Reklamná a produktová fotografia

Ak vidíte fotografiu výrobku v nejakom katalógu, alebo na bilboarde, spravidla ide o záber, ktorý vôbec nevznikol tak jednoducho, ako zvyčajne vyzerá.

Nasnímať produkty ako rádio, jedlo, kus mäsa, alebo pršiplášť je často veľmi náročná úloha.

 • Zákazník chce, aby výrobok vyzeral prirodzene, dobre.
 • Prípadne lepšie ako v skutočnosti.
 • Malo by byť jasné, z akého je materiálu, hoc ide o neviditeľné sklo, či čierny kov.
 • Malo by byť všetko ostré aj keď je výrobok veľký a nijako sa nedá vtesnať do hĺbky ostrosti.
 • Malo by byť vidieť aj to, čo normálne nevidieť (lebo je to v tieni).
 • Plus kopa iných podmienok.

To nás, fotografov, núti často k šialeným postupom.

 • Aby jedlo na stole s pivom bolo ostré, chce to riadne zacloniť. Kým sa záber nasníma, treba udržať na pive penu. Takže v pohári nemôže byť ani pivo, ani pivná pena. Čo tam dáte?
 • Aby grilované kura vyzeralo ako práve vytiahnuté z rúry, čo spravíte? Že by postriekať ho lakom na vlasy?
 • Chcete odfotiť pohár z tenkého skla. V podstate ho takmer nevidieť.
 • Máte odfotiť svetelný panel pred firmou v noci. Buď bude panel a tma, alebo bude vidieť aj okolie a panel bude beznádejne biely, prepálený. Ako na to?

V reklamnej fotografii sa proste riešia problémy, ktoré by človeka normálne ani nenapadli, že môžu byť problém. Pozrite sa aspoň na niekoľko riešení, ako snímať reklamnú fotografiu podomácky.

Komentáre k článku: Reklamná a produktová fotografia

 1. ZUZANA 5. januára 2014

  dobry den,chcem si nafotit svadobne saty ktore som vytvorila,
  chcem aby ta fotka vyzerala profesionalne,medzi ostatnimi svadobnxmi satatmi ktore su znackove a perfektne nafotene,co je zakladom.

  dakujem Stefkova

 2. Miro Veselý 5. januára 2014

  ZUZANA obávam sa, že to je otázka, na ktorú sa dá odpovedať v rozsahu hrubšej knihy. Ak máte konkurenciu v profesionálne nafotených snímkoch, tak najjednoduchšie bude, ak aj vaše šaty nasníma profesionálny fotograf a to človek, ktorý sa venuje práve takejto oblasti. Je to mimoriadne náročná úloha nielen čo sa týka techniky (aparát, optika, svetlo, vybavenie, retuš) ale aj aranžérskych schopností a možno voľby modelky. Ak na to nemáte rozpočet, môžete skúsiť spraviť si to aj sama, ale ak nemáte s fotografovaním skúsenosti, tak sa obávam, že s výsledkami nebudete spokojná. Je to podobné, ako keby sa vás niekto spýtal, čo treba spraviť, aby som si doma vedela ušiť perfektné svadobné šaty. Asi to nie je celkom jednoduché… Žiaľ, dnes je prezentácia tovaru neraz dôležitejšia, ako jeho kvalita.

 3. Hallder 2. septembra 2015

  Fotoaparát mi robí fotky do modra ked fotím predmety na bielom podklade , následne je dosť ťažká úprava..kde je chyba?

 4. Miro Veselý 3. septembra 2015

  Hallder naslepo ťažko radiť, ak je fotený objekt žltý, môže oklamať systém. určite si overte či nie je nastavený profil na umelé svetlo ak fotíte na dennom.

Pridajte komentár: