Nekupujte fotoaparát tesne pred dovolenkou

Čím drahšia a zaujímavejšia dovolenka (či iná akcia) sa chystá, tým ľahšie človeka napadne myšlienka, že na takú udalosť sa asi oplatí kúpiť celkom nový a kvalitný prístroj, nech sú čo najlepšie spomienky.

Výsledkom takého počinu však často býva veľké sklamanie. Mizerné fotky, nenafotografovaný najdôležitejší motív…

Dôvod prvý: Riziko poruchy!

Aj keď poruchovosť súčasných fotoaparátov je pomerne veľmi malá, môže sa pri troche smoly stať, že natrafíte práve na prístroj, ktorý sa po niekoľkých zapnutiach náhle pokazí.

Poruchovosť spotrebnej elektroniky býva najčastejšia u celkom nových prístrojov. Ak je prítomná chyba, spravidla sa prejaví veľmi rýchlo, už po prvých zapnutiach, či v prvých dňoch.

Aj preto sa mnoho elektronických prístrojov takzvane zahoruje – ak necháte televízor, či počítač bežať v kuse trebárs tri dni, je veľmi pravdepodobné, že ak to vydrží, bude slúžiť mnoho rokov. A naopak, ak má chybu, táto sa prejaví dosť rýchlo po začiatku používania…

Digitálny fotoaparát síce je pred expedovaním do predaja testovaný a zahorený, ale po dlhom transporte sa predsa len môže všeličo zmeniť…

Aj vám sa môže pritrafiť, že po treťom či štvrtom zapnutí sa prístroj už neozve. Reklamácia je bez problémov – ak však toto zapnutie nenastane až niekde na druhej strane planéty. To je potom na šľak trafenie.

Pred dovolenkou preto nový fotoaparát poriadne potrápte! Pár sto fotografií v rôznych prostrediach ho preverí lepšie, než pocit že je to predsa celkom nový stroj a ako taký by mal byť tip top. Mal by byť, ale…

…ale je tu ešte vážnejší:

Dôvod druhý: Prax

A tento dôvod je celkom zásadný. Prosím, nepodceňte ho.

Každý jeden fotoaparát má určité vlastnosti. V niečom je dobrý, iné funkcie zvláda slabšie. "Má svoje muchy" povedali by sme.

Tieto muchy je nutné odhaliť a nájsť proti nim protiopatrenia.

Napríklad časom zistíte, že ak je na scéne veľmi svetlý objekt, na obrázkoch bude celkom biely a bez kresby. Alebo zistíte, že pri mierení cez hľadáčik je na skutočnom obrázku viac miesta nad hlavami, než ste videli. Alebo je miniatúrny fotoaparát náchylný fotiť neostro z dôvodu pohnutia prístrojom. Alebo sa dá ľahko zacloniť blesk prstom a všetky fotografie sú tmavé…

Podobných "zrád" má každý fotoaparát niekoľko. Aby ste aspoň na tie najdôležitejšie prišli, musíte s fotoaparátom nasnímať dosť veľa záberov a vyhodnotiť ich.

Potom, čo zistíte, že vaša "nová puška" nadnáša, nabudúce skúsite mieriť trocha nižšie. Až sa nakoniec naučíte odhadnúť, ako máte presne zamieriť, aby ste trafili presne to, čo ste chceli.

Práve preto je vhodné, aby ste pred dovolenkou mali dostatok času na poriadne zžitie sa s fotoaparátom. Mesiac považujem za minimálne obdobie, za aké sa dajú nielen odhaliť drobné problémiky, ale dokážete už aj nájsť vhodné protiopatrenia.

Preto s novým prístrojom veľa foťte.

  • Ak idete na dovolenku a plánujete fotiť krajinky, foťte krajinky doma. Zájdite na výlet a foťte všetko, čo uvidíte.
  • Ak sa chystáte fotiť svadbu, cvičte fotenie v miestnosti, foťte tmavoodetých ľudí bleskom…
  • No a podobne.

Toto za vás nespraví nikto!

Povedal som všetko, no zdôrazním ešte jednu vec: nenechajte testovať prístroj niekoho iného.

To, či nie je chybný, to zistíte aj v prípade, že aparátom bude fotiť váš kamarát (ak vy nemáte čas). Ale nezoznámite sa s prístrojom, nedostanete ho "do ruky".

Preto musíte fotiť vy.

Odporúčam, aby ste pre rýchlo zoznámenie sa s novým strojom pred dovolenkou fotografovali tak, že čo najčastejšie prístroj použijete v plnom "cykle".

Čiže:

  1. Vybrať z puzdra (ak puzdro mienite používať).
  2. Zapnúť.
  3. Nastaviť (ak treba niečo nastaviť). Ak netreba, vymyslite si zámerne nejakú úlohu, aby niečo bolo treba v nastavení upraviť.
  4. Exponovať.
  5. Vrátiť špeciálne nastavenia na normál! (Inak nabudúce ľahko zabudnete a budete fotiť v zlom nastavení.)
  6. Vypnúť.
  7. Dať nazad do puzdra.

Necvičte fotenie tak, že prídete na lúku, nafotíte za sebou nejakých 250 záberov a spokojne odídete.

Dôležité je získať rutinu aj v tom, ako sa prístroj vyberie, ako ho zapnete, nastavíte.

Nový prístroj vás totiž bude brzdiť, kým si naň nezvyknete.

Chvíľu potrvá, kým si zvyknete, kde (do pekla) sa zapne to prídavné blysnutie blesku, alebo ako kompenzovať expozíciu. Keď tieto úkony urobíte pred dovolenkou pomaly, potom, v ostrej akcii vám už nebudú robiť problémy.

Pri fotografovaní je veľmi dôležité, aby ste boli sústredení na to, čo fotografujete. Technika fotografovania vám nesmie robiť žiadne problémy.

Uvidíte kolibríka a chcete ho odfotiť. To chce silnejší zoom a čo najkratší expozičný čas. No kým to všetko nastavíte, kolibrík je preč.

Je preto praktické ovládať prístroj takmer naspamäť. Základné funkcie vám nesmú robiť problémy, musíte vedieť prístroj zapnúť takmer naslepo a niekedy dokonca aj nenápadne.

Práve toto sa dá nacvičiť len – cvičením. Nestačí si cestou na dovolenku prečítať návod, verte.

Ak pre nič iné, tak preto, aby ste dokázali odhadnúť, čo zhruba zvládne jedna sada batérií na jedno nabitie…

Komentáre k článku: Nekupujte fotoaparát tesne pred dovolenkou

  1. matus 21. februára 2005

    dobry den, rozmyslam, ci je ta ropucha iba preklep, alebo nejaka slovna hracka :-)

  2. Miro Veselý 21. februára 2005

    matus: Mala to byť hračka, ale ak to nie je jasné na prvý šup, radšej to zruším.

  3. Roman 21. februára 2005

    Miro: Neruuus…! :-)

  4. albert 21. februára 2005

    Veľmi zaujímavý článok a zdá sa , že aj výstižný. Hlavne pre tých, ktorí prechádzajú z klasického fotoaparátu na digitálny. Minimálne tu pribúda ďalší rozmer v nastavovaní a to je citlivosť ISO. Na klasickom fotoaparáte je jednoznačne daná filmom, ktorý doňho založíme. To je dimenzia na ktorú si treba zvyknúť a využívať ju pri fotografovaní. To už nehovorím o práci s displejom, nastavovaním požadovaného režimu za extrémnych podmienok (slnko, sneh …), zaostrovanie „naslepo“ iba s použitím automatiky …

  5. gablib 1. marca 2005

    Článok je aj poučný, a nielen tento. Tiež som v situácii, že som si pred pár dňami zadovážil nový digitál a musím s ním cvičiť, aj keď som prešiel z digitálu, hoc‘ jednoduchšieho. Zistil som, že si treba nielen nacvičiť jednotlivé, najmä nové funkcie, ale hlavne nezabudnúť, či lepšie povedané, spomenúť si, že ich digitál má. S novým digitálom som skúšal korekciu expozície, manuálne nastavenie bielej, bracketing, epozičné programy a pod. Ale až keď som si tu prečítal článok o fotení snehu, som zistil, že som úplne zabudol na histogram a pri experimentoch som ho vo foťáku nezapol. Vďaka týmto článkom sa mi to už dúfam nestane.

  6. :) 15. januára 2009

    je pravda ze zakladne funkcie musi mat clovek „v ruke“ a mne neroby problem pocas ticheho vyberania fotaku z vaku pocas dvihnutia fotak zapnut a podrzat zoom tak ako budem cca potrebovat :) ale akonahle chcem aby bola fotka taka ako ma byt tak sa neda pouzit AUTO rezim ale treba sa trosku pohrat s nastavenim.viem kde sa aka funkcia nachadza a ako mam nastavenie zmenit ale este treba vela praxe aby som vedel urcit aku uzavierku by sa traz najlepsie hodilo pouzit alebo o kolko zmenit ISO.na taketo veci potrebuje len a len prax. preto nerad pouzivam navody lebo je lepsie funkciu objavit sam a zacat ju pouzivat v potrebnu dobu. vela ludi si po vybrati fotaku z krabice raz precitaju navod a myslia si „uz viem vsetko ,uz mozem ist do terenu“
    . teraz uz pre mna nieje problem postavit sa do rohu miestnosti a naklonit fotak tak aby na nom neboly odrezane casti (bud postavy alebo cohokolvek ineho co bude na fotke rusit).
    pre dobre fotky potrebuje clovek prax, prax a zase prax :)

Pridajte komentár: