Preexpozícia – príliš svetlá fotka

Toto je zároveň jedno z najslabších miest digitálnej fotografie. Ak preexponujete film, vo väčšine prípadov je záchrana celkom dobre možná, dokonca viacerými spôsobmi.

Naproti tomu preexponované miesto na digitálnej fotke je biele a už sa s tým nedá vôbec nič robiť.

Ukážky:

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Vľavo normálne exponovaná, vpravo veľmi preexponovaná fotka.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Pokus o dodatočné stmavenie preexponovaného obrázku vo fotoeditore dopadne zle. Vľavo je všetko stmavené mierne, na obrázku vpravo veľmi. Tie plochy, ktoré kresbu neobsahujú už zostanú navždy biele.

Výhody, využitie:  So zámernou preexpozíciou sa dajú vyjadriť rôzne nálady, pretože veľa podrobností sa stráca v bielej farbe a aj tiene zostávajú skôr naznačené, ako konkrétne. Miernu preexpozíciu síce môžete nasimulovať aj zámerným zosvetlením v editore, ale väčšinou je treba obrázky naozaj preexponovať, aby ste dosiahli požadovaný efekt.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Preexponovaná fotka však môže poslúžiť ako základ k rôznym digitálnym úpravám, ak máte chuť trochu si poexperimentovať.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Efekty, farby, filtre, to všetko sa na preexponový záber dá použiť, ale normálna fotka už z tohoto obrázku nikdy nebude.

Problémy: Ak preexponujete fotku, spravidla sa už nedá nič robiť.

Kedy vzniká: Ak fotíte automaticky, celková preexpozícia v takom rozsahu, ako vidíte na ukážkovom obrázku, sa vám "podarí" len zriedkavo. Sú však pomerne veľmi časté problémy s preexponovanou časťou obrázku. Ak je na scéne väčšinou tma a nejaký objekt na boku je svetlý, často sa stane, že najsvetlejšie miesta budú preexponované.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

V priemere je tento záber síce v poriadku, ale svetlé objekty (ruka, deka) sú už bez kresby. Vysoký kontrast sa fotí súčasnými digitálnymi fotoaparátmi vždy zle. Čierna srsť je jeden z najtmavších objektov, aké sa dajú fotiť.

Ako oklamať oklamanú automatiku: Namierte aparát na svetlejšie miesta a trochu stlačte spúšť. Automatika nameria svetlé oblasti, viac „prižmúri oči“. S nameranými hodnotami namierte fotoaparát na tmavšie miesta, ktoré chcete fotografovať a exponujte pôvodne zamýšľaný motív. Obrázok tak bude tmavší.

Komentáre k článku: Preexpozícia – príliš svetlá fotka

 1. graphy 8. júna 2004

  Jasan, tak to pomocou automatiky robim aj ja… Mna by zaujimalo skor, ako sa taketo fotky daju dobre cvaknut pomocou manualneho nastavenia (cas, clona, iso… ako to zistit?)… Vopred vdaka za odpoved

 2. MAHO 8. júna 2004

  To Graphy:
  Mne na Canone funguje v M (manual) mode taka vec, ze po nastaveni hodnot casu a clony a namacknuti spuste sa ukaze v rohu cislo v EV, ktore udava o kolko vzhladom na aktivny mod merania expozicie su moje nastavenia odlisne od toho, co by zmerala automatika.
  Takze podla toho mozem korigovat, ci fotku podexponujem resp. preexponujem.

  Inak, najbezpecnejsia metoda je neskorsia kontrola histogramu (na prepalenych miestach aspon na mojom fotaku obraz blika…)

 3. KILL BILL 26. augusta 2004

  Možno by pomohlo na digitále/ak má tú funkciu/,nastaviť meranie na bodové.Výpočet by mal vychádzať z čiernej mačky a fotka by mala byť tmavšia.Ak sa nemýlim…

 4. lol 13. júna 2010

  kill bill > to by ti spravilo z ciernej macky macku sedu

Pridajte komentár: