajúci senior, môže nastať nedorozumenie. V emočne vypätej situácii môže taká žartovná fotka otvoriť citové rany. Plešina pripomenie chemoterapiu. Stará tvár hospic. Namiesto srdečného smiechu sa niekto rozplače. Môže to byť veľmi nepríjemná chvíľa pre všetkých.
Podobne to môže vyzerať aj s pokusmi umelo si navýšiť vek. Budú ľudia, ktorí sa pobavia. Mnohí to zoberú normálne. Ale môžete nájsť aj takých, ktorí s tým nemusia súhlasiť. Z časti budú ich argumenty opodstatnené.
- Načo zo seba robíš šaša? Zabávať druhých je nevďačná úloha. Kým je pohoda, všetci sa radi zasmejú. Vo vážnych veciach ale klauni nikdy nemajú prednosť.
- Nevysmievaj sa z… Niektorí ľudia môžu vašu zábavku považovať za výsmech, za urážlivý počin. Znova – môžeme myknúť plecom. Kým to však nie je niekto dôležitý.
Jednoducho tieto aplikácie na úpravu tváre, veku, či obezity sú kontraverzné.
Preto odporúčam
Dodržiavajte niekoľko zásad, ktoré môžu predísť problémom.
- Ak je niekto vo vašom okolí plešatý (tučný, starý, mušketier alebo dokonca upír) zvážte použitie týchto appiek. Môžete spôsobiť úplne zbytočnú, zlú, krv. Načo? Pre 10 sekúnd možno smiechu? Nefoťte iných. Ak ich fotíte, nedávajte zábery do rúk nikomu. Nech ich nikto nemôže posunúť ďalej bez vašej úplnej kontroly.
- Ak takú aplikáciu máte, nikdy nepresviedčajte ostatných, že im zmeníte tvár. Odfoťte a zdeformujte ich len v prípade, že sa oni sami veľmi budú dožadovať. Aj potom sa zdráhajte tú fotku im dať. Odkladajte to ako sa dá. Ak im ju dáte, tak osobne, trebárs cez bluetooth, alebo e-mail. Nie verejným kanálom.
- Ak už máte takú fotografiu niekoho iného, nikdy ju neukazujte ďalším ľuďom. Mohli by si myslieť, že ho zosmiešňujete. Aj keď máte súhlas ukázať to, neukazujte. Ostatní by totiž mohli prestať dôverovať vám. Báli by sa, že nabudúce možno zhovadíte ich tvár a budete ich ukazovať ostatným.
Viem, tieto rady sú v úplnom rozpore s dnešným prístupom všetko zdieľať. Možno sú prehnané, vo väčšine prípadov sa nič nestane. Ale napísal som, čo som chcel
Keď tak rozmýšľam, tým záverom som asi celkom pokazil odpočinkový článok. Toto fakt asi nebudete nikde zdieľať :-) Napriek tomu môžu zábavné aplikácie na mobil priniesť často presne to, čo chceme. Zábavu.