Digitálny aparát, keď ho už máte, fotí zadarmo. To nie je ako filmový ožobračovač, ktorý žerie 500 korún na 36 mizerných snímok.…
Práca so svetlom
Fotografia sa skladá zo svetla a tmy. Zatiaľ čo s úplnou tmou problémy nebývajú (nedá sa v nej fotiť), svetlo môže mať veľmi rozdielnu kvalitu. Nielen, že môže byť rôzne intenzívne, má aj rôznu farebnú teplotu. Tiež môže byť zdrojom svetla bodový reflektor, alebo veľká svetelná plocha. To všetko zásadne ovplyvní aj naše fotografie.
Ku osvetleniu vám ponúkam 3 základné a užitočné tipy:
- Aby vystúpila do popredia plasticita fotografovaného objektu, zvyčajne sa hodí snímať pri viac, či menej bočnom svetle. Reliéfne osvetlenie umožní hrou svetiel a tieňov dosiahnuť modelovanie tvaru.
- Ak však je bočné svetlo príliš príkre, kontrastné, fotky nebudú dobré. Potom je dobré zmäkčiť to buď prisvietením blesku, alebo alobalom. Vysvietite tak oblasti v hlbokom tieni.
- Nuž a základná vec pre veľa fotografií – svetelný tunel. Difúzne osvetlenie sa priam ideálne hodí na väčšinu motívov.
Tip na portrétne svetlo
Potrebujete si rýchlo odfotiť portrét a nemáte kde. Nemáte ateliér, reflektory ani nekonečné pozadie. Ale fotka by sa zišla.
V mnohých panelákoch je osvetlenie chodby riešené presvetlenou stenou.
Nezdá sa to, ale také osvetlenie sa dá výborne použiť ako provizórny zdroj svetla na fotografovanie portrétu. Viem, nie je to žiaden zázrak. Ale je to zadarmo a okamžite. Podobne môžete pracovať s osvetlením aj doma – snímajte blízko okna.
Výsledok stačí orezať. Komu sa chce hrať, môže fotke vyrobiť aj umelé pozadie – s vlasmi sa mi na ukážku hrať nechcelo, ale dá sa.
Taký obrázok síce nie je na profesionálnej úrovni, ale máte to nasnímané ihneď. A človek, ktorý nevie, ako fotka vznikala spravidla bude spokojný.
Preexpozícia motívu
Veľmi typickým problémom býva preexpozícia vo vysoko kontrastnom osvetlení. Výsledky veľmi záležia na tom, aký máte fotoaparát. Niektoré fotoaparáty majú tendenciu záber podexponovať, iné vypočítajú expozíciu presne.
Toto je klasická ukážka, kedy fotoaparát absolútne nezvládol situáciu. Vysoko kontrastná scéna. Veľká časť scény je v tieni, bočné jesenné slnko prudko ožiaruhe hornú časť záberu. Automatika fotoaparátu vytvorila z tohoto osvetlenia priemer a výsledkom je nepoužiteľná snímka.
Podobné výsledky vychádzajú aj v prípade, že fotograf (niekedy len nechtiac) prepne na bodové meranie expozície. Fotoaparát vtedy odhaduje expozíciu zo strednej časti záberu. Ak je v strednej časti niečo tmavšie, obrázok je nepoužiteľne svetlý. A naopak.
Pri snímaní takýchto motívov je výhodné zmerať expozíciu s namierením fotoaparátu na svetlú časť záberu. Potom už držte prst na spúšti a presuňte fotoaparát tak, aby ste dostali kompozíciu, akú ste chceli. Fotoaparát si zapamätá namerané hodnoty a sníma správne aj problematickú scénu.
Prisvieťte si alobalom
Sú situácie, keď potrebujete odfotiť scénu, ktorá je nasvietená zboku a na obrázkoch by vznikol veľmi vysoký kontrast. Oblasti, ktoré sú v tieni nemusia byť na fotkách dobre viditeľné.
Použite alobal.
Jeho odrazová schopnosť prisvieti na najtmavších zatienených miestach. Alobal príjemne presvetlí scénu. Veľkou výhodou je, že odrazené svetlo má úplne rovnakú farebnú teplotu, takže osvetlenie je celkom konzistentné.
Alobal sa bežne používa aj v profesionálnej praxi. Ak sa vám to zdá veľmi amatérske, je to len prvý dojem. Odrazivosť je výborná, je ľahký, lacný a predovšetkým sa hodí, ak je – pokrčený. Práve tým, že je mierne pokrčený dosiahnete žiadaný efekt. Vytvoríte vďaka tomu dokonale difúzne svetlo, z ktorého nie je na prvý pohľad vôbec viditeľné, odkiaľ prichádza.
Kúsok alobalu vám stačí na to, aby ste výrazne zlepšili kvalitu fotografií, obzvlášť, ak doma v obývačke náhodou práve nemáte dokonale vybavený profesionálny svetelný park za státisíce korún. Kus alobalu pomôže.
Aj pri fotografovaní portrétu, napríklad v izbe, môžete kusom alobalu výrazne rozjasniť obraz.