Bodky a kruhovité fľaky na fotkách

Vstavaný blesk býva blízko objektívu. To prináša vážny problém – akonáhle fotografujete v prašnom prostredí, na obrázkoch fotených s bleskom budete pravdepodobne vidieť prach.

Drobné prachové zrnko tesne pred objektívom pri fotení bez blesku nebudete vidieť nikdy. Je neostré a jeho stopa je na obraze prakticky neviditeľná.

Ak sa však to isté zrnko prudko osvetlí bleskom, stane sa tak silne svetelným bodom, že sa na obrázku zobrazí. Oproti fotografovanému výjavu je totiž osvetlené tak intenzívne, že sa správa, ako drobné svetielko pred objektívom.

Ukážky

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

V rozostavanom byte je prach. Biele bodky v strede obrazu sú rozostrené prachové častice.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Ak zaostríte na vzdialenosť 10 centimetrov, pozadie bude neostré a prachové bodky sa stanú ostré – aspoň niektoré. Ostré sú malé biele bodky. Neostré sú veľké svetlé krúžky. Sú mimo poľa hĺbky ostrosti.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Iná ukážka – prach skoro zakrýva naliaty betón.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Záber iným fotoaparátom (Olympus C730) – prášim prachovku pred objektívom. Prachové bodky nie sú už tak výrazné, pretože vstavaný blesk je od objektívu vzdialený niekoľko centimetrov.

Čo proti tomu?

Možností nie je veľa.

 • Ak ste už fotoaparát kúpili, ťažko proti tomu niečo spravíte.
 • Ak má fotoaparát možnosť pripojiť externý blesk, problém vyriešite úplne – ak budete blesk držať v druhej ruke, prach nebude vidno. Rovnako ak ho namierite do stropu – počítajte s prvotriednymi zábermi. Toto riešenie však je drahé a nespratné.
 • Ak ste však aparát ešte nekúpili, môže byť jedným z kritérií aj poloha blesku. Čím ďalej je od objektívu, tým lepšie.

Žiaľ práve lacnejšie aparáty na rodinné účely mávajú blesk celkom blízko objektívu – je to logické: aby boli čo možno najmenšie…

Najhoršie výsledky dosiahnete s prístrojmi, ktoré majú blesk na rovnakom mieste, ako objektív.

Príklad riešenia aparátu, ktorým som fotil ukážky na tejto stránke. Vzdialenosť blesku od objektívu je zhruba 3 centimetre.

Ak je blesk hlbšie na aparáte, výsledky budú o niečo lepšie – C 730 má blesk vzdialený 8 centimetrov od objektívu, navyše je hlbšie.

Záver

V prašnom prostredí sa vstavaným bleskom fotiť neoplatí, pretože mnohé zábery sa pravdepodobne nevydaria. My síce vieme, prečo, ak však taký obrázok ukážete nezainteresovanému, bude to považovať za poruchu fotoaparátu.

Žiaľ prašné prostredie je skoro všade! To je jeden z vážnych dôvodov, pre ktoré sa oplatí každý motív exponovať niekoľko krát za sebou. Poloha prachových zrniek sa stále mení a tak každý obrázok bude vyzerať inak.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Aj na bežnej spoločenskej udalosti býva prach. Viac nasnímaných obrázkov spravidla zvýši nádej, že vás nečakajú hodiny retušovania…

Komentáre k článku: Bodky a kruhovité fľaky na fotkách

 1. Whisper 29. augusta 2010

  zaujala ma táto téma doma sme už dumali z čoho tajomné kruhy… je možné aby to bola tiež padajúca rosa??

 2. Miro Veselý 29. augusta 2010

  jasné, rosa, dážď, hmla… čokoľvek malé.

 3. julianna 4. októbra 2010

  huha spur ja nemam fotak:D chcem macka mi ho zhodila z okna

 4. adrian 30. októbra 2010

  Mam podobný problém so Sony DSC-HX5 fotakom asi po mesiaci som si všimol že to robí, ale paradox je v tom že kolega fotil s canonom zrkadlovkou a ani zrnko flaku bieleho…. Na vašich fotkách to beriem, a viem uznať…ale som fotil seriu fotiek vonku aj vo vnútri s bleskom a všetky dopadli rovnako a pochybujem o takej vysokej prašnosti všade kde som fotil. Inými slovami foťak za 270 eur s bleskom môžem hodiť do koša alebo otrieskať výrobcovi o dvere …. Kolegina tam mala foťak za 80eur, vreckoví a na podobných fotkách žiadne fľaky a ani pri zrkadlovke od canonu …. mne s toho vychádza len jedna vec… niečo je zle nastavené vo foťaku… a nebude to len umiestnením blesku.. Pochybujem že by firma Sony si mohla nevrznúť oproti iným firmám s podobne umiestnením bleskom…

 5. adrian 30. októbra 2010

  Pozerám že máte defakto problem… http://www.digi-foto.sk/ako-fotografovat/fotografie-so-vstavanym-bleskom/vo-vacsej-sale-s-bleskom/
  strašné čo vám to robí tiež… na fotkách. Bude to chcieť iní foťak.

 6. lexy 9. januára 2012

  ahojte :)
  potrebujem radu… fotila som krajinku… objektív som narierila – smer slnko fotka sa vydarila…. ale na niektorých mám jednu buď silnejšiu alebo slabšiu bublinu…. čo robím zle? dajú sa tie bublinky aj nejak vyretušovať?

Pridajte komentár: