Kde sa poradiť? – Internetové diskusie

Ak si neviete s niečím rady, navštívte niektoré on-line diskusné fórum o digitálnej fotografii.

Poradia vám vybrať si ten správny fotoaparát, príslušenstovo, aj to, ako fotky retušovať, odhaliť chyby… Dokonca nájdete partnerov aj v prípade, že si o fotení chcete len príjemne pohovoriť. Alebo ak hľadáte partiu, s ktorou by ste sa cez víkend vybrali fotiť do lesa.

Najväčšie české a slovenské fórum o digitálnej fotografii: grafika.cz. Môžete čítať a písať on-line aj prostredníctvom e-mailu. E-mailové použitie je veľmi výhodné, ak máte modem. Ušetríte veľa peňazí a neunikne vám žiadna informácia.

Ale pozor na to

Na verejných internetových fórach sa nepohybujú vždy len odborníci, sem tam sa tu stretnete aj s bytosťami typu "Chrobák truhlík".

Narodil sa v kine a tak si myslí, že všade bol, všetko videl a všetko vie. Má jednoznačné názory, nepripustí možnosť, že sa mýli a predovšetkým rád budí dojem, že sa vo všetkom perfektne vyzná.

Títo jedinci vám môžu spraviť škodu, ak sa spoľahnete len na ich rady. Radia totiž nekvalifikovane, šmahom ruky označia všetky fotoaparáty <dosaďte si akú značku len chcete> za úplné šmejdy.

Svet digitálnej fotografie, podobne ako všetko ostatné, však nie je čiernobiely.

Na internetových diskusiách vám odporúčam preto najskôr čítať, potom písať. Skúste sa zoznámiť s tým, čo sa tam deje. Ak vás zaujíma nejaká otázka, najskôr skúste cez vyhľadávanie nájsť, či ju už stokrát niekto nevyriešil. Je veľmi pravdepodobné, že vaša otázka je niekde o pár strán dozadu už podrobne prebraná a zo všetkých strán zodpovedaná.

Ak prídete a rovno sa spýtate, málokto bude ochotný znovu vám odpovedať na tému, ktorá sa stále opakuje.

Pri tomto čítaní si všímajte aj mená diskutujúcich. Opakuje sa nejaké veľmi často? Skúmajte, aký druh príspevkov ten človek posiela. Môže to byť skúsený znalec, ale aj Chrobák truhlík – grafoman. Odhalením truhlíka si ušetríte veľa času – nemá zmysel také príspevky vôbec čítať a často ani reakcie na ne. Iba ak pre zábavu.

Komentáre k článku: Kde sa poradiť? – Internetové diskusie

  1. ! 7. apríla 2005

    jj… je to přesně tak. Zdaleka ne každej na zmíněným fóru rozumí tomu o čem píše.

  2. Marek_PD 31. októbra 2006

    Ten „chrobák truhlík“ je maximálne trefné…
    Ako obchodník s dennodenným stykom so zákazníkmi (elektro a mobily) môžem len potvrdiť, že nedajte na radu premudrelých šikovníkov, ktorí si tvrdia len svoju pravdu a neakceptujú názory iných, skúsenejších.
    Každá značka má niečo vydarené a niečo nie. Je to naozaj o praktických skúsenostiach, ktoré títo „teoretici“ zásadne nemajú. Preto si naozaj vypočujte názor viacerých alebo človeka, ktorý nie je zaujatý ale hodnotí všetko s nadhľadom, profesionalitou a nezaujato k niektorej značke alebo výrobku…

  3. miro01 12. septembra 2008

    Poradí mi niekto alebo poskytne schému zapojenia Canon Powershot s60 ? Závadu mám pravdepodobne v napájacej časti.

  4. Jozef 24. januára 2010

    AHOJTE .Som začiatočnik na zrkadlovky- poradí mi niekto chcel by som na Olymp.450-kit kupiť nejaký zoom objektiv napr.18-180 a pod. ALE Kit má 58 -čku závit .Ak som dobre pochopil 18-180 má 62 závit -na tento typ to teda nefunguje ? Je to to samé ako 420-ka …poradte aspon 10-krát opt.zoom díky..prajem pekný večer

  5. mark 4. októbra 2012

    Ahoj Miro

    mam otazocku trosku tazsiu. Ako mam podlateba nastavit fotak (clonu, expoziciu, ISO) aby som dostal co najvernejsiu fotku hviezdnej oblohy ?

    Myslim tak aby na fotke vyzerali hviezdy co najvernejsie. Nech je kazda taka jasna ako to vidim ludskym okom. Realna fotka oblohy bez prikraslenia a podobne.

    Vies mi poradit nejako?

    Dakujem.
    Mark

  6. Miro Veselý 5. októbra 2012

    mark to je ľahká otázka a ťažká realizácia. Hviezdy sú veľmi malé, takže na naozaj dobrú fotku by to chcelo riadne rozlíšenie a dobrú optiku. Svietia slabo, takže by to chcelo šialenú citlivosť, pretože zároveň sa hýbu a pri dlhších expozíciách sú z nich čiarky. Takže pre bežné vybavenie šach – mat. Buď robiť dlhé expozície a tolerovať posun hviezd, alebo mať špeciálne hvezdárske vybavenie, ktoré bude pohybovať fotoaparátom tak, aby sa stále „pozeral“ na rovnaké miesto. Potom zas bude rozmazaná krajina. Viac neviem poradiť, neskúšal som to. Keď som videl výsledky, tak som to vzdal.

Pridajte komentár: