Dôležité upozornenia

Predtým, než sa pustíte do retušovania, mali by ste si prečítať aspoň články v tejto rubrike. A nielen prečítať. Aj striktne dodržiavať. Predídete tým neskoršiemu sklamaniu, či priamo navždy zničeným fotografiám.

Rýchlotest – retuš

Pred úpravou farieb a tmavosti fotiek musíte mať aspoň trochu skalibrovaný monitor. Ak by ste totiž retušovali na zle nastavenom monitore (napríklad s tmavým obrazom), výsledné fotky by boli veľmi zlé. Jediný, kto by o tom nevedel by ste boli vy – na zlom monitore by vyzerali obstojne.

Pred retušovaním sa preto teda vždy uistite, že monitor je správne nastavený.

Správne zobrazenie farieb nezáleží len ne monitore, ale aj na mnohých ďalších faktoroch a tak si farebnosť skontrolujte aj v prípade, že máte nový monitor´, ktorý „by mal byť celkom dobrý“.

Nastavenie monitoru sa síce dá narýchlo odhadnúť aj podľa toho, ako vidíte farby na www stránkach, ale skutočná kontrola farieb pred retušou musí prebehnúť vo vašom programe na retuš. Nie v internetovom, či inom prehliadači!

V počítači sa totiž môže výrazne líšiť zobrazenie farieb v retušovacom programe od tých, ktoré vidíte napríklad v internetovom prehliadači, alebo v prehliadači fotiek.

Veľmi jemné stupne sivej v najtmavších aj v najsvetlejších častiach obrázka potrebujete pri retuši vidieť. Ak ich vidíte a celá plocha je neutrálne sivá, monitor zobrazuje obraz kvalitne a môžete retušovať.

Ak si nie ste istí, či vidíte správne zobrazený obraz, prečítajte si návod na nastavenie a kalibráciu monitorov.

Pridajte komentár: