Portrét na dennom svetle

Portrét je vo fotografii dôležitý. Preto si pri teste všímam, ako prístroj zvláda snímanie ľudí, predovšetkým však v extrémnych situáciách.

V neutrálnom svetle a oblečení vie nasnímať pekné farby snáď každý prístroj.

Aj scéna s priemerne rozloženým svetlom a jasom by mala dopadnúť skôr dobre.

Aj táto, hoc… no nechajme to.

Pri záberoch s prudkým slnkom zboku už môžu byť problémy. Nemusia.

Pri bočnom svetle a tmavom pozadí už záber musí byť sčasti vypálený a na inom mieste podexponovaný – tak veľký expozičný rozsah súčasné fotoaparáty nemajú, aby zvládli všetko. Je však zaujímavé zistiť, ako sa prístroj správa v tak extrémnej situácii.

Pri snímaní portrétu sa najčastejšie dostanem k jedinému modelu, ktorý je poruke naozaj vždy. Nemám poruke nikoho lepšieho a tak sa prosím uspokojte s tým, čo je. Máte to prakticky zadarmo.

To, že fotím sám seba má jednu výhodu: fotím naslepo. Oveľa viac sa to blíži fotke, ako by ma odfotil neskúsený fotograf.

Komentáre k článku: Portrét na dennom svetle

  1. mirec183 4. decembra 2009

    Dobry den.
    Zaujimalo by ma ako sa riesi portret viacerych osob, resp. skupinova fotografia. Uvediem priklad: chcem odfotit dvoch ludi stojacich napr 1 meter od seba. ako dosiahnem ostrost, ked pouzivam prioritu clony a ostriaci bod mam nastaveny iba na jedneho z nich ? Riesi sa to iba regulaciou hlbky ostrsosti (praca s clonou) alebo je aj nejake ine riesenie ?

    Za odpoved vopred dakujem

    Mirec

Pridajte komentár: