Prenos fotiek z fotoaparátu do počítača

Tá doba už pominula. To ste museli kartu z aparátu vybrať, zasunúť do niečoho, čo bolo pripojené na počítač cez LPT port a čakali ste dlhé minúty, až desiatky minút (!) kým sa fotky vychádzkovým tempom a so zjavnou nevôľou presťahovali na harddisk. A to boli ešte k tomu oveľa menšie karty!

Takmer všetky súčasné aparáty už však umožňujú prenos fotiek priamo z aparátu do počítača cez USB port. Veľká väčšina týchto zariadení je už priamo podporovaná súčasnými operačnými systémami (Windows XP, Linux, Mac OS) preto nevzniká žiadny problém. Ak máte poruke káblik, fotky presťahujete na väčšinu počítačov bez toho, aby bolo treba inštalovať doplnkové ovládače, alebo špeciálne programy.

Opatrne pri kúpe

Ak aparát idete ešte len kupovať, radím: nekúpte taký, ktorý na prenesenie fotiek vyžaduje nejaký svoj špeciálny softvér.

Nie je nič horšie, než situácia, keď ste v teréne a potrebujete rýchlo vyprázdniť aparát, aby sa dalo ďalej fotiť. Nájdete niekoho s laptopom, alebo internetovú kaviareň, ale váš foťák sa "nechytí". Málokto vám dovolí inštalovať nejakú neznámu softvérovú opachu, len aby ste si mohli preniesť pár fotiek…

Voľte taký foťák, ktorý sa po pripojení k bežnému počítaču prihlási, ako ďalší normálny harddisk.

Iné spôsoby

Existuje veľa zariadení, čítačiek pamäťových kariet, prenosných harddiskov, a "skladíšť" nafotených obrázkov, ale týmto zariadeniam sa v rýchlokurze venovať nebudem. Na všeobecnú informáciu o fotení to nie je nutné.

Komentáre k článku: Prenos fotiek z fotoaparátu do počítača

 1. Jozef 17. marca 2008

  Pán M.Veselý, najprv dovolte pekný pozdrav a poprosiť Vás o radu : Rozhodujem sa , (ako uplný začiatočník) na kúpu digitalneho foto . značky Panasonic LS 60. A čo by som veľmi od fot. chcel , preniesť fotky z fotoaparátu do počitača. Veľmi tomu nerozumiem , ako je to v návode Panasonic LS 60 udávané ( USB 1.1 , konektor pre napájenie zo siete …) , a či to nie je niečo , čo vyžaduje nejaký svoj špec. softver. Prosím Vás podívajte sa na to a poradte mi v tom , či to bude ,,šlapať´´bez problémov. Rozhodujem sa , ako laik – Medzi Panasonic LS60 a Olympus FE -210 , dovolím si Vás poprosíť , ktorý by ste mi ako začiatočnikovi poradili ? Ďakujem J. I.

 2. Daniela 7. mája 2008

  Dobrý deň!
  Mám na Vás prosbu,potrebujem poradiť.
  Z môjho fotoaparátu Samsung Digimax i5 mi zmizlo približne 300 fotiek,neviem ako.
  Neviete mi povedať kde a ako ich mám hľadať alebo už ich ani nenájdem?
  Asi nebude jednoduché vyjadriť sa,aj tak ďakujem.

 3. Lucia 29. augusta 2011

  Mám podobný problém ako Daniela, ale mám Sony Alpha 380.
  Jednoducho som pozerala fotky vo foťáku a boli tam všetky.. A akonáhle som dala kartu do notebooku, už tam bola len väčšia časť z nich. Kde mohli zmiznúť? Nechápem.

 4. Miro Vesely 29. augusta 2011

  Lucia niektoré počítače sú nastqavené na automatické stiahnutie fotiek z karty do počítača. potom sú v počítači, kde to neviem. treba hľadať, alebo sa poradiť s tým, kto vám počítač spravuje

 5. Lucia Schatzová 16. septembra 2011

  Dobrý deň,chcela by som vás poprosiť o radu-som naozaj zúfalá.
  Ide o zmiznutie fotiek z pamäťovej karty z foťáku-Nikon COOLPIX S3000
  Na karte sme mali dve zložky 100 Nikon a 101 Nikon kde sme mali fotky z dovolenky.Pred pár dňami som brala foťák na oslavu a veselo fotila-ale keď som išla fotky preniesť z foťáku do pc,tak v tej druhej zložke 101 Nikon,som mala už len fotky z oslavy-kde zmizli tie z dovolenky???
  Veľmi pekne vás prosím o pomoc.
  Vopred ďakujem.

 6. Marianna 1. februára 2012

  Prosila by som o radu,ako prenesiem s fotoaparátu Canon fotky do PC.Prosím o radu,ďakujem

 7. Denča 23. februára 2012

  Prosila by som o radu,ako prenesiem s fotoaparátu NIKON fotky do PC.Prosím o radu,ďakujem

 8. Lenka 1. júla 2013

  Pomoooc. Pravdepodobne som si zmazala súbor s fotkami z foťáku, no v ňom ešte sú. Ale keď si ich chcem preniesť cez USB port, neexistujú tam. Je možné ich nejako obnoviť, či inak preniesť?
  Poraďte prosím.

 9. Miro Veselý 5. júla 2013

  Lenka článok a texty odpovedajúce na vašu otázku sú hore.

 10. Wilhelm 9. februára 2014

  Mám dig. fotoaparát Panasonic LUMIX GF5. Mám stiahnutý aj software na prenos fotiek, len mám jedno. strach. Možete mi odpovedať, ako sa strachu zbavit a fotky stiahnuť? Takže, kam si ho mám strčiť, no ten káblik, aby som si to nepo…al? Musí byť batéria vybratá a karta vsunutá? Mám operačný systém Windows XP. Neponáhlajte sa, ani zajac, ani mŕtvola a ani obrázky neutečú. Ďakujem.
  Wilhelm Schultze

 11. Wilhelm 9. februára 2014

  Ešte jednu otázku: SD karta musí byť nutne 32 GB alebo može byť aj polovičná? Ešte raz vďaka.

 12. Miro Veselý 9. februára 2014

  Wilhelm zvyčajne stačí zasunúť káblik medzi počítač a foťák a keď je foťák zapnutý, fotky by mali byť v počítači prístupné. Ak si nie ste istý, dá sa použiť aj čítačku pamäťových kariet. Na strach dôvod nie je. Skúste si to s bezcennými fotkami a rýchlo sa to naučíte. Ak ste nafotili niečo mimoriadne cenné, tak si to dajte ukázať od niektho kto to už robil, ale nemalo by sa nič stať. Ak to fungovať nebude môže byť problém vo windows XP neviem či podporuje priamy prenos obrázkov. Je to predsa len starý systém. No a SD karta môže byť akákoľvek. Aj malá.

 13. Wilhelm Schultze 18. júla 2014

  Ďakujem, skúsim to podľa Vašej rady.

 14. Alexander 11. mája 2015

  Dobrý deň,
  pre uloženie a usporiadanie foto v pc používam Pisaca 3 .Doteraz bolo všetko v poriadku.V poslednom čase však došlo k zmiznutiu celých albumov a poprehadzovaniu fotiek a albumoch.
  Ako príčinu podozrievam,že po prevzatí foto z fotoaparátu do pc pre ich presun do Picasa 3 stláčam asi to čo je nesprávne,konkrétne dve možnosti – jedna je na spodu blízko stredu a druhá na spodu na kraji,neviem ich z pamäti pomenovať.Pravdepodobne treba stlačiť iba jednu možnosť a pretože neviem ktorú tak stláčam obe,čo by mohlo spôsobiť uvedený zmätok v Picasa 3.
  Predom ďakujem za odpoveď.

 15. Miro Veselý 11. mája 2015

  Alexander možno poradí niekto iný, ja tento program nepoužívam. Fotky do počítača vťahujem nezávisle priamo z karty ručne a potom presne viem, čo kde mám.

 16. Maja 19. marca 2019

  Dobrý deň, mam problem so stiahnutim fotiek z fotoaparatu značky Nikon. Keď som foto preniesla pomocou SSD karty do počitača časť fotiek mi načitalo a aj ukázalo, ale od isteho bodu mi vobec nechce ukazať foto a vypisujeme mi chybu záhlavia. Keď však prezeram foto na fotoaparate tak mi foto na chviľu ukáže a tak mi zmizne. Vydolujem tieto foto z fotoapartu či už mam len snívať?Ďakujem za odpoveď

 17. Miro Veselý 19. marca 2019

  Maja Zdravím Vás z toho čo takto popisujete sa nedá odhadnúť, či tie fotky zachránite. Nič s tým nerobte a dajte kartu niekomu, kto sa venuje záchrane dát – ak nie je vážny
  problém, je nádej, že fotky zachráni. Dosť často sa to podarí. Len treba nájsť niekoho, kto za to nezapýta nezmyselnú čiastku… To že vo fotoaparáte niečo vidíte sú len náhľadové zmenšené obrázky.

Pridajte komentár: