Hľadáčik, či predpažené ruky?

V meste sa fotograf s digitálnym fotoaparátom rozozná na 500 metrov. Má predpažené ruky, je mierne zaklonený a žmúri na maličký LCD displej. Niektorí si pri voľbe kompozície pomáhame aj rôznymi grimasami. :-)

Takýto postup má svoje výhody aj nevýhody. Skôr, než ich začnem rozoberať, poviem aj to, že nie je náhoda, že tak mnohí fotíme. Je to výhodné a človek po tej možnosti siahne akosi intuitívne – predovšetkým, ak má kompaktný prístroj s možnosťami LCD verzus optický hľadáčik.

Prečo fotíme v predpažení?

Pretože tak naplno využijeme výhody digitálneho fotoaparátu.

Vidím, čo bude

Taký postoj umožňuje vidieť, čo je na LCD. Skutočný obraz poteší a predovšetkým pomôže pri expozícii. Ak vidím, že scéna je svetelne náročná, môžem hravo kompenzovať expozíciu, pretože viem, že je to potrebné.

Aj pri kompozícii pohľad cez LCD pomôže, ľahšie sa zorientujeme, čo vidieť v obrazovom poli a predovšetkým, ako to vyzerá po elektronickej redukcii kvality. Predsa len pohľad na svet vyzerá trocha inak…

Viem, kde som

Výhoda predpaženia je aj v tom, že nestrácame kontakt s okolím – môžeme sa rozprávať s fotografovaným a fotoaparát nám nezakrýva celú tvár. Je len dočasnou prekážkou.

Tiež sa dá lepšie pozorovať okolie do obidvoch smerov, či za fotografovanie nestojí aj iná časť scény. Pri pohľade cez hľadáčik sa síce dá občas fľochnúť ľavým okom, či sa niečo nedeje mimo zorného poľa, ale ľavým okom nevidíte cez fotoaparát doprava.

Technické informácie

Výhodné je aj to, že na LCD stále vidíte niektoré dôležité údaje. Napríklad stav batérií, počet obrázkov, či stav kompenzácie expozície. Fotoaparát vás môže varovať, že expozičný čas je dlhší, aby ste veľmi prístrojom nehýbali…

Kontrola odfoteného záberu

Mimoriadne užitočné je, že po nasnímaní obrázku sa na nejaké dve sekundy zobrazí práve odfotografovaný záber. To je jedna z najdôležitejších výhod digitálnej fotografie – aj tak krátky „blik“ stačí na to, aby som vedel, že fotografia je v poriadku.

Nie každý vie, že už fotíte

Fotoaparát, ktorý máte v predpažení, dnes nepovažuje každý za fotoaparát. Môže to byť mobilný telefón. Bežne to využívam, keď chcem fotiť niekoho, kto by mohol pri fotení robiť ťažkosti. Vyzerám, ako keby som ten prístrojček len nastavoval, alebo niečo skúšal. Možno nefunguje. Asi tak sa javím obeti netušiacej, že už má za sebou 20 portrétov a ešte nezačala robiť „opičky“.

Máte okuliare?

Potom pohľadu na LCD možno blahorečíte pri každom fotografovaní. Pohľad cez okuliare do hľadáčika býva niekedy problémom. Buď ich musíte zložiť (aspoň na čelo), a potom je podmienka, aby mal hľadáčik kompenzáciu zaostrovania, čo nebýva zvykom. Alebo pozeráte cez okuliare do hľadáčika, čiže síce nevidíte takmer nič, ale zato si ľahko poškriabete drahé sklíčka okuliarov. (Dnes kvôli váhe veľmi často plastové „sklíčka“.)

A na čo si treba v predpažení dať pozor?

Už z názvu tušíte, že vás od predpaženia nejdem odhovárať, hoc niektorí fotografi by ho asi najradšej postavili mimo zákon. Viem, že sa tak fotografuje, sám tak fotografujem, takže nemá cenu odhovárať vás od toho, stačí, ak si preberieme riziká, na ktoré treba dať pozor.

Labilita

Predpažené ruky sa hýbu oveľa viac ako pri polohe, v ktorej máte fotoaparát opretý o tvár a tým podstatne lepšie stabilizovaný.

V predpažení teda vzniká (nie môže vznikať, ale vzniká!) väčší počet pohybovo neostrých obrázkov. Cez deň sa to nestane, ale po zotmení či v tme a pri fotografovaní bez blesku by ste sa mali úplne vyhnúť fotografovaniu v predpažení. Výnimku tvorí situácia, ak pritom sedíte za stolom a lakťami sa opierate o stôl. Alebo stojíte pri dverách a aspoň jednou rukou sa bezpečne opierate o dvere či stenu.

Pri práci so silnejším zoomom vôbec takú polohu neodporúčam, krotko si dajte aparát k tvári. Prístroje so silným zoomom mávajú aj tak hľadáčik elektronický, takže s tým nebýva problém.

Malý LCD

Výhoda, že na LCD vidíte prakticky presne to, čo bude na fotografii je skalená faktom, že pohľad na poštovú známku z pol metra nie je vždy celkom presný. Aj keby ste však mali fotoaparát celkom pri očiach, aj malý pohyb rukami môže kompozíciu mierne zmeniť.

Tma v tme

V príliš veľkej tme môže byť obraz príliš tmavý. V takej situácii je lepšie fotografovať cez optický hľadáčik, a nie zo zvyku cez LCD. Na druhej strane na LCD sa na chvíľu zobrazí odfotografovaný obrázok… Ťažká voľba…

Meškanie za realitou

LCD panel zobrazuje dej o zhruba desatinu sekundy neskôr, než sa naozaj stal. Ak ste príliš fixovaní na sledovanie scény len cez LCD, môže aj tak drobné omeškanie spôsobiť problém – nestihnete stlačiť spúšť v správnom okamihu.

Tento fakt je dobré poriadne nacvičiť, pretože sa týka každého fotoaparátu. Overte si, čím sa máte riadiť, aby ste čo najpresnejšie vedeli stanoviť správny okamih expozície.

Optický hľadáčik

Pohľad cez optický hľadáčik môže byť výhodný, ak chcete mať vypnutý LCD. Mierne to šetrí energiu.

Človek s fotoaparátom pri tvári je „jasný“. Fotograf. To môže niektoré modely doslova elektrizovať k výkrikom typu „nefoť ma“, „nezaznamenávajte“ a podobným.

Jednou z výhod fotografovania cez optický hľadáčik je okamžitý pohľad na scénu – bez omeškania.

V tme cezeň vidíte skoro rovnako dobre ako voľným okom.

Nevýhody fotografovania cez optický hľadáčik

Chyba paralaxy

Keďže optická os hľadáčika nie je totožná s osou objektívu, cez optický hľadáčik nevidíte dokonale presne to, čo bude na fotografii. Väčšinou to nevadí. Chyba paralaxy je popísaná v samostatnom článku.

Neprítomnosť informácií

V hľadáčiku nevidíte, koľko fotografií môžete ešte nasnímať, stav batérií a iné údaje. Niektoré fotoaparáty síce svietia do oka rôznofarebnými diódami informácie, či sú už pripravené fotografovať, ostáva nám však len dúfať, že sú pripravené správne.

Nevidieť náhľad

Krátke zobrazenie náhľadu na LCD sa spravidla nedá stihnúť – aj keby na LCD bolo zobrazené, chvíľu trvá, kým prístroj dáte od oka ďalej…

Elektronický hľadáčik

Fotoaparáty s dlhším zoomom majú namiesto optického hľadáčika elektronický. Ten je vždy vybavený aj korekciou očnej chyby a jeho používanie je výhodné.

Obraz je viditeľný aj na prudkom slnku, vidíte všetky potrebné informácie, aj náhľad nasnímaného obrázka.

Ak máte elektronický hľadáčik, budete ho pravdepodobne využívať často.

Otočný hľadáčik

LCD na kĺbe alebo otočný objektív predstavujú ideálnu možnosť – dá sa snímať od pása, čo je porovnateľné so statívom – stabilita je výborná. S fotoaparátom pri páse vás z fotografovania upodozrieva len málokto.

Jedinou nevýhodou je, že ľudia sa pozerajú vám do tváre, a ak je objektív príliš nízko, vyzerajú, akoby hľadeli hore…

Zrkadlovka

Profesionálnym strojom sa tu veľmi nevenujem, ale spomeňme ešte fotoaparáty, ktoré majú ako obraz pre hľadáčik zrkadlom odklonený obraz priamo z objektívu.

Je to rokmi overené a osvedčené riešenie, ktoré len tak skoro nebude prekonané elektronickou cestou. Nemusí sa však hodiť vždy a pre každého.

Záver

Ak ste si navykli fotografovať v nejakej póze či postoji, pokračujte v tom.

Iba ak máte ve

Pozrite si aj tieto články: