Technické parametre digitálnych aparátov

Zoznámme sa, my sme technické parametre. A vy?

Snímač: Snímač je v digitálnom foťáku to isté, ako film v nedigitálnom.
Typ snímača: V súčasnosti sa stretávame najčastejšie so skratkou CCD, v blízkej budúcnosti prejdú foťáky na čipy CMOS. Čo to znamená a ako to pracuje ani nechcite vedieť, bolo by to na niekoľko článkov.
Parametre: Uvádzajú sa v megapixeloch. Často uvádzaný „počet efektívnych megapixelov“ znamená, že čip nie je využitý po celej ploche. Nás, samozrejme, zaujíma údaj o efektívnych pixeloch.
Bleskovo: Čím viac megapixelov, tým lepší aparát.
Dôležitosť: Jeden z rozhodujúcich parametrov.

Záznamové médium: Odfotený obrázok sa musí niekam uložiť. Najčastejšie sa stretnete s pamäťovými kartami SmartMedia a CompactFlash. O kvalite obrázka však nerozhoduje, na akú kartu ho odfotíte.
Bleskovo: Čím viac možností, aké pamäťové karty aparát prijme, tým lepšie.
Dôležitosť: Kúpite takú kartu, aká do vášho fotoaparátu patrí. Ak plánujete mať viac aparátov, potom môže byť užitočné, ak majú všetky rovnaké pamäťové médiá.

Podporované formáty: Najčastejšie sa stretnete s formátom JPG (synonymum je JPEG). Ostatné skratky vás nemusia príliš zaujímať. Buď ide o krátke pohyblivé videozábery (často QuickTime) alebo o nekomprimovaný obrázok (RAW, TIFF, BMP). Výnimočne sa dá nájsť aparát, ktorý fotí len vo formáte BMP, spravidla ide o stroje v najlacnejšej cenovej triede.
Bleskovo: JPG stačí. Videá potešia, ale nie sú najdôležitejšie.
Dôležitosť: JPG je všade, ostatné možnosti sú čerešničkou na torte, ktorú aj profesionál zje len málokedy.

Vyváženie bielej znamená nastavenie správnej farebnosti pre rôzne osvetlenia – denné, umelé. Lepšie aparáty umožňujú nastaviť bielu nielen automaticky, ale aj ručne.
Bleskovo: Automatické vyváženie bielej je samozrejmosť, ručné nastavenie je vítané rozšírenie.
Dôležitosť: Veľmi užitočná vlastnosť, ak sa dá nastaviť aj ručne, ale pre bežný rodinný aparát je to nepodstatné.

Expozícia, expozičný čas: Ako dlho môže trvať expozícia snímky určuje expozičný čas. Na niektorých prístrojoch sa dá nastaviť ručne, iné ju riadia len automaticky. Zaujíma nás, aký najdlhší expozičný čas fotoaparát vie odfotiť – bežné kompaktné aparáty dokážu fotiť najdlhšou expozíciou pol sekundy až dve sekundy. Drahšie umožňujú exponovať 15 až 30 sekúnd – to sa hodí v nočnej fotografii. Najkratší čas zas hovorí, o opačnej hodnote, spravidla sa pohybuje okolo tisíciny, alebo dvoch tisícim sekundy.
Bleskovo: Automatické nastavenie má každý aparát, mať aj ručné je výhoda. Čím väčší rozsah, tým lepšie.
Dôležitosť: Pre rodinnú fotografiu nerozhoduje. Čím kratší čas nad tisícinu sekundy, tým lepšie. Rovnako dlhý čas dlhší, ako 2 sekundy umožní nočnú fotogafiu.

Korekcia EV: Veľká väčšina digitálnych fotoaparátov má možnosť pred odfotením obrázku upraviť jeho svetlosť, alebo tmavosť. Je to dôležitá vec – ak vidíte, že fotíte v protisvetle, môžete mierne zosvetliť budúcu fotku. Je to nástroj, ktorým fotoaparátu poviete: Viem, že podľa tvojho výpočtu má byť expozícia, ako si nastavil, ja však aj tak chcem fotku svetlejšiu. Alebo tmavšiu. Tento parameter sa uvádza v jednotkách EV, skratka z anglického výrazu „Exposure Value“. Udáva sa v rozsahu o koľko EV sa dá expozícia korigovať. Bežná hodnota býva plus mínus 2EV. Zodpovedá zmene expozície o 2 clonové čísla, alebo o dva expozičné časy. V podrobnom popise býva uvedené aj to, ako jemne sa EV dá nastaviť. Časté bývajú hodnoty okolo 0, 3 EV. Zápis +-2EV, v stupňoch 0,5 EV znamená, že sa dá nastaviť hodnota napríklad +0,5EV, ďalšia je +1EV…
Bleskovo: Ak nie je, svet sa nerúca. Ak je, tým lepšie.
Dôležitosť: Pre tvorivého fotografa nevyhnutnosť, rodinný fotograf často ani nevie, že niečo také existuje. 

Clona: Uvádza sa napríklad ako F2,8 až F7,5. Ak sa dá clona viac „otvoriť“, vnikne do aparátu o to viac svetla a v tmavých scénach budete mať lepšie obrázky. Hodnota 2,8 býva primeraná na bežné potreby.
Bleskovo: Čím menšie je prvé číslo, tým lepšie.
Dôležitosť: Je dobré, ak sa dá regulovať ručne, ale v prípade fotoaparátu pre rodinnú fotografiu tento parameter stačí riadiť ručne.

Objektív – je toho viac:

Ohnisková vzdialenosť: Keďže ohnisková vzdialenosť objektívu závisí od veľkosti čipu, skutočné čísla nikomu nič nepovedia. Preto sa prepočítavajú na hodnoty kinofilmového fotoaparátu. Ak má objektív zoom, je ohnisková vzdialenosť uvedená v rozsahu od – do. Napríklad 38 – 70 milimetrov. Ukážka:

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Ukážka, aký uhol záberu zaberiete objektívmi rôznych ohniskových vzdialeností. (Čísla platia pre kinofilm.) Bežný zoom 3× zodpovedá zhruba rámcu 70 mm, skôr výnimočný zoom 8× zodpovedá najmenšiemu výrezu.

Bleskovo: Ak aparát nemá zoom, ohnisková vzdialenosť okolo 35 milimetrov býva optimum.
Dôležitosť:
Jeden z rozhodujúcich parametrov. .

Zoom: Umožní plynulo zmeniť ohniskovú vzdialenosť – priblížiť alebo oddialiť.
Dôležitosť: Pre rodinný fotoaparát zoom nie je nevyhnutný.

Optický zoom: Optický zoom je ten, ktorý nás zaujíma, pretože poskytuje kvalitné fotky.
Dôležitosť: Ak zoom, tak optický. Na bežné účely stačí trojnásobný a ak ho má, je to užitočná vlastnosť aparátu.

Digitálny zoom: Pomocou elektronického zväčšenia obrazu interpoláciou (alebo prostým výrezom) umožní fotoaparát „zoomovať“. Táto funkcia nie je naozajstným zoomom, skôr je to reklamný ťahák. Neposkytuje kvalitné obrázky, aspoň nie pri aparátoch bežnej triedy. Niekedy však pomôže.
Bleskovo: Čím väčší je optický zoom, tým lepšie. Digitálny totiž využijete len veľmi zriedkavo.
Dôležitosť: Takmer zbytočná vlastnosť aparátu.

dá nastavovať aj ručne, ale pre rodinné foto nerozhoduje.

Rozsah zaostrenia: Bežne 0,5 metra až nekonečno, makro: 20 až 50 cm. Tento údaj hovorí, že fotiť môžete predmety od dvadsať centimetrov a viac. Na rodinné účely to bohato stačí, amatérsky fotograf by však občas potreboval makro (fotenie zblízka) z ešte menšej vzdialenosti. Najlepšie, ak sa dá začať fotiť z niekoľkých málo centimetrov.
Bleskovo: Čím bližšie sa dá ísť, tým lepšie.
Dôležitosť: Je dobré, ak sa dá fotiť už od pár centimetrov, ale pre rodinné foto nerozhoduje.

Citlivosť: U drahších aparátov nastaviteľná ručne, u lacnejších automaticky. Čím vyššiu citlivosť nastavíte, v tým väčšej tme sa dá fotiť bez nutnosti predĺžiť expozičný čas. Žiaľ, vzrastie aj rušivý šum v obraze. Automatika robí to, že citlivosť „drží“ na najnižšej možnej hodnote a zdvihne ju, len ak fotíte v tme.
Bleskovo: Táto informácia
pri lacnejších aparátoch nie je dôležitá.
Dôležitosť: Je dobré, ak sa dá nastavovať aj ručne, ale pre rodinné foto nerozhoduje.

Hľadáčik: Niektoré aparáty nemajú optický hľadáčik a ukazujú obraz len cez displej. Je to presnejšie, ale pri prudkom slnku dokopy nič neuvidíte. Ak má aparát aj optický hľadáčik, je to výhoda – aj batérie dlhšie vydržia. Najlacnejšie stroje majú len optický hľadáčik, bez možnosti kontrolovať, čo sa nafotilo. Niektoré fotoaparáty majú digitálny hľadáčik – čiže ďalší displej. Nebýva kvalitný, ale je nevyhnutný pri prístrojoch so silným zoomom, alebo pri práci s filtrami.
Bleskovo: Ak je aj optický hľadáčik aj displej zároveň, je to lepšie. Elektronický hľadáčik považujem za lepšie riešenie, ale mnoho ľudí sa ponosuje na nízku kvalitu.
Dôležitosť:
Pre rodinné foto nerozhoduje.

Displej: Zobrazovací panel, na ktorom vidíte, čo budete fotiť a môžete si prehrať obrázky, aké ste už nafotili. Niektoré stroje majú výklopný displej, potom môžete fotiť „za roh“ alebo s rukami nad hlavou a stále vidíte, čo sa fotí. Čím väčší rozmer displeja a počet bodov, tým lepšie.
Bleskovo: Ak je na fotoaparáte displej, je to dobre. Otočný alebo vyklápací je ideálny.
Dôležitosť:
Pre rodinné foto nerozhoduje.

Blesk: Zabudovaný blesk má skoro každý aparát. Na väčšinu situácií v rodine stačí. Spravidla však ide o blesk s veľmi nízkym výkonom a s dosahom len okolo dvoch až troch metrov.
Bleskovo: Prítomnosť blesku je samozrejmá.
Dôležitosť: Pre rodinné foto je blesk nutný, ak sa dá, ideálne je voliť aparát, ktorý má aj vývod pre externý blesk.

Obrazové efekty: Zmena veľkosti, sépia, čiernobiely obraz alebo vysoký kontrast, či negatív. Všetko to môžete lepšie spraviť v ktoromkoľvek programe na retuš fotiek. Nieže vám napadne fotiť inak než normálne, farebne!
Bleskovo: Efekty ignorujte a nezapínajte.
Dôležitosť: Nevšímajte si to.

Sekvenčné snímanie: Možnosť fotiť viac obrázkov rýchlo za sebou. Stlačíte spúšť a aparát začne cvakať.
Bleskovo: Čím rýchlejšie a čím viac obrázkov naraz, tým lepšie.
Dôležitosť: Pre rodinné foto nerozhoduje, ale poteší.

Rozhranie: Čo všetko sa dá pripojiť na aparát. AC adaptér je možnosť práce s pripojením na „elektriku“, aby ste šetrili baterky. USB konektor umožní, aby sa dali fotky poslať priamo z aparátu do PC. Video out umožní aparát pripojiť na televízor a prezerať obrázky.
Bleskovo: AC adaptér poteší, ale nie je nutný. Na USB pripojení rozhodne trvajte. Video OUT pre normu PAL poteší, nie je však nutný.
Dôležitosť: Dôležitý parameter. Trvajte na pripojení cez USB a to najlepšie takom, ktoré má priamo podporu v mnohých operačných systémoch. Nechcite aparát, ktorý vyžaduje inštaláciu nejakého špeciálneho softvéru!

Napájanie: Spôsob napájania. Ceruzkové baterky sú výhodné, špeciálne baterky k aparátu môžu byť príjemne malé, potrebujú však špeciálnu nabíjačku, ktorá nemusí byť súčasťou príslušenstva.
Bleskovo: Tento parameter je na zváženie.
Dôležitosť: Pre rodinné foto nerozhoduje.

Rozmery, váha: Veď viete…
Bleskovo: Váha sa štyrmi akumulátorčekmi a napríklad malým harddiskom môže veľmi zvýšiť.
Dôležitosť:
Pre rodinné foto nerozhoduje, ale ak ľúbite výlety, voľte čo možno najmenší a najkompaktnejší formát, nech neváhate mašinu brať do hory.

Záver
Kopu ďalších parametrov som nespomenul, ale na hrubú orientáciu vám tento zoznam pomôže. Ďalšie otázky rád zodpoviem na adrese digi-foto@digi-foto.sk

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Papúch mi kradne polievku.

Pozrite si aj tieto články: