Nažehľujeme fotky na tričká

Ak máte počítač a možnosť vytlačiť napríklad na bublinkovej tlačiarni obrázok alebo nápis, na získanie trička s obrázkom vám chýbajú asi už len dve veci. Nažehľovacie papiere a odvaha. To prvé sa dá kúpiť v každom lepšom počítačovom obchode a k tomu druhému vám snáď dopomôže tento článok. Vopred sa tešte – zvládne to aj chlap vyzbrojený žehličkou a minimom skúseností. (Smoliari si pripravia aj hasiaci prístroj, alebo zveria fázu žehlenia polovičke, matke a podobne.)

Čo na to treba?

 • Špeciálne papiere na nažehľovanie vhodné pre vašu tlačiareň. (Nemusia byť nutne tej istej značky, aj keď výrobca bude tvrdiť, že áno, aby zarobil. Ak máte bublinkovú, musia byť určené pre ňu, je jedno ktorú. Cena jedného listu formátu kancelárskeho papiera sa pohybuje okolo 80 až 100 korún.) Ak chcete potlačiť jedno tričko, neoplatí sa kupovať celý balík špeciálnych papierov. V mnohých kopírovacích službách ho zvyknú mať a ochotne vám predajú aj jeden list papiera.
 • Tričko (tričká), na ktoré sa bude nažehľovať. (Tričko nemusí byť nové, ale vzhľadom na to, že nažehlenička aj niečo vydrží, oplatí sa radšej voliť nové. Na hrúbke nezáleží, farba by mala byť biela alebo veľmi svetlá. Volil by som kvalitné tričká z bavlny, alebo s veľkou prevahou bavlny, pretože ich bude treba potrápiť vyššou teplotou. Preto sa radšej vyhnite syntetickým tričkám. Spoznáte ich podľa nápisu Acryl, Acrylic, PE, Polyester a podobne.)
 • Žehličku
 • Elektriku
 • Miesto, kde sa bude žehliť (ideálne žehliaca doska, ale ak nie je, stačí stôl a nejaké rovné plachty na ňom, ktorým teplota žehlenia nevadí.).
 • Počítač a tlačiareň.

Postup

Najskôr si zvolíte, čo chcete na tričko vlastne dať. Môže to byť nápis, kresba, či obrázok z digitálneho fotoaparátu, alebo sken fotky.

Pre tričká detí môže byť motívom napríklad ich vlastná kresba pastelkami. Do táborov alebo na seminár o komunikácii zas môže prísť vhod portrét alebo meno. Menšie firmy môžu takto získať tričko s potlačou firemným logom – pri odbere pár kusov to vyjde určite lacnejšie ako riadna sieťotlač.

Nažehľovanie obrázkov na tričká

Na počítači v obrázkovom editore si pripravte motív. Nezabudnite, že výsledok bude nakoniec stranovo obrátený, a tak ho dajte vytlačiť v zrkadlovom obrátení.

Nažehľovanie obrázkov na tričká

Nažehľovanie obrázkov na tričká

Po vytlačení na nažehľovací papier obstrihnite motív tak, že okolo obrázka bude niečo cez pol centimetra okraja.

Nažehľovanie obrázkov na tričká

Obstrihnutý motív položíme na tričko obrázkom dolu.

Nažehľovanie obrázkov na tričká

Nahrejeme žehličku na maximum a začneme s nažehľovaním. V žiadnom prípade sa žehličkou nepokúšajte hýbať po obrázku! Kolmo zhora priložte žehličku na prvý „krížik“ predtlačený na nažehľovacom papieri. Pritlačenú žehličku bez pohybu držte na mieste asi 2 sekundy a zdvihnite ju kolmo hore. Posuňte ju nad ďalší „krížik“ (naň ukazuje modrá šípka) a zas ju pritlačte na 2 sekundy. Týmto spôsobom prejdite v smere modrej šípky postupne po všetkých „krížikoch“ prvej, potom druhej a ďalších čiar vždy v jednom smere. To isté zopakujte v smere červenej šípky, potom zelenej a nakoniec žltej.

Nažehľovanie obrázkov na tričká

Animácia ukazuje jasnejšie, o čo ide.

Nažehľovanie obrázkov na tričká

Žehlenie trvá niekoľko minút. Jeho cieľom je roztaviť nažehľovaciu hmotu tak, aby sa „chytila“ na vláknach trička. Farbivo, ktorým je obrázok vytlačený sa tak dostane medzi tričko a priehľadnú, pružnú fóliu.

Nažehľovanie obrázkov na tričká

Po skončení žehlenia nechajte obrázok bez pohybu chladnúť aspoň dve minúty.

Nažehľovanie obrázkov na tričká

Potom jemne chyťte niektorý roh a opatrne začnite odtrhávať papier od trička. Ak je všetko v poriadku, nažehlená vrstva už teraz drží lepšie na tričku ako na papieri a papier sa preto celkom ľahko odlúpne.

Nažehľovanie obrázkov na tričká

Stiahnutie papiera ide ľahko, no i tak je dobré trhať pomaly a veľmi trpezlivo.

Nažehľovanie obrázkov na tričká

Už na prvý pokus získate bezchybný a neporušený obrázok.

Nažehľovanie obrázkov na tričká

Hotovo! Tričko si môžete obliecť alebo pripraviť na použitie.

Nažehľovanie obrázkov na tričká< /p>

Pred prvým praním bude ešte trocha vidieť miesta, pokiaľ presne siaha nažehlený obrázok – rozhranie som označil šípkami a mierne zvýraznil.

Nažehľovanie obrázkov na tričká

Zväčšený detail. Po prvom, najviac druhom praní už prakticky nebude vidieť, že ide o nažehlený útvar.

Trvanlivosť

Každého zaujíma hlavne trvanlivosť takého obrázka na tričku, ktoré sa bežne nosí a perie.

Na to mám konkrétnu ukážku. V roku 1995 som si vyrobil tričká s motívom Beavisa a Buttheada. Boli tlačené z čiernobielej lejzrovky a nažehľovalo sa to xerokópiou na nažehľovaciu fóliu. Tričko sa bežne používalo a pralo a dnes, po šiestich rokoch, vyzerá obrázok takto:

Nažehľovanie obrázkov na tričká

Tričko je vyťahané a aj obrázok už stratil hodne z pôvodnej sýtosti.

Nažehľovanie obrázkov na tričká

Zväčšený pohľad na výpadky farbiva.

Nažehľovanie obrázkov na tričká

Veľký detail.

Nažehľovanie obrázkov na tričká

Tričko s motívom papagája je teda v najbližšom (najmenej) roku ohrozené skôr tým, že naň vyobrazovaný papúch doplní ešte niečo zelené a abstraktné, než by sa obrázok zničil.

Po opraní síce mierne zosivie, ale ak ho prežehlíte, získa späť svoju sýtosť. Určite sa dá počítať s desiatkami praní bez výraznej straty kvality. Pod praním rozumiem čľapkanicu v práčke do 40 stupňov, nie nejaké vyváranie. Farby z takéhoto trička nezafarbia ostatné veci v práčke, ale prvé pranie by som dal radšej sólové, alebo v rukách. Preventívne…

Revízia apríl 2002:

Ak to nažehlíte zle, môžete sa tešiť aj na to, že vám kúsky obrázku “zlezú”. Na tričku z obrázku sme trochu zanedbali jednu časť, pri praní začínajú zliezať kúsky… Pri spätnej analýze podľa fotiek z pracovného postupu je to časť, ktorá zjavne nebola príliš dlho zahrievaná.

Revízia august 2003:

Hneď, ako som minulý rok zistil, že sú zle nažehlené kusy, písal som iniciatívne revíziu. Neskôr som si však uvedomil, že nažehlenie bolo v poriadku, chyba bola na mojej strane.

Nažehľovanie obrázkov na tričká

Zvyknem nosiť tašku na pleci a tá ten obrázok poškodila.

Nažehľovanie obrázkov na tričká

A takto vyzerá asi po dvadsiatich praniach, vzhľadom na poškodenia už to tričko nepoužívam. Vypadnuté kúsky sú spôsobené taškou – často v nej býva ťažší nákup.

 

Komentáre k článku: Nažehľujeme fotky na tričká

 1. Inka 21. januára 2004

  Dik za tip s obratenym pismom :-)

 2. slavo 4. decembra 2004

  novsie tlaciarne /napr moj canon i850/ naju uz v predvolbach moznost tlace na nazehlovaciu foliu.

  ovladac tlaciarne vam v tomto pripade uz automaticky zrkadlovo otoci grafiku. /ak samozrejme mate zvolenu tlac na dany typ folie/.

  v tlacovom nahlade ale obrazok stale vyzera neotoceny. /aspon u mna/

  takze doporucujem pred tlacou na foliu vyskusat si vytlacit testovaciu vzorku /napr nejaky textik/ na papier. usetrite si tak jednu foliu a mate istotu co vam z tlaciarne vylezie.

  prijemne nazehlovanie

 3. juro 23. decembra 2004

  Mam otazku, ktora az tak celkom nesuvisi s nazehlovanim … Nevies, kde sa da v BA zohnat CISTE biele bavlnene tricko? Ako si sa mi to nepodarilo nikde najst :(

  Vdaka

 4. Miro Veselý 23. decembra 2004

  juro: Neviem, to by snáď malo byť dostať bežne. Ja som si kúpil vo http://www.vantarix.com/ 30 kusov, na 2 roky mám pokoj a mám kvalitu.

 5. siska 24. septembra 2006

  chcela by som sa spytat ci treba nejeku specialnu napln do tlaciarne alebo normalne klasicky kartridz

 6. Miro Veselý 25. septembra 2006

  siska: stačí akákoľvek náplň.

 7. FatoYo 7. novembra 2006

  Super navod!
  A nedalo by sa to nazehlit na cierne tricko? Co by sa stalo ak by som za vzorom nenechal pol cm biely pasik. Nedalo by sa vzor vytlacit na cierne pozadie a cierne tricko? (nechcem aby tam bola biela farba)

 8. miro /nie vesely/ :D 17. novembra 2006

  Tak ako kupis biele folie tak sa daju zohmat aj cierne ale tam zas nevytlacis bielu farbu.

 9. suelen-ka 5. mája 2008

  CEm sa spytat ze kolko si zaplatil za tich 3o ks…. ? dik vopred! :D

 10. suelen-ka 5. mája 2008

  :P :D :) :( u nas VRAJ stoji jeden ks do 4oo.- je to mozne? :D

 11. 29smejka 3. júna 2008

  ja som nasla na nete ze 10 kusov stoji 390Sk takze to je celkom v pohode nie?… a kde sa to da kupit normalne?? zaodpoved dakujem (mail)

 12. DarkLegion 8. júla 2008

  dotaz k tomu ciernemu tricku….preco nevytlacim bielu farbu?

 13. Frankie 9. júla 2008

  V tlaciarni nemas napln s bielou farbou. Tlaciaren si automaticky mysli, ze papier je biely.

 14. Lavar 11. júla 2008

  Frenkie – v podstate mas pravdu!
  Bezne tlaciarne, ci uz laserove, atrementove, pouzivaju CMYK (cyan, magenta, yellow. black) cartridge a este ktomu su transparentne.
  Problem je v tom, ze na bielu farbu potrebujes idealne rovnake mnozstvo z kazdej farby a to mnozstvo sa rovna nule. Co je naopak ako pri RGB (red, green, blue) kde na bielu potrebujes zo vsetkych troch maximum. Vyskusaj si to v nejakom softe, kde si vies zmenit paletu RGB a CMYK.
  Bielov dokazu tlacit len offsetove tlaciarne.
  P.S. – A ty z vas co sa budu pokusat tlacit farebne na farebny papier, vratane cierneho, pozor!!! Atramenty a tonery su transparentne a miesaju farby aj s bielim podkladam. Cize cervena na ciernom papiere na monitore je pekna, ale v reale z toho bude tazko identifikovatelne niecoe na ciernom papiere, viditelne pod uhlom odrazu svetla!!!

 15. JK 14. júla 2008

  Super článok…chcela by som to vyskúšať na ľanovú tašku. Píšeš, že vhodná je bavlna, ale keďže je ľan prírodný, nemal by byť problém, nie?

 16. wiky 22. novembra 2008

  cawtee pls som sa cela opytat ze ci sa taky papier da kupi v normal papiernictve a ako si ho mam ptat ( ako sa vola) ..a ked nie tak kde ho mozem kupit …:D dakujem pa ozvi te sa mi cim skor :D pay

 17. Special 4. decembra 2008

  Co ste vymeteni idem asi k činanovi a mam za 80 Sk jedno tricko

 18. koleso 15. decembra 2008

  Diki moc velmi mi to pomohlo a mam lacny darcek na narodeniny:D

 19. Patrick 30. apríla 2009

  Dobrý článok – mám tip na kúpu nažehľ. papiera:
  http://www.alza.sk/zazehlovaci-folie-avery-d96371.htm
  Menej ako 5Osk za kus! (v balení 4ks)

 20. peťo 19. mája 2009

  V Prešove v predajni na poschodí v tesku sa dá kúpiť nažehľovací papier za 50 sk. to len pre informáciu (:

 21. heherise 29. júna 2009

  Aku tlaciaren potrebujem na to aby som si to mohol vytlacit na ten papier ??? Atramentovu alebo laserovu ?

 22. cicuska 26. februára 2010

  da sa nazehlit cierno biely obrazok na ciernu mikinu?????

 23. Atlis 3. mája 2010

  Bielou sa v domacich podmienkach tlacit neda.

 24. qaqaqaqaqaqaqa 12. júna 2010

  aj mna by zaujimalo ci sa da pouzit aj atramentova tlaciaren ,aj ked osobne si myslim , ze nie ,lebo sa farba vyperie

 25. qaqaqaqaqaqaqa 12. júna 2010

  tak uz som si trochu zagooglil a zistil som ze moze byt aj atramentova ,len treba kupit papier pre atr. tlaciaren

 26. laco23 20. augusta 2010

  čierno-biely obrázok sa samozrejme dá vytlačiť aj na čierne oblečenie, a bielu farbu na to netreba (LOL). Kúpte si biele, nepriehľadné nažehľovacie fólie. Tie stoja o niečo viacej ako hore spomínané, priehľadné – ja som kúpil za takmer 10 eur/4 listy.

 27. fato 28. septembra 2010

  cao, super navod, no opravte ma pls, ale bublinkova tlaciaren je v podstate inkjet-buble-jet-atramentová tlačiareň nie??? dik

 28. ixka 23. mája 2011

  a kde sa to dá vlastne kúpiť..u nás to vôbec neviem zohnať..nemáte nejaký link? alebo ak by sa vám dalo neposlali by ste mi ich poštou? :)

 29. pepi 31. mája 2011

  Dobry den. Chcem sa spytat kolko stoji u Vas nazehlovanie triciek. Som zo Slobody zvierat v Skalici, mame zaujem o tricka. Nazehlovaci papier je velmi drahy. da sa niekde zohnat lacno? dakujem

 30. Vik 20. júna 2011

  Tu sa daju kupit transferove folie za dobru cenu, su vhodne na vsetky mozne farbi textilu:
  http://www.lamitec.sk/kancelarske-potreby.php?com=eshop&mod=product&task=detail&id=5660040

 31. Soňa 20. júla 2011

  Dobre že si tu napísal o tom obrátenom písme, lebo mi to vôbec nenapadlo.. :D :D Ďakujem

 32. vato 19. augusta 2011

  super tipy … :D diki je to fakt super vec

 33. natakly 20. septembra 2011

  kde sa dazohnat nazehlovaci papier?

 34. iwusska 21. septembra 2011

  nažehlila som to podľa návodu a stiahla som z toho ten papier ale ten obrázok mi ledva vidno pretože je na ňom biela vrstva…tak čo robím zle?som to mala dlhšie nažehľovať alebo kratšie? viete mi poradiť? potrebujem to súrne čím skôr

 35. Lukas 1. októbra 2011

  IWA podla man by si to mala dlhšie nažehlovať…

  nevedel by mi niekto povedať čo sa môže stať ak nažehlím nžehlovaci papier určený na čierne trička na biele tričko? (ja chcem aby my tam ostala biela stopa…)

 36. Miňo 14. novembra 2011

  Zdravím, chcel by som sa spýtať či sa dá nažehliť logo aj na kraťase/tepláky a ak hej tak či na to treba nejaký špeciálny materiál nohavíc :)

 37. igor 17. novembra 2011

  prosím vás čo si mám nastaviť na tlačiarni aby mi to tlačilo zrkadlovo obrátené tak ako píšu na návode papiera.Mám canon MP540 tlačiaren či stačí dať tlačiť nálepky a ono to otočí automaticky?Alebo stačí vytlačiť ako fotku a potom nažehliť?nebude to nažehlené opačne?Prosím ak sa dá podrobne popísať.Velmi pekne dakujem.Štve ma len to že nemôžem tam nájsť “ZRKADLOVO OBRATENE”na tlčiarni.Už sa drbem 3hod,prešiel som cel.návod a nenašiel som to.Tlačirenje le 1,5 ročná čiže skoro nová.Za radu ešte raz díík.

 38. Miro Veselý 17. novembra 2011

  igor niektoré tlačiarne nemusia tú funkciu vedieť, ale fotoeditor by nemal mať problém obraz stranovo prevrátiť

 39. igor 17. novembra 2011

  p.Vaselý.prepáčte ale tak potom čo mám vlastne zadať na tlačiarni,tlačiť foto ,alebo nálepky?Neviem či poznáte tú tlaciaren?omlúvam sa ale neviem ako dalej,chcem si vnučky tlačiť na tričkA, fofoeditor k tomu sa ako dostanem,prepáčte som blbec do toho.Tlačiaren má fotoeditor?Ešte raz sa ospravedlnujem,hladal som vás aj na faceboku vlastne radu ale som nechcel až tak otravovať.Prepáčte ešte raz sa ospravedlnujem za moju blb……Pek.den vám prajem

 40. Miro Veselý 17. novembra 2011

  igor z toho čo píšete vidím, že veľmi neviete čo robiť, ale tam je potom dosť ťažké čokoľvek naslepo poradiť, keď neviem čo viete a čo nie, v akom programe to robíte a podobne. inými slovami chcelo by to odpoveď v rozsahu menšej knihy. asi najjednoduchšie by asi bolo fotky zadať nejakej fotoslužbe a nech to vyrobia celé a máte pokoj. ak vás to baví a chcete si to spraviť sám, potom by som odporúčal čítať niečo o fotografovaní, úprave fotiek, základy práce s počítačom a ono to pôjde.

 41. Nika 23. novembra 2011

  Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Kúpila som si transferový papier Forever Classic a doma som si naň vytlačila fotku. V tlačiarni som všetko nastavila,(mám atramentovú tlačiareň) vytlačilo mi to zrkadlovo ale obrázok bol dosť tmavý, s takými akoby bublinkami na vrchu, myslela som si, že to tak má byť,keďže som to ešte neskúšala. Keď som to zažehlila, papier mi normálne zišiel dole ale obrázok vyzerá ako vypratý a nedajú sa roroznať tváre. Viete mi poradiť čo som spravila zle? Môže to byť tlačiarňou? Keby som si to išla dať vytlačiť niekde do papiernictva alebo kde tlačia pomohlo by? Ďakujem za odpoveď.

 42. Meno alebo prezývka (povinné) 28. novembra 2011

  Super!
  Potrebujem tričká pre tanečnú skupinu. Dosť mi to pomohlo, lebo som nechcela utrácať peniaze za iné tričká ktoré ani nemusia byť podľa mojich predstáv a dostanem ich za 2 mesiace. No a teraz to spravím za hodinu najviac, budem to mať presne ako chcem a vydrží mi to dlho. Ďakujem pekne za radu.

 43. Janulka 11. decembra 2011

  Zdravim, chcem robit potlac na rozne latky, ktore sa nebudu prat (teda minimalne, na 30 stupnoch). Islo by hlavne o napisy v rozmere 15 na 3 cm maximalne. Je takato technika vhodna ? Dakujem krasne.

 44. Matias 27. februára 2012

  čaute, ja by som potreboval poradiť, či už niekto tlačil na nejakú nažehlovaciu fóliu určenú pre LASEROVÉ TLAČIARNE /konkrétny typ by som potreboval poradiť/ …ale chcel by som to žehliť na tmavé tričká, predpokladám že tam sa obrázok neobracia zrkadlovo??? Ďakujem vopred za info

 45. Miro 9. novembra 2012

  dobrý večer , chcem sa opýtať je možné u Vás zhotoviť na žehlovacie logo na pracovnú odev podľa predlohy
  ďakujem za odpoveď

 46. Mia 15. septembra 2013

  Dobrý deň. Chcem sa spýtať (z komentárov som to nepochopila) či môžem na čierne tričko nažehliť biely text. Dá sa to? Ak áno, treba k tomu niečo špeciálne? Ďakujem vopred za odpoveď :D

 47. Miro Veselý 15. septembra 2013

  Mia žiaľ, možno odpovie niekto iný, ja neviem. Z princípu veci – bežná tlačiareň tlačí tmavým atramentom. Takže na priehľadnom pozadí vieme spraviť čiernu. Takže potlač čierneho trička by bola možná, ale fólie by museli mať biely podklad…

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: