Nie som fotogenický (á) (é)
Pri diskusii o fotogenickosti budeme balansovať až niekde pri hraniciach teritória, ktoré si vlastným močom označujú a zubami-nechtami chránia psychológovia a psychiatri. Pokúsim sa však zostať len na pozemku fotografie.
Pojem fotogenickosť
Pod pojmom fotogenický sa rozumie človek, ktorý na všetkých fotografiách vyzerá vždy výborne.
Čo znamená vyzerať výborne?
Bum. Hotovo, spadla klietka. Stúpil som do témy, ktorá sa mi bude ťažko čistiť z opätku.
Čo to vlastne znamená „dobre vyzerať“?
Možno skôr by sme sa mali pýtať kto určí, či občan na fotografii dobre vyzerá.
A asi by sme mali myslieť aj na to, kedy má človek ako vyzerať. Na záhrade netreba mať na sebe najdrahší oblek, na kúpalisku bude normálnym skôr široký úsmev a trištvrtenahota. Za rečníckym pultom asi skôr vážny výraz v tvári… Iné normy platili pred sto rokmi a iné dnes.
Dobré je dobre vyzerať pri vyzeraní z okna odchádzajúceho vlaku :-)
Takže v prvom rade preberme otázku posudzovateľa:
Podľa koho vyzerám dobre?
V prvom rade si to môžem skúsiť určiť sám.
Pozriem sa na fotografiu a zdúpniem. To je strašné, vyzerám príšerne – pomyslím si trhajúc obrázok na márne kúsočky.
Som však ja kompetentný rozhodnúť o tom, či dobre vyzerám?
Veď som sa nikdy nevidel. Možno nejaký odraz v zrkadle, ktorý sa vždy pozerá na mňa. Z iného uhla sa však vidíme len málokedy. Preto nie sme zvyknutí na to, ako pôsobíme na ostatných po väčšinu času.
Veľa ľudí si dokáže z niekoľkých fotografií vybrať tú najlepšiu, no nemusí to byť objektívny výber. Vyberú si fotografiu, na ktorej vyzerajú tak, ako by vyzerať chceli. Určitá časť ľudí však už dopredu vie, že fotka bude mizerná a fotografovať sa nechce. Preventívne. Týchto ľudí by som skúsil rozdeliť do dvoch kategórií – buď majú psychické problémy, alebo zlé skúsenosti. Prípadne z obidvoch niečo…
Psychické problémy
Sú ľudia, ktorí majú poruchu sebahodnotenia. Nie sú spokojní s tým, ako vyzerajú, trápi ich to – možno až na takej úrovni, že akcia „fotografovanie“ zakaždým vyústi do konfliktu.
Spoznáte ich ľahko – nemajú zmysel pre humor, sú vzťahovační, domýšľaví a ľahko sa urazia. Ak máte šťastie, nemáte vo svojom okolí nikoho s podobnými vlastnosťami – takí ľudia odsávajú neuveriteľne veľa energie.
Títo ľudia spravidla majú o sebe nerealistickú predstavu. So žiadnou fotografiou nebudú spokojní, ani omylom. To, že zle vyzerajú, je chyba fotografa, fotoaparátu, monitora, fotolaboratória. Hoc by im aj 100 ľudí povedalo, že fotografia ich vystihuje verne a zároveň dôstojne, nepresvedčíte ich. Nemá to cenu dlho skúšať.
Taký človek v žiadnom prípade nie je kompetentný vybrať dobrú fotografiu samého seba.
Najhoršie je, že práve týmto ľuďom naozaj veľmi záleží na tom, aby (nielen) na fotkách dobre vyzerali. Možno sa vám zdá, že vás trápia naschvál, že sa správajú malicherne len preto, aby vás naštvali, ale nebýva to tak. Im na tom naozaj veľmi vážne záleží. Ak im nevyhoviete, môže ich to (spravidla zbytočne) zraniť. Často prežili ťažký život pri prísnom strážení svojej hmotnosti (sú možno štíhli, no majú pocit, že sú tlstí). Porucha sebahodnotenia je vážny problém, ktorý treba riešiť.
Sebahodnotenie nie je objektívne merateľný parameter. Nemá zmysel, aby ste nejakú babu s pocitom menejcennosti začali presviedčať, že vyzerá fajn. Ona to nepripustí, ona si nepovolí byť so sebou spokojná, radšej sama seba potrestá, ako by si priznala, že je v pohode. Odporúčam preto tento druh ľudí striktne rešpektovať.
- Ak sa nechcú fotografovať, nefotografujte ich. Ani tajne.
- Ak chcú, aby ste niektorú fotku vymazali, vymažte ju.
Nežartujem! Nemá zmysel týrať ich, tá fotka za to jednoducho nestojí! Tip: Ak niekoho nechtiac odfotíte zle (počas žmurknutia napríklad človek vyzerá ako debil), takú fotku v tichosti vymažte. Je to ohľaduplné.
Cieľ: upútať pozornosť
Ďalšia časť ľudí použije akúkoľvek stratégiu, len aby pozornosť bola stále sústredená na nich. Aj za cenu, že vyvolajú konflikt, zdržia napríklad celú skupinu fotografujúcich sa hádkou s fotografom. Snahu predvádzať sa odhalíte ihneď, ako budete toho človeka snímať len vo dvojici. Vašu pozornosť už „má“ (veď ho fotografujete) a nikto iný poruke nie je. Nebude vás preto príliš trápiť výstupmi a dá sa odfotografovať bez problémov.
Zlé skúsenosti
Druhou a myslím, že väčšou skupinou „nefotogenických“ ľudí sú tí, ktorí majú s fotografovaním proste len zlé skúsenosti. Párkrát ich už fotili a vždy náhodou na fotografiách vyzerali zle. Preto sa teraz už preventívne neradi fotografujú a akonáhle vytiahnete fotoaparát, začnú robiť rôzne odmietavé grimasy typu „mňa nefoť“ a podobné. Je celkom logické, že s grimasou budú vyzerať zle. Ak ich odfotografujete, len ich utvrdíte v ich „pravde“.
Nefotografuj ma!
Daj mi pokoj!
Fotografie, ktoré už z princípu nemôžu na fotografovaného vrhať práve najlepšie svetlo.
Poďme ďalej…
Kto teda môže posúdiť fotografie a to, či na nich dobre vyzerám? Ja to asi nebudem…
Rodinní príslušníci nemusia byť celkom objektívni.
Vidia nás príliš často, poznajú naše vlastnosti. Pri výbere najlepšej fotografie môžu byť trocha neobjektívni. Môžu vybrať fotografiu na ktorej sa tvárime príliš „domácky“.
Známi a neznámi. Tí sú na výber najlepšej fotografie vhodní.
Ukážte niekomu kôpku fotografií nejakého človeka. Alebo aj – seba. Uvidíte, že z nich bez dlhého zdržiavania takmer okamžite vyberie najlepší záber. Prečo najlepší? Lebo viacero ľudí väčšinou vyberie vždy rovnakú fotku ako najlepšiu.
Niekde medzi tým, čo vyberú vaši známi a rodinní príslušníci, leží pravdivý obraz o tom, ako vyzeráte najlepšie. Ak sa vám nepáči, to je téma pre psychológa. Ja vám odporúčam – zmierte sa s tým. Tak vás ľudia vidia a aj berú. Nemusíte „brať“ sami seba.
Je to podobné, ako keď sa po prvý raz budete počuť. Človek sám seba nepočuje, pretože zvuk toho, čo hovoríme, počujeme nielen ušami, ale aj rezonanciou v hlave. Nahrajte si svoj hlas a pustite si ho. Možno ani nebudete veriť, že ste to vy. Možno sa vám nebude páčiť, ale tak sa veci majú.
Na svoj obraz aj hlas si môžete zvyknúť – ak pravidelne nahrávate, alebo sa fotografujete, časom sa naučíte aj sami voliť svoju najlepšiu fotografiu. Dokonca sa časom aj naučíte trochu zapózovať, aby fotografia vyzerala lepšie. Ak sa nahrávate, možno si dokonca zvyknete hovoriť zrozumiteľnejšie. Toto malé „pózovanie“ je síce mierna štylizácia, ale je „v rámci normy“. Ak trochu nakloníte hlavu, aby ste vyzerali prívetivejšie či priateľskejšie a prípadne sa mierne pousmejete, nič nepokazíte.
Čo s tým
V prvom rade zopakujem: Nefotografujte ľudí, ktorí sa nechcú dať fotografovať. Samozrejme, skúste im navrhnúť, že snímky by ste nafotografovali na skúšku a ak sa nepodaria, zmažete ich. Ak získate súhlas, pokúste sa spraviť čo najlepšie fotografi
e dotyčného.
Neraz som odfotografoval ľudí, ktorí boli veľmi prekvapení, že vyzerajú celkom fajn – predtým mali samé zlé fotografie. Táto skúsenosť im bola milá. Hovorili „odteraz ty budeš mojím dvorným fotografom“ , ale predovšetkým opadol ich strach z fotografovania. Prestali sa mu brániť a preto vyzerali lepšie aj na obrázkoch, ktoré nefotil ich „dvorný fotograf“.
Preto vám možno príde vhod niekoľko zásad, ktoré sa snažím dodržiavať pri fotografovaní ľudí všeobecne a u „nefotogenických“ obzvlášť. Ak ich dodržíte, možno aj vy dokážete zopár ľuďom pomôcť zbaviť sa strachu z fotografovania.
Dôstojnosť na prvom mieste
Nefotografujte ľudí v nedôstojných situáciách a gestách.
- V krčme po druhom pive už nefotografujte.
- Ak sa niekto veľmi nechce fotiť a vidíte, že fotka nie je vydarená, vymažte ju.
- Ak sa vám zdá, že váš známy má na obrázku trojitú bradu, a v skutočnosti ju má len dvojitú (veď neváži ani 170 kíl), vymažte taký obrázok.
- Ak vaša manželka nechtiac žmurkla, vymažte taký obrázok.
Áno. Je to autocenzúra, čo vám tu navrhujem. Pozerajte sa na vaše fotografie prví a ak sa vám vidí, že vaši známi na záberoch nie sú celkom v poriadku, proste ich v tichosti vymažte a odfotografujte to lepšie Prečo? Aby sa vás nebáli! Možno vás láka v spoločnosti ukázať svoju šikovnosť fotkami typu paparazzi domáci „aha, tu bol Mišo tak spoločensky unavený, že vyzerá, ako hlupák“, alebo „Klára, keď sa potkla“. Mnoho ľudí sa vám totiž časom začne vyhýbať, pretože sa budú báť, že aj ich zaznamenáte v nelichotivej situácii a zosmiešnite pred kamarátmi.
Nepoužívajte fotoaparát na to, aby ste ľuďom ukazovali ich slabé miesta. Nebudú vás mať za to radi a nepomôžete tým nikomu.
Fotografujte veľa
Ak budete fotografovať veľa záberov za sebou, podarí sa vám vybrať naozaj pekné portréty. Nebudete odkázaní na náhodu alebo na šťastie.
Žmurkanie
Najčastejším problémom je žmurkanie.
Stačí, aby človek v momente expozície žmurkol a okamžite vyzerá, ako predčasne vypustený z blázinca. Žmurknutiu sa nevyhnete – obzvlášť nie pri snímaní viacerých ľudí naraz. Jedinou skutočnou ochranou je opakované fotografovanie. Ak fotíte portrét jedného človeka, môžete mu pozerať na oči. Akonáhle žmurkne, stlačte spúšť. Je to pomerne spoľahlivý spôsob ochrany. S normálnymi ľuďmi, ktorí pri fotení nerobia ťažkosti, sa dokonca dá aj dohodnúť – proste im poviete „teraz nežmurkaj“.
Výber situácií
Vyhýbajte sa snímaniu ľudí v čase, keď hýbu tvárou. Zmrazené gesto býva často veľmi neprirodzené, odfotografovaný sa bude zbytočne cítiť trápne. Z toho dôvodu mnohonásobne zvýšte počet fotografií (alebo nefotografujte) v nasledujúcich situáciách:
Nefotografujte pri jedení
Keď jeme, robíme grimasy.
To, čo pri jedení je kontinuálny pohyb, po zmrazení vyzerá, ako grimasa.
Keby ma niekto takto odfotil, vedel by som, prečo tak vyzerám, ale nebol by som rád, aby takáto fotka kolovala.
Možno žeriem ako prasa, ale to neznamená, že to treba zaznamenávať. Na fotografii nebude jasné, prečo sa človek tvári práve takto – spravte ľuďom zopár takýchto fotografií a nabudúce vás nikam nepozvú.
No prosím. V tomto prípade je na vine samospúšť a statív. Už nikdy samospúšť nepozvem na obed!
Opatrne pri reči
Aj pri hovorení je s fotografovaním problém. A znova sú to práve „zmrazené grimasy“, ktoré môžu byť nedôstojné.
Je síce jasné, že som hovoril, ale vyzerám ako kapor, ktorý sa čuduje, že už prišli Vianoce. (Slovo Vianoce v reči kaprov znamená poprava.)
No a najtrúfalejšie je, samozrejme, fotografovať človeka, keď hovorí a konzumuje zároveň.
Opatrne pri práci a činnosti
Podobne aj pri práci sa občas človek sústredí na nejakú piplavú činnosť a pomáha si napríklad pri maľovaní aj jazykom a podobne.
Záver
Snažte sa fotografovať ľudí tak, aby na obrázkoch vyzerali dôstojne.
Nevydarené obrázky nemilosrdne zmažte.
Nevyhľadávajte situácie, v ktorých sa dajú ľudia odfotografovať v nedôstojnej situácii, keď pôsobia trápne, smiešne, spupne, naduto…
Keď sa niekto nechce fotografovať, vždy sa raz spýtajte, či by predsa len nepovolil. Ak nie, objasnite motív, prečo ste chceli snímať a ponúknite možnosť zmazania, ak sa mu fotky nebudú páčiť. Po druhom odmietnutí to viac neskúšajte a fotografujte čokoľvek, ale nie človeka, ktorý si to neprial. Netrápte takého človeka domŕzaním o súhlas s fotografovaním.
Ak na vás niekto pôjde s nefotogenickosťou, ponúknite mu možnosť skúšky – nafotografujte trebárs 50 portrétov. Možno sa zopár obrázkov vydarí.
Držím palce.
A myslite na to, že ak niekto vytrvalo odmieta fotografovanie, môže ísť o psychologický problém. Buďte preto k takému človeku radšej viac ohľaduplní a rešpektujte ho – možno vám to nepovedal a veľmi trpí komplexom menejcennosti.
Nezraňujte a neponižujte svojich blízkych.
Mohli by sa vám začať vyhýbať.
inty/gregi.net 21. júla 2004
Vdaka za nazorne ukazky ;)
ja vacscinou fotim na klubovych akcia, a tam vacsinou sa vsetci radi fotia (dokonca aj zapozuju;), narozdiel od rockovych koncertov ;)))
vacsinou treba urobit rychlo viac fotiek za sebou,
potom to dotycnych prejde ;)
toto je foto z sobotnajsej pohody:
http://golem.corinex.com/gregi/fotky/20040717_trencin_pohoda_inty_best_1/31.jpg
cely album:
http://gregi.sk/cms/show_album.php?idd=3374
noname 21. júla 2004
no zrovna já jsem také imho nefotogenický. Musel jsem ve studiu se nechat vyfotografovat třicekrát (nepřeháním), a to jsem nemluvil, nejedl ani nedělal grimasy. Prostě ve strnulé póze když se usměju, tak se vždy nějaký ten obličejový sval zkroutí do polohy, že pak vypadám jak retarda. A když takto udělám pět fotek-zmetků, tak už se tlemím tak, že je zázrak něco vyfotit. A po těch třiceti fotkách už jsem malinko rezignoval, tvářil jsem se tam dobře, zato vlasy mi šly do čela a trčely nahoru, což jsem opravil za půl hodiny ve fotoeditoru a mám teď dobrou pasovou / občankovou atd. fotku
Ale k tématu – já myslím že je to bohudík ustupující problém a byl dán tím, že prostě když lidi fotili, tak jako na potvoru mrkli, oni pak za týden dostali fotku a nemohli s tím nic udělat.
Jenže teď v době digitální fotografie prostě uděláte třeba dvacet fotek za minutu, ukážete je subjektu, ten z nich devatenáct vymaže a má jednu fotku, kde se líbí a prostě žádný problém.
Tomas Pál 21. júla 2004
Miro travička to istí však? Na niektorích fotkach si ako nahúlený.
Miro Veselý 21. júla 2004
noname: zaujímavý postreh, ale asi máte pravdu – možnosť ihneď vidieť výsledok fakt zrejme zmení postoje.
Miro Veselý 21. júla 2004
Tomas Pál: No obávam sa, že s pomocou trávičky by som dlho nedokázal podávať taký pracovný výkon, ako potrebujem. Neplánujem s vami polemizovať o drogách, no nepoužívam ich. To len blbo vyzerám. Ak mi neveríte, pokojne si myslite, čo chcete :-)
Tom@s 21. júla 2004
Haha, pisal si, ze niekomu sa tie fotky, ktore sa pacia tebe (teda myslis si ze vyzeras dobre) nepacia inym a opacne. Co ak sa nam pacia tie, ktore si zverejnil? Haha…ale nie to je len joke. Dobry clanok. Ak sa nebude chciet niekto dat fotit, poviem nech si pozrie fotky v tomto clanku :))))
honza 21. júla 2004
pekny clanek :)
goran 21. júla 2004
MV: Keby vas fotoaparat vedel napisat knihu, urcite by som si ju kupil ;o))) Neuveritelne nazorne su tie realne ukazky :-D
tomXX 22. júla 2004
Mam za sebou vikend na chate, fotil som vsetko zive co sa hybalo a obcas aj zive co sa nehybalo :)
Zjavil som sa len na par fotkach a trapilo ma viac brucho ako ksicht :-))))
Ale na posudenie prikladam jedno foto z akcie
http://photopost.cz/galeriefoto.php?id=94415
goran 22. júla 2004
tomXX: ten prepal je oproti vyrazu tvare zanedbatelny :-)
spyros 22. júla 2004
V clanku mi chyba fotka ako by to malo teda vyzerat, najlepsie na dotycnom subjekte :-)
Miro Veselý 22. júla 2004
spyros: Zhruba normálnych portrétov mám na tomto webe tak veľa, že si nemyslím, že treba modemistov trápiť sťahovaním ďalšieho môjho xichtu. = môj názor.
Peter 22. júla 2004
Článok napísaný skúseným človekom, obsiahly, praktický, profesionálny – ako vždy. Pravdupovediac, tešil som na počet komentárov na konci článku – a nesklamal som sa…
P.S. Špeciálne uznanie autorovi za to, že v rámci názornosti dokázal zo seba urobiť – prepytujem – idiota. Vďaka. Pozdravujem
Tom@s 22. júla 2004
TomXX: Ten dotycny nie je nahodou Peter A. ? :)
Emily 23. júla 2004
Je mi všetko jasné – stránky p. Veselého budem používať ako vhodný „relax z rozumu“ – dozviem sa a pobavím sa. A nebudem lakomá, zapojím aj rodinu, ktorá mi bude predčitovať ním odporučené pracovné postupy pri varení (aj keď vraj už vyše tridsať rokov varím výborne). Papoucha bude suplovať komplement, s ktorým tvorím manželský pár. Do funkcie je nominovaný mlsnosťou.
Každopádne ďakujem za výrazné oživenie webových stránok a potešenie, ktoré mi spôsobili.
fero 26. júla 2004
Fotografoval som vela ludi, znamych aj menej znamych- Husaka, Colotku, Strougala, Kvietika, Golonku, Dzurilu, Kronera, Mistrika atd.
Mam taku skusenost, ze niektori ludia lepsie znasaju svoj portret, ktory bol urobeny z otoceneho negativu. Tak sa totiz vidia ako v zrkadle a na tento pohlad su zvyknuti.
sue 26. júla 2004
velmi dobré, fakt som sa pobavila! Vdaka!
bajaja 27. júla 2004
Nesuhlasim s tym, ze ludi treba fotografovat iba v dostojnych pozach. To by taky poriadny zur pri prezerani fotiek vyzeral sterilne. Pravda, ak by niekto nastojil na vymazani takejto fotky, tak ma na to pravo. A samozrejme fotky, ktore su urcene pre sukromny archiv, by mali v nom aj ostat…
corvus66 28. júla 2004
>Dobré je dobre vyzerať pri vyzeraní z okna >odchádzajúceho vlaku :-)
najmä moja svokra je vtedy krásna ako Snehulienka :-)
TuKE 29. júla 2004
Úplne súhlasím s Bajajom.
Mavko 31. júla 2004
Myslim ze aj tak najvacsie grimasy robia fotografi ked fotia :)
dusand 1. augusta 2004
Podla mna je klucova hlavne situacia, pri ktorej fotime. Inaksie su podmienky na nejakom zure a ine su pri bankete alebo inde…dobry clanok!
Michal 2. augusta 2004
Je to opäť výborný článok. Skutočne chyba nie je vo fotografickom aparáte. Skvelé !!!
graphy 19. augusta 2004
Fakt dobry clanok… Ale ja si myslim, ze bez tych momentiek by to jednoducho nebolo ono… Rozumny clovek sa nad sebou pobavi, no a kto je zakomplexovany a ma s tym problem, tak ho uz nikdy viac nefotografujem (alebo mu neukazem fotky …xixi :-)
KILL BILL 26. augusta 2004
Ten pán na fotografiách vyzerá ako predčasne vypustený z blázinca….
Luboshko 11. decembra 2006
tieto vase stranky sa mi straasne lubia. nemozem si pomoct ale pri mojom nablblom usmeve ked si pozeram vase nazorne obrazky vas v duchu fakt ze obdivujem!!! nie kazdy by mal dost odvahy zverejnit take zabery.
a hlavne pomahaju tomu ze citanie clankov neni len o suchej teorii a clovek si potom jednotlive rady aj lahsie zapamata.
s pozdravom vas nadseny citalel
Martin 14. septembra 2008
Dobry den, chystam sa naucit fotit a podarilo sa mi vygooglit vasu stranku ,kde nachadzam vynikajuce rady. K tomuto clanku by som chel prispet a to: (cital som) niektory pri foteni viac ludi povedia aby vsetci zavreli oci a ked je vsetko nastavene, maju otvorit oci, myslim ze dobry typ ako sa vyhnut zmurkaniu; no a este nieco co mi uz dlhsie vrta hlavou, ja tiez niesom fotogenicky, ale do zrkadla sa viem skor nejako zatvarit, co takto dat zrkadlo tak aby aspon trochu foteny videl ako sa ma tvarit , a aby sa cca pozeral do objektivu, tolko moja uvaha…. avsak co na to odbornik………?
Adam+Gálik 15. septembra 2008
kup si fotak s otocnym displejom alebp cameru s fotakom a dislej otocis o 180 stupnov a uvidis sa
Sisa 18. júla 2009
No.. poznam holky co v realnom zivote vyzeraju zle a na fotkach vzdy velmi dobre. A tiez dve, co realne maju uzasnu charizmu a na fotkach proste vyzeraju zle. Robila som v modelingu a tam to bolo tiez evidentne. Niektore holky fotili tvar, ani nie preto, ze boli do tvere extra pekne, ale proste boli fotogenicke. Ine fotili skor telo.. lebo do ksichtu proste na fotkach nevyzerali dobre. A VOBEC to nebolo nejakou zakomplexovanostou, ze te baby neboli fotogenicke, ani ziadnou poruchou sebahodnotenie. Poznam ludi co nie su fotogenicki a maju zmysel pre humor a napopak co na fotkach vyzeraju super a ani slovo humor im nic nehovori.