Deti

Dovoľte, aby som na úvod vyslovil svoj názor na fotenie detí.

 • Lepšia zlá, ako žiadna fotka.
 • Lepšie je viac, ako menej fotiek z jednej akcie.
 • Lepšie je fotografovať častejšie, ako zriedkavo.
 • Lepšie fotiť bežné veci, ako len na oslavách (osláv je málo).

Teraz tieto tvrdenia zdôvodním.

Kto nemá žiadne fotografie z detstva, z toho neubudne. No ak existujú, pribudne.

Radosť, či spomienka. Fotky môžu potešiť, i vyvolať z pamäti spomienky, na ktoré by sme inak bezpečne zabudli.

Ak už máte digitálny fotoaparát, fotografujete prakticky zadarmo. Na CD stojí uloženie stoviek fotografií lacnejšie, ako jedna malá zmrzlina.

Deti sa prakticky sústavne hýbu, preto sa nedá len tak námatkovo cvaknúť ich raz v duchu hesla „mám to tam“. Potrebujete desiatky fotografií, z ktorých si potom vyberiete najlepšie, či najcharakteristickejšie obrázky.

Tí, čo fotografujú na film, vám možno budú tvrdiť, že fotiť treba málo, ale dobre. Nechajte ich, nech si omieľajú svoje modlitby viery, vy fotografujte sekvenčne!

Na fotografovanie nečakajte

Nepotrebujete oficiálnu príležitosť ako narodeniny, či meniny, aby ste zapli fotoaparát. Fotografujte kedykoľvek a kdekoľvek.

Počítajte s tým, že veľa fotografií sa nevydarí a práve tie „najobyčajnejšie“ môžu príjemne prekvapiť.

Okrem fúkania smerom ku sviečkam fotografujte aj pri spaní, hraní, jedení, skákaní. Vezmite si aparát ku holičovi, lekárovi, zubárovi. Fotografujte pri čistení zubov, špinení teplákov, smiechu aj smútku.

Ak budete fotografovať bežné situácie a nebudete čakať až na „príležitosť“ nafotíte viac a aj výsledok bude lepší.

Komentáre k článku: Deti

 1. nanda 23. marca 2009

  Nemáte nejaké tipy, ako vylepšiť fotografovanie pod vodou?

 2. tinka 23. decembra 2010

  zdravim Vas, mam 5 mesacne dievcatko a fotenie ma bavilo uz davnejsie…mam sice len nejaky slabsi fujifilm ale mne staci :) a fotim straaaasne vela tak vase rady sa mi zijdu, dakujem

 3. Martin 15. júla 2011

  Ako fotografovat deti..a je tu napisane kolko je dobre mat fotiek :D :D
  Napisem tu ked tak co mam pouzit… A nie milion fotiek narobyt a ani nwm ako ta fotka vznikla treba to tu vysvetlit poriadne !

 4. piootr .. :) 19. novembra 2012

  Lepšia žiadna, ako zlá fotka. .. :D :D

 5. pepo 17. marca 2015

  Nedá mi,aby som nereagoval na tému,fotiť deti a koľko.Plne súhlasím,radšej viac a kedykoľvek,veď to horšie vyhodím,mám možnosť výberu.Nechcem tým povedať,fotiť všade deti,hoci na verejnosti.Je to aj nevhodné,niekde zakázané,pri školách a pod.Ale pekná momentka,ako dieťa mačká tlačidlo na prechode,hra zo zvieratkom,alebo hračkou,šantenie na kúpalisku,pri športe,slávnosi a pod. môže byť zaujímavá.A potom čo s tou fotkou.Možno pre potešenie z kompozície.Na pamiatku do albumu.Skrátka amatérska fotka.Na to stačí foťák do 3mpx.Fotenie je úžasná zábava pre všetkých.

Pridajte komentár: