Fotografie so vstavaným bleskom

Vstavaný blesk vo fotoaparáte nie je kvalitným, ale len núdzovým osvetlením. Neraz produkuje obrázky nízkej kvality. Na druhej strane radšej fotografie nevydarené, ako žiadne.

Je dobré myslieť na to vždy, keď ste v prítmí. V mnohých situáciách totiž nastavenie fotoaparátu môže zlepšiť kvalitu.

Pri blízkych scénach nastavte ISO na minimum

Zmiernite tak zrnitosť obrázkov. V automatickom nastavení totiž fotoaparát zdvíha citlivosť (=> rastie šum) a navyše znižuje výkon blesku. Tak sa na expozícii viac uplatní pôvodné osvetlenie. Ak je umelé, bude žlté – na rozdiel od blesku. Aparát totiž v režime blesku automaticky nastaví farbu na denné svetlo (pre blesk je to OK) no ak je v zábere aj umelé svetlo, záber bude dožlta. Znížením citlivosti tento jav zmiernite.

Citlivosť hore až pri problémoch

Ak musíte fotiť vzdialenejší objekt, vstavaný blesk by naň nedosvietil. Nie pri ISO 100 – tam býva dosah svetla blesku tak asi 2 až 3 metre. No zvýšením citlivosti sa dá počítať aj s dlhším dosahom blesku. No za cenu zhoršenia kvality záberov – preto tak snímajte len v núdzi.

Vypnite blesk na koncertoch

Nemá zmysel. Nedosvieti. Akurát osvetlí okolie tesne pred vami a to, čo bolo na pódiu bude tmavé.

Nepoužívajte blesk, ak to nie je nutné

Fotky s bleskom sú však oveľa menej realistické, pretože svetlo blesku svieti aj tam, kde by inak bola tma. Na tvári ani na predmetoch prakticky nie sú žiadne tiene a taký pohľad je pomerne neprirodzený.

Ak vám to svetelné podmienky umožnia, skúste vždy spraviť aj zopár záberov bez blesku. Často vystihujú atmosféru oveľa presnejšie a živšie.

Niektoré budú asi rozmazané, ale to pri digitálnej fotografii nevadí – vymažete ich.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Mačiatko. Hýbu sa čulo, žijú v tôni, blesk sa použiť nehodí.

Skúste si fotenie bez blesku doma, nie až keď pôjdete fotiť „naostro“. Ak dokážete udržať fotoaparát, fotky bez blesku budú oveľa realistickejšie.

Komentáre k článku: Fotografie so vstavaným bleskom

  1. Alexandra 23. januára 2012

    Dobrý deň. Táto stránka je jedna úžasna vec. Dozvedela som sa veľa super vecí a opravila veľa chýb pri fotografovaní. Som len fotograf-amatér a vlastním Lumix DMC-FZ45 a chcela by som sa opýtať ako je to s objektívmi pri kompaktoch, ďakujem :)

Pridajte komentár: