Ako nastaviť fotoaparát
Väčšina digitálnych fotoaparátov je od výroby nejakým spôsobom nastavená. K fotoaparátu vám pribalia aj návod. To je zvyčajne buchľa, ktorú sa nikomu nechce čítať. Neraz je napísaná celkom nezrozumiteľne. No a novopečený majiteľ fotoaparátu už nemá tú trpezlivosť, aby čítal. Chce fotiť!
No netešte sa. So zle nastaveným fotoaparátom vás výsledky nemusia uspokojiť.
Od výroby bude fotoaparát zvyčajne nastavený zhruba dobre, ale často tak, aby sa predviedol v najlepšom svetle. No niektoré funkcie sú v takom prípade nastavené skôr nevýhodne pre používateľa. Veľmi často sa oplatí v nastaveniach znížiť kvalitu. Teda zvýšiť kompresiu. To na vzhľade fotiek nespraví takmer žiaden rozdiel a na rovnakú kartu ich môžete nasnímať viac – to sa hodí.
Užitočné je vedieť, že rozlíšenie sa oplatí nastaviť na maximálny počet megapixelov, aké fotoaparát má. Nebýva najlepším nápadom zmenšiť počet megapixelov v nastaveniach fotoaparátu. To si radšej kúpte väčšiu kartu. Je ideálne ak nafotíte čo najväčšiu fotografiu. Neskôr sa to môže hodiť.
Mnoho fotoaparátov má aj digitálny zoom. A tu je rada celkom jednoduchá. Vypnite digitálny zoom. Nedá vám lepšie fotky.
Nuž a nakoniec posledný dôležitý nastavováčik je citlivosť fotoaparátu. Od výroby býva nastavená automaticky a to spôsobí, že v tmavom prostredí je na fotkách viac šumu. Každému, kto sa foteniu trocha venuje odporúčam, aby citlivosť nastavil na minimum. Napríklad 100, alebo menej ak sa dá. V tmavom prostredí sa síce fotí potom ťažšie (riziko rozhýbania a neostrosti) ale fotky sú bez šumu.
Užitočné vám môžu byť aj články v sekcii prečo sú niektoré fotky zlé. Ak nie ste spokojní s výsledkami, tu zvyčajne nájdete ukážky bežných problémov a dôvody, prečo vznikli. Napríklad fotografie môžu byť
- príliš tmavé a ako sa dá retušou tmavá fotka zachrániť
- príliš svetlé – tie sa zvyčajne zachrániť retušou nedajú, ale môže ich zmierniť napríklad nástroj tiene a svetlá v programe Photoshop
- alebo veľmi často neostré. Prečo sú fotky neostré? Naučíte sa, ako rozoznať, aký druh neostrosti je na fotografii a ako mu v budúcnosti predchádzať.
Ešte tu mám tip ohľadom kúpy a nastavenia fotoaparátu – všeobecne.
Nikdy nekupujte fotoaparát tesne predtým, ako chcete fotografovať! Napríklad pred dovolenkou, svadbou, promóciami… Je na to viacero dôvodov, najdôležitejšie sú tie, že technika ak sa kazí, kazí sa zvyčajne v prvých dňoch používania. Nech fotoaparát nevybuchne keď sa vám to to naozaj nehodí. No a dôležitá maličkosť – každý fotoaparát je iný a treba si naň zvyknúť. Nafotiť stovky obrázkov, skúšať. Potom viete odhadnúť, ako sa bude správať. Nasnímate podstatne lepšie fotky. Práve preto, že budete vedieť, ako fotoaparát správne nastaviť. Zžijete sa s fotoaparátom…
Mnoho ďalších tipov ako nastaviť fotoaparát nájdete na tomto webe.
Digitálny fotoaparát je vlastne tak trocha počítač, ktorý má možnosť nastaviť pomerne veľa parametrov. Veľa nastavení poteší fotografa, naštve začiatočníka. A naopak.
Preto veľa súčasných fotoaparátov máva plnoautomatický režim, často je označený písmenom A (akože automatika), alebo červeným srdiečkom (akože ľubim tak jednoduché nastavenie fotoaparátu).
Plnoautomaticky nastavený digitálny fotoaparát podáva väčšinou veľmi dobré výsledky.
Viem. Fotografi sa po tomto tvrdení naježia. No ak presne neviete ktorá funkcia fotoaparátu na čo slúži, naozaj dostanete najlepšie výsledky práve vtedy, ak fotoaparát nebudete nijako nastavovať. Viem, automaticky regulované fotografovanie má mnoho nedostatkov a hlavne špeciálne situácie ním nenasnímate. Ale absolútna väčšina bežných rodinných záberov bude v poriadku.
Hneď, ako sa trocha rozkukáte vo svete fotografie, môžete opatrne začať meniť niektoré parametre nastavenia fotoaparátu na také, aby vám viac sedeli. Fotografovanie s dobre nastaveným fotoaparátom prinesie výsledky. Lepšie obrázky, alebo viac obrázkov na rovnakej karte. Proste nastavenia sú tu na to, aby ste efektívnejšie využili možnosti, ktoré fotoaparát ponúka.
A pozor. Nesprávne nastavený fotoaparát podá horšie, alebo až nepoužiteľné výsledky. Preto je dobré, aby ste fotoaparát nastavovali na základe znalostí. Nie ako som nedávno videl známu – nejako zistila že fotoaparát má menu. Pred fotením ho vyvolá a pozrie pár ponúk. Nevie čo znamenajú. Onbčas nejakú prepne. Naslepo. Má pocit, že sa to tak má robiť. A raz má fotky pekné, inokedy zlé. Pripisuje to právom sebe. Ale neuvedomila si, že ona svoj fotoaparát vôbec nemusí nastavovať. Fotky by boli potom OK vždy.
Ak teda chcete vyťažiť zo svojho fotoaparátu maximum, učte sa, čo ktorá funkcia robí a kedy sa oplatí využiť ju. Návod na použitie fotoaparátu býva síce zdĺhavý a neraz je škaredo vytlačený, ale oplatí sa prečítať si ho a to s fotoaparátom v rukách. Všetko, čo si prečítate si hneď skúste a hneď si pozrite výsledky. Keď porozumiete vzťahom, budete vedieť vyťažiť maximum, čo fotografia umožňuje.
Adrián 8. apríla 2009
Miro vieš poslať návod na obsluhu OLYMPUS MJU 840.Foťak som kupil v zahraniči ďakujem Adrián.
jarobo 14. augusta 2009
Ako mám správne nastaviť veľkosť fotiek.Na aparáte je niekoľko možností vo veľkosti .Podľa akých kritéríí si mám vybrať rozmer fotiek.
philips 14. augusta 2009
ak mas dostatocne velku kartu tak fot najvacsie
bobor1026 28. septembra 2009
Ahojte.
Potrebujem vedieť,aký je rozdiel medzi prioritami času a clony. Dakujem
SHoDaN 30. septembra 2009
http://www.digi-foto.sk/zakladne-pojmy-vo-fotografii/priorita-clony-alebo-casu/
umelec 17. novembra 2009
mam problem fotiť v noci z fotoaparátom PANASONIC TZ1 robí mi biele bodky a fotky su take neostre take zrnité vd´aka.
Lavar 18. novembra 2009
Umelec: Ak chceš fotiť v noci tak mám pre teba radu. Kúp si iný foťák a k nemu statív a diaľkovú spúšť. Tvoj foťák má veľmi malý snímač až 6 krát menší ako full-size, čo spôsobuje vo veľkej miere tvoje problémy.
Neostré snímky: v noci potrebuje fotoaparát otvoriť uzávierku na veľmi dlhú dobu aby pohltil čo najviac svetla. A tak je nemožné udržať foťák v ruke bez pohybu.
Biele bodky a zrnitosť: je bežný jav pri fotení v tme, kde sa foťák snaží nastaviť čo najvyššiu citlivosť ISO (v režime auto, aj nočný režim je automatika), aby čo najviac skrátil otvorenie uzávierky. Pri vysokom ISO tým pádom vzniká veľký šum, čo je vlastne zrnitosť.
Tieto problémy tu opísal aj Miro vo svojich článkoch, treba si to nájsť a prečítať.
martin 8. februára 2010
ja by som potreboval ….neake info ..ku fotaciku …canon d 500…ako nastavit ako fotit ..ake obiektivi…su nanho naj ..mam zakladny ..18-55,mm…
Igor 4. apríla 2010
Chcem sa spýtať Martina (8.Február 2010, 14:14) ,či mu bez problémov načítava obrázky z fotoaparátu do pc.
Dušan 26. júna 2010
Zdravím, nemá prosím vás niekto elektronický manuál na canon S3IS CZ prípadne SK.
Ďakujem.
Lucia 28. novembra 2010
Môžete mi pomôcť,potrebovala by som info alebo manuál na canon 1000…velmi pekne ďakujem…:)
Andrej 7. februára 2011
Prijemny podvecer. Pomozte prosim staremu blaznovi, co si kupil NIKON D 3100 isiel fotit, nastavil automatiku,upozornujem, ze som totalny laik, ale o case a clone som aspon cital a ten fotak nechce fotit, nechce rozsvietit tu prekliatu kontrolku vlavo dolu. Cital som navod, manual, poctivo, fakt a on nic. Este aj ten otaznicek mi nasepkal vela fotak stale nic. Neverim, ze je pokazeny, to skor moj vek {50} je uz za hranicou chapania.
DaKUJEM ZA RADU, spolocnosti profesionalnych fotografov, Andrej
feko 2. marca 2011
pri fotení namier na fotený objekt a stlač tlačidlo AE-L/AF-L v pravo nad displayom.Foťák zaostrí a rozsvieti sa ti zelená kontrolka.
Lucia 18. júna 2011
potrebovala by som slovenský manual Cannon 1000. Pomôžte mi. Ďakujem.
Hugo 18. júna 2011
chod na http://www.canon.sk v hladat das 1000D,najdi brozury,zadaj country atd.mal by tam byt aj manual:))
hugo 18. júna 2011
alebo to bolo v ovladacoch?,ja som takto stahoval na 7D,ale uz si presne nepamatam,ale tam niekde to urcite najdes,skusaj:))
nana 4. októbra 2011
ahojte neviete mi prosím poradit mám digitálny fotoaparát nikon P500, nemala som s ním žiadne problémy len asi som niečo zle nastavila a fotak nechce fotit furt len zaostruje.
Dakujem za radu
Kika 1. marca 2012
prosim mam problem s fotakom „olympus VG 120 potrebujem nijaké rady k foteniu… neviem ako si nastaviť pekné ftoky na snímanie oka,..pekne zaostriť vie,..ale potom fotka je bledá,..a trošku rozmazaná,………………………………….nijaké rady k tomuto fotáku , dakujem
realitak 8. marca 2012
– ahojte, vedel by mi niekto pomoct?
– zacinam pracovat ako realitny makler, no a kedze je to zaciatok, mam svoj fotoaparat Casio Exilim EX-Z40.
– potreboval by som poradit, ze ako nastavit moj fotoaparat, aby mi podla moznosti co najlepsie fotil byty a domy, hlavne interier, a nasledne aj nastavenie na exterier,
– rad by som vedel co najlepsie fotky robit z mensich priestorov, ako su casti bytov, mensie ci vacsie izby, kupelne, kuchyne, ci WC.
– moze mi niekto poradit ???
lylynočka 20. apríla 2012
dobrý deň, prosím o radu, čo mám nastavené zle vo foťáku, ked mi vonku fotí tak šedivo, tie farby nie sú také intenzívne, ako by mali byť. V čom robím chybu?
Anna 31. júla 2012
Dobry den
Prosim o radu.mam digi fotak sony.pri foteni na displeji mi prestalo ukazovat nafotene fotky.su velmi tmave.fotak mi nespadol.mozete mi poradit co sa stalo s fotakom?
Miro Veselý 31. júla 2012
Anna toto sa nedá zodpovedať bez toho aby niekto ten stroj nevidel. Skúste sa poradiť u predajcu alebo v servise, alebo so známym. Môže ísť aj o závadu, ale skôr by som najskôr skontroloval, či foťák nebol nastavený na nejaký špeciálny režim.
marta 27. marca 2014
prosím,kto mi pomôže,zavrela sa mi karta,nemôžem fotiť,ale album si môžem prezerať.V menu som nenašla kolonku na otvorenie,alebo zamknutie karty.Možno som to urobila nejako v PC, keď som scanovala fotky
Miro Veselý 27. marca 2014
Pravdepodobne ste pri vkladaní karty posunula takú maličkú páčku na karte. Mrknite sa na to lupou, môže byť pri tom nápis lock, alebo niečo také. Prepnite a fotíte ďalej.
Katarina 5. augusta 2014
Dobry den,
chcela by som sa opytat ako nastavit fotak, aby mi ukazoval cas na fotkach? Asi primitivna otazka, ale potrebujem to surne nastavit, vdaka. Mam Canon EOS 600D
Miro Veselý 5. augusta 2014
Katarina hľadajte v návode (alebo na webe) funkciu napríklad „Canon EOS 600D timestamp“ ale osobne odporúčam neukladať to priamo do obrázkov. Tá informácia je v EXIF fotografie vložená a lepšie je fotky dodatočne doopatriť takou informáciou vytiahnutou z EXIF. Každopádne v menu foťáku bude niekde zapnutie / vypnutie vkladania dátumu.
veronika 10. marca 2015
Dobrý večer
Prosím vás vedeli by ste mi poradiť ako mám nastaviť správny dátum na fotaku samsung lens i8 navod som stratila a neviem si teraz poradiť a chcela by som aby mi to ukazovalo aj na fotkach.Ďakujem
Miro Veselý 15. marca 2015
veronika: Dajte hľadať v google názov foťáku a slovo návod, alebo manuál. Určite nájdete.
katarína 18. októbra 2015
mám samsung zoom lens 5x a neviem nastaviť blesk, v brožure niet nič popísané a ešte ako sa robí retuš ? DÍK
Majka 12. júna 2016
Co znamena ak mi na fotoaparate ukazuje nedefinovany snimok?
Peter 12. augusta 2016
Ahojte viete mi niekto poradiť ako sa spúšťa samospust na foťáku Canon eos 400d?
Andrej 30. októbra 2016
Caute, mám nikon D3200 a chcem sa spýtať kde si manuálne nastaviť, expozicny čas a pod. (Chceme skúsiť nocnu oblohu odfotografovať).
Dik:)