Ako si vyrobiť fotky na preukazy

Kto má digitálny fotoaparát, nemusí si dať vyrobiť portrét za drahé peniaze v niektorom minilabe či automate.

Niekedy môže mať význam, ak si portrét dáte spraviť v niektorom fotolaboratóriu – je to rýchle a nič nemusíte riešiť alebo vedieť. Zaplatíte síce viac a asi sa na fotke nebudete tváriť celkom tak, ako by ste chceli. Ale je to inak akcia bez starostí, čo mnohí ocenia.

Väčšina preukazových fotografií nekladie na fotku žiadne konkrétne kritériá. Môžete použiť takmer akúkoľvek vydarenú fotku a ušetríte dosť peňazí.

Na niektoré doklady však bývajú kritériá stanovené – napríklad niekedy treba, aby bolo vidieť ucho, alebo je podmienka, aby hlava bola odfotená presne spredu. Ak takéto kritériá fotka musí splniť, foťte tak, aby ste norme vyhoveli.

Zistite si, aké nároky sú kladené na fotku, ktorú sa chystáte vyrobiť.

Aj pri fotení na akýkoľvek iný preukaz je však dobré dodržať niekoľko zásad, pri ktorých sa bude stále opakovať slovo „neutrálny“. Zapamätajte si ho – preukazový portrét má byť práve taký. Umenie, momentky či bláznivé experimenty nie sú dobrým nápadom.

 • Pozadie by malo byť neutrálne. Postavte sa pred nejaký svetlý plynulý múrik alebo papier, nech za vami nie je nič rušivé. Ak sa to nedá dodržať, pozadie sa dá vyrobiť aj retušou.
 • Oblečenie by tiež malo byť čo možno najneutrálnejšie. Ak máte pocit, že na preukaz sa hodí najmodernejší hlasný výkrik vášho šatníka, odporúčam voliť radšej striednejší oblek. O nejaký čas môže byť móda zmenená a čo potom s takou fotkou?
 • Farba oblečenia by mala byť tiež neutrálna. Vylúčte biele košele a blúzky, zle sa fotia. Výrazne farebné šaty zas odvedú pozornosť. Osvedčili sa svetlomodré alebo sivé odtiene.
 • Na fotke by ste sa mali tváriť neutrálne, ale ak dáte najavo dobrú náladu miernym úsmevom, je to lepšie. Nehodí sa fotka typu momentka, kde sa človek veľmi smeje. Žiadne nálady na preukaz nepatria, len mierny úsmev je fajn.
 • Osvetlenie by malo byť čo najviac difúzne. Ideálne je, ak o niečo viac svetla pôjde z niektorej strany, nemali by ste však mať druhú stranu tváre príliš v tieni. Ak ju máte príliš tmavú, zosvetlite ju v retušérskom programe.
 • Veľkosť hlavy by na fotke mala byť primeraná. Nemalo by sa stať, že na fotke bude tvár príliš malá alebo priveľká.
 • Okuliare sa nesmú lesknúť. Ak okuliare nosíte, dajte si ich aj na preukaz.
 • Slnečné okuliare na preukaz nepatria. Nemachrujte, nenatáčate Matrix.
 • Ak vám záleží na dobrej fotke, použite na tvár trochu pudru – nebude sa vám lesknúť. Podobný efekt dosiahnete aj s polarizačným filtrom.
 • Portrét je vhodné fotiť s či najsilnejším zoomom, nepoužite širokouhlý objektív.
 • Na fotenie sa nehodí použiť blesk.

A ešte jedna dobre mienená rada: skúste sa povzniesť nad to, ako vlastne vyzeráte. Na preukazy sa spravidla dívajú cudzí ľudia, ktorých nezaujímate vy, ale platnosť preukazu. Aj keby ste na fotke vyzerali ako kreatúra, nikto sa nad tým nepozastaví. Preto sa netrápte, ak fotka nedopadne až tak ideálne, ako by ste chceli vyzerať vo svojich snoch… Dnes si možno poviete, že vyzeráte príšerne, ale o pár rokov si ten „príšerný“ vzhľad ešte budete aj závidieť.

Pozrime sa teraz na niekoľko ukážok.

Aj z bežnej fotky z mesta sa dá spraviť preukazový obrázok. Mäkké osvetlenie je výhodné a retuš – obstrihnutie – nemusí byť vôbec precízna. V zmenšenom formáte to aj tak nebude vidieť.

Po hrubom odstránení pozadia môžete vo fotoeditore bielu oblasť vyplniť nejakou farbou. Najlepšie zvykne pôsobiť prechodový filter, kedy hore bude tmavšia a dole svetlejšia farba.

Na nezáväzné účely môžete zvoliť aj provokatívnu farbu pozadia, ale lepšia býva neutrálnejšia.

Nerozptyľuje oči.

Tvár by mala byť primerane svetlá. To sa v editore dá pomocou nástroja Curves (krivky) spraviť ľahko.

Fotku na preukaz rozhodne skúste aj ponatáčať. Nie vždy najlepšie vyzerá fotka tak, ako bola odfotená. Mierne naklonenie hlavy na niektorú stranu môže veľmi zvýrazniť fotku.

Mierne potočenie obrázkom proti smeru hodinových ručičiek.

Opačný smer.

Aj výrez je dôležitý. Tento už je takmer tesný – bližšie k tvári s okrajmi v žiadnom prípade nechoďte. Nie je dobré, ak by sa vlasy takmer dotýkali okraja. Nejaké milimetre rezervy sú vždy dobré.

Tlačiari majú zásadu, že 5 milimetrov od okraja je maximum. Preukazová fotografia býva príliš malá, aby sa vždy dala dodržať rezerva 5 milimetrov, ale pod tri milimetre radšej nechoďte. (Ak nie je v požiadavke na fotku popísaný aj tento rozmer.)

Ja by som vo finále volil takýto výrez. Tento kabát sa však na preukazovú fotku nehodí, jeho odstrihnutie vľavo pôsobí dosť nevyvážene.

Ak zvolíte tmavšie pozadie, aj fotka tváre môže byť tmavšia. Neutrálna farba pozadia sa hodí na „vážnejšie“ doklady, ako pas, občiansky preukaz.

Toto je ukážka veľmi zle zvoleného výrezu – nad hlavou je priveľa miesta.

Tu je hlava príliš naboku.

Opačný prípad – z vlasov nerežte, kabát má menšiu cenu na identifikáciu osoby ako vlasy.

Ukážka kikirikí pozadia. Také farby by veľmi vyrušovali a nehodia sa.

Ak by ste už príliš dychtili po nejakom takomto pozadí, spravte si skúšku – mnoho nádherných na monitore žiarivých farieb vám žiadne fotolaboratórium na fotke nevyrobí – nedá sa. Výsledkom tohto obrázku by bola nie príliš presvedčivá tmavá červená…

Ukážka fotky, ktorá sa na preukaz nehodí – ostré slnko vrhá veľa tieňov. Navyše fotka je spravená širokouhlým objektívom a tvár je mierne perspektívne zdeformovaná. B
iele tričko je ako z reklamy – biela už nemôže byť belšia a na tvári sú lesky.

Aj po úprave s pozadím bude tieň veľmi rušivý a vyniknú odlesky.

Radšej sa odfoťte v izbe pri okne. Z tmavej časti miestnosti by to chcelo namieriť na tvár plát pokrčeného a znova vyrovnaného alobalu.

Takej fotke stačí v programe na retuš trochu zosvetliť tiene…

…a na menej záväzné dokumenty sa dá v pohode použiť. Nie je to žiadny fotografický zázrak, ale na bežné použitie naozaj stačí.

Keď máte fotku hotovú, namnožte si ju v jednom súbore niekoľkokrát pomocou funkcie skopírovať a prilepiť.

Rozmer si vypočítajte tak, aby fotka potom, čo si ju dáte vo fotolaboratóriu vyrobiť na papier, mala skoro presne taký rozmer, aký od vás požadujú. Radšej nech je o pár milimetrov väčšia, aby ste mohli strihať bez ťažkostí.

Biele okraje na spodnej časti sú dobré na to, že na niektoré preukazy okraj treba, aby úradníci mali kam odtláčať štemplíky.

Namnožte si ju radšej viackrát – môže sa stať že niektorý obrázok ostriháte nakrivo, tak nech máte v rezerve aspoň nejaké dva kusy navyše.

Mimochodom také strihanie fotky nožnicami na pravouhlý rozmer vôbec nie je tak jednoduché, ako by sa zdalo. Ak ste to ešte nerobili, radšej si na fotku nakreslite pravítkom a ostrou ceruzkou jemné značky. A vyskúšajte si to na nečisto. 

Naozaj presne orezať fotky sa dá len špeciálnym orezávačom alebo pomocou pravítka a orezávacieho nožíka či žiletky. Ak niečo z toho máte doma, použite to na orezanie fotky a nožnice nechajte tam, kde sú. Nožnice sa na presný orez fotky používajú veľmi ťažko.

A nakoniec šup s tým do laboratória. Za nejakých 10 korún a jednu hodinu máte vyrobenú sériu fotiek na preukazy a za ušetrené peniaze si môžete kúpiť nejakú sladkú bodkovanú vodu a popíjať ju pri pohľade na fotku, ktorú ste si sami vybrali. Určite budete na nej vyzerať prirodzenejšie, než na tej, keď na vás cudzí fotograf mieri aparát a presviedča vás, že sa treba usmievať, lebo za chvíľu vyletí vtáčik.

Komentáre k článku: Ako si vyrobiť fotky na preukazy

 1. Boris 14. apríla 2004

  robil som si takto fotky na sluzobný prekuaz z tych co mam na webe http://www.webpark.sk/ibartos
  ale chcem v podstate len k tomu obstrihaniu
  dal som tlacit fotku 10×15 za 8,90sk v auparku vo fuji na tomto rozmere som mal 8 fotiek na preukaz a maju na to aj ten vystrihovac bez problemou to vycvakaju

  boris

 2. Danny 14. apríla 2004

  Vdaka za dobre rady (tak ako vzdy). Najblizsie to vyskusam na manzelke, lebo ta je vzdy nespokojna s vysledkom fotiek od fotografa. Takto jej spravim aj 10 zaberov a nech si vyberie :o)

 3. svx 19. apríla 2004

  do akej miery je upravovanie fotografii pre preukazy legalne – nieco na styl predvolebnej kampane isteho kandidata na prezidenta ktoreho xicht bol vyhladeny vo photoshope – budeme vsetci zo seba robit modelov/modelky na fotkach pre preukazy ?
  …trosku na zmyslenie…

 4. Miro Veselý 19. apríla 2004

  svx: do akej mieri je legálna plastická operácia? Zmena účesu? Schudnutie?
  Na preukaze sa má človek zhruba podobať. Ak si odstráni vrásky a aknebáky asi to nebude prekážať. Spomeňte si na Husáka. Na každej škole sme naňho celé detstvo čumeli a akokoľvek bol uretušovaný, zostal rozposnateľný.
  Trebárs taký mečiar na poslednom z bilbordov bol nespoznateľný. Asi chcel, aby sme volili iného chlapa, ako jeho.
  Do tej miery je to legálne.
  Retuš nemusí vždy idealizovať a meniť človeka – niekedy „len“ napráva technologické problémy.

 5. Andrej 19. apríla 2004

  V poziadavkach na fotky do pasu je priamo napisane, ze fotografia nesmie byt retusovana:
  http://www.minv.sk/legislativa/doklady.htm

 6. daddddy 20. apríla 2004

  sukhlasim z nazorom, ze fotka do dokladov nesmie byt retusovana. dokonca mam dojem, ze su dane aj rozmery vzdialeniosti tvare od okraju, a zaroven pomer rozmeru vysky cela a vysky celej fotky. a mnoho ineho, niekde som sa to docital, no uz neviem kde, ak sa mylim, ospravedlnujem sa

 7. Miro Veselý 21. apríla 2004

  daddddy: áno, niektoré preukazy majú presne definované parametre. Požiadavka na neretušovanú fotku je dnes irelevantná. Retuš pred 10 rokmi vyzerala trochu inak. Chcel by som vidieť, kto rozozná, či je digitálna fotka retušovaná, alebo nie. Ak sa človek podobá, nie je o čom hovoriť. Opakujem, že slovom retuš nerozumiem, že si na fotke má niekto nos posunúť nad oči :-)

 8. Boris 7. mája 2004

  vidim ze sa tu objavili reakcie magorov ktorým nepomoze ani retus :O)

 9. miloslav 7. septembra 2004

  nevie mi niekto poradit ako si namnozim fotky v jednom subore?…v akom programe sa to robi?…

 10. Andrej 7. septembra 2004

  miloslav: Da sa to urcite urobit v kazdom programe co ma nieco s grafikou. Prave som vyskusal ze to vie aj MS Paint.

 11. Miro A 7. septembra 2004

  pre Andreja: To hadam nie, ved MP Paint nevie ani ukazat zmenseny nahlad. Potom mi je pri fotkach dost naprd, ze by ich vedel namnozit.

  pre Miloslava: Pozri clanok „Portret a zoom“, tam som nieco pisal a bol som aj skorigovany…
  A mozno aj dopisem, ak by boli konkretne otazky.

 12. Andrej 7. septembra 2004

  Miro A: Ja som Paint neodporucal, iba som ho pouzil ako priklad ze aj najsprostejsi SW co je v kazdych Windows dokaze viackrat vlozit Clipboard do obrazku.

  Z Miloslavovej otazky mi je jasne ze Photoshop nepouziva, ale predpokladam ze nejaky iny program na editovanie fotografii pozna. Tak som mu chcel naznacit ze sa jedna o trivialnu funkciu.

 13. Blanka 13. októbra 2004

  Urobila som si fotky podľa Tvojho návodu a poslala ich spolu s prihláškou do jednej súťažnej relácie nemenovanej TV (aby som nerobila reklamu). Nebola to súťaž krásy, takže ma vybrali:-) a hoci som nevyhrala, strávila som príjemný deň. Vidíš, akým rôznym spôsobom sú Tvoje rady užitočné.:-)

 14. Betti 8. septembra 2006

  Ja sa chcem spýtať akým spôsobom sa obstriháva hlava, mne to vo photoshope urobí tak nepresne, že medzi vlasmi zostane pozadie. Ako to mám robiť keď chcem za osobou zmeniť pozadie.
  Ďakujem.

 15. Miro Veselý 8. septembra 2006

  Betti: niekedy sú vlasy problémom, ktorý sa nedá riešiť. ak sú rozlezené, potom je niekedy nemožné vyretušovať to, iba kresliť. a to väčšinou vidno

 16. tomas 13. februára 2008

  hmm, ako tak pozeram datumy komentov, dnes je doba digitalnych tvari a neviem coho mozneho, a tak mozem zabudnut na dobru fotku v pase, maximalne tak euro26 :)

 17. Cthulhu 1. septembra 2008

  OK
  :o)

 18. aris 13. augusta 2009

  Ja viem, že na medzinárodný vodičák je v zákone napísané, že mám predložiť fotografiu. Chcel by som vedieť, či môžem doma vytlačiť fotografiu aj na kancelársky papier. Bude to fotografia na preukaz, ak použijem takýto nosič alebo ma s tým vyhodia ?

 19. Zdenek 28. augusta 2009

  Asi tě s tím vyhodí, kamarádka chtěla fotku dceři na průkazku, tak jsem ji pár udělal na kvalitní 200g papír, a stejně musela nechat dceru vyfoti u fotografa. Já jsem si udělal fotky na nový občanský průkaz a vzala mě je. Oni to stejně odesílají někam na okres a fotku stejně skenují a na občanku ji vytisknou. Já si kupuji do obrázkové
  knihy (je to album bez fotek , je přímo s tištěnýma fotkama) 150g paír a na fotky 200 gramový paír

Pridajte komentár: