Ako fotografovať?

Ak si kladiete otázku ako fotografovať, tak odpoveď je jednoduchá. Stačí stlačiť spúšť. Žiaľ, niekedy taký prístup prinesie sklamanie. Je to spôsobené tým, že fotografovanie nie je dívanie sa. Ak niečo zaujímavé vidíte, nestačí na to "ukázať" objektívom a stlačiť spúšť. Technika má dnes stále veľa limitov a taký prístup potom vedie ku sklamaniu. Môže sa stať, že to, čo ste chceli odfotografovať bude na obrázku malé, alebo to bude zle vidieť. Prípadne to síce bude, ale nebude to vyzerať tak, ako ste to videli.

Ako fotografovať? S kompetenciou

To všetko dáva dobrý dôvod, aby ste sa stali kompetentnými, ak chcete dobre fotografovať. Tak ako vo všetkom, čo človek robí, aj pri fotografovaní je dobré vedieť, ako na to. Ak si dáte tú námahu a prečítate si nejaké informácie na tému ako fotografovať, dozviete sa veci, ktoré vám potom uľahčia samotné snímanie.

Fotografia sa študuje niekoľko rokov na vysokej škole a ešte to chce pár rokov dennej praxe, aby sa človek stal naozaj dobrým fotografom. Predpokladám však, že nie každý z nás potrebuje dosiahnuť majstrovskú úroveň. Stačí nám, ak si pekne odfotografujeme dovolenku, blízkych, či rodinu. Aj to sú ciele fotografie. Aj keď netreba mať hneď umelecké ašpirácie, aj v amatérskej fotografii sa dá malými zmenami dosiahnuť rozdiel. Preto sú tu články o tom, ako fotografovať. Píšem ich síce s väčšími skúsenosťami, ako má začiatočník, ale podávam ich jednoducho. Tak, aby ste sa vedeli ľahko zorientovať a naučiť fotografovať.

Je dobré, ak sa o fotografovaní dozviete čo najviac, pretože najlepšie výsledky dosiahnete až v prípade, že viete pri snímaní myslieť naraz na viacero faktorov.

  • Technika – ako exponovať, "oklamať" automatiku, alebo nastaviť fotoaparát. Ako nastaviť farebnosť? Citlivosť? Aký objektív (alebo zoom) nastaviť?
  • Technológia – je vôbec možné zaznamenať to, čo chcem? Trebárs fotografovanie rýchlejšie sa pohybujúcich vecí, či ľudí v príliš tmavom prostredí sa nedarí.
  • Umenie – ako komponovať záber? Ako vystihnúť ten pravý moment kedy stlačiť spúšť fotoaparátu? Akú polohu voči objektom zaujať s fotoaparátom? Okrem znalostí tu veľa napomôže talent a skúsenosti.
  • Prax – ak poznáte ako sa váš fotoaparát správa, vytlačíte z neho lepšie fotografie. Preto treba veľa fotiť a fotky kriticky vyhodnocovať.
  • Odhad – oplatí sa toto fotiť? Neraz odhadnete, že krásne farby, či scéna na fotografii proste nevyniknú. Inokedy objavíte motív, ktorý naživo nie je zaujímavý, ale na obrázku bude fascinujúci.
  • Postprodukcia – ako fotografiu následne spracujete, upravíte, vyretušujete. Aj tu sa dá z fádneho záberu spraviť efektný kúsok.

Nechcem vás zastrašiť alebo odradiť od fotografovania. Len upozorňujem, že ak v týchto veciach budete mať aspoň trocha predstavu, vaše obrázky sa skokovo zlepšia z podpriemerných na nadpriemerné. Verte mi.

Dobre fotografovať je ľahké. Virtuozita je ťažká.

Je to podobné, ako hra na gitaru, či klavír. Ak dostanete krátku lekciu, už za pár hodín dokážete s gitarou zahrať bežnú pesničku. Tento prvý skok je rýchly. Rýchlo sa to naučíte a pomerne rýchlo sa zlepšíte až na úroveň, že môžete hrať v kapele, pre radosť… No potom sa už zlepšovanie začne zastavovať. Po pár mesiacoch cvičenia už pocítite limity. Ak chcete byť virtuóz, musíte začať tvrdo drieť za každé maličké zlepšenie. Niekoľko hodín denne, viac rokov. Potom sa dostanete medzi špičku. Tak isto je to s fotografovaním.

  • Ak nič neviete, vaše fotky budú náhodné. Niektoré sa vydaria, iné nie. Skôr budú nudné. Na pripomenutie dovolenky to stačí, ale nebude veľa tých, ktorí by túžili vaše albumy si prezrieť.
  • Ak viete základy, veľké percento fotografií bude nadpriemerných. Nespravíte hrubé chyby. Nebude to asi žiadne "umenie", ale budú to fotky technicky a obsahovo zaujímavé. Často sa vám podarí zachytiť zaujímavú chvíľu, pretože viete ako na to. Potiaľto sa môže dostať každý začiatočník. Stačí čítať tipy na tomto webe a podobných.
  • Všetko nad túto úroveň už bude len vo váš prospech a vaše fotky budú stále lepšie. No toto vylepšovanie už znamená trvalé štúdium, skúšanie, prax. To už je cesta pre tých, ktorých fotografovanie baví ako koníček.

Už samotná otázka ako fotografovať je výborná – ak si ju kladiete je to signál, že asi chcete rozmýšľať o tom, ako budete nejakú scénu, záber, alebo motív fotografovať. Práve to, že uvažujete ako na to je najlepšia cesta, ako dosiahnuť vo fotografovaní úspech. Ak sa snažíte dosiahnuť čo najlepšie výsledky, môžu vám prísť vhod niektoré tipy. Nájdete tu napríklad konkrétne postupy ako fotiť deti, zvieratá, nočnú, či reklamnú fotografiu. Môže vám prísť vhod, ak si zopakujete zásady správnej kompozície, tipy, ako pracovať so svetlom.

Užitočné vám môžu byť aj články, ktoré vám pomôžu odhaliť príčiny, prečo sú niektoré fotky zlé a čo sa s tým dá robiť. Napríklad ak je fotka príliš tmavá, svetlá, alebo neostrá.

Takže ako je to s fotografovaním?

Fotografovanie je celkom jednoduché. Fotografovanie je veľmi náročné. Kde je pravda? V našich očakávaniach a nárokoch. Práve tam začína aj končí rozdiel medzi dobrou a zlou fotografiou.

  • Možno sú vaše nároky vysoké. Vyznáte sa, očakávate výbornú technickú kvalitu, perfektnú kompozíciu, vhodne volený moment. Cítite sa byť tým pravým fotografom, ktorý "to vie", ktorý "sa vyzná". Vaše fotky sú naozaj slušné. Vždy máte na nich čo zlepšovať. Pracovať na sebe.
  • No možno nemáte "fotografické" nároky. Možno neviete fotiť, neviete čo je kompozícia a zlú fotku rozoznáte, len ak pre fľaky, tmavý, alebo príliš svetlý obraz už nevidieť, čo je na fotke. No máte na fotky nároky osobné. Mala by pripomenúť chvíle, ako sme vyzerali, čo sme robili. Nemusíte pracovať na svojom zlepšení. Ale verte, že ak sa začítate do rád, ktoré tu píšem, začnete sa zlepšovať – vaše fotky budú lepšie. Možno nie "umelecky". Ale bude na nich vidieť práve to, čo na fotografii malo byť.

Amatér, ktorý nevie veľmi fotiť má pred sebou často úlohu najťažšiu – ako odfotiť deti. Inokedy chce odfotiť ohňostroj, alebo si cvaknúť svojho obľúbeného speváka na koncerte.

Komentáre k článku: Ako fotografovať?

  1. bayaya 18. februára 2008

    Dobrý deň,
    stratilo sa tu vyhaľadávanie….
    stránka ja plná super informácií, jednoducho podaných, ale asi tým že vznikala postupným pridávaním nie sú informácie dobre roztriedené.
    Vyhľadávanie veľmi pomáhalo nájsť opäť to čo som už raz čítal, čo sa mi dosť nedarí len tak pri preklikávaní:)
    My chceme vyhľadávanie!My chceme vyhľadávanie!My chceme vyhľadávanie!My chceme vyhľadávanie!
    Ďakujem za prípadné vyhovenie

  2. pato 27. marca 2008

    ano

  3. adriana boorova 8. apríla 2008

    FEST V POHODE SU TIETO FOTAKY..A VSEOBECNE TATO STRANKA VELA SA TU DA DOZVEDIET…. MOJA OTAZKA JE ESTE žE KOLKO NAJVIAC MEGAPIXELOVý MOžE BYT FOTOAPARAT… DAKUJEM

  4. rick 12. apríla 2008

    2 adriana boorova: no ono nejde o to, koľko Mpx má fotoaparát (astronomické ccd využívajú skladanie ccd čipov a bežné sú aj 400 Mpx či viac Mpx ccd kamery, ale to sú aj tonové monštrá :)), ale aký maximálny počet pixelov je fotoaparát s optikou schopný využiť. V praxi pri fotení prírody a pod. je pri kompaktoch použitelných max tých cca 6-8 Mpx pri relatívne kvalitnej optike a veľkom čipe. U DSLR je to lepšie – majú veľký čip a tak aj vyšší počet Mpx im tak nevadí a nezhoršuje príliš kvalitu snímkov…

  5. Barbara 17. mája 2008

    Ahoj ahoj…..ja som zacala fotit nedavno….no 2Mpx mobuilom :d ..viem je to smiesne…no darilo sa mi…moje fotky sa mi pacia..mala by som si kupit nejaky kvalitny fotak, aby som mohla dalej pokracovat….lebo s mobilom je to narocne…..ma maly opticky zoom…fotak mam no onicom ma horsie zabery ako mobil…..najradsej fotim prirodu a ZAPADY SLNKA…fascinuje ma to….
    (dakujem za pripadne rady)

  6. sahic 22. mája 2008

    tvoje iq bude asi vela vela vysoko

  7. Mahony 28. mája 2008

    Barbara- kup si dobry zoomovy kompakt, napr.Panasonic so vstavanym objektivom Leica (ak Ti nebude vadit, ze je trosku vacsi- skoro ako zrkadlovka). Mpix.Ti staci pozehnane aj 6, nepredpokladam, ze budes tlacit vo vacsom formate ako A4 a bude Ti to stacit aj na A3. A ked Ta to chyti este viac tak sa daj na digitalne zrkadlovky, staci s 22mm senzorom nemusis kupovat hned profi 35mm. No najdi si bohateho frajera … kvalita nieco stoji!

  8. Profesional-foto-junior P-F-J 15. júla 2008

    Som zatial fotograf zaciatocnik ale uz sa mi podarilo spravit par zaberov asi 800 ks najlepsie sa foti na dovolenke doporucujem tatry alebo alpy dalej dovolenku pri mori napr. chorvátsko……….tam sa dá sfotit napr. západ slnka atd…..je množstvo možností.pokial mas notebook a profesionalmu tlaciaren na fotky tak mozte si zacat vytvarat vlastné fotky.,,,,,““““““““““““““

  9. zuza 19. augusta 2008

    táto stránka je velmi dobra len tak nahodne som ju objavila a je super,kopa informacii a pre mna ako pre zaciatocničku je to naozaj dolezite ale myslim ze to vyhladavanie by sa tu fakt zislo…a inak myslim ze moje fotografie su dobre fotim fakt vsetko,mojim naj objektom je obloha,je kazdy den ina co je super,a moj 6rocny brat ktory na kazdej fotke vyzera uplne super…a inak odkedy som si osvojila macro tak hrozne rada fotim kvety

  10. mifo 27. januára 2009

    Rozhodujem sa kupit digitalnu zrkadlovku bud Nikon D60 alebo Canon EOS 1000 D. Poradte, neviem sa rozhodnut.

  11. alibada 27. januára 2009

    obidva sú dobre,a maju aj podobne vlastnosti. Nikon je lacnejší,ale osobne by som dala prednost Canonu,lebo je jednoduchší :-) mam uz od Canonu dve zrkadlovky,a som s nimi nad mieru spokojna!!

  12. frto74 28. januára 2009

    ahojte vsetci …
    musim s vami suhlasit ze toto je dost dobra stranka som ju nasiel nahodou a som rad…
    chcem sa opytat skusenejsich fotomaniakov kolkatku objektiv by som si mal zaobstarat aby fotky za pohybu . napr. „jazda na mororke“boli celkom slusne… viem ze to nazalezi len na objektive ale aj od nastavenia fotaku… dostal som od jeziska CANON 1000 D EOS s objektivom EFS 18-55mm… urcite sa daju urobit s tymto aparatom slusna foto a bude to asi iba o tom fotit fotit a zase len fotit…ale budem potrebovat rady ako nastavit tie vsetky funkcie…

    dakujem za akukolvek odpoved…

  13. philips 29. januára 2009

    skusaj….tak sa naucis najlepsie..nastuduj manual a skusaj

  14. philips 2. februára 2009

    a btw skus fotoroman.cz

  15. frto74 4. februára 2009

    philips-DAKUJEM TI PEKNE BUDEM SA SNAZIT TO NASTUDOVAT… ALE VDY JE TO LEPSIE KED TI NIEKTO PRESNE POVIE AKO SI MAS NASTAVIT FOTAK…
    DAKUJEM ESTE RAZ

  16. gabi 17. apríla 2009

    Dobry den
    kedze som zaciatocnik co sa tyka fotenia –
    zaujimalo by ma ako sa na fotaku CANON PowerShot da nastavit samospust
    Dakujem velmi pekne za rady

  17. Lucia 24. júla 2009

    Dobrý deň,

    Chcela by som Vás poprosiť o radu. Dostala som fotoaparát Sony DSC – H7 a chcela by som sa spýtať na aké druhy fotografií je tento model vhodný, resp. čo všetko sa sa s ním dá robiť? Viem trochu široká otázka, ale keďže so začiatočník tak nemám veľmi predstavu.

    Ďakujem pekne za odpoveď

    Lucia

  18. philips 27. júla 2009

    Lucia : chytit do ruky a skusat :)

  19. kulleha 4. augusta 2009

    Lucia: presne ako philips vravi, fot, co vidis, zivot sa okolo nas rychlo meni, ved vidis, ze vcera stacili tri megapixely, dnes ich mas osem, a inym nestaci ani patnast:).
    Mozes nakrucat videa (v HDTV kvalite), mozes fotit kvetinky a chrobac (ma makro), moze robit potrety, zachytavat rychle javy (mode sport), vsetko mozes, len sa tych moznosti nebat:-))

  20. Iveta 24. októbra 2009

    ahojko, chcela by som Vas poprosit o radu, ako dostanem stare fotky, film z ktoreho boli vyvolavane nemam, do pocitaca?
    dakujem s pozdravom Iveta

  21. Miro Veselý 26. októbra 2009

    Skenerom. To je zariadenie ktoré sa dá kúpiť, ale v kopírovacej službe to možno robia ako službu ak ide o pár fotiek, je škoda kupovať skener.

  22. extras 13. decembra 2009

    ahojte
    prosim viete mi poradit niake odborne linky ,knihy ako sa naucit fotit??
    dakujem

  23. tina 13. decembra 2009

    extras: doporučujem knihu Mistrovství práce s DSLR od Romana Pihana

  24. iwet 6. januára 2010

    Nedávno som si kúpila obyčajný digitálny foťák lebo ma strašne začalo baviť fotiť prirodu a zatial som na fotenie využivala len mobil s 3.2 mpx foťákom :) je to olympus fe-4000 ale ako som všade na nete čítala,foti vraj hrozne aj ked má 12mpx.chýba mu optická stabilizácia obrazu čo zaručuje,aby fotky boli ostrejšie.Mám už len 6 dni na to,aby som ho mohla vymeniť za iný tak by som bola rada keby ste mi poradili nejaký iný za podobnú cenu tak do 150 eur.:)
    PS:ked bude mať 10mpx kvalita fotky nebude horšia však?

  25. miro 11. januára 2010

    Kúp si Canon Powershot A480 (cca 100 EUR) alebo A1100 IS (cca 150 EUR). Fotia lepšie ale ich veľkosť a dizajn sú v porovnaní s olympusom FE-4000 oveľa horšie.

  26. khammeleon 8. marca 2010

    Ja len nechapem,, co sa na fotografovani treba ucit… ?

  27. lol 13. júna 2010

    khammeleon> absolutne nic…pokial si padol z neba ako rodeny fotograf

  28. marek 4. decembra 2010

    Zdravim.

    Chcem vas poprosit o pomoc.

    Pokusam sa fotit hviezdy, no nejak sa mi nedari.
    Cital som rozne fora a odporucili mi predlzit expozicny cas aspon na 1400 s …
    Problem je v tom, ze mam asi 2 tyzdne novy Nikon D200 a ani s byvalou D50 som sa o taketo fotenie nezaujimal…
    Tak sa chcem opytat, ci mi neviete pomoct, ako mam predlzit expo. cas vo fotoaparatane na aspon na tych 1400 s … pripadne na inu najvacsiu hodnotu.

    Vopred Dakujem.

  29. Miro Vesely 5. decembra 2010

    marek existuje program, ktorý spojí desiatky za sebou nafotených fotiek do jednej ktorá vyzerá ako by bola fotená dlhým časom, volá sa image stacker. Inak neviem poradiť.

  30. Jozef G. 5. decembra 2010

    Marek… fotiš hviezdy… počuvaj tu… použi statív a daj pozor aby ti nesvietil v blizkosti zaberu mesiac alebo iny svetelny zdroj. mohlo by to zničit fotku.alebo pouzi slnečnu clonu. No ak maš fotak na stative nastavíš si expozičný čas na co ja viem 30… To ti sposoby to ze ti do objektivu vpadne viac svetla. ak yb si chcel fotit s dlhšim expozicným časom ako je 30sekund, tak sa da potom este urobit taká finta ze si to hodiš na rezim BULB. ale musis drzat spušt. preto je dobre zapojit si diaľkové ovládanie spúšte a počkat. Na fotke bude mozne vidiet ciary na oblohe od rotacie zeme.

  31. Diana 22. mája 2011

    Chcela by som sa opýtať …. Mám staré foťáky .. vyrobené ešte v česko-slovensku .. :) je tu možnosť,že to bude ešte fotiť ? Chcela by so ich vyskúšať :) ale nie som si istá .. ak viete niečo o takýchto fotoaparátoch alebo mal niekto možnosť fotiť s takýmto prístrojom… rada si nechám poradiť :) Vopred ďakujem za rady :)

  32. pať 7. júna 2011

    Ahoj :) Už dlhčí čas fotím,ale tak isto ako Barbara s mobilom. Chcela by som nejakí foťák.Niekto poradí ?? Niečo pre začiatočníka alebo pokročilého ? vopred ďakujem

  33. infernal 27. júla 2011

    Ahoj no rozhodujem sa pre kupu fotaka finepix hs20exr.Chcel by som poziadat o radu ci sa hodi pre zaciatocnika… dakujem pripadne aky mate nazor na ten fotak

  34. danco81 23. augusta 2011

    Ja mám HS10 a som s ním ako začiatočník veľmi spokojný. HS20 EXR je o čosi lepší

  35. rikoo 26. októbra 2011

    cau miro
    chcel by som sa ta opytat. mam nikon D60 a minule som zistil, ze ked som odfotil osobu v ciernom obleceni tak po priblizeni som na nej spozoroval cervene a modre bodky. po priblizeni na max na pc. sa to ukazalo ako 6 bodov.
    co to je? diki

  36. Miro Veselý 26. októbra 2011

    môže ísť o hot pixels alebo iný podobný jav, tu je o tom viac http://www.digi-foto.sk/digitalny-fotoaparat/aky-fotoapart-kupit/kontrola-funkcnosti-noveho-fotoapartu/ v časti Bodky v obraze – snímač

  37. rikoo 26. októbra 2011

    diki asi to bude ono.

  38. Natalia Frtalova 16. decembra 2011

    Dobry vecer.Mam fotak Olympus SP560UZ. foti mi automaticky.Zaostruje si sam.Nie vzdy som spokojna ked mi zaostri na co som nechcela.Myslim ale ze sa tam da nadstavit ze mozem zamerat objekt len neviem ako.Neviete mi poradit?dik

  39. borka 6. januára 2012

    Ahojte,našetrila som si na fotoaparát ale neviem sa rozhdnuť medzi nikon D3100 alebo nikon D5100 a aký objektív mi knim stač?
    Som začiatočníčka..

  40. dadicek 7. januára 2012

    ahoj borka, ja vlastnim nikon d5000. mal som ku tomu objektiv 18-55 no prisla mi to ako zbytocnost, viac mi vyhovoval 18-105, chcel som ho koli zoomu. potom som si kupil este 35mm/1.8f. ono v podstate ide o to, co chce fotit, ci makro, zvierata, sport, portrety a podla toho uz objektiv. zalezi aj kolko si si nasetrila, taky 16-85mm vr, by bol fajn. potom nejaky svetelny by sa tiez zisiel(35mm alebo 50mm s 1.8f). no ako zaciatocnicke 18-105, ide o zakladny setovy objektiv.

  41. Simona 1. februára 2012

    ahoj. už dlhšiu dobu ma velmi baví fotenie. zatial som fotila len s mobilom ktorý mal 3,0 Mpx a moje fotky mi každý velmi chválil. teraz som si kúpila nový foťák Fujifilm Finepix S4000 a snažila som sa podla príručky sa ho naučiť ovládať. no dosť vecí tam nebolo vysvetlených že ako sa knim dostanel alebo ako si ich nastavím. skúšala som aj na internete nájsť nejaký návod, ale nič. chcela by som sa vás teda opýtať, či by ste mi nevedeli poradiť nejakú stránku kde mám presne všetko opýsané že ako sa kčomu dostanem.
    vopred dakujem :)

  42. Miro Vesely 2. februára 2012

    Simona mnoho fotoaparátov dnes dáva príručku slabú a podrobný manuál je na CD, alebo na weber výrobcu. Inak veľa vecí platí univerzálne, takže ak si prejdete trebárs tento web, veľa sa naučíte.

  43. Monika 7. februára 2012

    Dobrý Deň !
    Mám jednu otázku chcela by som sa opýtať či pre začiatočníka je lepší Nikon L120 alebo Nikon P300. Chcela by som vedieť Váš názor . A ak ani jeden z týchto tak by ste mi poradili aký?

    Vopred Vám Ďakujem .

  44. Peter 22. februára 2012

    Monika, ja mam LUMIX – Panasonic DMC-LX3. Je to compact a pritom ma parametre takmer profesionalnych aparatov. Som s nim nadmieru spokojny. Cenove nie je az tak drahy. Optika LEICA zarucuje kvalitu. Myslim, ze aj pre zaciatocnika je velmi vhodny.

  45. Renata 26. decembra 2012

    Dobrý deň, viete nám poradiť? Máme CANON PowerShot SX50 HS. Pri natačaní videa nam v urcitych chviľkach spomalí obraz,potom zas ide normálne a zase spomalí a zvuk natáča normálne. Potom pri prehrávaní zvuk predbieha obraz, prečo je to tak? Chyba fotoaparátu?
    Ďakujem

  46. Miro Veselý 26. decembra 2012

    Ak to robí aj vo foťáku tak je pomalá karta. Ak až v počítači tak je pomalý počítač.

  47. Renata 29. decembra 2012

    Dakujeme, zistili sme, ze vo fotaku(Full HD) to nerobi, iba v starom laptope to len spomalovalo, v novom to ide super, takze dakujeme za radu!!!

  48. Nikol 26. decembra 2013

    Dobrý deň,
    rada by som pochválila Vaše texty a celú stránku, je perfektná, ZROZUMITEĽNÁ a máte naozaj talent na jednoduché vysvetlenie ťažšie pochopiteľných informácií.
    Na Vianoce som mala šťastie, a dostala som fotoaparát Canon D700. Rada by som sa Vás opýtala, ako by ste osobne oodnotili tento fotoaparát vo všeobecnosti, aké má výhody a nevýhody.
    Ďakujem za Váš čas a prajem pekný deň.

  49. Miro Veselý 26. decembra 2013

    Nikol gratulujem,. ten foťák som v rukách nemal, ale podľa parametrov to vyzerá na skvelú mašinu a môžete sa tešiť na výborné fotky. Držím palce.

  50. Stanislav 21. marca 2014

    Dobrý deň, kúpil som si a veselo si fotím s Nikon S3500, je to cenovo dostupný compact a pri vysokom rozlíšení ked urobím snímku niekedy musím dlhsie cakat kým môžem odfotit dalsiu fotku, nie vzdy je táto doba rovnaká, je možné, že je to lacnou a pomalou kartou? Myslím, že mám len Class 4, priznám sa pri výbere karty som prizeral na cenu. Vyriešila by to prípadne Class 10?

  51. Juraj 2. júla 2014

    Dobrý deň,
    Nedávno som si zaobstaral zrkadlovku NIKON D3200, má prosím niekto nejaké tipy/triky/zlepšováky? Ste spokojní s týmto foťákom?

    Vďaka,

  52. miškoo 11. júna 2015

    Super web, ale neviem preco som ho az teraz nasiel :)
    Len tak dalej.

  53. zuzka 20. augusta 2015

    aj mne sa pači táto stránka, len keby my aj niekto odpísal na moju otazku

  54. Jarka 20. februára 2016

    Dobrý deň
    prosím o radu. Dostala som fotoaparát Canon sx600HS. Ako nový sme ho museli reklamovať, lebo sa zle zasúval a vysúval objdektív. Keď som s ním začala konečne fotiť, tak pri niektorých fotkách majú postavy, ktoré sú po kraji fotky, také čudne zakrivené hlavy. Neviem, či je to chybou fotoaparátu, alebo niečo ja zle robím. Predtým sme mali starý foťák, a takéto fotky som nikdy nemala.
    Vopred ďakujem za radu.

  55. Miro Veselý 21. februára 2016

    Jarka ak sa to stáva len v širokouhlom režime, tak je to pomerne normálna vlastnosť niektorých objektívov. Najmä v lacnejšej triede. Potom skúste fotiť tak, že trocha pritiahnete zoom a to najhoršie by malo prestať.

  56. Jarka 21. februára 2016

    …. ďakujem za radu, balá som sa, že je poškodený a treba mi ho reklamovať.

    Pekný večer.

  57. Frančiak 1. septembra 2016

    Dobrý deň.
    chcel by som sa opýtať chcel by som robiť časozberné video dajme tomu od rána do večera ako na to? baterka vydrží cca 2-3 hodiny takže musel by som meniť.
    ale je nejaká iná alternatíva že by bol foták napojený na pc alebo do sieti ? mám sony alpha 6000.

  58. Miro Veselý 1. septembra 2016

    Frančiak veľa fotoaparátov môže fotografovať, ak sú pripojené k zdroju napájania. Nepoznám ten konkrétny model, ale skúsite to veľmi rýchlo. Pripojte kábel a vyberte batériu. Možno o tom píšu aj v návode. Ak by to fungovalo, potom už stačí len vyriešiť zdroj napájania. To nutne nemusí byť počítač, existujú aj prenosné zdroje.

  59. Standy4444 27. augusta 2018

    Dobry den,
    prom Vas, ako sa daju fotit leskle povrchy tak, aby nebolo vidno fotoaparat (fotografa …)? Napriklad leskle antikorove povrchy (su ako zrkadlo).
    Dakujem

  60. Miro Veselý 27. augusta 2018

    Standy niektoré lesky sa dajú zlikvidovať polarizačným filtrom. Inokedy sa fotoaparát musí ukryť do tmy a aranžovať scénu a osvetlenie tak, aby ho nebolo vidieť. Všeobecne objekty ako príbor, alebo kovová guľa sa fotia ťažko. Ich tvar totiž takpovediac neexistuje a jediné, čo je vidieť sú práve odlesky.

Pridajte komentár: