Krátky expozičný čas
Napríklad na tisícinu sekundy.
Fotenie veľmi krátkym časom vyžaduje veľmi dobré svetelné podmienky alebo veľmi dobrý objektív – taký, ktorý do aparátu pustí čo najviac svetla. S požiadavkou vysoko svetelného objektívu majú problém prakticky všetky lacnejšie fotoaparáty.
Fotky získané pomocou krátkeho expozičného času mávajú špecifickú atmosféru. Všetko je nadmieru ostré, aj veci, ktorým by mierna pohybová neostrosť prospela. Ak však potrebujete zachytiť brankára vo chvíli, keď sa vrhá za loptou, je to jediný spôsob, ako na to.
Čo najkratší expozičný čas sa oplatí nastaviť vždy, keď idete fotiť čulo sa pohybujúce motívy.
Mimochodom blesk má tiež veľmi krátky expozičný čas, okolo štyritisíciny sekundy. Ak použijete blesk, vždy dosiahnete efekt „zastavenia času“. Hlavne na jeseň a v zime, keď je aj cez deň tma, je použitie blesku neraz jediným spôsobom, ako sa dajú získať ostré zábery v pohybe.
Odfotiť mačiatka v prítmí ich hniezda sa dá väčšinou len s bleskom. Bez blesku by bolo treba exponovať možno aj niekoľko sto obrázkov, aby sa jeden podaril. Na druhej strane, žiaľ, blesk zničí atmosféru.
Bez blesku zistíte, ako neuveriteľne čulo a sústavne sa tie potvorky hýbu.
Ukážky:
Zachytenie papagája pri pristávaní je klasickou ukážkou využitia krátkeho expozičného času. Záber je fotený s bleskom.
Nelietajú len vtáci, ale aj zástavy v rýchlo sa pohybujúcich autách. Krátky expozičný čas je na zachytenie takýchto výjavov nevyhnutný.
Ako sa používa: Mnoho digitálnych aparátov má možnosť nastaviť ručne čas expozície na nejakú konkrétnu hodnotu. Ak pritom necháte clonu v automatickom režime, môžete fotiť krátkym časom a aparát automatickým nastavením clony nastaví správnu expozíciu. Najskôr si to však vyskúšajte, aby ste si overili, že vami zvolený krátky čas je v daných svetelných podmienkach možné vykompenzovať clonou.
Výhody, využitie: Športová a reportážna fotografia, fotenie detí a zvierat. Čo najkratší expozičný čas je ideálny aj pre začínajúcich fotografov – zmierni pohybovú neostrosť, keby fotograf počas fotenia nechtiac pohol aparátom.
Problémy: Väčšinou jediným problémom je len nedostatok svetla. V niektorých situáciách však úplné zmrazenie pohybu môže byť na škodu – záber fontány s rozmazanými kvapkami vody býva väčšinou prirodzenejší.
Pre kupujúcich: Býva výhodné, ak fotoaparát umožňuje fotiť aj tak krátkymi časmi, aby sa dal zachytiť ostro aspoň bežný pohyb. Pre aparát na bežné rodinné snímky si túto vlastnosť nemusíte príliš všímať. Pre fotoamatérov je však lepšie, ak sa dá ísť do oblasti časov tisíciny sekundy a kratších. Fotoaparáty, ktoré majú možnosť nastaviť takzvanú prioritu času a clony sú na tieto úlohy pripravené ideálne.
MartinES 23. septembra 2012
Ja mam problem stim ze, ked zapnem blesk tak ani v Manualnom nastaveni ma nepusti vas viac ako 160 …mam Olympus e330…
vie niketo ci sa to da nejako nastavit alebo je to proste tak , ? ze musim mat externi blesk aby som mohol dat kratsi cas ?
marek 6. januára 2016
ahoj, inak suuuuuuper stránka, ak automatika „nestíha“ pri fotení deti (jasné že nepostoja) :) pri slabšom osvetlení je lepšie použiť prioritu clony, alebo uzávierky alebo manuálny? (canon G16)
dík za info
Miro Veselý 6. januára 2016
marek pri nízkom osvetlení je koniec hry. dá sa zvýšiť citlivosť ISO na vysokú, to ale fotky budú zašumené. priorita uzávierky zaistí čo najkratší čas, takže dá sa to skúsiť. ale najlepšie je mať viac svetla. trebárs si kúpte externý blesk a ten nasmerujte do stropu. fotky budú príjemné a ostré aj na nízkej citlivosti
marek 6. januára 2016
dík za skorú odpoveď, ešte rada od môjho bezdetného kolegu pre ostatných, ak deti zviažete bude to lacnejšie ako externý blesk :)
Miro Veselý 6. januára 2016
marek určite áno, len je otázka či práve také fotografie boli naším pôvodným zámerom. bolo by to asi rovnako spontánne ako proste povedať „nehýbať sa“