Digitálna fotografia na prenesenie farebnej informácie využíva takzvaný aditívny farebný model. Toto strašidelné slovné spojenie znamená po slovensky „súčtový model“.…
Vstavaný blesk
Vstavaným sa nazýva preto, že je dodaný s aparátom buď ako neoddeliteľná súčasť, alebo, ako vyklápajúca sa a inak neoddeliteľná súčasť.
Je fajn mať poruke blesk – ste v tme a môžete veselo fotiť.
Vstavaný blesk je určený len na amatérske a núdzové použitie.
Je slabučký
Bežný vstavaný blesk vie osvetliť tak akurát tortové orgie v obývačke. Ďalej nedosvieti. Rodinné výjavy si s ním odfotíte, ale ak sa pokúsite fotiť napríklad v jaskyni alebo v kostole, tak z toho nevyjde nič – malý blesk tak ďaleko nedosvieti.
Snehuliak v záhrade.
Je príliš blízko
Blesk je veľmi blízko pri objektíve. To je nepríjemné, lebo len čo fotíte v tmavom prostredí, skoro všetky oči budú červené.
Nedá sa točiť
Blesk vydáva surové, nepríjemné svetlo. Mení atmosféru. Každý lepší blesk (nie vstavaný) je dostatočne výkonný na to, aby ste ho mohli namieriť do stropu a nie priamo na ľudí. Potom sa sníma iba odrazené rozptýlené svetlo blesku, ktoré vytvorí príjemné a plastické obrázky. To, žiaľ, pri vstavanom blesku nie je možné.
Fotka s bleskom, papagáj je zvedavý, čo sa to preňho varí v kuchyni.
Externý vývod na blesk
Ak váš aparát má vývod na blesk, možno ho časom využijete. Ak by ste totiž fotili pri odrazenom svetle, fotky by boli nielen krajšie, ale aj bez efektu červených očí.
Vľavo záber s bežným vstavaným bleskom, vpravo držím externý blesk v ruke a mierim do stropu. Všimnite si oveľa prirodzenejšiu plasticitu kresby.