Práca so svetlom

Fotografia sa skladá zo svetla a tmy. Zatiaľ čo s úplnou tmou problémy nebývajú (nedá sa v nej fotiť), svetlo môže mať veľmi rozdielnu kvalitu. Nielen, že môže byť rôzne intenzívne, má aj rôznu farebnú teplotu. Tiež môže byť zdrojom svetla bodový reflektor, alebo veľká svetelná plocha. To všetko zásadne ovplyvní aj naše fotografie.

Ku osvetleniu vám ponúkam 3 základné a užitočné tipy:

  • Aby vystúpila do popredia plasticita fotografovaného objektu, zvyčajne sa hodí snímať pri viac, či menej bočnom svetle. Reliéfne osvetlenie umožní hrou svetiel a tieňov dosiahnuť modelovanie tvaru.
  • Ak však je bočné svetlo príliš príkre, kontrastné, fotky nebudú dobré. Potom je dobré zmäkčiť to buď prisvietením blesku, alebo alobalom. Vysvietite tak oblasti v hlbokom tieni.
  • Nuž a základná vec pre veľa fotografií – svetelný tunel. Difúzne osvetlenie sa priam ideálne hodí na väčšinu motívov.

Tip na portrétne svetlo

Potrebujete si rýchlo odfotiť portrét a nemáte kde. Nemáte ateliér, reflektory ani nekonečné pozadie. Ale fotka by sa zišla.

V mnohých panelákoch je osvetlenie chodby riešené presvetlenou stenou.

Nezdá sa to, ale také osvetlenie sa dá výborne použiť ako provizórny zdroj svetla na fotografovanie portrétu. Viem, nie je to žiaden zázrak. Ale je to zadarmo a okamžite. Podobne môžete pracovať s osvetlením aj doma – snímajte blízko okna.

Výsledok stačí orezať. Komu sa chce hrať, môže fotke vyrobiť aj umelé pozadie – s vlasmi sa mi na ukážku hrať nechcelo, ale dá sa.

Taký obrázok síce nie je na profesionálnej úrovni, ale máte to nasnímané ihneď. A človek, ktorý nevie, ako fotka vznikala spravidla bude spokojný.

Pridajte komentár: