Na zrušenie červených očí existuje veľa postupov aj programov, spomeniem aspoň tri. 1.…
Fotoaparát mi spadol na zem. Čo teraz?
rad by som Vas poprosil o Vas nazor na jeden problem s Canonom A80. Kupoval som tento pristroj v decembri 2003 a velmi ma ovplyvnila Vasa recenzia. Chcel som mat hlavne kvalitne fotky. A hned po prvych zaberoch a fotkach som sa uistil, ze som sa rozhodol spravne, je to super pristroj, ovladanie, kvalita fotiek perfektna.
A ten spominany problem: cez vikend mi fotoaparat nechtiac padol, a to cca z 1m vysky a rovno na dlazdice. Moze to mat prosim Vas nejaky vplyv na fungovanie fotoaparatu? mohlo sa nieco poskodit? je mozne si dat pristroj niekde otestovat, ci nie je poskodeny? Po tom, ako spadol, som s nim dalej fotil, cca 100 zaberov.
Skôr, než začnem písať odpoveď podotýkam, že mne fotoaparát padne dosť často. Väčšinou sú to len drobné nehody z minimálnej výšky, zriedkavejšie zo stola na koberec… Raz za veľmi dlhý čas sa pritrafí aj pád v teréne, napríklad na chodník.
Z mnohých prípadov som mal len dve škody – pri páde umelohmotového fotoaparátu Ljubíteľ :-) sa telo rozbilo. Pentaconu Six som rozmrvil hranol. To je všetko.
Nepočítam pokrivené telá a objektívy, na to som navyknutý. To všetko píšem preto, aby som ilustroval, že pri páde nikdy nemožno odhadnúť, čo sa stane. Netreba však vždy myslieť na najhoršie.
Čo sa môže stať po páde
Pád môže spôsobiť v zásade tri druhy poškodení.
Mechanická deformácia
Pád prístroja môže deformovať telo prístroja. Oškretú farbu, či škaredý vzhľad nepovažujem za problém, ak stroj fotí, zmierte sa s tým. Alebo ho zaneste do servisu, nech to vymenia.
Deformácie môžu však mať aj následky. Pokrivená objímka objektívu môže napríklad znemožniť nasadenie filtrov, či predsádok.
Mierne pokrivenie obalu sa môže prenášať aj na vnútornú konštrukciu a znemožniť riadnu činnosť niektorých častí fotoaparátu. Napríklad zablokuje sa otvor, do ktorého by sa vsunul objektív. Alebo sa pokriví koľajnička, po ktorej motorček presúva nejakú mechanickú súčiastku.
Vnútorné deformity nemusia byť veľmi výrazné, ani viditeľné. Nemusíte ich ani hneď objaviť.
Spomínam si, že keď som rozbil optický hranol na fotoaparáte, nič som nezbadal. Až po ďalšom jemnom páde sa v ňom objavilo sklo – rozbitý bol len kúsok skla na okraji, kde to nebolo vidieť. Až ďalšie ťuknutie prístrojom posunulo črepiny do zorného poľa…
Ak by sa napríklad veľmi mierne posunul panel, na ktorom je snímač, môže sa stať, že budete mať o niečo horší obraz, keďže snímač, ktorý nie je v optickej rovine nezaznamená to, čo by mal. V horšom prípade bude na jednej strane obrazu trochu viac neostrosti…
Ak sa mierne stlačí oblasť, kde je LCD, môže zobrazovať nepravidelne podsvietený obraz.
Účinok úderu
Úder môže spôsobiť okrem mechanických deformácií aj zmeny polohy niektorých súčiastok. Ak je nejaká súčiastka, ktorá účinkom úderu iba zmení polohu, môže začať prekážať.
Môže puknúť nejaká súčiastka, alebo sa vysunúť z pozície, v ktorej sa zvykne pohybovať.
Optika
Aj objektív môže na pád doplatiť. Puknutie niektorého skla vo vnútri objektívu je veľmi nepríjemný a drahý dôsledok pádu prístroja.
Test, či je všetko v poriadku
Samozrejme, ak prístroj fotí, je to veľmi dobré znamenie. Overte si všetky mechanické funkcie. Zapnutie, vypnutie, pohyb zoomu, zaostrenie až do najväčšej blízkosti… Ak sa fotoaparát správa normálne, nepočujete žiadne nové zvuky a výsledky práce sú také, ako majú byť, je vysoká pravdepodobnosť, že pád nezanechal dôsledky.
Nezabudnite však pri tom aj na mechanické zložky, na ktoré sa ľahko zabudne – dajú sa otvoriť všetky vrátka? Fungujú všetky káble, ktoré sa k prístroju pripájajú? Dá sa vytiahnuť a vložiť pamäťová karta? Batéria? (Obzrite si batérie – nie sú poškodené?) Hrá zvuk? Vidno aj cez priehľadový hľadáčik…
V prípade, že sa vám funkcionalita nevidí byť celkom normálna, odporúčam prístroj radšej zveriť autorizovanému servisu. Môže byť, že sa niečo mierne deformovalo a teraz to prekáža pri jazde motorčeka, napríklad. Ak budete motorček nútiť prekonávať odpor, môžete spôsobiť ešte drahšiu škodu, niečo sa odlomí a podobne…
Samozrejme, opravár by vám asi odporučil návštevu servisu aj v prípade, že nepozorujete žiadne zmeny v správaní sa prístroja. Mal by na to dôvod – pád mohol prístroj mierne poškodiť, ale len tak málo, že to hneď nezbadáte.
Preto je záverečné rozhodnutie na vás. Servis znamená, že niekoľko dní budete bez fotoaparátu a asi budete musieť niečo zaplatiť…
Ak to chcete skúsiť bez opravovne, odfoťte v tmavšom svetle nejaký výrazný objekt. Uistite sa, že aparát je odclonený a že počas expozície nepohnete prístrojom. Následne vyhodnoťte fotku, či je ostrá po celej ploche obrazu rovnako. Ak sú v rohoch neostré oblasti (častý jav u väčšiny fotoaparátov, vina lacnej optiky) alebo je v oblasti rohov obraz tmavší (rovnako častý jav), porovnajte, či sú tieto javy rovnako intenzívne vo všetkých rohoch obrazu. Ak áno, aparát je asi v poriadku.
Problém signalizuje, ak by jeden roh obrazu mal ostrý obraz, trebárs až po stred obrazu a potom by začínala neostrosť, aby obraz na druhej strane bol dosť neostrý.
Taký prístroj patrí do servisu.
Poznámka: Tak fotia niektoré neznačkové prístroje už po vytiahnutí z krabice po nákupe :-)
Podeľte sa o skúsenosti
Keďže človek za život rozbije pomerne málo digitálnych fotoaparátov, skúseností je málo. Ak máte nejaké skúsenosti s pádmi a ich následkami / nenásledkami, prosím, podeľte sa o ne s nami v diskusii k článku, ak si nájdete chvíľu času. Pomôžete oživiť tento inak skôr hrozivý text.