Ako fotografovať predmety do katalógu?

Pri fotení nerozhoduje len fotoaparát, ale predovšetkým to, ako s ním pracujete. Z vašej ukážky, čo ste poslali, je jasné, že fotíte s bleskom. Žiadny aparát ani s tým najdrahším vstavaným bleskom vám ale nepomôže. Ak chcete obrázky, ako sú v katalógoch, musíte zmeniť spôsob, ktorým fotografujete. Poradím vám úplne najjednoduchší a veľmi lacno dosiahnuteľný spôsob: Foťte v bielej igelitovej taške. (V bielej, bez nápisov, bez farebných odtieňov.) Dosiahnete tým to, čo sa vo fotografii nazýva svetelný tunel – svetlo dopadá na predmet zo všetkých strán, nevznikajú preto tiene. Ak je fotografovaný objekt väčší, vyrobte si svetelný tunel z pauzovacieho papiera, alebo bieleho igelitu na jednoduchej konštrukcii.

Ak budete fotiť pri okne alebo pri silnom umelom svetle, určite budete s výsledkom veľmi spokojní. Skúste si niekoľko variantov, raz svieťte len z jednej strany, inokedy z druhej. S digitálnym aparátom sa skúša rýchlo a lacno. Čoskoro sa dopracujete k vhodným nastaveniam. Tie si poznamenajte, aby ste nabudúce nemuseli znova experimentovať.

Pri tejto metóde môžete naraziť na problém, že expozičná doba bude pomerne dlhá, pretože veľa svetla sa pohltí odrazom od igelitu či pauzáku. Vtedy je lepšie aparát fixovať na statív, vylúčite tým neostrosť spôsobenú pohnutím aparátu počas expozície. Na obrázku vidíte fotku rovnakého objektu bleskom a bez blesku v igelitke. Vidíte, že s bleskom zaniká takmer všetko, pri difúznom osvetlení sú materiály príjemné a hlavne identifikovateľné – presne rozlíšite drevo od umelej hmoty, skla, či kovu. O to práve v reklamnej fotografii ide.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka
Záber s bleskom.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka
Záber vo vnútri igelitky.

Doplnok 17. 3. 2003

Majlom prišla takáto prosba:

  Mohl by jsi prosim te na svych strankach ukazat jak se foti z igelitky? myslim tim zaber primo na fotografa, tak nejak si to neumim predstavit a vysledek, foceni z igelitky, ktery je na strance by se mi libil :-)

Jasné, nie je problém.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Pri fotení v bežných, doslova kuchynských podmienkach. Už takéto osvetlenie býva celkom slušné – oblok vrhá príjemné rozptýlené svetlo. (Nesmie svietiť slnko!) Výsledok však nebude celkom uspokojivý.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Takéto osvetlenie by sa hodilo na zátišie, silnejší kontrast medzi tieňom a svetlom sa však menej hodí, ak chceme zobraziť veci, ktoré chceme použiť napríklad na katalóg, alebo internetovú stránku.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Fotografovanie v igelitke vytvorí zaujímavé svetelné podmienky.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Objekty sú osvetlené zo všetkých strán, na kovovej lyžičke sa neodráža všetko z okolia.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Na lyžičke sa však žiaľ odráža zelený nápis z igelitovej tašky – tomu je dobré sa vyhnúť. Použite celkom bielu tašku. Na fotografiu príboru by však bolo potrebné voliť rovnaké osvetlenie zo všetkých strán, napríklad fotiť na dvore.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Väčšie objekty sa dajú fotiť tak, že použijete veľký kus igelitu, alebo pauzovacieho papiera.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Výsledok bude podobný, ako v igelitke.

Pre veľmi veľké predmety je nakoniec potrebné postaviť si špeciálny stojan, potiahnutý igelitom, alebo pauzákom. Je to nepohodlné, avšak výsledok za to stojí.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Pohľad na kalkulačku odfotenú v igelitke na dvore.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Orezať, mierne zosvetliť a šup s tým do katalógu!

Komentáre k článku: Ako fotografovať predmety do katalógu?

 1. elvo 5. októbra 2004

  Použil som tvoju radu a naozaj zaberá. Len mi však poraď, v akom programe ty osobne orezávaš tie veci do katalógu, pretože mne sa to nikdy nepodarí pekne orezať..raz je to seknuté, raz viac krivé a tak..prosím ťa, poraď mi s tým

 2. Miro Veselý 5. októbra 2004

  elvo: Orezanie v ktoromkoľvek programe – Gimp, Photoshop… Stačí primerane zväčšiť a jemne orezť. V radách k retuši som to popisoval. http://www.digi-foto.sk/retus/laso

 3. kuko 23. septembra 2006

  Ja asi odpadnem! Toto je najskvelejsi navod aky som na nete nasiel asi za 6 rokov:) No dik mladenec! :)

 4. v0tr3l3c 2. decembra 2009

  kuko najskvelejší a polopate, a nutno dodať že ich na nete fakt vela nieje, ja som našiel až tento :D
  inak už len z prof/poloprof technikou ktorú kde kto nemá.
  na jednorazovú fušku veľká investícia.
  ocenujem p.Miro že robíte takéto DIY návody, nakoľko človek ktorý to chce skúsiť hľadá takéto návody..

 5. Next 23. decembra 2011

  Taky jsem to zkoušel s igelitkou, jen jsem zvolil složité téma-broušenou skleničku a dva černé předměty po stranách. Dost dobrý stan.

 6. Nelly 25. januára 2012

  Dobry den, upravila som fotku mojich vyrobkov /drevena malovana krabica/ podla vasho navodu, vsetko super, len sa chcem opytat, da sa v Gimpe spravit na takto vyrezany predmet nejaky tien, aby to nelietalo, chcela by som pekne biele pozadie, ako je to tu – to uz aj mam, ale k predmetu pridat nejaky ten tien, aby vyzeralo realnejsie, da sa to? Skusala som, ale ked vrstvu ukotvim uz sa to neda a ked ju neukotvim vrha mi tien na cely vyrez. Dakujem za pomoc.

Pridajte komentár: