Tak, ako každá oblasť, aj fotografia má svoj vlastný slovník. Táto sekcia je pokusom o niečo také.…
Pred retušou si očistite myš
Kvalitná myš je základom práce.
Ja odporúčam myš zahodiť a používať tablet. Ale to je iná téma…
Dá sa ním spraviť všetko, aj riadiť počítač pri majlovaní, internetovaní, či písaní. Je to však drahšie riešenie, ktoré nemusí každému vyhovovať.
Pri voľbe myši by som odporúčal voliť optické myši Logitech s káblom. (Nie bezdôtové.) Tie najdrahšie sú síce veľmi drahé, ale sú neuveriteľne presné a majú excelentnú ergonómiu. Stoja okolo 3 tisíc korún (rok 2003). Za svoje peniaze dostanete maximálnu rýchlosť pri práci, absolútnu spoľahlivosť pohybu kurzora a zápästie ruky bez bolestí. A žiadne čistenie. Ak máte optickú myš (zo spodku svieti), tento článok vôbec nemusíte čítať.
Ak sa chystáte na retuš a používate myš s guličkou, dajte si drobnú pauzu a pred prácou si myš najskôr poriadne očistite!
Špina v myši sa nahromadí aj v priebehu niekoľkých hodín a kurzor sa potom správa nepravidelne. Namiesto retušérskej akcie na prvý pokus sa vám hockedy gulička odvalí, kam nemá a to vie poriadne zdržať.
Rýchle očistenie je celkom jednoduché.
Otvorte vrátka, vyberte guličku a uvidíte kolieska, ktoré sú guličkou otáčané, keď myšou hýbete. Gulička však na ne prenesie špinu zo stola.
Pohľad na myš zospodu. Nemá nožičky, ale guličku.
Gulička je uväznená vrátkami, ktoré stačí v smere šípiek otvoriť.
Po odstránení vrátok sa dá gulička vybrať. Dôkladne ju očistite, ak je lepkavá, môžete použiť aj saponát a vodu.
Vo vnútri myši, tam kde je gulička, nájdete kolieska. Spravidla bývajú veľmi zanesené prachom. Koliesko na obrázku, ktoré vyzerá, ako keby bolo z filcu je pod nánosom špiny hladké, kovové.
V myšiach sú ešte ďalšie dve kolieska, alebo častejšie valčeky. Tiež bývajú veľmi znečistené.
Pomocou jemného nástroja opatrne zoškrabnite nečistoty. Ak sa vám špinu podarí zlúpnuť ľahko, myš je očistená.
Ja na to používam malý šrobováčik – je pevný. Pozor však, aby ste nepoškriabali umelú hmotu. Bezpečnejšie je asi použiť špáratko, alebo ten šrobováčik s trochou pevne namotanej vaty a liehu, alebo Alpy.
Zavrieť, pracovať.
Zložitejším zákrokom je otváranie myši. Riziko poškodenia je len malé a keby ste myš aj nechtiac šťastne zničili, nová bude určite lepšia!
Ak teda špina odoláva, rýchlejšie bude, ak myš celkom otvoríte.
Po vybratí vrátok a guličky vyšróbujte všetky skrutky.
Rozložte po stole tak, aby ste si pamätali, čo kam patrí. Ak máte digitálny fotoaparát, foťte si všetky fázy rozoberania. Ľahšie sa vám potom zloží – ak nie ste skúsení rozoberači myší.
Teraz vidíme vnútro myši. Znečistené valčeky stačí umyť. Vatička na šrobováčiku trochu namočená v alpe je dobrý a jemný pracovný nástroj.
Tretí prvok na čistenie – prítlačné koliesko. S tým opatrnejšie, pretože je na pružinke, aby zároveň pritláčalo guličku k protiľahlým valčekom.
Po očistení myš zložte v opačnom poradí, ako ste ju rozkladali.