Ako riešiť problémy

V digitálnej fotografii môže vzniknúť nečakane veľa ťažkostí. Kým všetko funguje, je fotografovanie naozaj radosť. Žiaľ, takáto idylka málokedy trvá dlho. Dôvod, prečo to tak je, je jednoduchý: digitálne fotografovanie je činnosť, ktorá v sebe zmiešava viacero odborov. Aby ste to zvládli, potrebujete mať veľa znalostí z najrôznejších okruhov. Čo je najhoršie – sú to okruhy odťažité. Trebárs otázka umenia, či kompozície je na míle vzdialená technologickým znalostiam. No po nasnímaní obrázkov musíte s nimi ísť do počítača.

To vytvára priestor pre mnoho problémov. Mnoho ťažkostí vzniká z neznalosti technológie, či základov fotografovania. Menšie percento je spôsobené chybou na strane techniky.

Ak máte ťažkosti, najdôležitejšia je chladná hlava

Táto zásada je najdôležitejšia. Je dobré zapamätať si, že ak vznikne problém, nesmiete sa zľaknúť. Napríklad zistíte, že ste si omylom vymazali všetky fotky z dovolenky. To je naozaj dôstojný dôvod na paniku! Lenže panika a zbrklé pokusy niečo spraviť môžu situáciu len zhoršiť.

Akonáhle sa teda stane niečo nepriaznivé, zatavte sa. Odstúpte od fotoaparátu, alebo odíďte z miestnosti. Dôležité je získať nadhľad a rovnováhu. Položte si v duchu niekoľko otázok.

 • Čo sa vlastne stalo?
 • Ako viem, že to je naozaj problém?
 • Viem ten problém riešiť, alebo viem zohnať informácie či pomoc?
 • Je problém vážny, alebo jeho riešenie nestojí za to?

Podobnými otázkami získate znova kontrolu nad situáciou.

"Neviem" môže vytvoriť nový problém

Ak na niektorú z otázok odpoviete slovíčkom neviem, je čas zastaviť sa. To je signál, ktorý hovorí o tom, že nie ste kompetentní ďalej niečo robiť. Hrozí, že veci zhoršíte, ak sa pokúsite problém riešiť, aj keď neviete.

Pokračujme s príkladom zmazaných fotiek z dovolenky.

 • Čo sa vlastne stalo? – Zmizli mi všetky fotky.
 • Ako viem, že to je naozaj problém? – Neviem ich nájsť v adresári kde som ich očakával.

Už v tejto chvíli zaznelo slovo neviem. Je čas zastaviť sa. Napríklad fotoaparáty Panasonic majú štruktúru adresárov spravenú tak, že v jenom adresári bude maximálne 1000 fotiek. Vy si na karte otvoríte príslušný priečinok a zistíte, že je tam nafotený prvý deň dovolenky. Ostatné fotografie sú "fuč". Nie je však čas na paniku. Ak sa lepšie pozriete na štruktúru dát zistíte, že fotoaparát založil nový priečinok, kde fotografie pokračujú. Teraz to už viete a nabudúce sa asi nezľaknete, že vznikol problém.

Podobne na tom môže byť situácia, kedy sa dáta z vašej pamäťovej karty naozaj stratia. Nie sú tam. Zmazané. Ani tu panika a zalamovanie rukami nie sú na mieste. Ak to viete, vo veľkej väčšine prípadov aj z vymazanej karty dáta vytiahnete. Ak neviete ako, obráťte sa na niekoho, kto vie. Ale problém sa riešiť dá!

Sú problémy, ktoré nevyriešite, ale poučia vás

Žiaľ, sú aj menej príjemné situácie. Niektoré problémy sa nedajú napraviť, ani zachrániť. Ako príklad spomňme situáciu, kedy sa prvý deň dovolenky dáte odfotiť. Fotoaparát zoberie do ruky dieťa a nevdojak ho chytí za objektív prstom špinavým od zmrzliny. Ak si to nevšimnete, všetky fotky na dovolenke budú s nemilým fľakom. Nuž a na dovolenke sa taká vec ľahko prehliadne – silné slnko spôsobí, že na displeji fotoaparátu aj tak takmer nič nevidíte. Tu je riešenie jedine nabudúce dávať pozor. Možno sa fotky dajú zachrániť retušou, ale nikdy to nebude "ono".

Do podobnej kategórie spadá, ak si zabudnete mobil nabiť, alebo idete do terénu, ale pamäťová karta zostala v čítačke. Prípadne si fotoaparát vezmete k moru a potom ho môžete pokojne zahodiť, pretože všadeprítomný jemný piesok ho zničí. Alebo vám prístroj padne do vody a aj keď ho osušíte, zrejme už nebude dlho slúžiť. To isté platí na prípad, kedy vám fotoaparát spadne na zem a prestane fungovať.

Mechanické poškodenie fotoaparátu je skoro vždy ortieľ

Aj keď existujú servisné strediská, málokedy sa oplatí fotoaparát opravovať. Cena za opravu býva nezmyselne vysoká. Pokiaľ ide o chybu, ktorú vám vedia opraviť v rámci záruky, skúste to. No ak vám fotoaparát navlhne, spadne na zem, či si rozbijete displej, potom je asi na mieste kúpiť nový prístroj.

Pokojne sa v servise poraďte, na koľko by opravu odhadli. Ak pôjde o desiatky eur a vy fotíte strojom za viac stoviek, oprava sa môže oplatiť. No ak oprava má stáť 50 eur a vy fotíte strojom za 100 eur, je oprava značne diskutabilná.

 • Nie raz som sa stretol s tým, že prístroj prišiel ako opravený, ale fotil o niekoľko tried horšie, ako pred opravou. Písali mi to viacerí ľudia (na otázku čo mám robiť som nepoznal odpoveď) a nedávno sa to stalo aj mne. Po dvoch reklamáciách aby to po sebe opravili som sa výsledku nedočkal. Šlo o lacnú  kameru. Poučenie: nekupovať haraburdy od namodralých značiek, ktoré sú síce veľké a robia všetko od práčiek, mobilov až po foťáky, ale možno nič z toho nie je tak úplne prvotriedne, ako to vyzerá v reklame.
 • V mnohých prípadoch sa fotoaparát pokazí až po nejakom čase, čo dobre slúžil. Trebárs po roku, alebo dvoch. Tu by aj vydarený servisný zásah bol diskutovateľný. Čo tak doložiť nejaké eurá a kúpiť novší a lepší stroj? Viem, je to mrhanie a plytvanie. Ale lepšie fotky sú argument.
 • Do tejto kategórie spadá aj zákerný problém batérií. Fotoaparáty so vstavanou batériou, či so špeciálnym článkom. Neraz sa stretnete s tým, že článok samotný stojí štvrtinu ceny nového fotoaparátu. Potom nastupuje dilema. Zvyčajne sa batéria oslabí zhruba po dvoch rokoch služby. To už aj fotoaparát morálne zastaráva a rastie riziko, že kúpite novú batériu a za pár mesiacov sa pokazí fotoaparát. Spolu so servisom a batériou vyvalíte možno aj viac, než by vás stal prístroj nový.

Aj takéto úvahy sú dnes v hre. Ťažké otázky, na ktoré sú zlé odpovede. V ďalších článkoch v tejto sekcii budem rozoberať konkrétne problémové situácie a aj nápady, ako ich riešiť.

Komentáre k článku: Ako riešiť problémy

 1. kornelka 30. decembra 2013

  zdravim Vas, pouzivam mobil samsung galaxy GT-S5360, vcera sme boli na vylete a nafotila som mnozstvo fotiek. no fotky v telefone nie su, resp su ale nedaju sa pouzit. zvycajne som sa k fotkam dostavala priamo, no teraz sa dostali do mojich zloziek DCIM/Camera. a nedaju sa nornalne prezerat ani transportovat…da sa tomu nejako pomoct?
  z nejakoeho dovodu sa mi posledne nafotene fotky (z poslednych 4 mesiacov presunuli) starsie su, kde maju byt…
  vdaka :)

 2. Miro Veselý 30. decembra 2013

  kornelka žiaľ, neviem poradiť. Skúste sa poradiť ne niektorom fóre o mobilných telefónoch tej značky. Je možné že sú na karte, alebo v pamäti telefónu. Možností je veľa.

 3. Peter 29. mája 2014

  Ako sa formatuje karta vo foťaku?

 4. Miro Veselý 29. mája 2014

  To sa pozrite v návode na použitie. Každý fotoaparát inak. Vždy je to niekde v menu.

 5. Mia 30. mája 2014

  Zdravim, viete mi pomoct s tymto problemom, prosim? Mam novy outdoorovy kompakt Pentax WG-3 s vybornymi referenciami uzivatelov, no pri prvom skusani za dna v uzavretej miestnosti, som si vsimla, ze obraz na dispeji sa vykresluje (pri pohlade napr. smerom na okno) v krajnych stvrtinach dispeja ako vyrazne cervena plocha, a na inom mieste ako vyrazne zlta nepriehladna plocha. Priestor medzi roletami okna je teda pri pozerani cez dispej cely vyplneny sytou nepriehliadnou fabou, co je velmi neprijemne, pretoze kvoli nej nevidim detaily obrazu. Pri dalsom pohybe fotoaparatu sa obraz vykresli normalne, no ked sa vratim do povodnej polohy, znovu sa vykresli takto farebne. Je to normalne? Co to sposobuje? Je to dovod na reklamaciu? Je to velmi neprijemne, ak sa vam takto vyrazne meni sledovany obraz. Dakujem.

 6. Miro Veselý 30. mája 2014

  Mia žiaľ, z popisu neviem čo presne to znamená. Môže to byť nejaký druh upozornenia na miesta ktoré sú možno veľmi svetlé, alebo farebná aberácia objektívu. Neviem. Nepoznám ten foťák. Ak sa problém objavuje aj na fotkách, tak sa poraďte s predajcom. Ak ale fotky sú v poroadku, môže ísť o to že na displeji tým niečo chce označiť.

 7. Daniela 2. júla 2014

  Zdravím, mám problém so zrkadlovkou NikonD3200. Odfotené fotografie nechce zobraziť, píše „Súbor sa nedá zobraziť“ a po pripojení do počítača tak isto fotografiu nezobrazí. Toto sa deje i s každou odfotenou fotkou, prosím viete mi poradiť, som už zúfalá.

 8. Miro Veselý 2. júla 2014

  nadiaľku neporadím. skúste kartu pripojiť cez čítačku, ak ani to nepomôže, môže byť poškodená karta. ak sa nemáte s kým poradiť, skúste to v niektorej fotozberni tam s tým robia.

 9. Dominika 7. júla 2014

  Dobrý chcela by som vám poďakovať za príspevky na tejto stránke, som úplný amatér a veľa z nich mi už pomohlo pri fotografovaní, aj vďaka nej som sa rozhodla si kúpiť zrkadlovku, mám canon eos 1100d a skúšam a učím sa :) mám však problém keď chcem fotky z fotoaparátu preniesť do počítača, aj po nainštalovaní softvéru, ktorý bol k fotoaparátu pridaný mi počítač fotoaparát vôbec nerozpozná, chcela by som sa spýtať, či s tým nemáte skúsenosť niekto alebo neviete poradiť, ďakujem

 10. Miro Veselý 7. júla 2014

  Dominika, žiaľ, z takto všeobecne popísanej informácie vám asi neporadí nikto. Skúste na začiatok preniesť fotky pomocou čítačky priamo z karty, niekedy je to rýchlejšia cesta.

 11. Karel 12. júla 2014

  Dominiko, mam Canon eos 650d a pri archivaci dat z sd karty fotaku programy z CD vubec nepouzivam (jsou nanic). Pripoj fotak kabelem primo k usb portu a stahni fotky primo do sveho adresare-(kopirovani je ale velmi pomale). Druha moznost, vloz kartu do ctecky a skopiruj data beznym zpusobem treba pres Comander nebo pruzkumnika. Pripojeny fotak nebo ctecka se ti zobrazi jako novy disk v pocitaci. Tento zpusob pripojeni pres ctecku je daleko rychlejsi nez propojeni Canon – kabel – USB.
  hezky den

 12. Lenusa 18. februára 2015

  Padol mi mobil HtC 500 do vody a neejde mi fotak ani kamera…da sa to opravit alebo nieco? Prosim je to novy mobil…ostatne vsetko funguje.

 13. Miro Veselý 18. februára 2015

  Lenusa pád do vody asi ako reklamáciu neuznajú. Porucha sa môže stratiť keď všetko vyschne, ale aj zhoršiť, ak začne niečo korodovať. Vopred sa to nedá odhadnúť.

 14. peco 18. februára 2015

  Mam novy fotak canon ixus 157 ked ho zapnem a dam rezim fotenia tak mam obraz zrnity neviem ci to tak ma byt alebo ho mam dat hned reklamovat. Dik za radu… Peco

 15. Miro Veselý 18. februára 2015

  peco ten fotoaparát nepoznám, tak neviem poradiť.

 16. Ivan 3. mája 2015

  Prosim Vas, nedari sa mi stiahnut fotky z CANON POWERSHOT G3 do notebooku s Windows 8. Poradite, kde najdem aktualny driver?

 17. Miro Veselý 3. mája 2015

  Ivan na webe Canonu by driver mal byť. Ak nie je a nefunguje to priamo z fotoaparátu, najjednoduchšie je použiť čítačku pamäťovej karty.

 18. mata 11. decembra 2015

  prosim viete mi poradit, mam fotak samsung st150f a ked urobim fotu tak mi nezobrazi , iba mi ukaze ciernu obrazovku s trojuholnikom a ! a napise ze chyba suboru. neviete v com je chyba ?

 19. Miro Veselý 11. decembra 2015

  Môže byť chyba na pamäťovej karte, ale naslepo sa to nedá určiť.

 20. mária 23. júla 2016

  prosim o radu ak stahujem fotky z fotaku casio do pc je to v poriadku ale ak chcem nejaku fotku niekde zverejnit zastava mi iba čierne okienko dakujem

 21. Miro Veselý 24. júla 2016

  mária z takéhoto popisu nedokážem ani približne odhadnúť čo sa deje. ak fotky v počítači vidíte v plnej kvalite, potom je možno chyba tam, kde ich chcete zverejniť. skúste ich odniesť na USB kľúči na iný počítač. ak ani tam nebudú a u vás ich vidíte, potom môže ísť o vážnejší problém a urýchlene sa poraďte s nejakým odborníkom na vírusy

 22. Daniel 11. augusta 2016

  Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať prečo mi nejde foťák Olympus, keď dám dva úplné nové baterky a po 2 – 3 fotkách mi vypisuje, že slabá baterka. A už viacej fotiek ani nechce fotiť.
  Ďakujem za odpoveď

 23. Miro Veselý 11. augusta 2016

  Daniel na to vám neviem odpovedať. Môže byť, že ste kúpili nejaké chybné baterky. Ale ak to spraví aj s iným druhom batérie, tak je asi problém s fotoaparátom a potom sa treba obrátiť skôr na servis.

 24. aveeva 19. novembra 2017

  Dobrý deň,

  prosím vás, pomôžte mi, mám nafotenú rodinnú stretávku a na displeji fotoaparátu sa mi ukazuje poznámka „chyba pamäťovej karty, karta je zamknutá “ .
  Dajú sa ešte obrázky zachrániť? Skúšala som obrázky preniesť do počítača, ale neuspela som.

  Ďakujem za pomoc,
  Eva

 25. Miro Veselý 19. novembra 2017

  aveeva ako vždy v takýchto prípadoch sa naslepo povedať nedá nič. skúste sa obrátiť na niekoho so skúsenosťamui, alebo na firmu. často sa podarí dáta zachrániť, ale kým to nemám v ruke, neviem povedať čo presne sa stalo. Ak foťák fotil, je pravdepodobné že dáta na karte sú. Otázka znie čo sa stalo. To na diaľku nezistím…

Pridajte komentár: