Vstavaný blesk

Vstavaným sa nazýva preto, že je dodaný s aparátom buď ako neoddeliteľná súčasť, alebo, ako vyklápajúca sa a inak neoddeliteľná súčasť.

Je fajn mať poruke blesk – ste v tme a môžete veselo fotiť.

Vstavaný blesk je určený len na amatérske a núdzové použitie.

Je slabučký

Bežný vstavaný blesk vie osvetliť tak akurát tortové orgie v obývačke. Ďalej nedosvieti. Rodinné výjavy si s ním odfotíte, ale ak sa pokúsite fotiť napríklad v jaskyni alebo v kostole, tak z toho nevyjde nič – malý blesk tak ďaleko nedosvieti.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Snehuliak v záhrade.

Je príliš blízko

Blesk je veľmi blízko pri objektíve. To je nepríjemné, lebo len čo fotíte v tmavom prostredí, skoro všetky oči budú červené.

Nedá sa točiť

Blesk vydáva surové, nepríjemné svetlo. Mení atmosféru. Každý lepší blesk (nie vstavaný) je dostatočne výkonný na to, aby ste ho mohli namieriť do stropu a nie priamo na ľudí. Potom sa sníma iba odrazené rozptýlené svetlo blesku, ktoré vytvorí príjemné a plastické obrázky. To, žiaľ, pri vstavanom blesku nie je možné.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Fotka s bleskom, papagáj je zvedavý, čo sa to preňho varí v kuchyni.

Externý vývod na blesk

Ak váš aparát má vývod na blesk, možno ho časom využijete. Ak by ste totiž fotili pri odrazenom svetle, fotky by boli nielen krajšie, ale aj bez efektu červených očí.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Vľavo záber s bežným vstavaným bleskom, vpravo držím externý blesk v ruke a mierim do stropu. Všimnite si oveľa prirodzenejšiu plasticitu kresby.

 

Komentáre k článku: Vstavaný blesk

 1. tomas 13. februára 2008

  pre vsetkych zaujemcov o kompakt s dobrym bleskom odporucam sony, osobitne dsc-w90. blesk je vyborny

 2. nemea9 27. mája 2009

  páčila sa mi táto stránka …
  …super, nielen že som sa podučila v základných termínoch, ale navyše aj fajn pobavila …autor má v sebe zakutaný milý zmysel pre humor…

 3. slomo 22. januára 2010

  Dakujem za info..

 4. tomas 12. septembra 2011

  dakujem, super stranka

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: