Druhy zaostrovania

Fix – focus

Objektívy najlacnejších aparátov sú navrhnuté tak, že od istej vzdialenosti – napríklad meter – až do nekonečna sú zaostrené. Spravidla sú to širokouhlé objektívy, ekvivalenty 35 milimetrového kinofilmového fotoaparátu a ak taký prístroj vlastníte, o zaostrovanie sa nemusíte vôbec starať.

Auto – focus

Automatické zaostrovanie je bežnou súčasťou veľkej väčšiny lacných a drahších aparátov. Taký objektív sa o správne zaostrenie zvykne postarať pomerne dobre. Žiaľ obzvlášť v tme býva problém zaostriť a aj keby aparát vďaka blesku vedel fotiť, nemusí sa mu podariť zaostriť.

Manual – focus

Ručne nastaviteľné zaostrenie nemá každý aparát. Ak ho máte, dá sa výborne využiť.

Príkladom sú akékoľvek bežné rodinné akcie, či fotky v zle osvetlenej miestnosti.

Zaostríte proste aparát na nejaký objekt – napríklad na vzdialenosť 1 a pol metra a prepnete na ručné nastavenie. Zaostrené zostane. Odteraz sa aparát nemusí zdržiavať pred cvaknutím každého obrázku zisťovaním, ako zaostriť. Vďaka hĺbke ostrosti (o nej inde) bude zaostrené skoro tak isto, ako keby ste mali objektív s Fix – focusom. Je veľmi výhodné pracovať v tomto režime, ale nesmiete zoomovať.

Tak získate dobré, ostré fotky aj v prípade, že ste zhasli svetlo a vidíte len prskavky, alebo sviečky na stromčeku. Všetky takto odfotené obrázky budete mať ostré. (No a samozrejme všetky oči červené.)

Komentáre k článku: Druhy zaostrovania

  1. milos 30. novembra 2006

    potrboval by som ale vediet akym sposobom aparat zaostruje, aku techniku na to pouzive.a preco nedokaze zaostrit napriklad na stenu s autofokusom.

  2. Miro Veselý 30. novembra 2006

    Väčšinou vyhodnocuje hranový kontrast. Ak je plocha netrálna, nemá čo vyhodnotiť a strelí naslepo.

Pridajte komentár: