Panoramatické fotografie bleskovo

Čo by ste povedali na to, vyrobiť panoramatickú fotku v slušnej kvalite, asi za 30 sekúnd? Ukážeme si program, ktorý je zadarmo, je rýchly a podáva pomerne dobré výsledky.

Pred chvíľou som dostal e-mail od čitateľa, v čom som robil panoramatické fotky vo včerajšom článku o Žiarskej doline. S istým zahanbením sa priznám, že som si prácu značne uľahčil, pretože som využil Microsoft ICE. Ale potom mi napadlo, že na tvorbu panorám sa ma z času na čas ľudia pýtajú aj tak. Takže dnes jeden mimoriadne jednoduchý návod.

Hovoríme o programe, ktorého oficiálny návod je skoro až dlhší, než návod na použitie. Posúďte: Microsoft Research Image Composite Editor (ICE) Po kliknutí sa zobrazí stránka, kde sa dá zadarmo stiahnuť. Nemusíte inštalovať aj podporné programy ako Photosynth a podobné. Stačí ICE. Nainštalujte. Kým sa vám tento súbor nainštaluje, zaspomínam si.

V minulosti som na tvorbu panoramatických fotografií používal Panorama factory. V tom čase boli aj iné nástroje. Z mimoriadne presných spomeňme PTGui. Výsledky týchto nástrojov sú kvalitné, ale treba všeličo vedieť a stále sa doúčať, no a tiež taký obrázok pohltí aj 20 minút. (A stále nie je celkom OK.) A práve teraz ste si nainštalovali program. Otvorte ho a zobrazí sa vám sivé okno. Na toto okno stačí pretiahnuť príslušné súbory, ktoré chcete spojiť. Nemusíte programu nič vysvetľovať.

Súborov mám 7 a pretiahnem ich na tmavé pole programu. Po pár málo sekundách vám program ponúkne náhľad panorámy.

Hotovo. Stlačte tlačítko Export to disk a vaša panoráma je hotová. Môžete sa rozhodnúť, či panorámu uložíte bez orezania – pretože sa s ňou mienim ešte asi 20 sekúnd hrať.

Konkrétne som ju orezal o málo zaujímavé boky a vytlačil trocha (na doraz) farebnosť, pretože teraz mám farebné obdobie. Väčšiu verziu tejto panorámy si môžete pozrieť kliknutím na túto linku. Ak by ste chceli vidieť farebne a inak neupravený originál priamo z programu Microsoft ICE, kliknite na túto linku. Vidno tam zopár chýb, ale na to, že obrázok je zostavený prakticky rovnako rýchlo, ako keď si riadne kýchnete, tak to nie je zlé.

Záver, hodnotenie

Tento program je veľmi príjemný. Často vyrábame panoramatické fotky len tak, pre zvedavosť. No ale zložiť ich, to už chce čas. Osobne ja mám dosť veľa panorám, ktoré mám rôzne po diskoch a dúfam, že raz v budúcnosti si z nich spravím pekné fotky. Ale času niet. Tento program je riešením. Panorámy nie sú síce perfektné, ale plnia účel. Spomeniem si, ako vyzeralo miesto, kde som bol. Ani veľmi nepozerám na detaily.

Takže tento program nie je nič pre pedantov, špecialistov a už vôbec nie ak si chcete dať vytlačiť fotku a nalepiť ju ako fototapetu na stenu. Ale na internet a iné použitie je to skvelý pomocník! Fakt.

Pridajte komentár: