Ako si vyrobiť fotky na preukazy

Kto má digitálny fotoaparát, nemusí si dať vyrobiť portrét za drahé peniaze v niektorom minilabe či automate.

Niekedy môže mať význam, ak si portrét dáte spraviť v niektorom fotolaboratóriu – je to rýchle a nič nemusíte riešiť alebo vedieť. Zaplatíte síce viac a asi sa na fotke nebudete tváriť celkom tak, ako by ste chceli. Ale je to inak akcia bez starostí, čo mnohí ocenia.

Väčšina preukazových fotografií nekladie na fotku žiadne konkrétne kritériá. Môžete použiť takmer akúkoľvek vydarenú fotku a ušetríte dosť peňazí.

Na niektoré doklady však bývajú kritériá stanovené – napríklad niekedy treba, aby bolo vidieť ucho, alebo je podmienka, aby hlava bola odfotená presne spredu. Ak takéto kritériá fotka musí splniť, foťte tak, aby ste norme vyhoveli.

Zistite si, aké nároky sú kladené na fotku, ktorú sa chystáte vyrobiť.

Aj pri fotení na akýkoľvek iný preukaz je však dobré dodržať niekoľko zásad, pri ktorých sa bude stále opakovať slovo „neutrálny“. Zapamätajte si ho – preukazový portrét má byť práve taký. Umenie, momentky či bláznivé experimenty nie sú dobrým nápadom.

  • Pozadie by malo byť neutrálne. Postavte sa pred nejaký svetlý plynulý múrik alebo papier, nech za vami nie je nič rušivé. Ak sa to nedá dodržať, pozadie sa dá vyrobiť aj retušou.
  • Oblečenie by tiež malo byť čo možno najneutrálnejšie. Ak máte pocit, že na preukaz sa hodí najmodernejší hlasný výkrik vášho šatníka, odporúčam voliť radšej striednejší oblek. O nejaký čas môže byť móda zmenená a čo potom s takou fotkou?
  • Farba oblečenia by mala byť tiež neutrálna. Vylúčte biele košele a blúzky, zle sa fotia. Výrazne farebné šaty zas odvedú pozornosť. Osvedčili sa svetlomodré alebo sivé odtiene.
  • Na fotke by ste sa mali tváriť neutrálne, ale ak dáte najavo dobrú náladu miernym úsmevom, je to lepšie. Nehodí sa fotka typu momentka, kde sa človek veľmi smeje. Žiadne nálady na preukaz nepatria, len mierny úsmev je fajn.
  • Osvetlenie by malo byť čo najviac difúzne. Ideálne je, ak o niečo viac svetla pôjde z niektorej strany, nemali by ste však mať druhú stranu tváre príliš v tieni. Ak ju máte príliš tmavú, zosvetlite ju v retušérskom programe.
  • Veľkosť hlavy by na fotke mala byť primeraná. Nemalo by sa stať, že na fotke bude tvár príliš malá alebo priveľká.
  • Okuliare sa nesmú lesknúť. Ak okuliare nosíte, dajte si ich aj na preukaz.
  • Slnečné okuliare na preukaz nepatria. Nemachrujte, nenatáčate Matrix.
  • Ak vám záleží na dobrej fotke, použite na tvár trochu pudru – nebude sa vám lesknúť. Podobný efekt dosiahnete aj s polarizačným filtrom.
  • Portrét je vhodné fotiť s či najsilnejším zoomom, nepoužite širokouhlý objektív.
  • Na fotenie sa nehodí použiť blesk.

A ešte jedna dobre mienená rada: skúste sa povzniesť nad to, ako vlastne vyzeráte. Na preukazy sa spravidla dívajú cudzí ľudia, ktorých nezaujímate vy, ale platnosť preukazu. Aj keby ste na fotke vyzerali ako kreatúra, nikto sa nad tým nepozastaví. Preto sa netrápte, ak fotka nedopadne až tak ideálne, ako by ste chceli vyzerať vo svojich snoch… Dnes si možno poviete, že vyzeráte príšerne, ale o pár rokov si ten „príšerný“ vzhľad ešte budete aj závidieť.

Pozrime sa teraz na niekoľko ukážok.

Aj z bežnej fotky z mesta sa dá spraviť preukazový obrázok. Mäkké osvetlenie je výhodné a retuš – obstrihnutie – nemusí byť vôbec precízna. V zmenšenom formáte to aj tak nebude vidieť.

Po hrubom odstránení pozadia môžete vo fotoeditore bielu oblasť vyplniť nejakou farbou. Najlepšie zvykne pôsobiť prechodový filter, kedy hore bude tmavšia a dole svetlejšia farba.

Na nezáväzné účely môžete zvoliť aj provokatívnu farbu pozadia, ale lepšia býva neutrálnejšia.

Nerozptyľuje oči.

Tvár by mala byť primerane svetlá. To sa v editore dá pomocou nástroja Curves (krivky) spraviť ľahko.

Fotku na preukaz rozhodne skúste aj ponatáčať. Nie vždy najlepšie vyzerá fotka tak, ako bola odfotená. Mierne naklonenie hlavy na niektorú stranu môže veľmi zvýrazniť fotku.

Mierne potočenie obrázkom proti smeru hodinových ručičiek.

Opačný smer.

Aj výrez je dôležitý. Tento už je takmer tesný – bližšie k tvári s okrajmi v žiadnom prípade nechoďte. Nie je dobré, ak by sa vlasy takmer dotýkali okraja. Nejaké milimetre rezervy sú vždy dobré.

Tlačiari majú zásadu, že 5 milimetrov od okraja je maximum. Preukazová fotografia býva príliš malá, aby sa vždy dala dodržať rezerva 5 milimetrov, ale pod tri milimetre radšej nechoďte. (Ak nie je v požiadavke na fotku popísaný aj tento rozmer.)

Ja by som vo finále volil takýto výrez. Tento kabát sa však na preukazovú fotku nehodí, jeho odstrihnutie vľavo pôsobí dosť nevyvážene.

Ak zvolíte tmavšie pozadie, aj fotka tváre môže byť tmavšia. Neutrálna farba pozadia sa hodí na „vážnejšie“ doklady, ako pas, občiansky preukaz.

Toto je ukážka veľmi zle zvoleného výrezu – nad hlavou je priveľa miesta.

Tu je hlava príliš naboku.

Opačný prípad – z vlasov nerežte, kabát má menšiu cenu na identifikáciu osoby ako vlasy.

Ukážka kikirikí pozadia. Také farby by veľmi vyrušovali a nehodia sa.

Ak by ste už príliš dychtili po nejakom takomto pozadí, spravte si skúšku – mnoho nádherných na monitore žiarivých farieb vám žiadne fotolaboratórium na fotke nevyrobí – nedá sa. Výsledkom tohto obrázku by bola nie príliš presvedčivá tmavá červená…

Ukážka fotky, ktorá sa na preukaz nehodí – ostré slnko vrhá veľa tieňov. Navyše fotka je spravená širokouhlým objektívom a tvár je mierne perspektívne zdeformovaná. B
iele tričko je ako z reklamy – biela už nemôže byť belšia a na tvári sú lesky.

Aj po úprave s pozadím bude tieň veľmi rušivý a vyniknú odlesky.

Radšej sa odfoťte v izbe pri okne. Z tmavej časti miestnosti by to chcelo namieriť na tvár plát pokrčeného a znova vyrovnaného alobalu.

Takej fotke stačí v programe na retuš trochu zosvetliť tiene…

…a na menej záväzné dokumenty sa dá v pohode použiť. Nie je to žiadny fotografický zázrak, ale na bežné použitie naozaj stačí.

Keď máte fotku hotovú, namnožte si ju v jednom súbore niekoľkokrát pomocou funkcie skopírovať a prilepiť.

Rozmer si vypočítajte tak, aby fotka potom, čo si ju dáte vo fotolaboratóriu vyrobiť na papier, mala skoro presne taký rozmer, aký od vás požadujú. Radšej nech je o pár milimetrov väčšia, aby ste mohli strihať bez ťažkostí.

Biele okraje na spodnej časti sú dobré na to, že na niektoré preukazy okraj treba, aby úradníci mali kam odtláčať štemplíky.

Namnožte si ju radšej viackrát – môže sa stať že niektorý obrázok ostriháte nakrivo, tak nech máte v rezerve aspoň nejaké dva kusy navyše.

Mimochodom také strihanie fotky nožnicami na pravouhlý rozmer vôbec nie je tak jednoduché, ako by sa zdalo. Ak ste to ešte nerobili, radšej si na fotku nakreslite pravítkom a ostrou ceruzkou jemné značky. A vyskúšajte si to na nečisto. 

Naozaj presne orezať fotky sa dá len špeciálnym orezávačom alebo pomocou pravítka a orezávacieho nožíka či žiletky. Ak niečo z toho máte doma, použite to na orezanie fotky a nožnice nechajte tam, kde sú. Nožnice sa na presný orez fotky používajú veľmi ťažko.

A nakoniec šup s tým do laboratória. Za nejakých 10 korún a jednu hodinu máte vyrobenú sériu fotiek na preukazy a za ušetrené peniaze si môžete kúpiť nejakú sladkú bodkovanú vodu a popíjať ju pri pohľade na fotku, ktorú ste si sami vybrali. Určite budete na nej vyzerať prirodzenejšie, než na tej, keď na vás cudzí fotograf mieri aparát a presviedča vás, že sa treba usmievať, lebo za chvíľu vyletí vtáčik.

Pozrite si aj tieto články: