Ako riešiť problémy

V digitálnej fotografii môže vzniknúť nečakane veľa ťažkostí. Kým všetko funguje, je fotografovanie naozaj radosť. Žiaľ, takáto idylka málokedy trvá dlho. Dôvod, prečo to tak je, je jednoduchý: digitálne fotografovanie je činnosť, ktorá v sebe zmiešava viacero odborov. Aby ste to zvládli, potrebujete mať veľa znalostí z najrôznejších okruhov. Čo je najhoršie – sú to okruhy odťažité. Trebárs otázka umenia, či kompozície je na míle vzdialená technologickým znalostiam. No po nasnímaní obrázkov musíte s nimi ísť do počítača.

To vytvára priestor pre mnoho problémov. Mnoho ťažkostí vzniká z neznalosti technológie, či základov fotografovania. Menšie percento je spôsobené chybou na strane techniky.

Ak máte ťažkosti, najdôležitejšia je chladná hlava

Táto zásada je najdôležitejšia. Je dobré zapamätať si, že ak vznikne problém, nesmiete sa zľaknúť. Napríklad zistíte, že ste si omylom vymazali všetky fotky z dovolenky. To je naozaj dôstojný dôvod na paniku! Lenže panika a zbrklé pokusy niečo spraviť môžu situáciu len zhoršiť.

Akonáhle sa teda stane niečo nepriaznivé, zatavte sa. Odstúpte od fotoaparátu, alebo odíďte z miestnosti. Dôležité je získať nadhľad a rovnováhu. Položte si v duchu niekoľko otázok.

  • Čo sa vlastne stalo?
  • Ako viem, že to je naozaj problém?
  • Viem ten problém riešiť, alebo viem zohnať informácie či pomoc?
  • Je problém vážny, alebo jeho riešenie nestojí za to?

Podobnými otázkami získate znova kontrolu nad situáciou.

„Neviem“ môže vytvoriť nový problém

Ak na niektorú z otázok odpoviete slovíčkom neviem, je čas zastaviť sa. To je signál, ktorý hovorí o tom, že nie ste kompetentní ďalej niečo robiť. Hrozí, že veci zhoršíte, ak sa pokúsite problém riešiť, aj keď neviete.

Pokračujme s príkladom zmazaných fotiek z dovolenky.

  • Čo sa vlastne stalo? – Zmizli mi všetky fotky.
  • Ako viem, že to je naozaj problém? – Neviem ich nájsť v adresári kde som ich očakával.

Už v tejto chvíli zaznelo slovo neviem. Je čas zastaviť sa. Napríklad fotoaparáty Panasonic majú štruktúru adresárov spravenú tak, že v jenom adresári bude maximálne 1000 fotiek. Vy si na karte otvoríte príslušný priečinok a zistíte, že je tam nafotený prvý deň dovolenky. Ostatné fotografie sú „fuč“. Nie je však čas na paniku. Ak sa lepšie pozriete na štruktúru dát zistíte, že fotoaparát založil nový priečinok, kde fotografie pokračujú. Teraz to už viete a nabudúce sa asi nezľaknete, že vznikol problém.

Podobne na tom môže byť situácia, kedy sa dáta z vašej pamäťovej karty naozaj stratia. Nie sú tam. Zmazané. Ani tu panika a zalamovanie rukami nie sú na mieste. Ak to viete, vo veľkej väčšine prípadov aj z vymazanej karty dáta vytiahnete. Ak neviete ako, obráťte sa na niekoho, kto vie. Ale problém sa riešiť dá!

Sú problémy, ktoré nevyriešite, ale poučia vás

Žiaľ, sú aj menej príjemné situácie. Niektoré problémy sa nedajú napraviť, ani zachrániť. Ako príklad spomňme situáciu, kedy sa prvý deň dovolenky dáte odfotiť. Fotoaparát zoberie do ruky dieťa a nevdojak ho chytí za objektív prstom špinavým od zmrzliny. Ak si to nevšimnete, všetky fotky na dovolenke budú s nemilým fľakom. Nuž a na dovolenke sa taká vec ľahko prehliadne – silné slnko spôsobí, že na displeji fotoaparátu aj tak takmer nič nevidíte. Tu je riešenie jedine nabudúce dávať pozor. Možno sa fotky dajú zachrániť retušou, ale nikdy to nebude „ono“.

Do podobnej kategórie spadá, ak si zabudnete mobil nabiť, alebo idete do terénu, ale pamäťová karta zostala v čítačke. Prípadne si fotoaparát vezmete k moru a potom ho môžete pokojne zahodiť, pretože všadeprítomný jemný piesok ho zničí. Alebo vám prístroj padne do vody a aj keď ho osušíte, zrejme už nebude dlho slúžiť. To isté platí na prípad, kedy vám fotoaparát spadne na zem a prestane fungovať.

Mechanické poškodenie fotoaparátu je skoro vždy ortieľ

Aj keď existujú servisné strediská, málokedy sa oplatí fotoaparát opravovať. Cena za opravu býva nezmyselne vysoká. Pokiaľ ide o chybu, ktorú vám vedia opraviť v rámci záruky, skúste to. No ak vám fotoaparát navlhne, spadne na zem, či si rozbijete displej, potom je asi na mieste kúpiť nový prístroj.

Pokojne sa v servise poraďte, na koľko by opravu odhadli. Ak pôjde o desiatky eur a vy fotíte strojom za viac stoviek, oprava sa môže oplatiť. No ak oprava má stáť 50 eur a vy fotíte strojom za 100 eur, je oprava značne diskutabilná.

  • Nie raz som sa stretol s tým, že prístroj prišiel ako opravený, ale fotil o niekoľko tried horšie, ako pred opravou. Písali mi to viacerí ľudia (na otázku čo mám robiť som nepoznal odpoveď) a nedávno sa to stalo aj mne. Po dvoch reklamáciách aby to po sebe opravili som sa výsledku nedočkal. Šlo o lacnú  kameru. Poučenie: nekupovať haraburdy od namodralých značiek, ktoré sú síce veľké a robia všetko od práčiek, mobilov až po foťáky, ale možno nič z toho nie je tak úplne prvotriedne, ako to vyzerá v reklame.
  • V mnohých prípadoch sa fotoaparát pokazí až po nejakom čase, čo dobre slúžil. Trebárs po roku, alebo dvoch. Tu by aj vydarený servisný zásah bol diskutovateľný. Čo tak doložiť nejaké eurá a kúpiť novší a lepší stroj? Viem, je to mrhanie a plytvanie. Ale lepšie fotky sú argument.
  • Do tejto kategórie spadá aj zákerný problém batérií. Fotoaparáty so vstavanou batériou, či so špeciálnym článkom. Neraz sa stretnete s tým, že článok samotný stojí štvrtinu ceny nového fotoaparátu. Potom nastupuje dilema. Zvyčajne sa batéria oslabí zhruba po dvoch rokoch služby. To už aj fotoaparát morálne zastaráva a rastie riziko, že kúpite novú batériu a za pár mesiacov sa pokazí fotoaparát. Spolu so servisom a batériou vyvalíte možno aj viac, než by vás stal prístroj nový.

Aj takéto úvahy sú dnes v hre. Ťažké otázky, na ktoré sú zlé odpovede. V ďalších článkoch v tejto sekcii budem rozoberať konkrétne problémové situácie a aj nápady, ako ich riešiť.

Pozrite v tejto sekcii aj tieto témy:

Pozrite si aj tieto články: