Ako odfotografovať vianočný stromček
Vianočný stromček je (ako objekt na fotografovanie) vážnym problémom. Spravidla na ňom svietia svetielka, ktoré by sme chceli mať na obrázkoch. No aby boli svetielka svetielkami, potom musí byť všetko ostatné tmavšie, alebo celkom čierne. V tej chvíli však zaniká informácia o priestore a fotografia už nie je taká, akú sme chceli. Preto predtým, než začnete žialiť nad nevydarenými obrázkami vedzte, že to, čo vidíte očami sa prakticky nedá preniesť na papier, či monitor.
Pred snímaním vianočných orgií preto odporúčam: nacvičte si to na nečisto. Nasnímajte a pozrite si testovacie zábery pri počítači, nech potom nebudete sklamaní.
Skúste, ako vychádzajú rôzne varianty fotografovania:
Bleskom vychádza obrázok spravidla popísaný presne, no bez celkovej atmosféry. Stromček síce svieti, ale rozhodne nie je dominantou miestnosti. Aj celková atmosféra je skôr plochá, málo efektná.
Veľmi podobne dopadne aj pokus fotografovať pri zapálenom umelom svetle (luster, či špeciálne reflektory) a bez blesku.
Optimálne by bolo mierne si prisvietiť – možno stolovou lampou namierenou do stropu.
Preto budete potrebovať nájsť kompromis. A pre každú izbu budete musieť skúsiť iné nastavenie. Tento kompromis bude vecou vášho názoru na to, aké chcete fotografie a danej miestnosti, nedá sa poradiť univerzálne platný postup. V miestnosti by pri fotografovaní malo byť šero, alebo takmer úplná tma. Môžete na druhom konci miestnosti namieriť do stropu stolnú lampu, tým sa podarí zmierniť extrémny kontrast.
Miestnosť osvetlená len stromčekom, bez iného, pomocného osvetlenia. Teraz sa už začína atmosféra na obrázku ponášať na skutočnosť. Hlboké tiene na miestach, kde tiene nebývajú dodávajú tajomnú atmosféru a našou úlohou je nájsť vhodný kompromis v expozícii. Na tejto snímke je expozícia volená tak, aby bolo dobre vidieť veci okolo stromčeka, nie stromček.
Na celkový záber samotného stromčeka by som skôr volil kratšiu expozíciu, pri ktorej vyniknú svetielka a ešte vidno aj trocha z okolia. Veľká časť izby bude tajuplná a v tme.
Prikrátka expozícia už vyprodukuje anonymnú fotografiu, z ktorej nebude jasné, u koho je to fotené.
Ale Vianoce nerobí len stromček. Pri stromčeku sa pohybujú ľudia, ktorých chceme ich fotografovať. Tu už začnú naozaj problémy, pretože v tme to chce celkom nehybné postavy a veľmi dlhý expozičný čas.
Záber len pri svetle stromčeka, statív, sekundová expozícia. Ja to bez pohybu vydržím, ale nie je to nič na fotografovanie detí, ktoré chcú hľadať darčeky.
Štyri sekundy – svetlejšia expozícia okolia stromčeku. 4 sekundy bez pohybu vydrží naozaj málokto. Preto si tento druh fotografií asi nevychutnáte. Na takmer momentky bude vhodné, ak si prisvietite silnejším svetlom. Žiaľ, to sa už z fotografií začína vytrácať ona tajuplnosť. Čím viac svetla, tým ľahšie sa fotí, ale zároveň tým menej dominantným bude stromček.
Záber v umelom svetle žiarovky osvetľujúcej miestnosť. Tu sa bude expozícia pohybovať na úrovni okolo pätnástiny sekundy a na viacero pokusov sa dajú fotografovať aj ľudia, ktorí nemusia strúhať strnulé pózy. Atmosféra je síce svetelne jasnejšia, bez svetielok, ale fotografovanie z ruky je pomerne reálne.
Môžete skúsiť prepnúť fotoaparát na najvyššiu citlivosť – skráti sa expozičný čas, no vzrastie šum. Musíte posúdiť, či vám vyšší šum vyhovuje. Ja som radšej za fotografie so šumom, ale so zachovanou atmosférou. Nemám rád fotografie síce technicky dokonalé, ale studené, ako "psí čumák". Príklad takej mrazničkovej fotografie je snáď každý záber so vstavaným bleskom:
Blesk by som preto odporúčal nepoužívať – bezpečne usmrtí akýkoľvek náznak vianočnej (či inej) atmosféry.
Nakoniec sa možno pýtate, kedy fotografovať. Radšej cez deň, alebo po zotmení?
Pred zotmením do miestnosti vniká denné svetlo a to nám môže poriadne zamiešať farebnosťou. Počkajte preto na tmu. Iba ak by ste chceli zámerne modré farby denného svetla využiť – potom nastavte bielu na umelé svetlo a fotografujte za dňa. Modré svetlo z okna bude asociovať zimu a chlad.
Tento "problém" sa však dá riešiť aj logicky – reč je o štedrej večeri, takže fotiť sa má večer.
Ako vždy, snímajte veľa.
Odporúčam teda fotografovať bez použitia blesku. Optimálne je využívať automatický bracketing, čiže z každého záberu robiť hneď trojice fotografií, jednu s hodnotou -1EV, jednu "normálnu" a jednu s hodnotou +1EV. Významne tak zvýšite nádej, že získate príjemné zábery.
Nasnímajte čo najviac záberov, nech sa zvýši šanca, že niektoré budú naozaj efektné.
Neokúnajte sa fotografovanie nacvičiť s niekým ochotným, nech viete, ako budú vyzerať fotografie s rôznymi nastaveniami fotoaparátu.
Čo ak je fotoaparát pod stromčekom?
Veru, niekto dostane fotoaparát pod stromček. Počítajte v takom prípade s tým, že prvé zábery s novým fotoaparátom neraz dopadnú zle, až katastrofálne! Nepreľaknite sa, chyba je väčšinou v nastavení, alebo v nesprávnej obsluhe fotoaparátu.
Záver
Snímanie vianočných sviatkov sa dá spokojne označiť za adrenalínový šport.
Bez mnohých pokusov budú výsledky skôr náhodné a preto odporúčam, aby ste si pred "ostrým" fotografovaním nasnímali veľký počet testovacích snímkov a v pokoji vybrali, ktorá kombinácia svetiel, citlivosti a expozície vám najlepšie vyhovuje. Pri skúškach nezabudnite fotografovať pri stromčeku aj ľudí, nech vidíte, či ich mierne pohyby sú reálne zaznamenateľné aj dlhším expozičným časom. Ak namiesto ľudí máte na záberoch fľaky, bude treba buď skrátiť expozičný čas, alebo sa dohodnúť s fotografovanými, aby sa čo najmenej hýbali.
A keď sa nebude nikto pozerať…
…tak cvaknite aj zopár fotiek s bleskom. Pre istotu. Ak by všetko zlyhalo, aspoň tieto by mali byť v poriadku. Nebude na nich tá správna atmosféra, ale na pamiatku…
Hacker 28. decembra 2004
Ahoj Miro,
„Pred zotmením do miestnosti vniká umelé svetlo“ som akosi nepochopil…
Roman
Miro Veselý 29. decembra 2004
Hacker: Ďakujem za upozornenie na chybu.
Laci 29. decembra 2004
tiez som snazil odfotit len pomocou svetielok na stromceku (z ruky) a dopadlo to, ako pri epileptickom zachvate
este horsie je natacat video pri stromceku – ked je zapnute aj ine svetlo okrem stromceka, tak nalada nevynika, ked zhasnem ostatne svetla nevidno nic (a panasonic ma dost dobru svetlost co som porovnaval)
Gardfield 29. decembra 2004
Ja myslim, ze najlepsie svetlo – teda podla mojich skusenosti – je zo zapnuteho televizora.
Broadcast 3. januára 2005
P. Vesely, mam pre Vas tip. Sada fotografii by mala splnat to, aby jeden zaber na druhy nadvazoval – aby zabery suvislo rozpravali. Preto uplne staci nafotit atmosferu zo stativu a vsetko ostatne fotit krasne naexponovane bleskom. Ak Vam zalezi viac na atmosfere kazdeho snimku ako na kvalitne naexponovanych momentoch pri rozbalovani darcekov, zoberte 2 az 3 lampy, stromcek nechajte neosvieteny a zbytok si nasviedte podla potreby. Na blesk umiestnite silnu rozptylku (zhuzvany igelit) alebo ak je to mozne, vyklopte blesk do hora. Zda sa mi to byt ovela praktickejsie ako vase experimenty popisujuce v clanku.
Tom@s 3. januára 2005
Broadcast ty si genius! Nevynasiel si nahodou krizovku? Kazdy ma v den vianoc a rozbalovani darcekov po ruke stativ, 2-3 lampy, zhuzvany igelit a neviem ake drobne pomocky….
Peťo 3. januára 2005
Skúšal som to a jediné použiteľné výsledky som dosiahol s použitím slabej lampy (40W) z väčšej vzdielenosti a režimu nočnej fotografie – expozícia 2 sekundy s automatickým odstránením šumu. Na stromčeku nemáme biele žiarovky, ale veľa drobných žiaroviek (100 ks) s rôznymi farbami. Bez osvetlenia lampou vyzerá stromček na fotke ako pristávajúce žlto-červené UFO, nevidno na ňom žiadne ozdoby a okolie je osvetlené šialenou červenou farbou. Nepomohlo ani žiadne nastavenie bielej. S pomocným osvetlením lampou sú farby okolia celkom reálne a zároveň svetielka na stromčeku pekne žiaria. Všetko samozrejme za predpokladu, že sa tam neophybujú žiadni ľudia. S ľuďmi nepomôže nič iné, iba blesk.
sleeper 3. januára 2005
Tom@s: ?? tebe tusim skoda radit. preco musi byt kazdy majster sveta aj ked do toho prd vidi a clovek mu chce poradit. zeby slovak??
broadcast 3. januára 2005
Poradim. Namiesto stativu poloz na stol, a potom fot uz len s bleskom ;-) to totiz hovori moj prispevok..
iva 4. januára 2005
U nas je zasvieteny stromcek, sviecky a stojaca lampa na dosvetlenie – pretoze nechcem kazit atmosku, cvaknem parkrat bez blesku ludi pri stole osvetlenymi svieckami a stromcekom len na zachytenie svetelnej nalady – jasne, ze su tmavi a ak sa pohnu aj neostri. Pri odbalovani fotim detaily pri plnom svetle a s bleskom, aby bolo vidno vyraz deti, ked sa tesia. Potom ked sa vsetko ukludni a deti spia, dam fotak na stativ a fotim si vianocne zatisia – stromcek, aranzma so s horiacimi svieckami a tak. Nikoho tym neotravujem, v klude si menim nastavenia a vyjdu mi pekne naladove fotky. Ak by na nich mal byt clovek musi byt dobre motivovany, aby ho bavilo pozovat… u deti nerealne.
broadcast 4. januára 2005
Iva: Uplny suhlas…
ivankooo 15. júla 2008
podla mna sa vianocny stromcek foti v uuplnej tme a s bleskom alebo s nocnymm snimanim to je pripad pokial mate kameru.ked sa foti vianocny stromcek v uplnej tme tak ten blek osvieti stromcek a bude s toho fakt vydarena fotka mam to otestovane skuuus to miro“!podakujes mi uvidis“……….