Čo je to šum a ako vyzerá

    Píšem o šume v recenziách, ako o samozrejmosti a neuvedomil som si, že slovom šum rozumie mnoho ľudí skôr zvukový jav – napríklad šum lístia, šum vodopádu, šum v rozhlasovom vysielaní.

Ako teda vyzerá taký šum?

Každý už videl televízor a aj to, ako vyzerá obraz, ak je zlý príjem, prípadne ak anténu odpojíte. Ostane nepravidelné zrnenie. A presne to je obrazový šum.

Ukážkové obrázky na tejto stránke sa budú načítavať pomalšie, sú veľké.

Diditálna fotografia - šum snímača - ukážky

Takto vyzerá farebný šum.

A ako vyzerá zašumená fotka? Najskôr ukážka, ktorú som pre názornosť vytvoril umelo:

Diditálna fotografia - šum snímača - ukážky

Obrázok bez šumu.

Diditálna fotografia - šum snímača - ukážky

Na tejto fotke už je šum jemne naznačený, nepúta však veľmi pozornosť.

Tu už je šum masívny, rušivý.

A poďme na skutočné ukážky

Diditálna fotografia - šum snímača - ukážky

V prítmí je šumu spravidla viac. Pri pohľade na päťmegapixelovú fotku v bežnej veľkosti ho väčšinou ani nevnímame.

Diditálna fotografia - šum snímača - ukážky

Ak sa ale obrázok zväčší, šum už trocha vidieť. (Záber je bezstratovo orezaný na šírku 400 pixelov.)

Diditálna fotografia - šum snímača - ukážky

Ešte iný príklad. Trojmegapixelový fotoaparát iného výrobcu. Šumí o niečo viac… (Záber je bezstratovo orezaný na šírku 400 pixelov.)

Diditálna fotografia - šum snímača - ukážky

A šum. (Záber je bezstratovo orezaný na šírku 400 pixelov.)

Šum a citlivosť fotoaparátu

Ak máte vo fotoaparáte možnosť nastaviť citlivosť ručne, čím nižšiu nastavíte, tým menej šumu bude na obrázkoch. ISO 100 bude mať menej šumu, ako ISO 400.

Niektoré novšie fotoaparáty však v automatickom režime v dobrých svetelných podmienkach znížia citlivosť až na 50 ISO, pričom ručne sa dá nastaviť len 100 ISO. Vyskúšajte si, s akým nastavením podáva váš fotoaparát najlepšie výsledky.

Kompaktné aparáty a šum

Prístroje, v ktorých sa citlivosť ručne nastaviť nedá nastavujú citlivosť podľa toho, v akej tme fotíte. Ak je svetla dostatok, znížia citlivosť. Ak fotíte v miestnosti, alebo v noci, šum stúpne.

Expozičný čas a šum

Čím dlhší expozičný čas použijete, tým viac šumu. To sa týka predovšetkým fotoaparátov, ktoré dokážu fotiť niekoľkosekundové expozície, napríklad nočné snímky.

Mnoho takých fotoaparátov má aj funkciu redukcie šumu. Tá sa zvykne týkať práve týchto dlhých expozícií a býva pomerne účinná.

Teplota a šum

Šum stúpa aj v prípade, že je čip fotoaparátu príliš prehriaty. Toto však píšem len pre úplnosť – v bežnej praxi som nepozoroval žiadne rozdiely medzi fotením aparátom v normálnej, izbovej teplote a po dlhom fotení, keď je fotoaparát rozhorúčený. A to som začínal fotenie ochladením fotaparátu dolu v chladničke. (Toto doma rozhodne neskúšajte, ak presne neviete, ako!!!)

Výsledok tohoto testu tu neprezentujem, nie je okom viditeľný a zbytočne by ste sťahovali 100 kilo materiálu. Kto mi neverí, nech si to skúsi.

Podmienky testu samozrejme konštantné osvetlenie aj expozícia.

Veľkosť obrázkov a šum

Čím viac megapixelov, tým menej šum vidno – samozrejme pri pohľade na celý obrázok. To preto, že čím viac pixelov, tým relatívne menší bude jednotlivý bod v rámci nejakej konkrétnej plochy. Ak si napríklad pozriete fotku na monitore, šum dvojmegapixelového fotoaparátu bude viditeľnejší, ako na veľmi zmenšenej, päťmegapixelovej fotke.

Ak sa však pozriete na obidva obrázky v pomere 1:1, šum môžu mať približne rovnaký.

Šum, alebo zrno?

Zatiaľ čo digitálne fotoaparáty produkujú šum, ak fotíte na film, na fotkách nájdete zrno.

Zrno vyzerá podobne, ako šum a správa sa tiež tak – čím vyššiu citlivosť filmu zvolíte, tým výraznejšia bude zrnitosť obrázkov.

    Z pasce technologických limitov a túžby zachytiť dokonale čistý a jasný obraz sa asi ešte niekoľko rokov nevymotáme, ale ten deň raz asi nastane. Dovtedy je výhodnejšie šum si (zámerne) nevšímať. Proste na fotkách je istá mierna štruktúra, tak, ako kedysi šušťali gramofónové platne. Ale dali sa počúvať.

Rovnako fotenie – komu vadí, že technológia nedorástla do parametrov dokonalosti, nech nefotí. No myslím, že je lepšie radšej fotiť menej kvalitne, ako vôbec nie.

Komentáre k článku: Čo je to šum a ako vyzerá

  1. Marki 1. júna 2005

    Sum naozaj vo velkej miere zavisi od teploty. Napr. prud za tmy (co je jeden z parametrov CCD snimaca) sa zdvojnasobuje kazdych 6-8 stupnov Celzia. Aj ten prud je pricinou sumu, aj ked viditelneho asi len vo velmi tmavych castiach obrazku. Neviem ako velmi sa od teploty zvysuje iny sum, ale minimalne jeho zlozenie od teploty zavisi. Ved aj kvoli tomuto niektore fotografie robia „cierny“ snimok hned za fotkou, aby ho mohli odcitat od povodnej fotky. Ale myslim ze moze byt sum viditelne mensi pri foteni na horach ako niekde na plazi pri 35 stupnoch… Ak je treba vysoku citlivost, tak niektore predavane kamery maju CCD cip chladeny…

  2. Miro Veselý 2. júna 2005

    Marki: bežne to tak nevidieť, už som testoval aj digiťák mať v chladničke a rozdiel nebol bežne očami viditeľný.

  3. dingo27 11. marca 2008

    ja som pre zmenu skusal fotenie v zime zely den, ale nastavenie ISO som mal auto (este som predtym nevidel tuto stranku :) ) fotak nemal ziadne problemy s fotenim
    ale problem nastal so snimanim „do slnka“ kedy sa cip na konkretnom snimanom mieste prehrial a dokonca aj okolo bolo vidiet zozelenenie uplne bieleho snehu. Ukazku nemam(hned som mazal), ale mozem poslat link na video na ktorom to vidno velmi dobre… zrejme to bude nebezpecne aj pri ostatnych fotakoch… pri drahych uz neviem, toto bol zakladny fotak canon a430i

Pridajte komentár: